مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

Applyman

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل از نظر سهولت ویزای تحصیلی و کیفیت آموزش شرایط خوبی را برای متقاضیان به همراه دارد. از دیگر مزایای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل برای ایرانیان نزدیکی و مجاورت این کشور با کشور ماست. برای این امر قبل از هر چیزی حتما باید اطلاعات کاملی درباره دانشگاه های روسیه داشته باشید.

همکاری های سیاسی قوی ایران و روسیه باعث شده امر صدور ویزا تحصیلی روسیه برای دانشجویان ایرانی به سهولت انجام پذیرد، همچنین این نکته قابل ذکر است که شرط معدل برای تحصیل در روسیه وجود ندارد.

در ادامه این مقاله در باره مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و روش ها و شرایط آن صحبت خواهیم کرد، همچن گروه مهاجرتی اپلای من با بهره مندی از کارشناسان تحصیل کرده در کشور روسیه آماده راهنمایی شما عزیزان در این امر میباشد.


مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

دانشگاه های روسیه الزامی به مدرک زبان ندارد با این وجود متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل قبل از شروع دانشگاه نیاز به گذرندن دوره ای شبیه به کالج زبان موسوم به پادفک دارد که در ادامه مقاله درباره آن صحبت خواهد شد.

البته باید توجه داشت دانشگاه کازان برای کورس انگلیسی نیاز به پیش شرط زبان انگلیسی با نمره آیتلس 6 دارد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور روسیه وجود دارد اما باید توجه داشت که کیفیت تدریس به زبان روسی به مراتب بالا تر خواهد بود .


دوره پادفک روسیه چیست

دوره پادفک روسیه چیست

یکی از مراحل مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل گذراندن دوره ای شبیه به کالج برای تقویت زبان و دوره دروس پیش نیاز رشته مورد نظر متقاضی است. دوره پادفک یک سال به طول می انجامد که در آن همانطور که اشاره شد در آن زبان روسی و دروس پیش نیاز رشته مد نظر متقاضی تدریس میگردد.


ارزشیابی مدرک دانشگاهی روسیه در ایران

برای تایید و ارزشیابی مدارک تحصیل در روسیه از نظر وزارت علوم ایران، معدل پیش دانشگاهی و برای رشته های پزشکی زبان تدریس روسی شرط اصلی محسوب میشود.


تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه

حداقل طول زمان تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه 6 سال و برای رشته ی دندانپزشکی 5 سال است. همچنین این نکته برای متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل پزشکی قابل توجه است که امکان ادامه تحصیل و یا کار در ایران و اروپا برای فارغ التحصیلان در روسیه وجود دارد. مدارک دانشگاه های روسیه نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی روسیه از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیرماه می باشد. این نکته قابل توجه است که دانشگاه های مسکو نیازی به مدرک زبان اعم از آیلتس، تافل، GMAT ،TCF ، CAE ندارد و این خود یک امر مهم برای متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل است.

برای مطالعه درباره تحصیل رشته پزشکی در روسیه اینجا کلیک کنید.


تحصیل در رشته های غیر پزشکی در روسیه

 • (مقطع لیسانس): مهاجرت به روسیه از طریق تحصیلدر مقطع لیسانس۴ سال به طول می انجامد و برای ورود صرفا مدرک دیپلم کفایت میکند، همچنین تدریس در این مقطع به زبان روسی میباشد و دانشجویان با حق کار 20 ساعت در هفته میتوانند از پس مخارج خود بربیایند.
 • (مقطع کارشناسی ارشد):  تحصیل در این مقطع دو سال است و در صورت تحصیل در این مقطع امکان رضایت استاد برای تحصیل در مقطع دکترا و هچنین دریافت بورسیه تحصیلی بالاتر میرود. در این مقطع تدریس به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد، چنانچه متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید آیلتس ۶ تا ۶٫۵ را ارائه دهد. در این مقطع نیز دانشجویان می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و هزینه زندگی خود را تامین کنند.
 • (دوره دکترا): دانشگاه و اساتید توجه خاصی به دانشجو دارد و تحصیل به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد. در تحصیل رایگان دانشگاه مبلغ تقریبا ۲۰۰۰ دلار را سالانه به دانشجو پرداخت می کند و در تحصیل غیر رایگان دانشجو باید هزینه های تحصیل را بر عهده گیرد.

برای اخذ بورسیه تحصیلی کشور روسیه نیاز به مدارکی از قبیل: مدارک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه های معتبر، آیلتس۶، جلب نظر استاد مشاوری که تز دکترای دانشجو را به عهده دارد. همچنین ارائه مقاله های بین المللی می تواند در این زمینه کمک بسیار بزرگی به متقاضی کند.


تحصیل مهندسی در روسیه

متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل در رشته های مهندسی این امکان را دارند که به زبان انگلیسی تحصیل نمایید. یکی از مزیت های رشته های مهندسی در این کشور هزینه های پایین به نسبت سایر دانشگاه هاست. هزینه تحصیل مهندسی رقمی معادل ۶۰۰۰ دلار در سال است که با این رقم میتوان در دانشگاه های معتبری تحصیل کرد. دانشگاه های روسیه در سطح بین المللی از رتبه مناسبی برخوردار هستند. دانشگاه های روسیه تا حدی پیش رفته اند که در تمامی رشته‌ ها نظیر علوم پایه، علوم ریاضی و فیزیک، علوم شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، علوم هنر و موسیقی واحد های تحصیلی ارائه میدهد. با ارائه رشته هایی از قبیل هوانوردی، مهندسی هوافضا، مهندسی موشک، Airport Management ، ManagementAviation ،  Avionics وA&P و کیفیت تحصیل در این رشته ها در دانشگاه های روسیه، عملا این کشور انتخاب بسیار خوبی برای تحصیل مهندسی است.

با توجه به اینکه تحصیل این رشته ها در اکثر دانشگاه های آمریکا و اروپا هزینه های بسیار بالایی را شامل میشود، اگر قصد مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل مهندسی در روسیه را دارید نیازی به پرداخت هزینه های گزاف نیست. در کشور روسیه این امکان را دارید که باهزینه بسیار کم به نسبت سایر کشور های جهان در دانشگاه های با کیفیت تحصیل کنید. کشور روسیه در حدود ۱۶۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد که این دانشگاه ها هرساله پذیرای دانشجویان خارجی بسیاری از سراسر دنیا می باشند و این دانشگاه ها دارای اعتبار بالایی در میان دانشگاه های جهان هستند. تحصیل در این کشور به صورت تمام وقت و حضوری است و تحصیل به زبان انگلیسی نیز امکانپذیر میباشد، در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی هم ممکن است، افرادی که میخواهند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روسیه به زبان فرانسه یا انگلیسی تحصیل کنند لازم است که ابتدا درمصاحبه شرکت کنند و افرادی هم که میخواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند باید ۷ تا ۱۰ ماه قبل از شروع دوره دوره زبان بگذرانند و بعد وارد دانشگاه شوند.


مدارک لازم و شرایط مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

 مدارک لازم و شرایط مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و ورود به دانشگاه های کشور روسیه مدارکی مورد نیاز است در ذیل مقاله به آنها اشاره خواهد شد.از جمله شرایط تحصیل و روند اخذ پذیرش و اخذ ویزا به این شکل است که ابتدا برای دانشگاه های روسیه اقدام به اپلای میکنیم و پس از دریافت دعوت نامه و ارائه آن به سفارت برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام میکنیم.

تست منفی HIV مورد نیاز است، رضایت نامه والدین به صورت محضری برای ارائه به سفارت، عکس ۳٫۵ * ۴٫۵ سانتی متر، فرم درخواست ویزای دانشجویی برای سفارت روسیه، دعوت نامه رسمی دانشگاه برای ورود به روسیه (اصلی)، گذرنامه بین المللی (اصلی) و کپی از صفحه اول جهت گرفتن ویزای از جمله مدارکی هستند که برای ارائه به سفارت مورد نیاز هستند.


مزایای کلی مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

از جله مزیت های مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل کم هزینه بودن و عدم الزام به مدرک زبان است. کلیت مزایای این روش در فهرست ذیل ارائه شده است:

 • امکان تحصیل در دانشگاه های بین المللی و با کیفیت
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی
 • امکانات بالا در دانشگاه های روسیه
 • سطح بالای دانشگاه های روسیه از لحاظ علمی
 • اخذ پذیرش بدون نیاز به قبولی در آزمون ورودی
 • درخواست آسان تقاضا

داشتن مقالات و رزومه قوی اعم از معدل بالا در روند اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه و دانشگاه های جهان بسیار حائز اهمیت است و میتواند کمک شایانی به تسهیل این امر کند. برای کسب اطلاعات از چگونگی ارسال مقاله علمی برای مجله های بین المللی اینجا کلیک کنید.


هزینه تحصیلی در کشور روسیه:

از جمله اطلاعاتی که متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل مایل به آشنایی با آن هستند هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه است. هزینه تحصیل به طور میانگین رقمی معادل 3 تا 7 هزار دلار به صورت سالیانه است. هزینه خوابگاه در مسکو حدودا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال می باشد . دانشجویان می توانند برای هزینه های زندگی دانشجویی خود مبلغی در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه هزینه کنند.

 • شهریه دوره پادفک : ۴6۰۰ دلار در سال
 • شهریه دوره پزشکی روسیه : ۶6۰۰ دلار در سال
 • هزینه ماهیانه زندگی در روسیه : 5۰۰ دلار
 • هزینه خوابگاه در ماه در روسیه : 50 دلار

بورسیه تحصیلی روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

معمولا با داشتن معدل های خوب در طول ترم و اثبات شایستگی امکان دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه های روسیه فراهم است اما اینکه از ابتدا بتوان برای دریافت بورسیه اقدام کرد باید به دست بررسی سپرده شود. گرچه گرفتن بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در مقطع دکتری به مراتب راحت تر و آسانتر می باشد به این دلیلی که اکثر کشورها برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی را به دانشجویان اعطا می کنند. همپنین شرط سنی از دیگر شرایط حائز اهمیت برای دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های روسیه است.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با سابقه فراوان در زمینه تحصیل آماده همراهی و راهنمایی متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل هستند.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید:

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید