ترکیه بورسلاری

Applyman

ترکیه بورسلاری، همان برنامه بورسیه تحصیلی ترکیه است که دولت این کشور به دانشجویان بین المللی اعطا می کند. این بورسیه شامل حال دانش آموزان و دانشجویان مقاطع تحصیلی مختلف می شود و هدف از آن همکاری در بالا بردن سطح دانش جهانی و بهبود درک متقابل با دیگر کشورها با رویکرد مردم محور می باشد. افرادی که می خواهند از ترکیه بورسلاری بهره مند شوند، باید از شرایط لازم برای دریافت این بورسیه ها برخوردار بوده و اطمینان حاصل نمایند که مدارک آن ها برای درخواست بورسیه کامل است.

در مقاطع آموزش عالی، هر سال دولت ترکیه به دانشجویان بین المللی دوره های کارشناسی تا دکترا، بورسیه های تحصیلی متعددی اعطا می کند. افرادی که در مقطع کارشناسی دانشگاه های این کشور مشغول تحصیل هستند، برای بهره مندی از ترکیه بورسلاری لازم است که ۷۰ درصد امتیاز مورد نیاز را کسب کنند. مقدار این درصد برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۷۵ درصد و برای دانشجویان دکترا ۹۰ درصد می باشد. اتباع ترکیه نمی توانند از مزایای این طرح استفاده نمایند و در صورتی که درخواست دهند بلافاصله رد می شود.

ترکیه بورسلاری
ترکیه بورسلاری

نقش دولت در ترکیه بورسلاری

بودجه ترکیه بورسلاری مانند بسیاری از بورسیه هایی که در کشورهای مختلف دنیا به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد، توسط دولت تامین می گردد. دولت ترکیه علاوه بر حمایت مالی، برنامه های مختلفی برای دانشجویان خارجی در نظر رفته است تا خیالشان بابت آینده شغلی آسوده باشد. از طرف دیگر دولت این کشور توجه ویژه ای به دانشجویان ممتاز دارد و به عناوین مختلف برای آن ها پاداش در نظر می گیرد.


مهم ترین مزایای ترکیه بورسلاری

اقامت رایگان: افرادی که بتوانند بورسیه تحصیلی ترکیه را اخذ کنند، از مزایای اقامت رایگان در خوابگاه های دانشگاه ها بهره مند خواهند شد. البته اگر فرد تمایل داشته باشد تا در جایی غیر از خوابگاه اقامت کند، باید هزینه آن را بپردازد.

شهریه رایگان: متقاضیانی که موفق به اخذ ترکیه بورسلاری شوند، نباید برای تحصیل خود هیچ گونه هزینه ای پرداخت کنند.

بیمه درمان رایگان: طبق شرایط ترکیه بورسلاری، دانشجویانی که موفق به دریافت آن شوند، از بیمه سلامت رایگان استفاده خواهند کرد و این بیمه کلیه هزینه های درمان آن ها را پوشش می دهد.

سفر رایگان: با بدست آوردن بورسیه تحصیلی ترکیه، دولت این کشور، هزینه رفت و آمد دانشجو را به کشور مبدا پرداخت خواهد کرد.

دریافت حقوق ماهیانه: دولت ترکیه طبق شرایط بورسیه به دانشجویان کارشناسی مبلغ 8۰۰ لیر، دانشجویان کارشناسی ارشد مبلغ ۱1۰۰ لیر و به دانشجویان مقطع دکترا مبلغ ۱6۰۰ لیر در ماه به عنوان کمک هزینه زندگی پرداخت می‌نماید. همچنین این کمک هزینه برای دانشجویان رشته پزشکی و افرادی که فعالیت های تحقیقاتی انجام می دهند، ۳۰۰۰ لیر در ماه است.


اهداف ترکیه بورسلاری

بودجه ترکیه بورسلاری از طرف دولت پرداخت می شود و هدف از آن کمک به دانشجویان و محققان برجسته است تا بتوانند فعالیت های علمی خود را بدون دغدغه مالی در بهترین دانشگاه های ترکیه ادامه دهند. هدف دیگر اعطای بورسیه تحصیلی ترکیه، آماده سازی رهبران آینده است که متعهد به برقراری تفاهم بین کشورهای مختلف و همکاری متقابل بین جوامع هستند.


ویژگی های ترکیه بورسلاری

دانشجویانی که برای دریافت ترکیه بورسلاری برگزیده می شوند، باید در دوره یادگیری زبان ترکی که یکسال به طول می انجامد شرکت نمایند. بنابراین افراد متقاضی بورسیه تحصیلی باید این دوره یکساله را در برنامه های خود در نظر داشته باشند. البته یادگیری زبان ترکی موجب می شود که دانشجو راحت تر بتواند در کشور ترکیه زندگی کند و با مردم آن ارتباط برقرار نماید. طول دوره آموزش زبان ترکی ثابت است و امکان کوتاه شدن آن وجود ندارد. همچنین افرادی که به زبان ترکی مسلط هستند و تسلط آن ها در سطح C1 است، نیازی به گذراندن این دوره ندارند.


شرایط لازم برای اخذ ترکیه بورسلاری

دانشجویانی که میخواهند از ترکیه بورسلاری استفاده کنند، باید دارای معدل و ریزنمرات عالی باشند. همچنین رزومه علمی آنها پربار باشد و انگیزه نامه قوی برای تحصیل خود ارائه دهند. همچنین در صورتی که این افراد در آزمون هایی مثل GMAT، GRE، DELF و … شرکت کرده اند و نمره قبولی گرفته اند، ارائه مدارک این آزمون ها موجب بالا رفتن شانس آن ها در دریافت ترکیه بورسلاری خواهد شد. لازم به ذکر است که شهروندان ترکیه نمی توانند از این بورسیه تحصیلی استفاده کنند. همچنین در صورتی که دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه واجد شرایط تشخیص داده شود، باید مدارک خواسته شده را در زمان مقرر ارسال کند. در غیر اینصورت ترکیه بورسلاری به او تعلق نخواهد گرفت.


محدودیت سنی ترکیه بورسلاری

بورسیه تحصیلی ترکیه به تمام افراد با شرایط سنی مختلف تعلق نمی گیرد بلکه برای آن محدودیت وجود دارد. این محدودیت به صورت زیر است.

 • مقطع کارشناسی: زیر ۲۱ سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: زیر ۳۰ سال
 • مقطع دکترا: زیر ۳۵ سال
 • برای برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی: متولدین ۱۹۷۳ و بالاتر

امتیاز مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری:

 • مقطع کارشناسی: کسب حداقل ۷۰ درصد امتیاز
 • مقطع کارشناسی ارشد: کسب حداقل ۷۵ درصد امتیاز
 • مقطع دکترا: کسب حداقل ۹۰ درصد امتیاز

معدل مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری:

 • مقطع کارشناسی: حداقل معدل ۱۴
 • مقطع کارشناسی ارشد: حداقل معدل ۱۵
 • مقطع دکترا: حداقل معدل ۱۵
 • برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی: حداقل معدل ۱۸

مدارک مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری

 • گذرنامه معتبر
 • عکس پرسنلی در سایز پاسپورتی
 • در صورتی که در یکی از آزمون های سراسری ترکیه شرکت کرده اید می توانید کارنامه آن را ارائه دهید که البته این مورد اختیاری است.
 • مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات برای متقاضیان مقطع کارشناسی که به صورت رسمی به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • مدرک تحصیلی دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و کارشناسی به همراه ریز نمرات برای مقطع کارشناسی ارشد که به صورت رسمی به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • مدرک تحصیلی دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات برای مقطع دکترا که به صورت رسمی به زبان ترکی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
 • برای دریافت ترکیه بورسلاری در مقاطع ارشد و دکترا داشتن دو توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی ضروری است.
 • در صورت نیاز، ارائه نمره آزمون زبان ترکی یا انگلیسی
 • برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، نمونه پروپوزال مورد نیاز است.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری
مدارک مورد نیاز برای دریافت ترکیه بورسلاری

بهتر است مدارک ارسالی خود را به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی ترجمه کنید. البته بعضی از مدارک ضرورتی برای ترجمه ندارند، اما شانس افرادی که مدارک خود را به این دو زبان ترجمه کرده اند برای دریافت ترکیه بورسلاری بیشتر است.

در ترکیه دانشگاه هایی هستند که برنامه آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. افرادی که می خواهند از این دانشگاه ها پذیرش بگیرند، نیاز دارند تا در یکی از آزمون های SAT، GMAT یا GRE شرکت کنند.


نحوه اقدام برای ترکیه بورسلاری

افرادی که مقصد دارند از بورسیه تحصیلی ترکیه استفاده کنند، باید حواسشان به تاریخ پذیرش درخواست بورسیه باشد. برای ارسال درخواست لازم است تا از طریق سایت اختصاصی ترکیه بورسلاری اقدام نمایید. یادتان باشد که کلیه مدارک مورد نیاز باید از قبل آماده و اسکن شده باشد و در هنگام ثبت نام از طریق سایت بارگذاری و ارسال گردد. صحت کلیه این مدارک باید از سوی متقاضی تایید شود.

قبل از پر کردن فرم های مربوطه، دستورالعمل های آن را به دقت مطالعه کنید تا دچار اشتباه نشوید. ۲۰ فوریه هر سال، آخرین مهلت ثبت نام برای بورسیه تحصیلی ترکیه است، بنابراین توصیه می کنیم ثبت نام خود را به روز پایانی موکول نکنید چون احتمال بروز اختلال در سیستم آنلاین وجود دارد. ارسال درخواست به صورت رایگان انجام می شود و متقاضیان نباید هیچ گونه مبلغی را برای آن پرداخت کنند. نتایج قبول یا رد درخواست از طریق ایمیل به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

زمان ثبت نام ترکیه بورسلاری:

 • شروع ثبت نام: ۱۰ ژانویه
 • پایان ثبت نام: ۲۰ فوریه
 • زمان بررسی مدارک: ماه آوریل
 • اعلام نتایج: ماه جولای
 • آغاز کلاس ها: ۱ سپتامبر

فرآیند ارزیابی مدارک برای ترکیه بورسلاری

 • ارزیابی ابتدایی: همه متقاضیان بر اساس ملاک هایی چون مدارک مورد نیاز، محدودیت سنی، نمرات تحصیلی و … ارزیابی می شوند.
 • فهرست کوتاه: فرم درخواست متقاضیان ترکیه بورسلاری که واجد شرایط شناخته شده اند، به وسیله کمیته های تخصصی طبق معیارهای مختلفی چون انگیزه نامه، ثبات انتخاب ها، مشارکت در فعالیت های اجتماعی، اهداف شغلی، علایق تحصیلی، شرایط گذشته، وضعیت علمی و … مورد ارزیابی قرار می گیرد و در پایان فهرستی از افراد واجد شرایط برای انجام مصاحبه آماده می گردد.
 • مصاحبه: افرادی که اسم آن ها در فهرست کوتاه قرار گرفته، طی زمان بندی مشخصی باید در جلسه مصاحبه شرکت کنند و انگیزه و شرایط آن ها به وسیله کارشناسان بررسی شود.
 • اعلام نتایج: در مرحله پایانی، نتایج مصاحبه افراد برای کمیته انتخاب فرستاده می شود و این کمیته فهرست اسامی افراد منتخب را اعلام می کند.

شرایط جلسه مصاحبه ترکیه بورسلاری

مدت زمان جلسه مصاحبه معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است. در طول این مدت مدارک فرد متقاضی بررسی می شود و انگیزه او برای دریافت ترکیه بورسلاری مورد ارزیابی قرار می گیرد. همچنین کارشناس مصاحبه کننده از فرد در مورد اهداف شغلی و دانش علمی او سوالاتی می پرسد. لازم به ذکر است که نتیجه قبول شدن یا نشدن فرد در جلسه مصاحبه مشخص نمی شود و او باید تا زمان اعلام نتایج صبر کند.


مقالات بیشتر جهت مطالعه بیشتر در مورد ترکیه بورسلاری :

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم

تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

بورسیه ترکیه

آزمون yosدیدگاه‌ها

سلام میبخشی بندهواز افغانستان هستم فارغ دوازده یک سمستر کمپیوتر ساینس را خواندم آیامنم میتونم صفت نام کنم یاخیر

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
باید شرایط شما به طور دقیق توسط کارشناسان مجموعه مور بررسی قرا بگیره. لطفا با مشاورین مجموعه تماس بگیرید تا به طور دقیق پاسختون رو دریافت بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید