دکترا در فرانسه

Applyman

تحصیل دکترا در فرانسه چگونه است؟

دانشجویان زیادی فرانسه را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. علاوه بر امتیازات زیادی مانند: امکانات اجتماعی بالا، امکان اخذ اقامت فرانسه از طریق تحصیل، فرهنگ جذاب، امکانات رفاهی دانشجویی و برخورداری ارز کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های برتر دنیا، پاریس دومین شهر دنیا از نظر تعداد دانشجویان است و در طول سال های گذشته دانشمندان این کشور موفق به دریافت ۶۳ جایزه نوبل در رشته های مختلف علمی و ادبی شده اند. فرهنگ غنی و تاریخ پر فراز و نشیب این کشور باعث شده تا دانشجویان بین المللی بسیاری را به خود جذب کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با شرایط تحصیل دکترا در فرانسه و مراحل اخذ پذیرش آن آشنا سازیم.

دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکترا در فرانسه

دانشگاه های باسابقه ای در فرانسه وجود دارند که سال های زیادی است مشغول فعالیت هستند، به عنوان مثال دانشگاه پاریس به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور در سال ۱۱۵۰ بنیانگذاری شده است. نظام آموزشی فرانسه از سیستم آموزشی بولونیا که یک نظام آموزشی واحد در بین کشورهای اروپایی است تبعیت می نماید. بنابراین دانشجویان برای انتخاب برنامه درسی باید طبق سیستم ECTS اقدام کنند.

فرانسه ۸۳ دانشگاه دولتی دارد و تحصیل در بیشتر آن ها رایگان است، زیرا دولت فرانسه برای بسیاری از دانشجویان شرایطی را فراهم می کند که بتوانند کمک هزینه تحصیلی و زندگی دریافت نمایند. دانشگاه های فرانسه طیف گسترده ای از رشته های گوناگون در مقاطع مختلف را ارائه می دهند. بنابراین افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را به راحتی می توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. همچنین متقاضیان با ثبت نام در یکی از دانشگاه های فرانسه می توانند از امکانات دیگر دانشگاه های این کشور نیز بهره مند شوند.


شرایط پذیرش دکترا در فرانسه

دوره دکترا در فرانسه سه تا چهار سال طول می کشد و دانشجویان باید کلیه واحدهای درسی را با موفقیت پشت سر بگذرانند. پیش نیاز پذیرش در مقطع دکترا، ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط می باشد. همچنین سایر شرایط آن به شرح زیراست:

 • توافق با یک استاد راهنما یا سوپروایزر
 • داشتن رزومه قوی
 • داشتن حداقل دو مقاله ISI
 • داشتن حداقل ۲ تا ۳ توصیه نامه از اساتید کارشناسی ارشد
 • داشتن پروپوزال
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره قبولی مناسب
 • قبولی در آزمون CPEG
شرایط پذیرش دکترا در فرانسه

لازم است بدانید فرایند پذیرش دکترا در فرانسه کمی زمان بر است، برای همین اگر می خواهید بلافاصله پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد خود، در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید، باید در سال آخر تحصیل، پروپوزال خود را آماده نموده و فرایند درخواست پذیرش را آغاز نمایید. افرادی می خواهند در رشته های مهندسی، زیست شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک ادامه تحصیل دهند، باید مبلغی را برای بررسی مدارک پرداخت نمایند اما این فرایند برای رشته های علوم اجتماعی رایگان است.


دلایل انتخاب تحصیل دکترا در فرانسه

دانشجویان بین المللی به دلایل مختلفی فرانسه را برای تحصیل دکترا در فرانسه انتخاب می کنند. در زیر به صورت فهرست وار به آن اشاره می کنیم.

 • وجود دانشگاه های برتر در سطح جهانی
 • سیستم آموزشی با امکانات مدرن و بروز طبق آخرین متد جهانی
 • تحصیل رایگان همراه با کمک هزینه زندگی
 • بورسیه های تحصیلی گوناگون
 • فرهنگ و تاریخ غنی و پربار
 • اولین مقصد گردشگری دنیا

یافتن سوپروایزر برای تحصیل دکترا در فرانسه

یک سری شرایط اولیه برای تحصیل دکترا در فرانسه وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها، یافتن استاد راهنما یا سوپروایزر است. بنابراین دانشجویان متقاضی مقطع دکتری باید فهرست دانشگاه هایی که رشته مورد نظر آن ها در این مقطع را دارد بیابند و با آن ها مکاتبه نماید. زمان مکاتبه با دانشگاه از سپتامبر تا آگوست می باشد. افراد متقاضی قبل از این تاریخ باید موضوع رساله و سوپروایزر خود را انتخاب کرده باشند. همچنین زمینه فعالیت استاد راهنمایی که به دنبال آن می گردید باید با موضوع رساله و زمینه تحقیقات شما مرتبط باشد. به عنوان مثال برای پژوهش در زمینه تاریخ خاورمیانه نمی توان از اساتیدی که در زمینه تاریخ اروپا تخصص دارند استفاده نمود. هنگامی که توانستید سوپروایزر مورد نظر خود را پیدا کنید باید با او وارد مذاکره شوید و او را قانع کنید که پژوهش شما می تواند برای اهداف علمی و تحقیقاتی او مفید باشد. این مرحله یکی از مراحل سخت و وقت گیر است.


شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

می توان گفت نسبت به دیگر کشورها، دوره دکترا در فرانسه شکل متفاوتی دارد. سیستم آموزشی این کشور تاکید بر این دارد که دانشجویان مشغول به تحصیل دکترا در فرانسه را تبدیل به یک محقق حرفه ای شوند. بنابراین افراد به غیر از تکمیل رساله ملزم به کسب مهارت در رشته تحصیلی خود نیز می باشند. دانشجویان دکترا باید در دوره های پژوهشی شرکت نمایند. این دوره ها کاملا مرتبط با پروژه آن هاست و شامل سمینارها و جلسات تدریس می شود و طول این دوره ها ۱۵۰ ساعت می باشد. بنابراین دانشجویان دکترا در فرانسه به نوعی شاغل محسوب می شوند و حقوق دریافت می کنند. آنها در صورتی که با کارفرمای خود برای ادامه همکاری پس فارغ التحصیلی به توافق برسند، می توانند اقدام به دریافت ویزای کار نمایند و پس از سه سال پرداخت مالیات و بیمه، اقامت دائم فرانسه را دریافت کنند.


برنامه تحصیلی دکترا در فرانسه

۲۷۰ برنامه دکترا در فرانسه از سوی دانشگاه های مختلف ارائه می شود. این برنامه ها با همکاری مراکز علمی و آزمایشگاه های تحقیقاتی برگزار می گردد که هدف آن ها ارتقای مهارت تحقیقاتی دانشجویان دکتراست. برنامه دکترا در فرانسه یک دوره سه ساله است که ۶ ترم آموزشی یا پژوهشی دارد. روند آزمون و ارزیابی دانشجویان در دو مرحله انجام می گیرد که به شرح زیر است:

 1. رئیس دانشکده دو نفر ارزیاب را به منظور بازبینی و بررسی رساله منصوب می کند. این دو نفر باید اعلام کنند که این رساله مناسب و مورد تایید است یا خیر.
 1. سه تا هشت نفر متخصصین رشته مورد تحقیق به عنوان هیئت داوری رساله تعیین می شوند.

هزینه تحصیل دکترا در فرانسه

هزینه تحصیل دکترا در فرانسه در مراکز آموزش دولتی و خصوصی فرانسه تفاوت زیادی باهم دارند زبرا دانشگاه های دولتی این کشور معمولا رایگان هستند. دولت فرانسه برای دانشجویان مقطع دکترا که در دانشگاه های دولتی این کشور مشغول تحصیل می باشند، مبلغی برابر با ۱۴ هزار یورو به عنوان کمک هزینه در یکسال پرداخت می نماید. اما متوسط هزینه تحصیل در دکترا در دانشگاه های خصوصی فرانسه ۳ هزار یورو است.


بورسیه تحصیلی دکترا در فرانسه

دانشجویان بین المللی مقطع دکترا از وزارت خارجه فرانسه بورسیه تحصیلی دریافت می کنند. این بورسیه ها به متقاضیان رشته های حقوق، علوم سیاسی، مدیریت، علوم و اقتصاد تعلق می گیرد. یکی از این بورسیه ها، بورسیه ایفل است که به مدت ده ماه و هر ماه ۱۴۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می شود و شامل موارد دیگری مانند یارانه سفرهای هوایی بین المللی، یارانه مسکن و بیمه درمانی می باشد. همچنین بورسیه CROUS برای پوشش هزینه زندگی و تحصیل مبلغ ۷۵۰ یورو در ماه به دانشجویان دکترا در فرانسه می پردازد.


قرارداد کاری دانشجویان دکترا در فرانسه

دانشجویان مشغول به تحصیل دکترا در فرانسه امکان انعقاد قرارداد کاری در حین تحصیل را دارند تا بتوانند هزینه زندگی و تحصیل خود را فراهم کنند. این قرارداد شامل کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی است که به وسیله موسسات دولتی به دانشجویان ارائه می گردد. با انعقاد این قرارداد دانشجو می تواند از مزایایی چون تامین اجتماعی و دستمزد دکترا بهره مند شود. البته دستمزد او مشمول مالیات می گردد. این قرارداد سه سال اعتبار دارد و می توان آن را یکسال دیگر تمدید کرد.

قرارداد کاری دانشجویان دکترا در فرانسه

وبسایت هایی که امکان کمک به شما در زمینه شناخت بیشتر تحصیل در فرانسه را دارند عبارت اند از: france.fr ، campusfrance ، iran.campusfrance


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص دکترا در فرانسه و گاهی بیشتر:

اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه

ویزای تحصیلی فرانسه

دانشگاه های فرانسه

ویزای کاری فرانسه

تحصیل در فرانسهدیدگاه‌ها

آیا شما برای مهاجرت کاری فرانسه هم اقدام دارین یا خیر؟

سلام و عرض ادب . لطفا با موسسه تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی بشید.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
هزینه موسسه شما برای تحصیل در فرانسه برای مقطع دکترا به چه صورت هست؟

عرض ادب. در خصوص هزینه ها با موسسه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید