تحصیل در آلمان با دیپلم

Applyman

کشور آلمان همواره مقبولیت و محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی داشته و دارد. این محبوبیت علل زیادی را در بر میگیرد که از جمله آنها میتوان به رایگان بودن تحصیلات تکمیلی در آلمان، هزینه های مقرون به صرفه، کیفیت و اعتبار بالای دانشگاه های آلمان در جهان و … اشاره کرد. مقطع کارشناسی یکی از جمله مقاطع تحصیلی این کشور است و تحصیل در آلمان با دیپلم نیز امکان پذیر است. برای تحصیل در آلمان با دیپلم علاوه بر مدرک دیپلم ، شرایط و مدارک دیگری نیز مورد نیاز است که در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد آنها صحبت های کاملی داشته باشیم. در واقع متقاضیان تحصیل در آلمان با دیپلم با در دست داشتن مدرک دیپلم می‌توانند برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند.

البته باید توجه داشت برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، دو راه پیش روی متقاضیان وجود دارد. اولین راه پذیرش مستقیم دانشگاه های آلمان است که از جمله شرایط آن داشتن گواهی قبولی کنکور سراسری است. در صورت نداشتن این گواهی متقاضیان باید پیش از ورود به دانشگاه، دوره یک ‌ساله کالج را در این کشور بگذرانند. در دوره کالج، آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه‌های آلمان را پیدا خواهند کرد.

در ادامه تلاش داریم حین توضیح روشهای تحصیل در آلمان با دیپلم ، شما را با انواع کالج های اسن کشور آشنا کنیم. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص تحصیل در آلمان با دیپلم خواهند بود.

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان با دیپلم – کالج های کشور آلمان

همانگونه که احتمالا در جریان هستید و در قسمت قبل توضیح داده شد برای تحصیل در آلمان با دیپلم بدون داشتن گواهی قبولی کنکور سراسری نیاز است تا متقاضیان قبل از ورود به دانشگاه در یک دوره کلج شرکت کنند. کالج‌ها در واقع مراکز آموزشی هستند که تحت نظر دانشگاه‌های آلمان سازمان‌دهی و اداره می‌شوند. دروه‌های کالج معمولا در دو ترم تحصیلی و یک سال برگزار میشوند و به طول می انجامد. حضور در این کلاس‌ها برای متقاضیانی که بلافاصله بعد از اتمام دوره دبیرستان و پیش دانشگاهی و بدون گواهی قبولی کنکور سراسری اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه می‌کنند اجباری است و فرد متقاضی در ابتدا باید به دنبال پذیرش از کالج باشد. در نتیجه برای تحصیل در آلمان با دیپلم نیاز است تا متقاضیان از انواع و مدل های کالج های کشور آلمان و شرایط و مدارک لازم برای ثبت نام در آنها آگاهی یابند.

ثت نام در کالج ها به منظور آماده سازی مستلزم داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B1  یا B2 (با توجه به درخواست دانشگاه) است. البته باید توجه داشت که داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان نیز می‌تواند بسیار موثر باشد. در ادامه شما را با انواع کالج های کشور آلمان آشنا خواهیم کرد.


تحصیل در آلمان با دیپلم – انواع کالج ها

کالج ها در آلمان به چهار دسته تقسیم میشوند که متقاضیان با توجه به رشته مد نظر خود میتوانند در هریک از آنها ثبت نام کنند.

 • M-Kurs: (کالج های گروه پزشکی)
 • T-Kurs: (کالج های گروه مهندسی)
 • W-Kurs: (کالج های گروه مدیریت)
 • G-Kurs: (کالج های گروه انسانی)

در ادمه در خصوص هریک از این دوره های آمادگی (کالج) در ادامه بخش های مقاله توضیح خواهیم داد:

 • M-Kurs: (کالج های گروه پزشکی): برای متقاضیانی است که قصد تحصیل در آلمان با دیپلم در رشته‌های تجربی و پزشکی را دارند. این دسته از متقاضیان باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی (M-Kurs) شرکت کنند. با شرکت در این کالج ها که تمرکز اصلی آنها بر روی زبان انگلیسی و دروس علوم پایه مانند: زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر است می‌توانید در گرایش‌های مختلف رشته پزشکی مانند زیست شناسی، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، دامپزشکی، بیوشیمی و داروسازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید. توجه داشته باشید که مفاد امتحان ورودی برای شرکت در کالج های M-Kurs ممکن است بر اساس نوع کالج ها متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای آشنایی با محتویات آزمون ورودی به وبسایت کالج مربوطه مراجعه کنید و از مفاد امتحان آگاهی یابید. اما معمولا در بیشتر این آزمون های ورودی مباحثی مانند زبان آلمانی و ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرد.
تحصیل در آلمان با دیپلم - انواع کالج ها
 •  T-Kurs (کالج های گروه مهندسی): متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان با دیپلم در رشته‌های گروه ریاضیات و مهندسی را دارند باید قبل از ورود به دانشگاه، در کالج های مهندسی (T-Kurs) شرکت کنند. در این کالج ها فرد متقاضی قبل از ورود به دانشگاه مباحثی مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم کامپوتر را فرا می‌گیرند و همچنین به تقویت زبان آلمانی می‌پردازند. منابع آزمون ورودی برای شرکت در این دوره‌های آماده سازی بسته به نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. اما با توجه به نوع کالج (گروه مهندسی) موارد آزمون ورودی به کالج: ریاضی، فیزک و زبان آلمانی است. پس از اتمام این نوع کالج و موفقیت در آزمون پایانی می‌توانید در یکی از گرایش‌های مهندسی مانند: فیزیک، معماری، علوم کامپیوتر، علم شیمی، مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، فناوری تولید، ریاضیات، متالورژی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، فیزیک، جغرافیا و…) اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی آلمان کنید.
تحصیل در آلمان با دیپلم - انواع کالج ها
 • W-Kurs (کالج های گروه مدیریت): متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان با دیپلم در گرایش‌های مختلف رشته مدیریت و اقتصاد را دارند باید قبل از ورود به د انشگاه در کالج های این رشته تحصیلی شرکت کنند. در کالج‌های گروه مدیریت بیشتر بر روی مباحثی همچون: اقتصاد، ریاضی، تجارت و جامعه و همچنین زبان آلمانی تمرکز می‌شود. همان طور که در بالا گفته شد امتحان ورودی کالج های دوره مدیریت همانند سایر کالج ها بسته به نوع کالج متفاوت است. اما معمولا در این آزمون زبان آلمانی و ریاضی و اقتصاد مورد آزمون قرار می‌گیرد. بعد از پایان دوره کالج های گروه مدیریت و موفقیت در آزمون نهایی آن می‌توانید در گرایش متعدد مدیریت از دانشگاه‌های دولتی آلمان اقدام به اخذ پذیرش کنید.
انواع کالج ها
 •  G-Kurs (کالج های گروه انسانی): برای متقاضیان تحصیل در آلمان با دیپلم در رشته‌های گروه انسانی و هنر طراحی شده است. این دسته از متقاضیان باید قبل از ورود به دانشگاه با حضور در این دوره مباحثی مانند تاریخ، ادبیات، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و همچنین زبان آلمانی را فرا بگیریند. برای امتحان ورودی به این نوع کالج‌ها بهتر آن است که بیشتر بر بروی زبان آلمانی تمرکز کنید. با پایان این دوره و شرکت در آزمون نهایی و کسب موفقیت در آن می‌توانید برای رشته‌های انسانی مثل مطالعات زبان آلمانی، مطالعات حقوقی، هنر، طراحی، باستان شناسی، تاریخ، علوم سیاسی، هنر، آموزش، فلسفه و … اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید.

تحصیل در آلمان با دیپلم – اخذ پذیرش از کالج

معمولا اخذ پذیرش از کالج ها برای تحصیل در آلمان با دیپلم شامل چهار مرحله میشود:

 1. تکمیل و بررسی مدارک تحصیلی گذشته
 2. انتخاب کالج مناسب
 3. تایید و ترجمه مدارک تحصیلی جهت اخذ پذیرش کالج در آلمان
 4. اپلای در کالج
 • تکمیل و بررسی مدارک تحصیلی گذشته: اولین مرحله از تحصیل در آلمان با دیپلم ، بررسی مدارک است و در این مرحله باید اطمینان حاصل کنید که مدارک شما مورد تایید کالج ها و دانشگاه های کشور آلمان هست یا خیر. به این منظور متقاضیان میتوانند با استفاده از سایت anabin.org از مورد تایید بودن مدارک تحصیلی خود اطمینان حاصل کنند. علاوه بر این برای این کار میتوانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید و در بخش مدارک مورد نیاز اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی گذشته خود را با مدارک درخواستی دانشگاه مقایسه کنید. در صورتی که مدارک و سوابق تحصیلی شما مورد تایید دانشگاه نباشد برای تطبیق سوابق تحصیلی گذشته خود باید در یک دوره آمادگییا همان کالج، پیش از شروع دانشگاه شرکت کنید. در واقع همان طور که در قسمتهای قبل گفته شد اگر مدرک قبولی در کنکور سراسری نداشته باشید می‌بایست جهت اخذ پذیرش از دانشگاه به طور غیر مستقیم و از طریق کالج اقدام کنید.
 • انتخاب کالج مناسب: مرحله بعد پیدا کردن کالج مورد نظر برای تحصیل است که خوشبختانه بیشتر دانشگاه‌های آلمان دوره‌های مقدماتی یا همان کالج را در داخل خود دانشگاه ارائه می‌کنند.
 • تایید و ترجمه مدارک تحصیلی جهت اخذ پذیرش کالج در آلمان: مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از کالج‌های آلمان متناسب با نوع کالج ممکن است متفاوت باشد. برای اطمینان بهتر است بخش مربوطه را چندین بار مطالعه کنید تا مدرکی از قلم نیفتد. در صورت ابهام در مورد مدرک خاص بهتر است با دانشگاه مکاتبه کنید. در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش به این شرح است: 1. مدارک تحصیلی دوره دبیرستان و پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات 2. مدرک زبان آلمانی (با توجه به نیاز دانشگاه) 3. تمکن مالی (در صورت درخواست دانشگاه) 4. رزومه تحصیلی 5. انگیزه نامه
 • اپلای در کالج: پس از آماده کردن تمامی مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش، نوبت ارسال آن‌ها برای دانشگاه است. توجه داشته باشید این امکان را ندارید که مدارک را مستقیما برای کالج ارسال کنید. ارسال مدارک می‌تواند به صورت آنلاین و یا از طریق پست بین المللی صورت پذیرش.
اخذ پذیرش از کالج

تحصیل در آلمان با دیپلم – مزیت‌‌های شرکت در کالج

شرکت در کالج ها در واقع راه میانبری برای متقاضیان تحصیل در آلمان با دیپلم است که گواهی قبولی در کنکور سراسری را در مدارک خود ندارند. علاوه بر این شرکتدر کالج های مختلف مزیت های گوناگونی دارد که به شرح زیر است:

 • یادگیری مباحث و روش‌های اولیه که به طور خاص مربوط به رشته انتخابی شما در دانشگاه است.
 • یادگیری و استفاده اصطلاحات مرتبط با زمینه تحصیل (terminology) در دانشگاه
 • یادگیری زبان آکادمیک آلمانی مرتبط با رشته مورد نظر در دانشگاه
 • آشنایی و یادگیری فرهنگ‌های مختلف پیش از ورود به دانشگاه
 • توسعه استراتژی‌های فردی برای یادگیری بهتر در دانشگاه
 • آشنایی با طرز فکر و راه و روش مردم آلمان

برای آشنایی بیشتر در خصوص تحصیل در آلمان با دیپلم مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای ویزای کاری آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

دانشگاه های آلمان

ویزای کاری آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلمدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید