هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

Applyman

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به نسبت سایر کشورهای پیسشتاز در این حوزه به مراتب پایین تر است و متقاضیان این امکان را دارند تا در این کشور با هزینه کمتری در این کشور به تحصیل دندانپزشکی بپردازند. در سال های اخیر چین توانسته بسیاری از دانشجویان بین المللی را جذب دانشگاه های خود کند. این اتفاق به دلیل سرمایه گذاری زیادی است که این کشور روی سیستم آموزش عالی انجام داده و موفق شده سطح دانشگاه های خود را به سطح دانشگاه های تراز اول دنیا برساند. تحصیل دندانپزشکی در چین مانند بسیاری از نقاط دنیا طرفداران زیادی دارد و هر ساله بسیاری از علاقه مندان بومی و بین المللی برای ادامه تحصیل در این رشته در دانشگاه های چین با هم رقابت می کنند. رشته دندانپزشکی در چین با عنوان BDS شناخته می شود که به معنی لیسانس جراحی دندان می باشد. در این مقاله می خواهیم اطلاعاتی را درباره شرایط پذیرش و هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین در اختیار شما قرار دهیم.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین چقدر است؟

همانطور که گفتیم، دولت چین بودجه زیادی را به سیستم آموزشی خود تزریق کرده و تفاهم نامه های مهمی با دانشگاه های آمریکا و انگلیس به امضا رسانده است. این اقدامات موجب شده تا هر ساله بر شمار دانشجویان خارجی که برای ادامه تحصیل به چین مهاجرت می کنند بیشتر شود. از طرف دیگر هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین و هزینه زندگی در این کشور بسیار مناسب و اقتصادی است. علاوه بر این بورسیه های تحصیلی متعددی به دانشجویان اعطا می شود که می تواند بخش اعظمی از شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به طور متوسط عددی بین ۶ تا ۷ هزار دلار در سال است که با توجه به دانشگاه و امکانات آن فرق می کند. هرچهزینه تحصیل دندانپزشکی در چین ، دانشجویان باید به فکر هزینه های زندگی خود نیز باشند. اگر دانشجو خوابگاه را برای محل اقامت خود انتخاب کند، باید سالانه مبلغی در حدود ۴ هزار دلار بابت آن بپردازد. علاوه بر این برای تغذیه و حمل و نقل نیز مبلغی در حدود ۲ هزار دلار در سال مورد نیاز است.

تحصیل در چین


تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل در دوره BDS به عنوان یکی از زیر مجموعه های رشته پزشکی بین ۵ تا ۶ سال طول می کشد که سال آخر به کارآموزی دانشجویان در بیمارستان های چین اختصاص دارد. پس از اینکه دانشجویان، دوره کارآموزی خود را به پایان رساندند، باید در آزمون نهایی دندانپزشکی شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون به آن ها مدرک کارشناسی جراحی دندان اعطا می شود.

اگر نگران یادگیری زبان چینی هستید باید بدانید که تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی نیز میسر است و بسیاری از دانشگاه ها برنامه آموزش دندانپزشکی خود را به این زبان ارائه می دهند. البته هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین به زبان انگلیسی کمی گران تر از دوره آموزشی این رشته به زبان چینی است. هم اکنون دانشجویان زیادی از سراسر دنیا در رشته دندانپزشکی آموزش می بینند که هر سال بر تعداد متقاضیان افزوده می شود.

در سال های اخیر سیستم آموزشی چین تلاش کرده تا استانداردهای آموزشی خود را در رشته دندانپزشکی به استانداردهای بین المللی نزدیک کند. به همین خاطر افرادی که تحصیل دندانپزشکی در چین را انتخاب می کنند، می توانند پس از فارغ التحصیلی در کشورهای مختلف مشغول بکار شوند. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین نسبت به کشورهای توسعه یافته دیگر مقرون به صرفه تر است.

دروسی که در دوره تحصیل دندانپزشکی در چین تدریس می شود شامل آناتومی عمومی، بیماری های دهان، بافت شناسی، لثه درمانی، داروشناسی، جامعه و دندانپزشکی پیشگیرانه، فیزیولوژی، علم مواد دندان، آسیب شناسی، جراحی فک و صورت، بیوشیمی، آسیب شناسی دهان، دندانپزشکی ترمیمی، جراحی عمومی، چگونگی تعویض و کار گذاشتن دندان مصنوعی، دندانپزشکی عمومی، میکروب شناسی دهان و دندان و مورفولوژی دندان می باشد.


شرایط پذیرش دندانپزشکی در چین

دانشگاه های مختلف در چین برای پذیرش دانشجوی دندانپزشکی شرایط مخصوص به خود را دارد. همچنین هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین برای هر دانشگاه متفاوت است. اما در حالت کلی شرایط پذیرش دندانپزشکی در چین به شرح زیر می باشد:

 • دارا بودن مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی
 • ارائه گواهی سلامت
 • نداشتن سوء پیشینه کیفری
 • کسب نمرات عالی در دروس زیست شناسی، شیمی، فیزیک، علوم و زبان انگلیسی
شرایط پذیرش دندانپزشکی در چین

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیل دندانپزشکی در چین:

 • عکس در سایز پاسپورتی
 • تصویر گذرنامه دارای اعتبار
 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات دیپلم متوسطه یا پیش دانشگاهی

اخذ ویزای تحصیلی چین

پس از این که متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در چین موفق به اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر خود شدند، باید برای ویزای تحصیلی چین اقدام کنند. دولت چین به این دانشجویان، ویزای تحصیلی X را اعطا می کند. این ویزا به دو نوع X1 و X2 تقسیم بندی می شود. ویزای X1 برای دوره های بلند مدت بیش از ۱۸۰ روز و ویزای X2 برای دوره های کوتاه مدت کمتر از ۱۸۰ روز است. افرادی که موفق به اخذ ویزای X1 می شوند، ۳۰ روز پس از ورود به خاک چین مهلت دارند تا اقدامات لازم برای دریافت مجوز اقامت را انجام دهند. همچنین باید برای ثبت نام و پرداخت هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین برنامه ریزی کنند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی چین:

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی چین لازم است تا با در دست داشتن مدارک زیر به کنسولگری یا سفارت این کشور مراجعه نمایند:

 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی
 • اصل پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه دندانپزشکی
 • فرم تکمیل شده JW201 یا JW202

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص اگاهی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین هستند.


بورسیه تحصیل دندانپزشکی در چین

بورسیه تحصیل دندانپزشکی در چین

دولت و وزارت علوم چین برای حمایت از پژوهشگران، اساتید و دانشجویان بین المللی بورسیه ها و تسهیلات متنوعی را برای مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در نظر گرفته اند. این بورسیه ها می توان تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را پوشش دهد. کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی چین عبارتند از:

 • بورسیه دیوار چین:

این کمک هزینه از طرف یونسکو به پژوهشگران و دانشجویان کشورهای در حال توسعه اعطا می شود و تمام هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را تامین می کند. دانشجویان در صورتی می توانند از این بورسیه بهره مند شوند که یک پژوهشگر عمومی یا ارشد باشند. متقاضیان می توانند در کشورهای خود به دفاتر یونسکو مراجعه نمایند تا از شرایط دریافت این کمک هزینه تحصیلی آگاه شوند.

 • بورسیه دانشگاه های چین:

دانشجویان با دریافت این بورسیه می توانند تمام هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را پوشش دهند. شرط دریافت بورسیه دانشگاه های چین این است که دانشجویان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برخی مناطق و استان های خاص چین ثبت نام کنند. این بورسیه مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری است و برای درخواست آن لازم است که از طریق دانشگاه مربوطه اقدام شود.

 • بورسیه دو جانبه:

دولت و وزارت علوم چین به منظور تسهیل در تبادل دانشجو بین کشورهای مختلف و فراهم آوردن شرایط راحت برای ادامه تحصیل آن ها اقدام به امضای تفاهم نامه های گوناگون با کشورهای مختلف نموده اند. بورسیه دو جانبه مختص کلیه مقاطع تحصیلی، پژوهشگران عمومی و ارشد و اساتید است. میزان پوشش هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین بستگی به مفاد تفاهم نامه دو جانبه دارد و دانشجویان برای دریافت آن باید از طریق نهاد اعزام کننده خود اقدام نمایند.

 • بورسیه اتحادیه اروپا:

بر اساس تفاهم نامه ای که بین چین و اتحادیه اروپا منعقد شده، در صورتی که دانشجویانی از کشورهای اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل به چین مهاجرت کنند، می توانند از تسهیلات و کمک هزینه های تحصیلی متنوع بهره مند شوند. این برنامه به منظور توسعه مناسبات علمی و پژوهشی و درک متقابل بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و چین راه اندازی شده است. بورسیه اتحادیه اروپا برای پژوهشگران عمومی و ارشد و دانشجویان مقطع کارشناسی تا دکترا در نظر گرفته شده و می تواند تمام یا بخشی از هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین را تامین کند. دانشجویان برای دریافت این کمک هزینه باید به دفاتر فرهنگی چین در اروپا مراجعه نمایند.


تحصیل دندانپزشکی در چین چه مزایایی دارد؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از بزرگترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین، انطباق سیستم آموزش دندانپزشکی این کشور با دانشگاه های تراز اول دنیاست. به نحوی که فارغ التحصیلان این رشته به راحتی می توانند در کشورهای مختلف برای تاسیس مطب یا کار در کلینیک های دندانپزشکی اقدام کنند. همچنین برگزاری دوره های دندانپزشکی به زبان انگلیسی مزیت مهم دیگر این رشته است که موجب می شود دانشجویان برای تحصیل دندانپزشکی در چین ترغیب شوند. در کنار این مزیت پایین بودن هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین این کشور را به یکی از اصلی ترین مقاصد تحصیل دندانپزشکی در سالهای اخیر بدل کرده.

دانشگاه های چین جزو دانشگاه های سطح بالای جهان هستند به همین جهت بسیاری از اساتیدی که در این مراکز علمی مشغول تدریس و آموزش دانشجویان می باشند، از درجه علمی بالایی برخوردار هستند و در سطح بین المللی شناخته شده می باشند. برخورداری از آزمایشگاه ها و لابراتوارهای مدرن از دیگر مزایای تحصیل دندانپزشکی در چین است. دانشگاه های چین برای آموزش به دانشجویان دندانپزشکی از آخرین متد روز دنیا استفاده می کنند و از تجهیزات پیشرفته بهره می گیرند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین در مقایسه با دانشگاه های اروپا، آمریکا و استرالیا پایین تر است. همین عامل موجب شده تا بسیاری از علاقه مندان این رشته، چین را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین هستند.


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص هزینه تحصیل دندانپزشکی در چین :

دانشگاه پزشکی ژنگژو

دانشگاه گوانگژو

هزینه تحصیل دندانپزشکی در چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید