هزینه تحصیل در فرانسه

Applyman

فرانسه یکی از محبوب ترین مقصد های برتر برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان بین المللی به شمار می رود، به طوری که حتی دانشجویان برخی از بهترین دانشگاههای جهان نیز به فرانسه جذب می شوند، زیرا با تحصیل در فرانسه این فرصت را پیدا می کنند که در کنار تمرین و بهبود زبان فرانسوی خود، از موزه های معروف بازدید و سبک زندگی فرانسوی را تجربه کنند. علاوه بر این، هزینه تحصیل در فرانسه بسیار مقرون به صرفه است و این موضوع یکی دیگر از دلایل محبوبیت فرانسه در بین دانشجویان خارجی می باشد. در این مطلب قصد داریم شرایط تحصیل در فرانسه را با احتساب هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور زیبا و دوست داشتنی بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه 2020 و شهریه دانشگاه

هزینه تحصیل در فرانسه و شهریه دانشگاه های دولتی این کشور بسته به رشته و مقطع تحصیلی انتخابی، متفاوت است. هزینه تحصیل در فرانسه برای دوره کارشناسی به طور متوسط در حدود 170 یورو در سال می باشد، افرادی که در رشته های مهندسی تحصیل می کنند، باید سالانه در حدود 620 یورو بپردازند و متوسط هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه نیز ممکن است تا 450 یورو در سال برسد، همچنین میانگین هزینه های کارشناسی ارشد در حدود 260 یورو در سال و هزینه تحصیل دکتری در فرانسه 396 یورو در سال می باشد. توجه داشته باشید، هزینه تحصیل در فرانسه برای برخی از مدارک تخصصی خاص بسیار بالاتر از این مقادیر است. علاوه بر شهریه، دانشجویان باید 91 یورو برای هزینه های دانشگاه و خوابگاه دانشجویی پرداخت نمایند.

به یاد داشته باشید، مبالغی که در بالا به عنوان شهریه دانشگاه های دولتی فرانسه ذکر شد، در بیشتر مواقع فقط برای دانشجویان اتحادیه اروپا، شهروندان کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس اعمال می شود و در صورتی که یک شهروند غیر اتحادیه اروپا هستید، ممکن است هزینه تحصیل در فرانسه برای شما بیشتر باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه بهتر است که به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظرتان مراجعه نمایید و بررسی کنید که آیا این شهریه ها برای دانشجویان کشور شما نیز اعمال می شود یا خیر.


هزینه تحصیل در فرانسه در دانشگاه های خصوصی

هزینه تحصیل در فرانسه در سایر موسسات آموزش عالی این کشور برای تمامی دانشجویان بین المللی اعم از اتحادیه اروپا و خارج از این اتحادیه، یکسان و در حدود 600 یورو در سال است، در برخی موارد هزینه تحصیل در این دانشگاهها تا 10 هزار یورو در سال نیز می رسد. هزینه تحصیل در فرانسه برای دانشگاه های خصوصی معمولا بین 1500 تا 20 هزار یورو در سال است، همچنین هزینه تحصیل در فرانسه برای افرادی که قصد تحصیل در کالج های بیزنس و مدیریت فرانسه را دارند بین 5 تا 30 هزار یورو در سال می باشد.


هزینه تحصیل در فرانسه در ارزان ترین دانشگاه های این کشور

ارزان ترین دانشگاه های فرانسه عبارتند از دانشگاه اورلئان با شهریه بین 170 تا 600 یورو در سال، دانشگاه استراسبورگ با شهریه 184 تا 610 یورو در سال، موسسه مهندسی دانشگاه گرونوبل INP با شهریه 122 تا 470 یورو در سال و همچنین دانشگاه بورگوندی که هزینه تحصیل در فرانسه در این دانشگاه بین 170 تا 600 یورو در ال می باشد.


هزینه تحصیل در فرانسه در برترین دانشگاه های این کشور

برترین دانشگاه های فرانسه عبارتند از دانشگاه پلی تکنیک (École Polytechnique) با شهریه بین 12 تا 20 هزار یورو در سال و دانشگاه دکارت پاریس که میانگین هزینه تحصیل در فرانسه در این دانشگاه بین 170 تا 380 یورو در سال می باشد.


هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه و درکنار آن هزینه های زندگی در این کشور بسته به سبک زندگی دانشجو و شهری که برای زندگی و تحصیل انتخاب می کند، متفاوت خواهد بود. به طور کلی متوسط هزینه زندگی در فرانسه در شهرهای بزرگ بیشتر از شهرهای کوچک است، برای مثال بودجه لازم برای زندگی در پاریس بین 1200 تا 1800 یورو در ماه است که این مبلغ در صورتی که در خوابگاه دانشجویی زندگی کنید، شامل اجاره نیز می شود، شهر نیس فرانسه بین 900 تا 1400  یورو در ماه و در شهرهای لیون، نانت، بوردو یا تولوز بین 800 تا 1000 یورو در ماه می باشد. در مورد شهرهای دیگر فرانسه، شما می توانید با مقادیر کمتر (حداقل 650 یورو در ماه) هزینه های زندگی را مدیریت کنید.


خوابگاه های دانشجویی

در کنار هزینه تحصیل در فرانسه ، اجاره ماهانه خوابگاهها و اقامتگاه های دانشجویی در فرانسه، معمولاً بالاتر از متوسط ​​بین المللی آن و بین 200 تا 300 یورو می باشد. گزینه های اصلی مسکن دانشجویان در فرانسه عبارتند از:

خوابگاههای دانشجویی که اجاره آنها به طور متوسط​​، 200 یورو در ماه است ولی در پاریس اجاره این خوابگاهها با 400 یورو در ماه امکان پذیر است. لازم به ذکر است در حدود 13 درصد از دانشجویان بین المللی در خوابگاههای دانشجویی زندگی می کنند و این اماکن از محبوب ترین گزینه های اقامتی در بین دانشجویان به شمار می رود، اما تقاضا برای آنها بسیار بیشتر از عرضه است. یکی دیگر از گزینه های اقامتی برای دانشجویان، اجاره یک آپارتمان مشترک است که مبلغ آن بین 400 تا 700 یورو در ماه و 800 یورو در ماه در پاریس می باشد، در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توانید یک آپارتمان کوچک را با قیمت حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید. اگر زوج هستید و یا دارای فرزند، قیمت اجاره از 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است و در صورت انتخاب آپارتمان در مرکز شهر، باید اجاره بیشتری بپردازید. علاوه بر اجاره خانه باید 200 یورو در ماه نیز بابت صورتحساب خدمات (برق، آب، اینترنت)  بپردازید. برخی دانشجویان نیز ترجیح می دهند با خانواده های فرانسوی زندگی کنند که در این صورت باید مبلغ 200 یورو در ماه پرداخت که این مبلغ در پاریس به حدود 800 یورو در ماه نیز می رسد.

دانشجویان بین المللی همچنین به VISALE دسترسی دارند. VISALE برنامه ای است که به عنوان یک ضامن عمل می کند و در صورتی که دانشجو دیگر نتواند اجاره ماهانه خود را بپردازد، هزینه های اجاره او را تامین می کند. با این حال، برنامه VISALE فقط مختص دانشجویان بین المللی است که در خوابگاه دانشجویی وابسته به دانشگاه، اتاق اجاره می کنند.

خوابگاه های دانشجویی

مواد غذایی و خورد و خوراک

باور عموم بر این است که مواد غذایی و رستورانها در فرانسه بسیار گران است ولی چنین نیست و در صورتی که هزینه های غذا و خورد و خوراک خود را به خوبی مدیریت کنید، با کمتر از 20 یورو در ماه می توانید بهترین مواد غذایی را تهیه کنید، البته این در صورتی است که خودتان آشپزی کنید. به طور کلی میانگین ماهانه هزینه های غذا در پاریس بین 250 تا 300 یورو و در شهرهای دیگر کمتر است. قیمت متوسط ​​یک وعده غذایی در ارزانترین رستوران بین 10 تا 15 یورو است که این مبلغ در رستورانهای مشهور با غذاهای لذیذ می تواند گرانتر باشد. گزینه مقرون به صرفه تر، جایی که می توانید در هر کجای فرانسه با قیمتی بین 5 تا 8 یورو غذا میل کنید، بیسترو ها و دکه های غذا فروشی است. برخی از بیستروها وعده های غذایی قابل توجهی ارائه می دهند و یک کرپ می تواند جای یک ناهار خوشمزه را بگیرد. در صورت خرید از سوپر مارکت و آشپزی در خانه، هزینه تحصیل در فرانسه و هزینه های زندگی به طرز عجیبی کاهش می یابد. ارزانترین سوپر مارکت های فرانسه Leclerc و پس از آن Géant Casino است. از جمله مکان های مناسب برای صرف می توان به رستورانهای زنجیره ای Courte Paille، Buffalo Grill و یا رستوران های ارزان پاریس مانند Michi اشاره کرد.


هزینه تحصیل در فرانسه: حمل و نقل عمومی

حمل و نقل عمومی فرانسه بهترین روش برای ترددهای شهری و بین شهری است. هزینه بلیط های ماهانه اتوبوس، مترو یا تراموا معمولاً بین 30 تا 75 یورو است و تاکسی ها نیز در پاریس نسبتاً ارزان هستند و برای هر کیلومتر تقریباً باید 1.50 یورو بپردازید و برای یک سفر کوتاه بین 7 تا 10 یورو هزینه می کنید. اگر به دوچرخه سواری علاقه دارید، می توانید از طریق برنامه Vélib، یک دوچرخه اجاره کنید. شهر بوردو در فرانسه یکی از شهرهایی است که مردم آن بیشتر با دوچرخه تردد می کنند. همچنین می توانید با استفاده از قطارهای سریع السیر TGV، تنها با پرداخت حدود 30 یورو به سایر شهرهای فرانسه سفر کنید.


هزینه تحصیل در فرانسه با بورسیه و کمک های مالی

بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط برخی از دانشگاه ها، توسط وزارت امور خارجه فرانسه و یا سفارت فرانسه در کشور مبدا ارائه می شود. برخی از دانشگاه ها، بورسیه های 10 هزار یورویی را برای هر سال تحصیلی به دانشجویان واجد شرایطی که حداکثر 30 سال دارند، اعطا می کنند. یکی از بورسیه هایی که به دانشجویان ارائه می شود، بورسیه تحصیلی ایفل است که طی آن به دانشجویان مقطع ارشد، بیش از هزار یورو و دانشجویان دوره دکترا نیز 1400 یورو در ماه کمک هزینه تحصیلی می شود. بیشتر کمک های مالی براساس نیاز مالی به دانشجویانی که سن آنها کمتر از 28 سال است، اهدا می شود. مبلغ اعطای کمک هزینه نیازمندی بستگی به ارزیابی معیارهای اجتماعی دارد و بین 1606 تا 4600 یورو در سال متغیر است. کمک هزینه بر اساس شایستگی دانشجویان نیز از 1800 تا 6،100 یورو متغیر است، همچنین افراد واجد شرایط، تحت پوشش مراقبت های بهداشتی رایگان و یا با تخفیف های بالا قرار می گیرند.

هزینه تحصیل در فرانسه با بورسیه و کمک های مالی

مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل دوره زبان در فرانسه

مهاجرت به فرانسه

تحصیل در فرانسه

کار در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید