همه چیز درباره لاتاری آمریکا

Applyman

لاتاری آمریکا یک برنامه قرعه کشی برای اعطا گرین کارت آمریکا به اتباع خارجی است که ایالات متحده این برنامه را برای حفظ تنوع نژادی راه اندازی کرده است. در لاتاری آمریکا به صورت تصادفی، ۵۵ هزار نفر در سال از کشورهای مختلف انتخاب می شوند و به آن ها گرین کارت آمریکا تعلق می گیرد. از این ۵۵ هزار گرین کارت، ۵ هزار ویزا برای مقاصد دیگر رزرو می گردد و مابقی به نسبت مشخصی بین کشورهای مختلف توزیع می شود. قرعه کشی لاتاری برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به عنوان ماده قانونی درآمد و در قانون مهاجرت و ملیت آمریکا به ثبت رسید. به دلیل تقاضای بالایی که برای این ویزا وجود دارد تصمیم گرفتیم، توضیح کاملی در مورد قرعه کشی لاتاری آمریکا ارائه کنیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

لاتاری آمریکا
لاتاری آمریکا

شرایط ثبت نام لاتاری آمریکا

لاتاری آمریکا محدودیت سنی ندارد و تقریبا همه اتباع خارجی این امکان را دارند که در این قرعه کشی شرکت کنند. برای دریافت این ویزا نیاز به مدرک زبان نیست، محدودیت سنی ندارد و ثبت نام آن رایگان است. اما افرادی که می خواهند برای ثبت نام لاتاری آمریکا اقدام کنند باید دارای دو شرط باشند.

 • شرط اول: کشوری که فرد متقاضی در آن متولد شده باید جزو کشورهای مجاز و منطبق با نقشه های سیاسی آمریکا باشد.
 • شرط دوم: فرد متقاضی باید حداقل دارای دیپلم دبیرستان بوده یا در پنج سال گذشته، دو سال سابقه کار داشته باشد.

افرادی که در قرعه کشی لاتاری آمریکا برنده می شوند، گرین کارت این کشور را دریافت می کنند و اجازه کار و زندگی دائمی در آمریکا را خواهند داشت. همچنین به افراد کلیه حقوق یک شهروند آمریکایی داده می شود. تمام افراد واجد شرایط هر ساله می توانند از طریق آدرس dvlottery.state.gov که متعلق به وزارت خارجه آمریکا است، در این قرعه کشی به صورت رایگان ثبت نام کنند و شانس خود را برای دریافت گرین کارت آمریکا امتحان نمایند. اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که طبق آمارهای منتشر شده، هر سال حدود ۴۰ درصد از ثبت نام کنندگان به دلیل زمان بندی نامناسب در ارسال درخواست و خطاهایی که در هنگام تکمیل و ارسال مشخصات خود مرتکب شده اند از قرعه کشی حذف می گردند.


زمان ثبت نام لاتاری آمریکا

لاتاری آمریکا مدت زمان محدودی دارد که متقاضیان باید آن را در نظر بگیرند و به موقع برای ارسال درخواست خود اقدام کنند. زمان ثبت نام در برنامه لاتاری آمریکا از اوایل ماه اکتبر شروع می شود در اوایل ماه نوامبر به پایان می رسد. البته توجه داشته باشید که دستورالعمل های لاتاری هر سال دچار اندکی تغییر می شود و باید حواستان به این مسئله باشد. کلیه اطلاعات مورد نیاز باید از طریق وبسایت مذکور و در بازه زمانی مشخص شده ارسال شود و خارج از این محدوده زمانی پذیرفته نیست. هر فرد در هر دوره فقط یکبار فرصت ثبت نام دارد و افرادی که چندین بار ثبت نام لاتاری آمریکا را انجام دهند از قرعه کشی حذف می شوند.

زمان ثبت نام لاتاری آمریکا
زمان ثبت نام لاتاری آمریکا

اگر در بازه زمان مشخص شده ثبت نام خود را انجام دهید، در انتهای ثبت نام یک صفحه که حاوی نام شما و یک شماره منحصر بفرد است، نمایش داده می شود که باید این صفحه را ذخیره نموده و برای مراحل بعدی از آن نگهداری کنید. زیرا برای پیگیری وضعیت خود در مرحله قرعه کشی و پذیرش به آن نیاز خواهید داشت. قرعه کشی لاتاری آمریکا معمولا در ۷ می هر سال انجام می شود و برندگان بر اساس ویزاهای اختصاص یافته به هر کشور و منطقه اعلام می گردند. شما می توانید پس از این تاریخ به وبسایت وزارت امور خارجه آمریکا مراجعه کرده و از قسمت مربوطه وضعیت پذیرش خود را بررسی کنید.


مدارک مورد نیاز برای ثبت نام لاتاری آمریکا

 • اطلاعات هویتی که برای تکمیل فیلدهای فرم درخواست استفاده می شود.
 • یک عکس دیجیتالی در ابعاد ۶۰۰ در ۶۰۰ پیکسل و تراکم ۳۰۰ به فرمت Jpeg که دارای زمینه سفید است. (در این عکس باید حالت چهره کاملا خنثی باشد و صورت به طور کامل دیده شود.)
 • مشخصات پاسپورت متقاضی که برای جلوگیری از اقدامات مجرمانه لازم است.

شاید مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری آمریکا ساده به نظر برسد، اما تکمیل فیلدهای مختلف درخواست، نیاز به مهارت و تجربه دارد. همچنین عکسی که برای لاتاری فرستاده می شود باید کاملا منطبق با مشخصات خواسته شده باشد. در غیر اینصورت درخواست شما رد خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم برای تکمیل فرم های لاتاری آمریکا از افراد و موسساتی که در این زمینه اطلاعات و تجربه کافی دارند کمک بگیرید.


مزایای برنده شدن در لاتاری آمریکا

 • شرکت در این قرعه کشی هیچ هزینه ای ندارد و رایگان است.
 • یکی از سریع ترین و ارزان ترین راه های مهاجرت به آمریکا است.
 • فرد متقاضی الزامی به داشتن سابقه شغلی زیاد و تحصیلات عالی ندارد.
 • الزامی به داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی و تسلط بر این زبان نیست.
 • برندگان می توانند در هر شهر و ایالتی در آمریکا که دوست دارند زندگی کنند.
 • امکان اشتغال و تحصیل در هر جای آمریکا وجود دارد.
 • فرصت شرکت تمام افراد با شرایط سنی مختلف در لاتاری آمریکا میسر دارد. (افرادی که سن آن ها زیر ۱۸ سال است به وسیله والدین خود در این برنامه ثبت نام می گردند.)

نتایج برندگان لاتاری آمریکا

نتایج لاتاری آمریکا همانطور که اشاره کردیم پس از قرعه کشی آن که در تاریخ ۷ می هر سال انجام می شود، اعلام می گردد. افراد خوش شانسی که در این قرعه کشی برنده می شوند، نیمی از مسیر اقامت دائم و دریافت پاسپورت آمریکا را پیموده اند. اگر بخواهید اسامی برندگان این قرعه کشی را ببینید، باید بگوییم که یک فهرست کلی برای آن منتشر نمی شود و هر کس با توجه به کد پیگیری که دارد به سامانه ثبت نام لاتاری آمریکا مراجعه کرده و از نتیجه آن مطلع می گردد.

نتایج برندگان لاتاری آمریکا
نتایج برندگان لاتاری آمریکا

شرایط زندگی در آمریکا برای برندگان لاتاری:

شاید عجیب باشد اما برندگان لاتاری آمریکا مورد حمایت مالی دولت این کشور قرار نمی گیرند. افرادی که در این قرعه کشی برنده می شوند، باید از توانایی مالی کافی برای زندگی در آمریکا برخوردار باشند و این مسئله را به دولت این کشور ثابت کنند. به عنوان مثال افراد باید فهرست دارایی های خود را به اداره مهاجرت این کشور تسلیم نمایند یا نشان دهند که یک پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای آمریکایی دارند. داشتن پشتوانه مالی یکی از مهم ترین شرایط دریافت گرین کارت است.

افرادی که موفق به دریافت گرین کارت آمریکا شوند، مجوز اقامت دائم در این کشور را دریافت می کنند و می توانند از خدمات درمانی و تحصیلی آمریکا بهره مند گردند. همچنین اجازه سرمایه گذاری در بخش های مختلف به آن ها داده می شود. از موارد دیگری که برندگان لاتاری آمریکا باید به آن توجه داشته باشند، هزینه زندگی در این کشور است. اجاره یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر بیش از ۲۰۰۰ دلار و در حاشیه شهر بیش از ۱۵۰۰ دلار هزینه دارد. هزینه های روتین زندگی نیز تقریبا ۱۰۰۰ دلار در ماه است، با توجه به اینکه حقوق ماهیانه معمولی برای افراد شاغل در آمریکا در حدود ۴۵۰۰ دلار می باشد.


برندگان لاتاری آمریکا چه اقداماتی باید انجام دهند؟

برندگان لاتاری آمریکا لازم است که فرم ویزای DS 260 را تکمیل و ارسال کنند. این فرم برای هریک از اعضای خانواده باید به صورت جداگانه تکمیل شود. پس از مشخص شدن زمان مصاحبه، برندگان باید به فکر آماده کردن مدارک مورد نیاز باشند. این مدارک شامل گواهی تمکن مالی و صورتحساب های بانکی، مدارک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و سند ازدواج یا طلاق است که به صورت رسمی ترجمه شده باشد. همچنین لازم است که افراد اقدامات مربوط به واکسیناسیون و معاینات پزشکی را انجام دهند و مدارک مربوط به آن را در روز مصاحبه، همراه با دیگر مدارک تحویل مسئول مربوطه دهند. پس از اینکه مصاحبه انجام شد، برای افراد یک ویزای ۶ ماهه صادر می شود که در این مدت فرصت دارند وارد خاک آمریکا شوند و گرین کارت خود را دریافت کنند. اگر فرد در این مدت به آمریکا سفر نکند، ویزای او باطل می گردد.


چگونه شانس خود را برای برنده شدن در لاتاری آمریکا افزایش دهید؟

اگر می خواهید شانس خود را برای برنده شدن در لاتاری آمریکا افزایش دهید، به صورت خانوادگی در این برنامه مهاجرتی شرکت کنید. به عنوان نمونه اگر شما یک خانواده سه نفره شامل زن و شوهر و یک فرزند هستید بهتر است، مرد به عنوان نفر اصلی در لاتاری ثبت نام نموده و مشخصات همسر و فرزند خود را به عنوان همراهان در فرم های مربوطه وارد کند. برای مرتبه دوم زن می توان خود را به عنوان نفر اصلی معرفی کرده و مشخصات شوهر و فرزندش را تحت عنوان همراهان در فرم های تعیین شده وارد نماید.

در سال هایی که ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود، محدودیت های زیادی برای مهاجرت ایرانیان به آمریکا ایجاد گردید. اما با پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا و روی کار آمدن دولت جدید، بسیاری از این محدودیت ها برداشته شد و هم اکنون ایرانیان با سخت گیری های کمتری جهت مهاجرت به این کشور توسعه یافته روبرو هستند. از این رو شانس برنده شدن در لاتاری آمریکا برای اتباع ایرانی بیشتر شده است.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در مورد لاتاری آمریکا :

وزای کاری آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا


مهاجرت تحصیلی به آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید