تحصیل رایگان در آلمان

Applyman

نظام تحصیلی کشور آلمان همواره در میان متقاضیان مهاجرت و علی الخصوص مهاجرت تحصیلی طرفداران بسیاری داشته و دارد. در کنار مزیت هایی چون کیفیت بالای دانشگاه های آلمان، رتبه های دانشگاه های کشور آلمان در میان دانشگاه های جهان در فهرست رتبه بندی QS، کیفیت زندگی شهروندان آلمان و مهاجران در این کشور و امکان اخذ اقامت دائم از طریق تحصیل در آلمان، تحصیل رایگان در آلمان را میتوان از مهم ترین علت های اقبال مهاجرت تحصیلی به این کشور نام برد. تحصیل رایگان در آلمان در تمام مقاطع و به هر دو زبان تحصیلی آلمانی و انگلیسی قابل دسترس است و متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان از تمام مزیت های تحصیلی در دانشگاه های این کشور در کنار تحصیل رایگان در آلمان بهره مند شوند. کشور آلمان همواره تمرکز ویژه ای در امر تحصیلات عالی داشته و از همین روی تحصیل رایگان در آلمان همواره در میان متقاضیان جهانی مهاجرت تحصیلی از تمامی کشورهای جهان طرفداران خاص و بیشمار خود را داشته است.

برای تحصیل رایگان در آلمان نیاز است تا متقاضیان عزیز ابتدا با مقاطع تحصیلی در دانشگاه های آلمان آشنا شوند و سپس از شرایط و مدارک لازم جهت اقدام برای تحصیل رایگان در آلمان آگاهی یابند. در ادامه این مقاله تلاش داریم تا شما عزیزان را با روشها، مقاطع، شرایط و مدارک لازم برای تحصیل رایگان در آلمان آشنا سازیم، کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه تحصیل در کشور های اروپایی و به خصوص آلمان آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان خواهند بود.

تحصیل رایگان در آلمان

شرایط لازم جهت تحصیل رایگان در آلمان

هزینه های مهاجرت تحصیلی و شهریه دانشگاه ها در کنار مخارج زندگی دانشجویی همواره از جمله ی دغدغه های متقاضیان و خانواده های آنها بوده و هست. اما در این میان کشورهایی از جمله آلمان وجود دارند که با کاستن و یا خذف شهریه دانشگاه های خود در راستای جذب دانشجویان بین المللی تلاش میکنند. تحصیل رایگان در آلمان از جمله ی این موقعیت هاست که میتواند تا حدود بسیار زیادی به کاست از هزینه های مهاجرت تحصیلی متقاضیان کمک کند.

تحصیل رایگان در آلمان در کنار امتیازات بیشماری که برای متقاضیان به ارمغان می آورد، نیازمند داشتن شرایط و مدارک خاص خود نیز هست. از جمله این شرایط میتوان به شرط معدل و قبولی در کنکور سراری ایران اشاره داشت که اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور آلمان و در ادامه آن دریافت ویزای تحصیلی آلمان را تا حدودی با چالش مواجه میکند که البته برای این محدودیت ها راهکارهایی نیز پیش پای متقاضیان وجود دارد که در بخش های بعدی این مقاله درباره آنها صحبت خواهیم کرد. همچنین متقاضیان برای اطلاع از دانشگاه های مورد تایید کشور آلمان میتوانند به سایت anabin.kmk.org مراجعه کنند.

صرف نظر از تحصیل رایگان در آلمان این کشور نیز امکان تحصیل در کالج ها و دانشگاه های غیر دولتی و خصوصی را نیز برای متقاضیان آنها فراهم کرده است که تحصیل در آنها نیازمند پرداخت هزینه است. اگر شما علاقه مند به تحصیل در این مراکز هستید باید سالانه مبلغی حدود 15,000 تا 20,000 یورو هزینه کنید.

در دامه بخش های این مقاله در راستای تحصیل رایگان در آلمان شما را با مقاطع مختلف تحصیلی در کشور آلمان و مدارک و شرایط مورد نیاز هر مقطع آشنا خواهیم کرد تا بتوانید متناسب با شراط خود به تصمیم گیری بپردازید.


تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی چهار سال به طول خواهد انجامید و تحصیل در این مقطع به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است. نکته ای که متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان در این مقطع باید به آن توجه داشته باشند لزوم داشتن گواهی قبولی کنکور سراری برای ورود و اخذ پذیرش مستقیم از دانشگاه های کشور آلمان است که در صورت نداشتن این گواهی متقاضی باید قبل از ورود به دانشگاه به مدت یک سال در دوره های کالج در کشور آلمان شرکت کند که این امر مستلزم پرداخت هزینه خواهد بود. اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان و تحصیل رایگان در آلمان ، اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشور است. در این قسمت مدارک و شرایط لازم برای دریافت این ویزا را بررسی خواهیم کرد.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی به شرح ذیل است:

 • مدرک پرداخت هزینه بررسی پرونده توسط سفارت به مبلغ 60 یورو
 • 2 قطعه کس با پشت زمینه طوسی در اندازه 35 در 45 میلی متر
 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • در صورت وجود، پذیرش از دانشگاه های دولتی
 • بیمه دانشجویی با حداقل 3 ماه اعتبار
 • 2 فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • مدرک زبان آلمانی b2
 • مدرک زبان انگلیسی
 • پذیرش دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • انگیزه نامه
 • پاسپورت
تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی

در ادامه مدارک ذکر شده، ارائه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان مورد نیاز می باشد که برای این منظور متقاضی باید به صورت میانگین مبلغ 10.000 یورو در حساب بانکی خود و یا سرپرست نشان داده و گواهی مورد نظر را به سفارت کشور آلمان ارائه نماید.


تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله خواهد بود و متقاضیان برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس خود را داشته باشید و مانند مقطع پیشین در کنکور سراسری در یکی از رشته های دانشگاهی پذیرفته شده باشید. البته برای دانشگاه، رشته پذیرفته شده اهمیت چندانی ندارد و در کنار آن تقریباً شما باید سطح b2 زبان آلمانی را نیز آموخته باشید که بدون آموختن زبان آلمانی و آموزش زبان آلمانی پذیرش شما در دانشگاه‌های آلمان غیر ممکن خواهد بود .

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل است:

 • مدرک دیپلم به‌همراه ریز نمرات: شرط معدل برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی‌ارشد بالای ۱۳ می‌باشد.
 • ارائه مدرک “گوته” زبان آلمانی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد)
 • ترجمه رسمیِ مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
 • تنظیم  درخواست‌نامه تحصیل برای دانشگاه مربوطه
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به ‌همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه (CV)
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک زبان آلمانی: B2 یا حداقلb1 و گذراندن یک دوره زبان قبل از تحصیل در همان دانشگاه

مدرک زبان انگلیسی: مدرکIELTS  با نمره حداقل ۶.۵ و یا TOEFL با نمره حداقل ۸۰


تحصیل در آلمان در مقطع دکتری

تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری معمولا 3 تا 5 سال است. برخلاف دوره دکتری در ایران که دانشجویان آن بر اساس کنکور سنجیده می‌شوند، معدل و موافقت استاد راهنما با طرح رساله دکتری، دو عامل اصلی برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان به‌شمار می‌روند. علاقه‌مندان به تحصیل در آلمان در مقطع دکتری باید در ابتدا یک استاد راهنما پیدا کنند که در حوزه تحقیقاتی مرتبط دارای پروژه باشد و دانشجو، استاد را متقاعد کند که می‌تواند در پیش‌برد پروژه‌هایش به وی کمک کند. این پروسه به‌خصوص برای دانشجویان خارجی معمولاً کمی دشوار خواهد بود و طول می‌کشد. در این مقطع و در صورت نظر مساعد استاد به دانشجویان بورس تعلق خواهد گرفت و میزان این بورس ها مبلغی در حدود 1000 تا 3000 یورو در ماه می باشد.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی و تحصیل رایگان در آلمان در مقطع دکتری به شرح ذیل است:

 • ارائه مدرک “گوته” زبان آلمانی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد)
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی‌ارشد و ریز نمرات این مقطع
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات این مقطع
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • موافقت استاد راهنما
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه (CV)
مقطع دکتری

تحصیل رایگان در آلمان در رشته های پزشکی

برای تحصیل رایگان در آلمان در رشته های پزشکی متقاضیان باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را با معدلی حداقل بالاتر از 17 اخذ نماید و معدل هر دو مقطع دارای اهمیت می باشد و به به غیر از آن باید مانند رشته های دیگر در سایر مقاطع، گواهی قبولی کنکور سراسری در یکی از رشته های مرتبط با پزشکی مانند رشته زیست یا شیمی را داشته باشند. باید توجه داشت که این گواهی قبولی باید در مقطع کارشناسی بوده و قبولی کاردانی قابل قبول نیست. داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B1 و یا در مواردی B2  که توانایی زبانی متقاضی را برای دانشگاه و سفارت آلمان به اثبات میرساند نیز از مدارکی است که متقاضیان تحصیل در آلمان در رشته های پزشکی باید به آن توجه داشته باشند. با داشتن این مدارک برای فرد پذیرش در اصطلاح M-course در کالج گرفته می شود و فرد به مدت یک سال باید در کالج تحصیل نماید. بعد از آن در آزمون رشته پزشکی شرکت خواهد کرد و در صورت کسب حد نصاب لازم و قبولی وارد این رشته خواهد شد.

تحصیل رایگان در آلمان در رشته های پزشکی

برای آشنایی بیشتر در خصوص تحصیل رایگان در آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای ویزای کاری آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان

ویزای کاری آلمان

تحصیل در آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید