پذیرش لیسانس آمریکا و شرایط اخذ آن چگونه است؟

Applyman

پذیرش لیسانس آمریکا یک شرایط ایده آل برای هر فردی است و همان طوری که می دانید ایالات متحده یکی از مقاصد اصلی برای دانشجویان ایرانی است. آیا می دانستید کشور آمریکا به دلیل داشتن امکانات روز دنیا و همچنین متنوع بودن رشته های تحصیلی اولین مقصد متقاضیان پذیرش لیسانس می باشد. وقتی به لیست برترین دانشگاه های دنیا نگاه می کنیم، در ابتدای لیست نام برترین دانشگاه های آمریکا به چشم می خورد. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری راجع به شرایط پذیرش لیسانس آمریکا کسب کنید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

در میان کشورهای جهان، ایران بیشترین مهاجرت تحصیلی به آمریکا را دارد. تحصیل در دانشگاه های آمریکا باعث ایجاد یک رزومه تحصیلی قوی و به طبع آینده شغلی درخشان است. متقاضیان اخذ پذیرش لیسانس آمریکا می بایست اطلاعات کافی در مورد موضوعاتی مانند شرایط، هزینه و مدارک مورد نیاز جهت پذیرش را کسب کنند.

تحصیل در آمریکا

پذیرش لیسانس آمریکا
پذیرش لیسانس آمریکا

چگونگی انتخاب رشته جهت پذیرش کارشناسی آمریکا

همان طور که در بخش قبلی عنوان شد، دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در دو آزمون SAT و ACT شرکت کنند. متقاضیان باید 5 هفته قبل از شروع آزمون، اقدام به ثبت نام کنند. مدت اعتبار این آزمون 5 سال است و دانشجو این فرصت را دارد که در صورت عدم قبولی در مرتبه اول، مجددا در این آزمون شرکت کند. هزینه شرکت در این آزمون 70 دلار است.

تحصیل در آمریکا

مطالب بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا

ضمنا دانشجویان پیش دانشگاهی، در صورتی که تمام دروس خود را سپری نکرده باشند، این فرصت را دارند تا قبل از ورود به دانشگاه تعدادی از دروس تخصصی را به عنوان پیش نیاز در کالج با معدل بالا بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند. این نوع پذیرش، غیر مشروط نام دارد و متقاضی برای این نوع پذیرش باید آیلتس 5 و یا تافل 80 ارائه دهد. ارائه معدل بالای 15 برای بعضی از رشته های مهندسی مانند مکانیک و همچنین برخی از دانشگاه های کشور آمریکا الزامی می باشد. البته دانشجویانی که نمره زبان آن ها پایین تر از حد نصاب است و یا مدرک زبان ندارند، می توانند با حضور در دوره های زبانی که قبل از شروع دانشگاه توسط کالج ها برگزار می شود، شرکت کنند و پذیرش مشروط بگیرند. البته پیشنهاد می کنیم دانشجویان با دارا بودن دانش زبان و همچنین ارائه مدرک جهت مهاجرت تحصیلی اقدام نمایند تا با حداقل ریسک جهت دریافت پذیرش و اخذ ویزا مواجه شوند.

8 رشته پرمخاطب جهت پذیرش لیسانس آمریکا

 • هنرهای زیبا (BFA)
 • پرستاری (BSN)
 • طراحی (B.Des.)
 • مددکاری اجتماعی (BSW)
 • علوم در امور عمومی (BSPA)
 • فلسفه (B.Phil)
 • معماری
 • مهندسی

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا

متقاضیان می توانند از دو روش اقدام به اخذ پذیرش لیسانس آمریکا نمایند. کارشناسی در کشور آمریکا همانند ایران به دو روش پیوسته و ناپیوسته انجام می گیرد. تحصیل کارشناسی پیوسته 4 سال و در کارشناسی ناپیوسته متقاضی پس از 2 سال تحصیل، رشته مورد نظر جهت کارشناسی در دانشگاه را انتخاب می کند و به تحصیل در آن می پردازد. ارائه مدرک زبان الزامیست و به طور کلی دانشجویانی که معدل بالای 16 دارند از شانس بیشتری جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا برخوردار هستند.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا
مدارک لازم جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا

قطعا می دانید اخذ ویزا تحصیلی مستلزم ارائه مدارکی می باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ارائه مدرک دیپلم به ریزنمرات ترجمه شده

متقاضیان اخذ پذیرش لیسانس آمریکا باید مدارک 12 ساله به همراه ریز نمرات را به صورت ترجمه شده به دانشگاه ارائه دهند. مدارک ارائه شده باید همراه با تاییدیه باشد.

 • ارائه انگیزه نامه (SOP)

نامه ای که متقاضی در آن به شرح سوابق کاری و تحصیلی خود می پردازد، انگیزه نامه گفته می شود. نوشتن انگیزه نامه و ارائه آن بسیار حائز اهمیت است و باید طوری نوشته شود که هیئت مربوط پس از بررسی آن قانع شود و مجوز پذیرش لیسانس آمریکا را به متقاضی ارائه نماید.

 • ارائه رزومه شخصی

تمام اطلاعات فرد اعم از نام، سال تولد، ایمیل، آدرس، شماره تماس، سوابق تحصیلی، کاری، ورزشی و … می بایست در قالب یک فایل به نام رزومه تحصیلی به دانشگاه ارائه شود.

 • ارائه مدرک زبان آیلتس

ارائه مدرک زبان جهت ورود به دانشگاه های آمریکا الزامیست. متقاضی جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا باید مدرک زبان آیلتس با نمره 6 به دانشگاه ارائه نماید. دانشجویانی که مدرک زبان ندارند می بایست قبل از شروع دانشگاه در دوره های زبان کالج شرکت نمایند و سپس با اخذ نمره قبولی وارد دانشگاه شوند.

 • شرکت و قبولی در آزمون SAT و ACT

متقاضیان تحصیل در آمریکا جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا باید در دو آزمون استاندارد و مورد تایید دانشگاه های آمریکا یعنی SAT و ACT شرکت نمایند. البته دانشجو باید در یکی از این آزمون ها با توجه به رشته مورد نظر جهت تحصیل در دانشگاه و همچنین آمادگی خود شرکت کنند. این آزمون ها مختص افرادی است که قصد دارند در رشته های مدیریت و مهندسی در آمریکا به تحصیل بپردازند. توانایی دانشجویان در آزمون SAT در دروس ریاضیات و انگلیسی و در آزمون ACT در دروس ریاضیات، انگلیسی و علوم سنجیده می شود. البته دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته حقوق را دارند باید در آزمون LSAT شرکت کنند. دانشجویان پس از قبولی در این آزمون ها اجازه ورود به دانشگاه را کسب می کنند.


چرا کشور آمریکا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

تحصیل در ایالات متحده مزیت های فراوانی دارد. در اینجا به مهم ترین مزیت های تحصیل در آمریکا اشاره می کنیم.

 • امکانات گسترده و به روز جهت آموزش در کشور آمریکا
 • پیشرفت علمی دانشجو
 • متنوع بودن شرایط آموزشی
 • تنوع رشته های تحصیلی در تمامی مقاطع
 • انعطاف پذیری
 • وجود موقعیت های تحقیقاتی و پژوهشی متنوع در کشور امریکا
 • پشتیبانی مالی و رفاهی از دانشجو در حین تحصیل
 • تحصیل در بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان
 • کسب تجربیات بین المللی
 • تجربه زندگی در محیط دانشگاه
 • یادگیری زبان با استفاده از محیط
 • آینده شغلی درخشان

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس آمریکا چقدر است؟

کشور آمریکا به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر و مطرح دنیا، جزو کشورهای گران و پر هزینه جهت تحصیل محسوب می شود. به همین علت عده ای ممکن است بعد از اطلاع از هزینه تحصیل در آمریکا، کشور دیگری را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب کنند. عده ای از دانشجویان می بایست قبل از ورود به دانشگاه، دوره کالج را نیز بگذرانند که طبیعتا این افراد علاوه بر دانشگاه باید هزینه کالج را نیز پرداخت کنند. متقاضیان باید به این موضوع توجه نمایند که هزینه یک دانشجو به طور متوسط 35000 دلار در سال است که حدود 15000 دلار آن مربوط به تحصیل است. با توجه به این که بورسیه در مقطع کارشناسی به صورت بسیار محدود به دانشجویان تعلق نمی گیرد متقاضیانی که توانایی پرداخت هزینه ها را دارند، می بایست برای پذیرش لیسانس آمریکا اقدام نمایند تا به چالش هزینه ها در این کشور مواجه نشوند. با توجه به این که مدارک تحصیلی کشور آمریکا مورد تایید وزارت علوم ایران و کشورهای دیگر می باشد، دانشجویان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی، در صورت تمایل می توانند به راحتی در ایران و یا سایر کشورها دیگر به ادامه تحصیل بپردازند و پس از پایان تحصیلات نیز در بهترین مراکز شغلی مشغول به کار شوند.


کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا

بورسیه تحصیلی جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا برای دانشجویان بین المللی به شکل محدود ارائه می شود و با توجه به تعداد و درخواست دانشجویان بومی آمریکا، اولویت اول دانشجویان آمریکایی هستند. البته دانشجویان بین المللی که دارای رزومه علمی برتر هستند و یا در زمینه ی خاصی صاحب استعداد هستند، شانس بالایی برای دریافت بورسیه تحصیلی جهت پذیرش لیسانس آمریکا دارند. بوسیه تحصیلی آمریکا به دو صورت Full fund و half fund  ارائه می شود. در بورسیه Full fund تمام هزینه های دانشجو و در بورسیه half fund بخشی از هزینه های دانشجو تامین می شود و همان طور که گفته شد این بورسیه ها در مواقع محدود و در برخی اوقات با توجه به نیاز دانشگاه، به افراد متقاضی پذیرش لیسانس آمریکا تعلق می گیرد.


هزینه زندگی در آمریکا چقدر است؟

هزینه زندگی از دیگر عوامل مهمی است که باید به آن توجه کرد. در جدول زیر به برخی از موارد مهم در مورد هزینه های روزمره اشاره می کنیم.

هزینه زندگی در آمریکا چقدر است؟
هزینه زندگی در آمریکا چقدر است؟
یک وعده غذا در رستوران15 دلار
قهوه4 دلار
نوشابه2 دلار
آب1.82 دلار
شیر85/0 دلار
نان2.71 دلار
بسته 12 عددی تخم مرغ2.33 دلار
1 کیلو پنیر12 دلار
1 کیلو سیب5 دلار
1 کیلو سیب زمینی3 دلار
1 کیلو پیاز3 دلار
1 کیلو گوج فرنگی5 دلار
1 لیتر بنزین1 دلار
شلوار جین44 دلار
اجاره واحد یک خوابه1.353 دلار

جمع بندی:

در این مقاله به موارد مهم جهت پذیرش لیسانس آمریکا پرداختیم. همان طور که گفته شد اخذ پذیرش لیسانس آمریکا کار ساده ای نیست و دانشجویان واجد شرایطی که از نظر علمی رتبه بالایی دارند و همچنین از توانایی مالی بالایی برخوردار هستند، می توانند در آمریکا به تحصیل بپردازند. سپاسگزاریم بابت وقتی که صرف کردید و تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر جهت اخذ پذیرش لیسانس آمریکا می توانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار کنید و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص پذیرش لیسانس آمریکا :

مهاجرت به آمریکا

تحصیل در آمریکا

دانشگاه های آمریکادیدگاه‌ها

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز. ممنون که ما رو حمایت و همراهی می کنید

سلام وقت بخیر ممنون از مقاله جامع و عالیتون. خیلی به بنده کمک کرد 🙏

سلام و درود بر شما دوست عزیز. ممنون از همراهی شما.

دیدگاهتان را بنویسید