ناگفته های شرایط تحصیل در آمریکا

Applyman

شرایط تحصیل در آمریکا در میان کشورهای مقصد مهاجرت تحصیلی یکی از ایده آل ترین گزینه های ممکن را برای متقاضیان رقم میزند. اغلب دانشگاه ‌های مطرح آمریکا، مانند دانشگاه هاروارد، استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا از رتبه ‌های جهانی بالا برخوردارند و تقریبا در هر ایالتی از آمریکا می‌توان یک دانشگاه با رتبه ‌بندی تک رقمی یا دو رقمی جهانی یافت.

ویژگی های شرایط تحصیل در آمریکا باعث شده سالانه حدود 800.000 دانشجوی خارجی به آمریکا سفر ‌کنند تا در آنجا به تحصیل بپردازند. دلیل این انتخاب عوامل متعددی چون سیستم آموزشی پیشرفته، امکانات رفاهی در سطح ایده آل و همچنین تحصیل در مطرح ترین دانشگاه های دنیا اشاره نمود. کشور آمریکا هم اکنون حدود ۳۲۶ میلیون جمعیت دارد که از امکانات و زندگی با سطح کیفی بالایی برخوردار هستند.

دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیلی خود می توانند با پیدا کردن کار در آمریکا جهت اخذ اقامت این کشور اقدام نمایند. کارشناسان موسسه مهاجرتی اپلای من می توانند در امر مهاجرت برای شرایط تحصیل در آمریکا شما را راهنمایی کنند. در این مقاله درباره مدارک مورد نیاز برای شرایط تحصیل در آمریکا ، ویزاهای تحصیلی آمریکا، هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا، سیستم تحصیل در مدارس و مقاطع مختلف دانشگاه در آمریکا مطالبی را بیان خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در آمریکا
شرایط تحصیل در آمریکا

مقاطع و شرایط تحصیل در آمریکا

پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی آمریکا که متقاضیان تحصیل در این کشور را به سمت خود جذب میکند متشکل از چهار مقطع: 1. مدرسه 2. کارشناسی 3. کارشناسی ارشد و 4. دکترا میباشد.

 • تحصیل در مدارس دبیرستان آمریکایی
  اگر معدل دیپلم فرد مهاجرت کننده پایین تر از حد نصاب لازم برای اخذ پذیرش لیسانس باشد، این فرصت را دارند ابتدا دیپلم خود را از یک دبیرستان آمریکایی دریافت نمایند و سپس برای دانشگاه اقدام کنند. مدت تحصیل در دبیرستان با توجه به سابقه تحصیل متقاضی و نمرات قبلی آنها، معمولا بین 1 تا 2 سال طول می کشد.
 •  تحصیل در مقطع کارشناسی
  افرادی که قصد دارند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند باید دارای معدل بالا و مدرک IELTS با نمره حداقل 6 باشند. پذیرش مقطع لیسانی بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته ها در دانشگاه های آمریکا انجام می گیرد. درصورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، ابتدا باید در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
   حدود 500000 دانشجوی کارشناسی ارشد هر ساله در کشور آمریکا مورد پذیرش قرار می گیرند و در رشته های (M.A. و M.S.) و سایر رشته ها مانند MBA، هنر، حقوق، علوم اجتماعی و آموزش و پرورش، طی حدود 3 سال تحصیل خود را می گذرانند.

بعد از گذراندن 6 تا 8 واحد تخصصی، پایان نامه و یا پروژه تحقیقاتی ارائه می شود. متقاضیان تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا، باید دارای معدل بالای ۱۴ و مدرک زبان IELTS با نمره حداقل ۶ و مدارک GRE و GMAT برای بعضی از رشته ها باشند. پرونده های پذیرش مقطع فوق لیسانس و دکترا از اوایل ماه جولای هر سال در برخی از رشته ها پذیرفته می شوند و به تعداد محدود می باشند. مقطع دکتری بین 3 تا 5 سال بطول می انجامد و تمرکز بیشتر بر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی است.


انواع ویزای تحصیلی در آمریکا

 • ویزای تحصیلی F1 آمریکا: بهترین و رایج ترین ویزای تحصیلی آمریکا، ویزای تحصیلیF1 می باشد. تمام کسانی که قصد شرایط تحصیل در آمریکا را دارند، پس از دریافت پذیرش از موسسات آموزشی آمریکا باید برای این نوع ویزای تحصیلی درخواست دهند. ویزای تحصیلی F1 آمریکا برای اقامت‌های تحصیلی بیش از 6 ماه است. دانشجویانی که ویزای F1 دارند، می‌توانند در هفته 20 ساعت به یک کار نیمه وقت در محدوده دانشگاه مشغول شوند. البته دانشجویان پس از اتمام سال اول تحصیل، در صورت اجازه دانشگاه می‌توانند به کاری خارج از محدوده دانشگاه مشغول شود.
 • ویزای تحصیلی F2 آمریکا: شخص دارنده ویزایF1   تحصیلی آمریکا، می‌تواند همسر و فرزندان زیر 21 سالش را نیز به همراه خود به آمریکا ببرد. دولت آمریکا برای همسر و فرزندان زیر 21 سال فرد، ویزای تحصیلی F2 آمریکا صادر می کند. F2 ویزایی است که مخصوص همراهان فرد تحصیل کننده در آمریکا می‌باشد. برخلاف ویزای توریستی آمریکا، فرد دارای ویزای تحصیلی F2 نیز اجازه شرایط تحصیل در آمریکا را خواهد داشت و اگر شخصی ویزای تحصیلی F1 آمریکا را دریافت کند، علاوه بر خود فرد، خانواده او نیز با اخذ ویزای تحصیلی F2 آمریکا قادر به شرایط تحصیل در آمریکا خواهند بود.

تفاوت ویزای F2 با F1 در این است که ویزای F2 تحصیلی آمریکا، کاملا وابسته به شخص دارنده ویزای F1 است و در شرایطی که ویزای F1 باطل شود، ویزاهای F2 زیرمجموعه آن نیز اعتبار خود را از دست خواهند داد. لازم به ذکر است که دارندگان ویزای F2 آمریکا فقط اجازه شرایط تحصیل در آمریکا را دارند و با این ویزا دولت آمریکا اجازه کار به آن ها نخواهد داد.

 • ویزای تحصیلی M1 آمریکا:  ویزای تحصیلی M1 همانند F1 می‌باشد.  با این تفاوت که  M1 تنها برای برخی از رشته های فنی و حرفه‌ای می‌باشد و مانند ویزای F1 برای تحصیل در موسسات آموزشی رایج آمریکا نیست. در سایر موارد مانند دریافت اقامت همسر و فرزند زیر 21 سال، دقیقا مشابه ویزای F1 می باشد. دانشجویان متاهل می توانند با تقاضای ویزای M2  به همراه خانواده خود به آمریکا مهاجرت کنند.
 • ویزای تحصیلی J1 آمریکا: شرایط تحصیل در آمریکا J1  مخصوص فرصت‌های مطالعاتی و افرادی است که می خواهند تحقیق یا تدریس در دانشگاه‌های آمریکا را تجربه کنند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی  J1 بر اساس طول دوره قابل تغییر است. دارنده ویزای تحصیلی J1 باید پس از 2 سال خاک آمریکا را ترک کند و مجددا برای ورود به آمریکا اقدام کند. دارنده ویزای تحصیلی J1، می تواند برای اقامت همسر و فرزندان زیر 21 سال خود درخواست ویزای J2 کند.
 • ویزای  H1 : ویزای دانشجویی H1 در موارد محدود و برای اقامت پزشکی و سایر تجربه های مرتبط با اشتغال می باشد.
 • ویزای Q1: ویزای Q1 مختص بازدید های تبادل فرهنگی که شامل آموزش عملی یا تسهیم فرهنگ ملی می باشد. شرایط تحصیل در آمریکا و دریافت این ویزا بسیار مشکل می باشد و دارای پیچیدگیهای بسیاری می باشد و در حال حاضر این ویزاها برای ایرانیان به سختی و به ندرت صادر می شود.

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی جزو موضوعات حائز اهمیتی است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آمریکا باید به آن توجه می کنند. هزینه تحصیل در کشور آمریکا نسبت به سایر کشورها بالاتر می باشد. دانشگاه های زیادی در سطح این کشور وجود دارند که رشته های درسی مختلف را با شرایط آموزشی مختلف و در مقاطع گوناگون ارائه می دهند.

 عوامل زیادی مانند محل وکیفیت دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی، در تعیین شهریه و هزینه تحصیل در آمریکا تاثیرگذارند و با توجه به این شرایط می توان در حدود 10 هزار تا 35000 هزار دلار شهریه سالیانه برای شرایط تحصیل در آمریکا را در نظر گرفت. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا نسبت به تحصیل در مقطع کارشناسی و دکترا تفاوت دارد. اما به طور تقریبی سالانه 30000 هزار دلار هزینه زندگی و تحصیل در آمریکا می باشد.هزینه خوابگاه برای یک دانشجو برای 4 سال برابر با 25000 دلار است، اما با این حال برای کالج‌ های خصوصی این هزینه به 34000 دلار نیز می‌رسد. به عنوان مثال دانشگاه میشیگان که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های عمومی در آمریکا است، برای دانشجویان  مبلغ 11000 دلار به عنوان هزینه خوابگاه دریافت می‌کند.

 شهرهای غربی آمریکا برای دانشجویان مناسب تر هستند، زیرا نیازمند هزینه کمتری برای زندگی هستند. متوسط قیمت اجاره آپارتمان‌های یک خوابه در مرکز شهر از 500 تا 3500 دلار در ماه می باشد. اقامت در خوابگاه های دانشجوی نیز به شکل دو یا سه نفر می باشد.


بورسیه تحصیلی آمریکا


دریافت بورسیه تحصیلی برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیلی به آمریکا را دارند بسیار مهم است، به دلیل اینکه کشور آمریکا یکی از پر هزینه ترین کشورها برای ادامه تحصیل می باشد، در نتیجه دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا بهترین روش برای کاهش هزینه ها می باشد. کشور آمریکا برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آمریکا دارند و واجد شرایط لازم هستند، بورسیه هایی را در نظر گرفته که  این بورسیه ها می تواند شامل تخفیف در شهریه و همینطور هزینه های زندگی دانشجویی باشد. بورسیه تحصیلی آمریکا با توجه به رشته، دانشگاه و شایستگی متقاضی می تواند شهریه دوره تحصیل، هزینه های مربوط به لوازم تحصیل و هزینه های مربوط به اسکان دانشجویی و غیره را شامل شود و شرایط تحصیل در آمریکا را برای ایشان متفاوت سازد.

بورسیه تحصیلی آمریکا
بورسیه تحصیلی آمریکا

موارد لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا که باید مورد توجه قرار گیرد:

 • معدل بالا در مقاطع تحصیلی قبلی
 • داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه معتبر
 • نمرات بالا حاصل از آزمون های نظیر ACT ،SAT ، GRE و یا GMAT با توجه به درخواست دانشگاه ارائه می شود.
 • رزومه قوی، داشتن اختراع، ارائه مقالات معتبر علمی در ژورنال های معتبر بین المللی
 • حضور در مسابقات بین المللی و کسب رتبه
 • ارائه اسنادی در رابطه با داشتن مهارت و استعداد ویژه
 • تسلط کامل به زبان انگلیسی

بورسیه تحصیلی آمریکا می تواند توسط دانشگاه های دولتی، خصوصی و مراکز تحقیقاتی در مقاطع مختلف برای دانشجو در نظر گرفته می شود.


مزایای تحصیل در آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا مزیت های زیادی از جمله امکان یادگیری زبان، موقعیت‌های تحقیقاتی عالی، پیشرفت علمی دانشجو، تجربه بین‌المللی، امکان کار در محیط دانشگاه و امکان اخذ اقامت دائم آمریکا به روشی اصولی و راحت اشاره کرد.

ابته ناگفته نماند دریافت اقامت دائم آمریکا کار راحتی نیست و نیاز به شرایط ویژه‌ای دارد که شاید برای همه افراد مهیا نباشد. به طور کلی راحت ترین راه مهاجرت به آمریکا تغییر نوع ویزاست، تبدیل ویزا تحصیلی آمریکا به اقامت دائم یکی از مزایای اصلی شرایط تحصیل در آمریکا است. به دلیل وجود اقتصاد غنی و پیشرفت تکنولوژی در کشور آمریکا که به کل دنیا نیز صادر می شود، این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد تا پس از اتمام تحصیل خود در آمریکا مشغول به کار شوند. همه ی این موارد باعث شده تا دانشجویان در صدد پیشرفت، آمریکا را به عنوان مقصد جهت تحصیل و کار انتخاب کنند.

مزایای تحصیل در آمریکا
مزایای تحصیل در آمریکا

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص شرایط تحصیل در آمریکا :

دانشگاه های آمریکا

تحصیل در آمریکا

اقامت آمریکا

اقامت آمریکا

لاتاری آمریکا

کار در آمریکا

گرین کارت آمریکا

تحصیل درآمریکا بدون مدرک زبان

بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

شرایط تحصیل رایگان در آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

بورسیه آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید