دانشگاه های مورد تایید در ترکیه ۲۰۲۲

Applyman

اگر جزو افرادی هستید که دانشگاه های ترکیه را جهت ادامه تحصیل انتخاب نموده‌اید و قصد دارید پس از پایان تحصیلات به کشور خود بازگردید، باید دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه را انتخاب نمایید. در غیر اینصورت اگر بخواهید در ایران مشغول به کار شوید و مدرک شما از دانشگاهی به غیر از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد، این مدرک هیچ ارزش و اعتباری نخواهد داشت. بنابراین قبل از هر کاری می‌بایست از فهرست دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه آگاه شوید و سپس جهت پذیرش دانشگاه مورد نظر اقدام نمایید. این مراکز معمولا جزو دانشگاه‌های برتر ترکیه بوده و دانشجویان ایرانی در یک محیط آکادمیک با کیفیت مشغول به تحصیل می شوند. سالیان اخیر تحصیل در ترکیه با توجه به سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در سیستم آموزش عالی باعث جذب دانشجویان بین‌المللی بسیاری شده است. در این مطلب قصد داریم تا شما عزیزان را با دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه آشنا کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید.


فهرست دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه

وزارت علوم ایران، دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه را به سه گروه ممتاز، خوب و متوسط تقسیم‌بندی کرده است. در این قسمت قصد داریم تا جدولی از لیست آخرین آپدیت دانشگاه‌های ترکیه که توسط وزارت علوم و بهداشت تایید شده‌اند را جهت آگاهی شما متقاضیان معرفی نماییم.

گروه الف (ممتاز)
Bilkent University / Bilkent Universitesi
Bogazici University / Bogazici Universitesi
Hacettepe University / Hacettepe Universitesi
Koc University / Koc Universitesi
Middle East Technical University / Orta Dogu Teknik Universitesi
گروه ب (خوب)
Ankara University / Ankara Universitesi
Cankaya University
Cukurova University
Dokuz Eylul University
Ege University / Ege Universitesi
Erciyes University / Erciyes Universitesi
Gazi University / Gazi Universitesi
Istanbul Technical University / Istanbul Teknik Universitesi
Istanbul University / Istanbul Universitesi
Karabuk University
Marmara University / Marmara Universitesi
Yildiz Technical University / Yildiz Teknik Universitesi
گروه ج (متوسط)
Akdeniz University
Anadolu University
Atılım University
Bahçeşehir University (BAU)
Eskisehir Osmangazi University
Istanbul Aydin University
Istanbul Bilgi University
Istanbul Gelisim University
Izmir Institute of Technology
Izmir University of Economics
Kadir Has University
Kocaeli Univerity
KTO Karatay Universitesi
Ondokuz Mayis University
Ozyegin University
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
Sakarya University
Selcuk University / Selcuk Universitesi
Uludag University / Uludag Universitesi
University of Gaziantep / Gaziantep Universitesi
Yeditepe University
دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت
Acıbadem University
Ataturk University
Ankara University
Bahçeşehir University
Başkent University
Dokuz Eylül University
Ege university
Gazi University
Hacettepe university
Istanbul University
Izmir Katip Celebi Un
Koc University
Marmara University
Ondokuz Mayis Univ
Yeditepe University

دانشگاه‌های بیلکنت، بغازیچی، حاجت تپه، کوچ، فنی خاورمیانه و سابانجی جزو مطرح‌ترین‌های این جدول بوده که در ادامه به طور مفصل هرکدام از این مراکز را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


دانشگاه بیلکنت

این دانشگاه سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا راه اندازی شد. دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است و هدف از تاسیس آن ارتقا کیفیت آموزش عالی ترکیه می باشد. این دانشگاه که جزو دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه قرار دارد به عنوان یکی از مراکز اصلی دانشگاهی فرهنگی و اجتماعی نیز شناخته می‌شود. در این دانشگاه تعداد زیادی از پژوهشگران و محققان ممتاز ترکیه به عنوان اعضای هیئت علمی حضور دارند که این امر سبب می شود بسیاری از متقاضیان خارجی، دانشگاه بیلکنت را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند. امکانات این دانشگاه خصوصی در سطح عالی قرار دارد و دانشجویان از این نظر با هیچ کمبودی مواجه نخواهند بود.

دانشگاه بیلکنت تعداد ۲۹ رشته کارشناسی، ۵۸ رشته کارشناسی ارشد و دکترا دارد و اکنون در حدود ۱۳۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند. دانشگاه بیلکنت بورسیه‌های تحصیلی متعددی به دانشجویان خود ارائه می‌نماید. روش پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون SAT است و برنامه آموزشی آن به زبان انگلیسی برگزار می شود. از همین رو هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان خارجی جهت اخذ پذیرش دانشگاه بیلکنت با یکدیگر رقابت می‌نمایند. این دانشگاه در فهرستی که روزنامه تایمز در سال ۲۰۱۲ منتشر کرد، توانست رتبه ۲۰۴ را در میان برترین دانشگاه‌های دنیا به خود اختصاص دهد. همچنین موسسه QS در سال ۲۰۱۷ عنوان بهترین دانشگاه ترکیه را به بیلکنت اختصاص داد. شهریه دانشگاه بیلکنت برای دانشجویان خارجی ۱۴۵۰۰ دلار است که البته با بورسیه‌های مختلفی که این مرکز به دانشجویان خود اعطا می‌نماید، تمام یا بخش زیادی از این هزینه‌ها پوشش داده می‌شود.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه بغازیچی

یکی دیگر از دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه، دانشگاه بغازیچی است. پایه‌گذاری این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ صورت گرفت و تحت عنوان کالج روبرت راه اندازی شد. این مرکز اولین کالج آمریکایی بود که در خارج از این کشور راه اندازی گردید. اما دانشگاه بغازیچی از سال ۱۹۷۱ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. این دانشگاه دولتی، دانشجویان خود را از طریق آزمون ورودی پذیرش می کند و متقاضیان زیادی از ترکیه و کشورهای دنیا آرزوی تحصیل در این دانشگاه معتبر را دارند. رشته‌های محبوب دانشگاه بغازیچی شامل هنرهای زیبا، علوم کسب و کار، علوم آموزشی، علوم پایه و علوم اجتماعی می باشد. مهم‌ترین هدف این دانشگاه دستیابی به قله دانش و اهداف پایدار است و توانسته لقب دانشگاه سبز و پایدار را به دست آورد.

رتبه جهانی دانشگاه بغازیچی در جایگاه مطلوبی قرار دارد، به صورتی که در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ روزنامه تایمز در بین ۸۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و موسسه QS نیز این دانشگاه را جزو ۷۰۰ دانشگاه ممتاز دنیا معرفی کرد. دانشگاه بغازیچی به دلیل اصالت آمریکایی خود هر ساله بین دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی تبادل دانشجو دارد و این یک امتیاز برای دانشجویان محسوب می شود که با تلاش و کوشش خود بتوانند در یکی از دانشگاه‌های مطرح دنیا تحصیل کنند. نحوه پذیرش در دانشگاه بغازیچی، یکی از دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه جهت مقطع کارشناسی از طریق آزمون SAT و مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به وسیله آزمون GRE می باشد. همچنین برنامه آموزشی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود که این مسئله موجب استقبال تعداد زیادی از دانشجویان بین‌المللی از این دانشگاه شده است.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه سال 1967 در شهر آنکارا تاسیس گردید. این دانشگاه که جزو دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه است، شهرت خود را به خاطر فعالیتهای بین‌المللی و ملی، پژوهش و آموزش در سطح عالی و تعداد زیاد رشته های تحصیلی، بدست آورده است. دانشگاه حاجت تپه در حوزه پژوهش، بهترین دانشگاه ترکیه می باشد و مورد توجه بسیاری از محققان دنیا قرار دارد. دانشگاه حاجت تپه برنامه های تحصیلی خود را به دو زبان انگلیسی و ترکی برگزار می کند و از این رو متقاضیان خارجی با توجه به تسلط خود می‌توانند یکی از این دو زبان را جهت تحصیل انتخاب نمایند. از نظر وسعت، دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۲ موسسه علمی، ۲۴ مرکز تحقیقاتی، ۹ دانشکده، ۲ پردیس دانشگاهی، ۱۴ مدرسه و یک مدرسه هنر می باشد. این دانشگاه هدف خود را تبدیل دانشجویان به نخبگان علمی و تاثیرگذار در جامعه تعیین کرده است. از محبوب‌ترین رشته‌های این دانشگاه می‌توان به پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی اشاره کرد که شهریه نسبتا بالایی دارند. دانشگاه حاجت تپه دارای ۱۵۰ رشته کارشناسی، ۱۷۳ رشته کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد و هم‌اکنون حدود ۵۰ هزار دانشجو در این مجموعه مشغول به تحصیل می‌باشند.

دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲
دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ۲۰۲۲

دانشگاه کوچ

این دانشگاه در تپه‌های ساری یر واقع شده و توسط خانواده کوچ سال ۱۹۹۳ تاسیس شد. دانشگاه خصوصی کوچ یکی از دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه است و طبق رتبه‌بندی جهانی بهترین جایگاه را در بین دانشگاه‌های ترکیه دارد. دانشگاه کوچ از شروع فعالیت خود از نظر آموزشی جزو بهترین‌ها بوده و همیشه به عنوان یک دانشگاه پیشرو شناخته شده است. شهرت این دانشگاه به دلیل مدرک معتبر، سطح علمی بالا، اساتید بین‌المللی و امکانات آموزشی پیشرفته می‌باشد. همچنین دانشگاه کوچ بخشی از دانشجویان خود را با شرایط ویژه و به صورت بدون کنکور پذیرش می‌کند. موسسه QS در تازه‌ترین رتبه‌بندی که در سال ۲۰۲۰ انجام داده جایگاه ۴۵۱ را برای این دانشگاه در نظر گرفته است.

دانشگاه کوچ به عنوان یکی از دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه از طریق دو آزمون ACT و SAT دانشجو می پذیرد. افرادی که می‌خواهند در این دانشگاه به تحصیل پزشکی بپردازند، باید دارای معدل دیپلم یا پیش دانشگاهی بالای ۱۸ باشند. همچنین شرط پذیرش در دیگر رشته‌ها داشتن معدل بالای ۱۴ است.

دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه به عنوان چهارمین دانشگاه برتر ترکیه شناخته می شود و جزو دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه است که متقاضیان زیادی از ترکیه و سراسر جهان، علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستند. این دانشگاه آزمون خود را بین تعداد زیادی شرکت‌کننده برگزار می‌کند و تنها ۱۵۰ نفر از این افراد شانس تحصیل در این دانشگاه را پیدا می کنند. دانشگاه خاورمیانه در ابتدا فعالیت خود را به عنوان مدرسه‌ی معماری آغاز نمود، اما در طی ۶۵ سال گذشته این مجموعه گسترش یافته و اکنون به عنوان یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاه‌های ترکیه است.

متقاضیانی که می‌خواهند در دوره کارشناسی این دانشگاه تحصیل کنند، لازم است که مدرک معتبر زبان ترکی یا انگلیسی خود را ارائه دهند. آزمونی که این دانشگاه از طریق آن اقدام به پذیرش دانشجو می کند آزمون SAT است. اما افرادی که قصد تحصیل در دوره کارشناسی ارشد دانشگاه فنی خاورمیانه را دارند، باید دارای یکی از مدارک ALES، GRE یا GMAT باشند و مدرک زبان تافل یا آیلتس خود را ارائه دهند. از پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه می توان به رشته‌ی معماری، برنامه ریزی شهری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، مهندسی برق و … اشاره کرد.

دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی به عنوان یکی از دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه، بورسیه‌های تحصیلی متعددی را جهت دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است و به همین دلیل از محبوبیت ویژه‌ای در میان متقاضیان خارجی برخوردار است. همچنین در قیاس با دیگر دانشگاه‌های تراز اول ترکیه، هزینه تحصیل در دانشگاه سابانجی بسیار مقرون به صرفه بوده و شهریه تمام رشته‌های آن ۷۲۵۰۰ لیر می باشد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق آزمون SAT انجام می شود و داوطلبان رقابت سختی با یکدیگر دارند. دانشجویانی که می‌خواهند از بورسیه‌ی دانشگاه سابانجی بهره‌مند شوند، باید دارای سوابق تحصیلی درخشان، صلاحیت علمی بوده و در نهایت بتوانند توانایی علمی خود را برای استفاده از این تسهیلات به اثبات برسانند. در رتبه‌بندی موسسه THE که در سال ۲۰۲۰ انجام شده، دانشگاه سابانجی توانسته در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد.

دانشگاه سابانجی
دانشگاه سابانجی

مقالات بیشتر جهت مطالعه بیشتر در مورد دانشگاه‌های مرد تایید در ترکیه:

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دکترا در ترکیه

ترکیه بورسلاری


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید