زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان(آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان یکی از موارد مهمیست که متقاضیان تحصیل در آلمان همواره در پی کسب اطلاع دقیق از آن می‌باشند تا بتوانند در موعد مقرر جهت درخواست پذیرش اقدام نمایند.

امروزه کشور آلمان را می‌توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد جهت تحصیل برشمرد. دلیل این انتخاب را نیز می‌توان در مواردی چون کیفیت و سیستم آموزشی استاندارد، اعتبار مدارک در سطح بین الملل و در نهایت اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل برشمرد.

تحصیل در آلمان یکی از بهترین گزینه‌ها جهت ورود به بازار بین المللی بوده زیرا که در این کشور متقاضیان علاوه بر تحصیلات آکادمیک همزمان به کسب تجربه در دوره‌های عملی نیز پرداخته و از این رو شرایط ایده‌آلی را جهت ورود به بازار کار کسب می‌نمایند. افراد پس از اتمام دوره‌ی تحصیل این فرصت را دارند تا درخواست خود مبنی بر اقامت دائم را نیز ارائه نمایند. بدین منظور متقاضیان به مدت 18 ماه این فرصت را خواهند داشت تا در این کشور مشغول به کار شده و پس از انجام 3 سال کار جهت دریافت اقامت اقدام نمایند. اما زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان یا ددلاین یکی از مهم‌ترین مواردیست که متقاضیان تحصیلی می‌بایست نسبت به آن کسب اطلاع نموده و در موعد مقرر نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

در واقع ددلاین آخرین مهلتی می‌باشد که دانشگاه این فرصت را در اختیار متقاضی قرار داده تا جهت ثبت‌نام در رشته مورد نظر اقدام نماید. اغلب زمان اپلای تحصیل در دانشگاه‌‌های خارجی چند ماه پیش از شروع زمان تحصیلی آغاز می‌شود و افراد این فرصت را دارند تا جهت ثبت‌نام در رشته مورد نظر اقدام نمایند. دوره‌های تحصیلی در آلمان و سایر کشورهای اروپایی اغلب به دو ترم تابستان و زمستان تقسیم می‌شود. البته با توجه به تفاوت در زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان، پیشنهاد می‌شود تا متقاضیان جهت کسب اطلاع دقیق در این خصوص به وبسایت رسمی دانشگاه مربوطه مراجعه نمایند و با بررسی رشته از تاریخ دقیق ثبت‌نام مطلع شوند.

ما در این مطلب قصد داریم تا به ددلاین برترین دانشگاه‌های آلمان اشاره نماییم. اگر شما عزیزان نیز متقاضی تحصیل در این کشور هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا از زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان مطلع شوید.


ددلاین و زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان

مرکز آموزشیترم زمستان  ترم تابستان
دانشگاه فنی مونیخ31 می 31 اکتبر
دانشگاه هایدلبرگ1 آپریل1 مارچ
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ15 جولای15 ژانویه
دانشگاه هومبولت برلین31 جولای15 ژانویه
موسسه فناوری کارلسروهه15 جولای30 آپریل
دانشگاه فنی آخن1 سپتامبر-31 اکتبر1 فوریه-30آپریل
دانشگاه هامبورگ15 جولای15 ژانویه
دانشگاه فنی درسن15 جولای- 1 آپریل: مقطع کارشناسی 31 می- 1 آپریل: مقطع کارشناسی ارشد1 اکتبر- 15 ژانویه: مقطع کارشناسی 1 اکتبر- 30 نوامبر: مقطع کارشناسی ارشد  
دانشگاه بن20 آگوست15 ژانویه
دانشگاه برمن31 جولای15 ژانویه
دانشگاه کلن20 آگوست15 ژانویه
دانشگاه آزاد برلین15 ژوئن  15 ژانویه
کالج هایدلبرگ15 جولای15 ژانویه
کالج موسسه فناوری کالسروهه15 جولای30 آپریل
کالج دانشگاه کنستانس15 جولای15 ژانویه
کالج دانشگاه ماربورگ15 آگوست15 فوریه
کالج دانشگاه سارلند15 جولای15 ژانویه
کالج زاکسن-آنهالت هاله15 ژوئن15 نوامبر
کالج دارمشتات15 جولای15 ژانویه

بهترین زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان

همان طورکه در مطالب قبلی عنوان شد زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان اغلب در ماه‌های تابستان و زمستان انجام صورت می‌گیرد و بهترین زمان اقدام جهت اپلای را می‌توان در روزهای ابتدایی آن در نظر گرفت. از این رو پیشنهاد می‌شود متقاضیان نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نموده و 8 هفته پیش از شروع اپلای به دانشگاه مربوطه ارسال نمایند. با توجه به این که نوبت دهی سفارت آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد، متقاضیان می‌بایست این موضوع را مد نظر قرار داده و با توجه به این شرایط اقدامات لازم را انجام دهند. تکمیل مدارک یکی از عوامل مهمیست که باعث می‌شود متقاضیان هرچه سریع‌تر پاسخ خود را مبنی بر نتیجه ویزا دریافت نمایند.

متقاضیان می‌بایست به این نکته توجه نمایند که هرگونه نقص مدارک باعث اختلال و تاخیر در پاسخگویی خواهد شد. پس از ارسال کامل مدارک به دانشگاه، متقاضیان می‌بایست منتظر دریافت نامه پذیرش باشند که معمولا پس از 4 الی 6 هفته به دانشجویان اعلام می‌گردد. البته این زمان ممکن است با توجه به نوع پرونده طولانی تر یا حتی کوتاه‌تر شود. در نهایت دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه مربوطه شوند باید مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی را ارائه نمایند.

بهترین زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان
بهترین زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل 

 • مدارک هویتی ( شناسنامه، پاسپورت)
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک کارشناسی‌ ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع دکترا)
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • توصیه نامه (جهت مقاطع کارشناسی و دکترا)
 • گواهی تمکن مالی 
 • رزومه
 • انگیزه‌‌نامه

هزینه تحصیل در آلمان

همان طور که احتمالا شنیده‌اید تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی رایگان می‌باشد. از این رو متقاضیان این امکان را خواهند داشت تا با ارائه مدرک زبان مناسب جهت رشته و مقطع مورد نظر به تحصیل مشغول شوند. ناگفته نماند دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه‌های جزئی مانند ثبت‌نام و خدمات دانشجویی می‌باشند که این مبلغ با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت می‌باشد. اما به طور میانگین دانشجویان می‌بایست سالانه هزینه‌ای حدود 500 یورو را به دانشگاه پرداخت نمایند که این شهریه در قیاس با سایر دانشگاه‌های اروپایی و یا حتی کشورهای انگلیسی زبان به مراتب کمتر می باشد.


مزایای تحصیل در آلمان

همان طور که پیش‌تر عنوان شد تحصیل در آلمان شامل مزایای فراوانی بوده و متقاضیان با استفاده از این شرایط این امکان را دارند تا در یکی از برترین کشورهای قاره‌ی اروپا و حتی جهان به تحصیل بپردازند. از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی و انگلیسی
 • وجود مراکز آموزشی و دانشگاه‌های برتر در آلمان
 • کیفیت استاندارد مراکز آموزشی
 • امنیت بالا
 • حمایت از دانشجویان بین‌المللی
 • ارائه بورسیه‌، کمک هزینه و تخفیف‌های متنوع دانشجویی
 • امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل
 • ثبات اقتصادی بالا
مزایای تحصیل در آلمان
مزایای تحصیل در آلمان

جمع بندی سخن پایانی

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب ددلاین و زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان را مورد بررسی قرار دادیم. به طورکلی می‌توان گفت آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها در آلمان اغلب در ترم تابستان و زمستان می باشد. ناگفته نماند که برخی از دانشگاه ها در ترم پاییز و بهار نیز اقدام به پذیرش متقاضیان می‌نمایند. در اغلب دانشگاه ها ترم تحصیلی زمستان از ماه اکتبر و ترم تحصیی زمستان از ماه آپریل آغاز می گردد. از آنجایی که ددلاین دانشگاه ها در آلمان با هم تفاوت دارند، پیشنهاد می‌شود دانشجویان پیش از شروع پروسه پذیرش خود به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و از زمان ثبت نام به طور کامل آگاه شوند.

همان طور که که در مطالب قبلی عنوان شد بهترین زمان اپلای دانشگاه‌های آلمان در نخستین روزهای باز شدن زمان درخواست است و دانشجویان می بایست حداقل 7 الی 8 هفته پیش از ددلاین ثبت نام خود را انجام دهند. ددلاین دانشگاه های آلمان جهت ترم زمستان در ماه های جولای، می، آوریل و جهت ترم تابستان در ماه های ژانویه، مارس، اکتبر، نوامبر و… است. شما متقاضیان گرامی پس از مطالعه این مقاله در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و مشاوره‌های لازم در این خصوص را در اسرع وقت دریافت نمایید. ضمنا شما عزیزان می توانید در بخش دیدگاه مقاله زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان سوالات خود را مطرح نمایید.

مقالات بیشتر در خصوص زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان:

تحصیل در آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان


دیدگاه‌ها

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز…
بله اگر شما قصد تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان رو داشته باشید این امکان رو دارید تا با مدرک آیلتس اقدام بفرمایید. البته شما باید مدرک آیلتس رو با نمره مناسب و با توجه به مقطع تحصیلیتون ارائه بدید. در خصوص اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین مجموعه در ارتباط باشید.

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز
با توجه به نیاز آلمان به نیروی متخصص شرایط خوبی جهت اشتغال به کار پس از اتمام تحصیل در این کشور وجود داره. البته شما پس از اتمام تحصیل در آلمان با توجه به اعتبار مدرک تحصیلی این امکان رو دارید تا به سایر کشورهای اروپایی و یا انگلیسی زبان مهاجرت کنید.

سلام وقت بخیر
تحصیل در همه ی دانشگاه ها به زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیره؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز …
بله امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی در این کشور برای متقاضیان فراهم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید