تحصیل پزشکی در ایتالیا

Applyman

ایتالیا همیشه مرکز فرهنگ و آموزش اروپا بوده و این موضوع با وجود موسسات متعدد و معتبر دانشگاهی در سراسر این کشور، امری بدیهی است. تحصیل پزشکی در ایتالیا یکی از مغوله هایی است همیشه بحث بر سر آن زیاد است و دانشجویان بیشتر به سمت دانشگاه هایی تمایل دارند که دوره های تحصیلی انگلیسی ارائه می دهند. خوشبختانه شرایط برای این دسته از دانشجویان فراهم است و برای این منظور باید از یکی از دانشگاههای ساپینزا رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادوا و دانشگاه تورورگاتا در رم تحصیل پذیرش بگیرند. در این قسمت قصد داریم آخرین اطلاعات درباره شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا و به طور کلی تحصیل در ایتالیا را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

تحصیل پزشکی در کشور ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

از آنجایی که بیشتر رشته های تحصیلی از جمله رشته های گروه پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی ارائه می شود، ورود به دانشگاه ها برای تحصیل به زبان ایتالیایی در مقایسه با برنامه های انگلیسی بسیار راحت تر است و رقابت در آن کمتر است، ولی این در صورتی است که متقاضی قبل از اقدام به اخذ پذیرش، زبان ایتالیایی را بیاموزد و بر این زبان مسلط شود که این کار هم کمی دشوار و زمانبر است ولی ارزشش را دارد چون بالاخره دانشجویی که می خواهد در ایتالیا تحصیل کند باید برای پیشبرد کارهای روزمره خود با زبان ایتالیایی آشنایی داشته باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، علاوه بر شرکت در آزمون IMAT و کسب نمره قبولی در این آزمون، باید حداقل نمره 6 را در آزمون آیلتس آکادمیک کسب کنید. هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد، شانس ورود شما به دانشگاههای انگلیسی زبان افزایش می یابد. لازم به ذکر است پروسه ورود به دانشگاههای ایتالیا برای تحصیل پزشکی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و سایر کشورها متفاوت است، بدین ترتیب که دانشجویانی که از کشورهای این اتحادیه هستند، محدودیتی برای شرکت در آزمون ورودی نخواهند داشت، ولی اتباع سایر کشورها باید برای اینکه بتوانند در این آزمون شرکت کنند، شرایطی را فراهم سازند. خوشبختانه آزمون ورودی در قالب زبانهای ایتالیایی و انگلیسی برگزار می شود ولی از آنجایی که تعداد دانشگاههای ایتالیایی که دوره های انگلیسی ارائه می دهند، محدود هستند، شانس متقاضیان برای تحصیل به زبان انگلیسی کمتر از زبان ایتالیایی است.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

خبر خوب برای افرادی که مدرک زبان ندارند، اینکه تحصیل بدون مدرک زبان امکان پذیر است ولی برای این منظور متقاضی باید مدارکی دال بر اینکه در گذشته زبان انگلیسی را به صورت آکادمیک یاد گرفته است، ارائه دهد، همچنین افرادی که زبان مادری آنها، انگلیسی است نیز می توانند بدون داشتن مدرک زبان در رشته های پزشکی تحصیل کنند. حتی اگر این شرایط را ندارید، هنوز هم می توانید بدون مدرک زبان به تحصیل پزشکی در ایتالیا امیدوار باشید، بدین ترتیب که باید در دوره های زبان در یکی از کشورهای اروپایی شرکت کنید و بعد از اینکه دوره زبان تمام شد، قادر به اخذ پذیرش از دانشگاهای ایتالیا در زمینه پزشکی خواهید بود. در صورتی که در آموزشگاههای زبان ایتالیایی به یادگیری این زبان مشغول هستید، با ارائه نامه و یا مدرک زبان ایتالیایی آموزشگاه مورد نظر نیز می توانید اقدام کنید.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی تنها در صورت کسب نمره قبولی در آزمون ورودی IMAT امکان پذیر است. این آزمون ورودی هر سال تنها یکبار برگزار می شود و تاریخ برگزاری آن معمولا بین ماههای آوریل تا سپتامبر است که از قبل به متقاضیان اعلام می شود. نتایج این آزمون آنلاین طی چند هفته پس از برگزاری آن، در وبسایت آن اعلام می شود. آزمون IMAT شامل 60 سوال از دروسی همچون زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، اطلاعات عمومی و موضوعات روانشناختی می باشد. این آزمون در 20 کشور دنیا برگزار می شود و ایرانی ها برای شرکت در آن باید به یکی از کشورهای امارات یا ترکیه سفر کنند.


آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی عبارتند از: اسکن صفحه اول پاسپورت معتبر، مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی، گواهی های پایان دوره پیش دانشگاهی و دیپلم به همراه ریز نمرات این دوره ها، گواهی نمره قبولی در IMAT ایتالیا، توجه داشته باشید مدارک ارائه شده باید به یکی از زبان های ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.

لیست واحدهای درسی

مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا یک سال کمتر از دوره پزشکی در ایران، یعنی 6 سال است که دانشجویان در طول این دوره باید موفق به پاس کردن 360 واحد درسی و عملی گردند. برخی از دروسی که در دوره خواهید خواند، عبارتند از: علوم پایه، علوم زیست پزشکی، سیستم های ارگانیک و عملکردی، کمکهای اولیه و پرستاری، بهداشت، مقدمه ای بر مسیحیت و کتاب مقدس، پروژه اختیاری یک، زبان ایتالیایی، بهداشت عمومی، جایگاه پزشکی، جراحی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی، آموزش نهایی، مراقبت از جامعه و پزشکی عمومی، پروژه نهایی و تست نهایی و برای دریافت مدرک پزشکی از ایتالیا باید تک تک این واحدهای درسی را با موفقیت پشت سر بگذارید.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

به طور کلی هزینه تحصیل در این کشوردر مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا بسیار پایین است. اگر شما علاقه مند به تحصیل پزشکی در جایی خارج از ایران هستید، ایتالیا گزینه بسیار ایده آلی خواهد بود، چون علاوه بر هزینه های تحصیلی پایین، برخی از دانشکده های برتر پزشکی اروپا و کل دنیا در این کشور زیبا قرار دارند و همانطور که گفتیم امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. هزینه ثبت نام در آزمون IMAT در سال جدید، 120 یورو می باشد که در صورت حضور نیافتن در جلسه و یا قبول نشدن در آزمون، این هزینه مسترد نمی شود. به طور کلی شهریه رشته های پزشکی در ایتالیا بین 400 تا 5000 یورو بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت است. توجه داشته باشید گرانترین شهرها برای تحصیل و زندگی در ایتالیا، شهرهای رم، میلان و بولونیا و ارزانترین شهرها، پیزا، پادوا و تورین هستند که هزینه زندگی در هر کدام از این شهرها و البته با توجه به سبک زندگی دانشجو، متفاوت و معمولا در حدود 600 تا 800 یورو در ماه برای هر نفر خواهد بود.


تحصیل پزشکی در ایتالیا با بورسیه

ایتالیا یکی از کشورهای محبوب بین دانشجویان بین المللی است و یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت، اعطای  بورسیه های تحصیلی مختلف به دانشجویان کشورهای جهان سوم است، ولی برای دریافت بورسیه، متقاضی باید مدارک لازم را به صورت کامل ارائه کند. اصلی ترین بورسیه هایی که در ایتالیا به دانشجویان اعطا می شود، بورسیه استانی ایتالیا است که ارزشی معادل 5.200 یورو دارد و دانشجو با دریافت این بورسیه قادر به پرداخت هزینه خوابگاه و شهریه دانشگاه خواهد بود، البته مالیات نیز از این مبلغ کسر می شود. هر آنچه که باقی ماند، به حساب دانشجو واریز و یا به صورت نقدی به او پرداخت می شود.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

اقامت تحصیلی ایتالیا

کاری در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید