اقامت آمریکا

Applyman

اقامت آمریکا و روش های مهاجرت به این کشور پیشرفته و قدرتمند، دغدغه فکری بسیاری از افراد است. آمریکا به عنوان قدرت اول اقتصادی جهان، کشوری پیشرفته است که توانسته سطح رفاه اجتماعی بالایی برای شهروندان خود فراهم کنند. همچنین بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان در این کشور قرار دارند. از طرف دیگر شرکت های بزرگی مانند اپل و مایکروسافت در آمریکا فعالیت می کنند و به همین خاطر بسیاری از افراد در سراسر دنیا آرزو دارند اقامت آمریکا را بدست آورند. در این مقاله تلاش می کنیم تا راه های مختلف اخذ اقامت آمریکا را معرفی کرده و مختصری درباره هر کدام توضیح دهیم.

اقامت آمریکا
اقامت آمریکا

شرایط عمومی اقامت آمریکا

کشور آمریکا دارای جمعیتی بالغ بر ۳۲۷ میلیون نفر است که در گستره ای به وسعت ۹.۸ میلیون کیلومتر مربع زندگی می کنند. این کشور دارای ۵۰ ایالت می باشد و هر ساله تعداد زیادی از افراد از سراسر دنیا به این کشور مهاجرت می کنند. البته با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور، اقامت آمریکا برای اتباع بسیاری از کشورها مثل ایران بسیار دشوار شد اما با پایان ریاست جمهوری وی و انتخاب بایدن اوضاع در حال بازگشت به دوران قبل از ترامپ می باشد. در حالت کلی ۷ روش برای اقامت آمریکا وجود دارد که شامل اقامت از طریق تحصیل، تولد، ازدواج، افراد خاص، سرمایه گذاری، کار و پناهندگی می گردد. هر یک از این روش ها شامل چندین ویزای اختصاصی هستند. اما به دلیل اینکه تقاضا برای اقامت آمریکا بسیار بالاست، فرایند دریافت ویزای این کشور بسیار حساس و زمان بر است و نیاز به کمک گرفتن از افراد و موسسات با تجربه و معتبر دارد.


اقامت آمریکا از طریق تحصیل

اقامت آمریکا از طریق تحصیل یکی از بهترین شیوه های مهاجرتی به این کشور می باشد. مدارس و دانشگاه های معتبری در آمریکا وجود دارند که هر ساله میزبان بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان بین المللی نخبه هستند. اتباع خارجی با اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه های این کشور آینده خود و فرزندانشان را تضمین می کنند. مدارس آمریکا معمولا دارای از دو بخش دبستان و دبیرستان تشکیل شده اند که هر کدام شش سال طول می کشند. سن ورود به دبستان ۶ سال تمام است و مقطع متوسطه تا ۱۸ سالگی طول می کشد. دانش آموزان در این مقطع بین رشته های فنی حرفه ای و نظری یکی را انتخاب می کنند.

دانشگاه های آمریکا جزو معتبرترین مراکز آموزش عالی در سطح دنیا هستند که به دو نوع ایالتی و خصوصی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی یا ایالتی نیز از دانشجویان خود شهریه دریافت می کنند اما مبلغ این شهریه از دانشگاه های خصوصی بسیار پایین تر است. چهار نوع ویزای تحصیلی آمریکا وجود دارد که شامل ویزای J1 , F1 , B1 و M1 می باشد.

 • اقامت آمریکا از طریق ویزای تحصیلی B1: جهت دوره های کوتاه مدت کمتر از شش ماه صادر می گردد و به شخص متقاضی ویزای همراه داده نمی شود.
 • اقامت آمریکا ویزای تحصیلی F1: این ویزای جزو معروفترین ویزاهای تحصیلی آمریکا به حساب می آید و متقاضیان ورود به دانشگاه ها و کالج های آمریکا از این ویزا استفاده می کنند. افرادی که این ویزا به آن ها تعلق می گیرد می توانند درخواست ویزای همراه F2 دهند.
 • اقامت آمریکا ویزای تحصیلی J1: افرادی که برای انجام فعالیت های تحقیقاتی، مطالعاتی و آموزشی به آمریکا سفر می کنند باید برای اخذ این ویزا اقدام نمایند. مدت اعتبار این ویزا وابسته به فرصت مطالعاتی و تحقیقاتی فرد درخواست دهنده است. اما معمولا با اعتباری دو ساله صادر می شود. در صورتی که فعالیت های تحقیقاتی فرد در طی این مدت به اتمام نرسد، لازم است که از آمریکا خارج شود و مجددا درخواست ویزا دهد. برای این ویزا نیز می توان درخواست ویزای همراه ارائه کرد.ویزای تحصیلی M1: تفاوت این ویزا با سایر ویزاهای تحصیلی آمریکا این است که تنها برای رشته های فنی و حرفه ای صادر می گردد و فرد متقاضی می تواند تقاضای ویزای همراه نیز داشته باشد

اقامت آمریکا از طریق کار

اقامت آمریکا از طریق اشتغال به دلیل بازار کار گسترده، صنایع پیشرفته و نرخ بیکاری پایین، همیشه یکی از جذابترین روش ها برای مهاجرت به آمریکا  بوده است. به همین دلیل اخذ ویزای کار آمریکا بسیار راحت است و مراحل پیچیده ای ندارد. این ویزا چند دسته است که شامل ویزای P, J, H و E می باشد.

 • ویزای P: از سه نوع ویزای P1, P2 و P3 تشکیل شده و مختص ورزشکاران و هنرمندان می باشد. همچنین ویزای P4 به خانواده این افراد تعلق دارد.
 • ویزای J1 : اختصاص به امور آموزشی و علمی – تحقیقاتی دارد که نیازمند ارسال دعوتنامه از سوی سازمان یا شرکتی است که به فرد مورد نظر برای این کار نیاز دارد. این ویزا را می توان تا ۷ سال تمدید نمود
 • ویزای EB3 : مختص کارگرانی است که مدرک دانشگاهی ندارند و اصطلاحا به آن اسکیل ورکر می گویند
 • ویزای H1: برای افرادی صادر می شود که سابقه کاری معتبر هستند و متخصص و دارای مدرک کارشناسی می باشند.

افرادی که گرین کارت و اقامت آمریکا دارند، اگر بتوانند به مدت ۳۰ ماه پس از اخذ این کارت در آمریکا زندگی کنند و مشغول به کار شود، به آن ها پاسپورت آمریکایی اعطا می گردد.

اقامت آمریکا از طریق کار
اقامت آمریکا از طریق کار

اقامت آمریکا از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش های مهاجرت و اقامت آمریکا، سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در آمریکا به روش های مختلفی صورت می گیرد و به سه دسته ویزا تقسیم بندی می گردد.

 • ویزای EB5: این ویزا که به ویزای ۵۰۰ هزار دلاری شهرت دارد، به شرطی به متقاضیان اعطا می شود که بتوانند با سرمایه ۵۰۰ هزار دلاری یا یک میلیون دلاری خود، ۱۰ نفر تبعه آمریکایی را استخدام کنند. این ویزا منجر به دریافت گرین کارت و اقامت آمریکا خواهد شد. اما به دلیل جذابیتی که ویزای EB5 دارد، برخی از افراد سودجوی ساکن آمریکا، سرمایه افراد را می گیرند و از آن ها کلاهبرداری می کنند. به همین خاطر کمک گرفتن از افراد و موسسات معتبر می تواند باعث اطمینان خاطر شما شود که سرمایه تان از دست نرود.
 • ویزای E2: برای اخذ این ویزا فرد متقاضی باید با حداقل سرمایه ۳۰۰ هزار دلار، یک شغل در آمریکا بخرد یا به بیان دیگر در آن سرمایه گذاری کند. البته نصف این مبلغ در حساب فرد باقی می ماند.
 • ویزای EB3: برای اخذ این ویزا افراد باید ثابت کنند که در ایران شغلی با درآمد مکفی دارند و یک پیشنهاد از طرف کارفرمای آمریکایی به آن ها داده شده است. سرمایه گذاری در آمریکا و درخواست این ویزا منجر به دریافت گرین کارت و اقامت آمریکا می گردد.

اقامت آمریکا از طریق ازدواج

دریافت اقامت آمریکا از راه ازدواج به دو دسته ویزای نامزدی و ازدواج تقسیم بندی می گردد. اگر یک فرد خارجی بخواهد با یک آمریکایی ازدواج کند به دو صورت می تواند اقامت آمریکا را بدست آورد.

 • ویزای نامزدی یا K1: این ویزا یک ویزای موقت است که جنبه مهاجرتی ندارد اما می توان آن را به ویزای ازدواج تبدیل نمود. به این صورت که افراد بالای ۲۱ سال که با فردی در آمریکا در ارتباط هستند و قصد ازدواج با او را دارند، درخواست این ویزای ۹۰ روزه را می دهند و وارد خاک آمریکا می شوند. آنها در این مدت مهلت دارند تا با فرد مورد نظر خود ازدواج کنند، در غیر اینصورت باید خاک آمریکا را ترک نمایند.
 • ویزای ازدواج: این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که از آشنایی آن ها حداقل یک سال گذشته باشد و بتوانند علاقه خود را به یکدیگر اثبات کنند. همچنین لازم است که این دو نفر حداقل یک بار با هم ملاقات داشته باشند. مدت زمان صدور این ویزا معمولا یک تا چهار سال زمان نیاز دارد.
اقامت آمریکا از طریق ازدواج
اقامت آمریکا از طریق ازدواج

مدارک لازم برای ویزای نامزدی و ازدواج شامل اثبات رابطه عمیق بین طرفین، داشتن تمکن مالی، داشتن مسکن طرف آمریکایی، اسناد تجرد و مدارک شناسایی طرفین است.


اقامت آمریکا از طریق تولد

اقامت آمریکا از طریق تولد یکی از راه هایی است که بسیاری از زوج های جوان به دنبال آن هستند. اخذ اقامت آمریکا از طریق تولد به دو شکل در دنیا اجرا می شود. یکی از طریق خون است و دیگری از طریق خاک می باشد. قانون آمریکا طبق سیستم خاک عمل می کند. یعنی زوجی که فرزند خود را در آمریکا به دنیا بیاورند، به نوزادشان تابعیت آمریکایی اعطا می گردد. البته این زوج به واسطه فرزند خود شهروند آمریکا نمی شوند و باید چند سالی را در این کشور اقامت داشته باشند. همچنین فردی که پدر یا مادر او آمریکایی باشد، می تواند اقامت آمریکا را دریافت کند.


اقامت آمریکا از طریق پناهندگی

طبق کنوانسیون ژنو، افرادی که به خاطر دلایل فرهنگی، دینی، نژادی، سیاسی و غیره در کشور خود جانشان در خطر است و احتمال شکنجه یا مرگ آن ها وجود دارد، می توانند به یکی از کشورهای عضو این کنوانسیون پناهنده شوند. افرادی که قصد پناهندگی به آمریکا را دارند باید در بدو ورود به خاک این کشور، پرونده تشکیل داده و درخواست پناهندگی دهند. روند بررسی این پرونده ها معمولا زمان زیادی طول می کشد و در طی این مدت افراد در کمپ های پناهندگان نگهداری می شوند که معمولا شرایط و امکانات مناسبی ندارند. بنابراین ما هرگز این راه را برای دریافت اقامت آمریکا پیشنهاد نمی کنیم.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در مورد اقامت آمریکا :

وزای کاری آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا


مهاجرت تحصیلی به آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید