کمک هزینه مسکن در فرانسه

Applyman

یکی از اصلی ترین ملاک ها برای انتخاب کشورهای جهان به عنوان مقصد ادامه تحصیل و در کل مهاجرت تحصیلی، هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور است. هزینه هایی چون اسکان، خورد و خوراک، حمل و نقل، شهریه دانشگاه و.. که در این بین فارغ از شهریه های دانشگاه بحث هزینه اسکان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که بخش زیادی از هزینه های ماهانه دانشجویان به همین امر اختصاص می یابد. در میان کشورهای جهان که مقصد دانشجویان سراسر دنیا برای تحصیل هستند، کشور فرانسه به جهت ارائه کمک هزینه مسکن در فرانسه برای دانشجویان، کشور ایده آلی به شمار میرود. ارائه کمک هزینه مسکن در فرانسه در کنار سایر مزیت هایی که تحصیل در فرانسه برای متقاضیان بین المللی ارائه میدهد این کشور را به یکی از ایده آل ترین کشورها برای تحصیل بدل کرده است.

امکان تحصیل در دانشگاه های برتر جهان با کیفیت بالای آموزشی، حضور در یکی از فرهنگ های جذاب های جهان، بهره مندی از خدمات رفاهی و شهروندی ممتاز و… از جمله سایر مزیت های تحصیل در فرانسه در کنار بهره مندی از کمک هزینه مسکن در فرانسه به شمار میرود. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با جنبه های مختلف این کمک هزینه چونه سازمان ارائه دهنده، شرایط بهره مندی و مدارک لازم جهت برخورداری از این کمک هزینه آشنا کنیم.

در کشور فرانسه، کلیه متقاضیان تحصیلبا هر ملیتی، این امکان را دارند تا از کمک ویژه دولت برای هزینه مسکن بهره‌مند شوند. فرانسه تنها کشور در میان کشورهای اروپایی است که این دست کمک‌هایی را به دانشجویان بین المللی ارائه می‌دهد. کمک هزینه مسکن در فرانسه توسط صندوق کمک هزینه خانواده یا CAF که زیر نظر شهرداری این کشور است، به افراد و خانواده‌های کم‌درآمد اعطا می‌شود. هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش این سازمان هستند. از آنجایی که غالب دانشجویان درآمد نسبتاً پایینی دارند، امکان استفاده از کمک هزینه مسکن در فرانسه برای جبران بخش قابل توجهی از اجاره آپارتمان‌ها را دارند. این کمک هزینه به صورت ماهانه به حساب دانشجو (یا صاحب‌خانه وی) واریز می‌شود.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه زندگی و تحصیل در کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در امر تحصیل در فرانسه و برخورداری از کمک هزینه مسکن در فرانسه هستند.

کمک هزینه مسکن در فرانسه

شرایط دریافت کمک هزینه مسکن در فرانسه

دانشجویان بین‌ المللی می ‌توانند همانند دانشجویان فرانسوی از کمک هزینه مسکن در فرانسه که به منظور کاهش هزینه اجاره مسکن به دانشجویان اختصاص یافته است، بهره‌مند شوند. این کمک بر مبنای میزان اجاره و درآمد دانشجو محاسبه میگردد و بنابراین به همه تعلق نمی‌گیرد و میزان آن هم نزدیک به ۴۰% مبلغ اجاره پرداختی دانشجو است. برای دریافت کمک هزینه مسکن در فرانسه از صندوق CAF متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

  1. اشتغال به تحصیل
  2. اجاره مسکن
  3. درآمد کم در ۲ سال گذشته
  4. درآمد کم در زمان تحصیل در فرانسه
  5. داشتن اجازه اقامت فرانسه
  6. داشتن حساب در یک بانک فرانسوی
شرایط دریافت کمک هزینه مسکن در فرانسه

1. اشتغال به تحصیل

باید توجه داشت که کمک هزینه مسکن در فرانسه علی رغم اینکه برای تمام اغشار کم درآمد جامعه در نظر گرفته شده اما توجه بیشتری به دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره‌ های تمام‌ وقت و دوره ‌های زبان فرانسوی، حتی اگر به کار نیمه‌وقت مشغول باشند، این امکان را دارند تا برای دریافت این کمک هزینه درخواست دهند و از این کمک هزینه بهره مند شوند.


2. اجاره مسکن – کمک هزینه مسکن در فرانسه

کمک هزینه مسکن در فرانسه مشمول هرگونه از انواع اسکان مانند خوابگاه، خوابگاهخ خصوصی، منزل شخصی و… نیز میگردد و دانشجویان در صورتی که در هر یک از انواع این منازل سکونت داشته باشند امکان درخواست این کمک هزینه را دارند. برای متقاضیانی که در آپارتمان زندگی می‌کنند، این الزام وجود دارد که یک قرارداد اجاره معتبر به مدت ۱ سال یا بیشتر داشته باشند و صاحب‌خانه باید مالیات درآمد اجاره آپارتمان را بپردازد.

برای اینکه بتوانید از کمک هزینه مسکن در فرانسه استفاده کنید، صاحبخانه باید فرمی را امضا کند که می‌تواند به ورود اطلاعات درآمد حاصل از اجاره آپارتمان به سازمان مالیاتی فرانسه منجر شود. بنابراین اگر او در حال فرار مالیاتی باشد، احتمالاً فرم مربوط به درخواست کمک هزینه مسکن را برای شما امضا نخواهد کرد. بنابراین اگر می‌خواهید از این کمک هزینه استفاده کنید، پیش از اجاره مسکن باید مطمئن شوید که صاحب‌خانه فرم CAF را امضا خواهد کرد و حتی در صورت امکان آن را در قرارداد ذکر کنید.

اجاره مسکن - کمک هزینه مسکن در فرانسه

3. درآمد پایین در ۲ سال گذشته

برای اینکه ثابت کنید حائز شرایط دریافت کمک هزینه مسکن در فرانسه هستید این الام وجود دارد تا اطلاعاتی درباره درآمد خود در دو سال گذشته به سازمان CAF ارائه دهید. این نکته قابل ذکر و دارای اهمیت است که کسانی که در فرانسه زندگی نمی‌کنند و اظهارنامه فرانسوی ندارند، می‌توانند کپی اظهارنامه مالیاتی کشور مادری و یا محل سکونت یا فیش حقوقی در دو سال گذشته (در صورتی که مشغول به کار بوده باشند) یا مدارک ثبت نام در دانشگاه و وابستگی مالی به خانواده (در صورتی که مشغول به کار نبوده‌اند) را ارائه دهند. متقاضیان ساکن ایران، باید از بانک مرکزی گواهی ارزی دریافت و ارائه کنند.


4. درآمد کم در زمان تحصیل در فرانسه

حتی در صورتی که به کار نیمه‌وقت مشغول باشید، این امکان را دارید تا برای کمک هزینه مسکن در فرانسه درخواست دهید. برای این امر باید جزئیات فعالیت کاری خود، کپی قرارداد و کپی فیش حقوقی ۳ ماه گذشته خود را به سازمان CAF ارائه دهید. در صورت زندگی در آپارتمان اشتراکی، سازمان CAF درآمد تمام افراد ساکن در آپارتمان را در نظر می‌گیرد. بنابراین باید توجه داشت اگر هم‌خانه شما شغل پردرآمدی داشته باشد، ممکن است فرصت استفاده از این کمک هزینه را از شما بگیرد. اما اگر در کنار یک یا چند دانشجو زندگی کنید، همه باید اطلاعات مربوط به درآمد گذشته و حال خود را طی فرآیند درخواست کمک هزینه ارائه دهند.


5. داشتن اجازه اقامت فرانسه

اگرچه دانشجویان متقاضی این امکان را دارند تا به محض ورود، برای درخواست کمک هزینه مسکن در فرانسه اقدام کنند اما دریافت این کمک هزینه مشروط به داشتن اجازه اقامت یا carte dé séjour است. به این معنی که این امکان را دارید تا زمانی که وارد فرانسه می‌شوید برگه OFII را ارسال کنید تا با آن ویزیت پزشکی و تایید ویزای خود را در کمترین زمان دریافت کنید. هنگامی که اجازه اقامت را دریافت کردید، می‌توانید فرآیند درخواست کمک هزینه مسکن را تکمیل و پول را دریافت کنید.


6. داشتن حساب در یک بانک فرانسوی

این امکان وجود دارد که قرارداد CAF مستقیماً با شما یا با صاحب‌خانه منعقد شود. در صورتی که شما طرف قرارداد باشید، کمک هزینه هر ماه به حساب شما واریز می‌شود. در صورتی که صاحب‌خانه طرف قرارداد باشد، شما تنها اختلاف مبلغ کرایه را پرداخت خواهید نمود. توجه داشته باشید در صورتی که با یک نفر یا بیشتر همخانه هستید، همگی می‌توانید از کمک هزینه اجاره استفاده کنید، در صورتی که نام کلیه مستأجران در اجاره ‌نامه قید شده باشد و هر مستأجر باید تقاضای جداگانه تنظیم کند، اما در مورد زوج‌ها تنظیم تنها یک درخواست کافی است.

داشتن حساب در یک بانک فرانسوی

در خصوص مطالعه بیشتر در مورد کمک هزینه مسکن در فرانسه مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

تحصیل داروسازی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسهدیدگاه‌ها

سلام
میشه لطفا بفرمایید چقدر زمان میبره تا با ویزای تحصیلی وارد فرانسه شد؟
آیا به دانشجویان دوره زبان هم کمک هزینه مسکن دانشجویی ارائه میشه؟

سلام و عرض ادب. بله کمک هزینه از زمان کالج هم تعلق میگیره به دوستان. و معمولا از لحظه اقدام تا ویزا چینی نزدیک به ۴ ماه زمان خواهید داشت در حالت خوش بینانه.

دیدگاهتان را بنویسید