تحصیل در چین

باید ها و نباید های تحصیل در چین

پژوهش و روایات از سوی دانشجویان نشان می‌دهد که چین در میان دانشجویان بین‌المللی بیشتر از گذشته محبوب شده‌است؛ و مزایای بسیاری برای آینده فارغ التحصیلان دارد.چین به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صنعتی تبدیل شده‌است، و یکی از …

اطلاعات بیشتر

تحصیل در چین

تحصیل در چین

تحقیقات از سوی دانشجویان نشان می‌دهد که چین در میان دانشجویان بین‌المللی بیشتر از گذشته محبوب شده‌است؛ و مزایای بسیاری برای آینده فارغ التحصیلان دارد. براساس تحقیقات انجام‌شده از سوی سایت Student ، دانشجویانی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند، تحصیل در چین را به عنوان گزینه ای محبوب در نظر گرفته اند.

چین به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صنعتی تبدیل شده‌است، و یکی از رهبران با اقتدار اقتصاد جهانی به شمار می آید. تحصیل در چین رویای موفقیت شغلی و مدرک مورد قبول در سراسر دنیا را برایتان به واقعیت تبدیل می کند. تحصیل در چین یک دنیای کاملا متفاوت است، و نیاز است که قبل از اقدام برای تحصیل در چین از باید ها و نباید ها، هزینه های زندگی و تحصیل، بورسیه ها و الزامات ویزای دانشجویی باخبر شوید. اگر می خواهید از جزء به جزء این موارد مطلع شوید، این مطلب موسسه اپلای من را تا انتها دنبال نمایید.


محبوب ‌ترین شهرها برای تحصیل در چین

در پی توسعه گسترده شهرنشینی، چین در حال حاضر به ۲۰ شهر با بیش از سه میلیون نفر جمعیت و از جمله هفت شهر با بیش از ۱۰ میلیون نفر می‌بالد. تحصیل تخصصی در خارج از کشور گاهی مکان‌هایی را بیرون از شهرهای بزرگ پیشنهاد می‌کند، اما شانگهای، پکن، و هنگ‌کنگ به عنوان محبوب ترین شهر ها برای تحصیل در چین اغلب توسط بسیاری از دانشجویان انتخاب می شوند.

چین کشوری بزرگ است که بر ۲۲ استان و پنج منطقه خودمختار اداره می‌شود که بسیاری از آن‌ها فرهنگ، گویش و روش زندگی متمایز خود را دارند. هر جایی که می‌روید چیزی منحصر به فرد و متفاوت را خواهید دید. پس به دقت تحقیق کنید، عاقلانه انتخاب کنید، و در حین تحصیل سفر به مناطق مختلف آن را فراموش نکنید.


هزینه تحصیل در چین

کشور چین از لحاظ اختصاص بودجه دانشجویی نیز بسیار مقرون‌به‌صرفه عمل کرده است. اگرچه چین به دومین کشور بزرگ دنیا از لحاظ اقتصادی می‌بالد، اما هنوز هم جزء کشورهای در حال توسعه است، و به همین دلیل هزینه زندگی در مقایسه با اغلب کشورهای غربی در آن، بسیار ارزان است. غذا به طور کلی تنها چند دلار خواهد بود و بسیاری از قیمت‌ها در این کشور نیز ارزان هستند. به طبع قیمت‌ها اجناس و کالاهای مختلف در مناطق روستایی کم‌تر از مناطق شهری است و مناطق غیر رسمی بازار اجناس را ارزان‌تر از بازارهای غربی ارائه می کنند.

بسته به موسسه و نوع رشته، دانشجویان می‌توانند انتظار داشته باشند بین ۱۱۴۸۰ تا ۲۰۸۸۰  یوان در سال تحصیلی (۱۳۲۰ پوند تا ۲۴۰۰ پوند)پول هزینه تحصیل در چین را پرداخت کنند. با این حال، برنامه‌های پزشکی، مهندسی و کسب‌وکار هزینه تحصیلی بیشتری دارند، که به طور متوسط به ۳۳۱۸۸۵ یوان (۱۸۳۱۹ پوند به ۳۸ پوند) در سال می‌رسد.

همچنین هزینه زندگی دانشجویی در چین، اگر در خوابگاه زندگی کنید حدود ۱۲۰۰ الی ۲۰۰۰ یوان در سال است. اگر در رستوران دانشگاه غذا بخورید، ممکن است روزی ۲۵ یوان را صرف غذا بکنید.  اگر می‌خواهید راحت‌تر زندگی کنید، باید بدانید که حقوق متوسط زندگی در یک شهر مانند پکن حدود ۷۴۰۰ یوان است، که سالانه ۸۸۰۰۰ یوان را در سال خرج می کند. اگر برای این مقدار بودجه داشته باشید، می‌توانید در یک آپارتمان راحت در محوطه دانشگاه زندگی کنید و از غذای بسیار بهتری بهره مند شوید.


درخواست ویزای X چین

شما می‌توانید ویزای X را جهت تحصیل در چین پس از پذیرش توسط دانشگاه دریافت کنید. دانشگاه ها معمولا نامه پذیرش را ابتدا از طریق ایمیل برایتان ارسال می‌کنند. سپس از شما خواهند خواست تا یک پیش‌پرداخت را به عنوان هزینه شهریه خود ارسال کنید. بعد از اینکه این پول را پرداخت کردید، نامه پذیرش و اسناد لازم را به کشور شما ارسال خواهند کرد. سپس فرم های مذکور JW برایتان ارسال می شوند.

 شما می‌توانید درخواست خود را به دفتر کنسولی سفارتخانه‌های چین، کنسولگری، یا مراکز کاربردی ویزا چین (CVASC)ارسال کنید. همچنین می‌توانید به شخص دیگری (به عنوان مثال دوستان، خویشاوندان)، یک آژانس مسافرتی یا یک آژانس ویزا برای اقدام به نمایندگی از طرف خود اقدام به دریافت ویزا جهت تحصیل در چین نمایید. لازم به ذکر است که، شما اجازه کار با ویزای نوع X را ندارید. اما کار نیمه‌وقت و کارآموزی در محوطه دانشگاه مجاز است.


تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیل در مقطع کارشناسی در چین

مقطع لیسانس و مدرک لیسانس در همه دانشگاه‌های چین قابل اپلای کردن است. انتخاب یک دوره لیسانس در یک موسسه جهت تحصیل در چین به دلیل آموزش با کیفیت بالا، فرصت‌های تحقیقاتی گسترده، کادر آموزشی برجسته و فرصت‌های شغلی پرسود گزینه مناسبی به شمار می آید.

دانشجویان می‌توانند برای مدت ۲ یا ۶ سال در یک دوره کارشناسی تحصیل کنند. اگر چه یک برنامه کارشناسی در چهار سال تحصیلی می‌تواند به اتمام برسد، اما دانشجویان پزشکی نیاز دارند که برای یک یا دو سال، و یک سال اضافی هم برای کارآموزی وقت بگذارند. مدارک لازم ( به غیر از مدارک گفته شده عمومی در بخش های قبلی) برای پذیرش این مقطع جهت تحصیل در چین شامل موارد زیر است:

 • در اختیار داشتن مدرک دیپلم
 • تایید مدارک توسط موسسه آموزش و پرورش یا موسسه صدور گواهی متقاضی
 • ارائه مدرک آیلتس یا تافل برای رشته هایی که قابلیت ارائه به زبان انگلیسی را دارند.
 • رزومه و یا بیانیه شخصی درباره توانایی‌های شخصی، علایق، سوابق تحصیلی، برنامه‌های تحصیلی یا شغلی آینده، دلایل انتخاب چین به عنوان یک مقصد جهت تحصیل، و دیگر اطلاعات مرتبط
 • گواهی‌نامه پرداخت بانکی
 • گواهی پزشکی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین

سیستم آموزشی چین مطابق با بسیاری از دیگر ساختارهای آموزشی که در بخش‌های مختلف جهان دنبال شده‌اند، اجرا می‌شود. تحصیل در چین در مقطع کارشناسی ارشد در حدود دو یا سه سال شامل مطالعات جامع، پروژه‌ها، پایان‌نامه، و آزمون‌های شفاهی و کتبی برای انطباق با الزامات و دریافت مدرک طول می‌کشد. به دست آوردن مدرک کارشناسی‌ارشد به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا واجد شرایط بودن ثبت‌نام در مقطع دکترا را به اثبات برسانند و آینده شغلی و زندگی خویش را تضمین نمایند.

از جمله رشته های پرطرفدار در این مقطع جهت تحصیل در چین می توان به: پزشکی قانونی، علوم دارویی، علوم مدیریت و مهندسی، مدیریت بازرگانی، علوم کشاورزی و جنگلداری، و مهندسی شیمی اشاره کرد.

تحصیل در چین در مقطع دکترا

پس از اتمام تحصیلات تکمیلی و اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد، دانشجویان اجازه دارند به سراغ تحصیل در چین در مقطع دکترا بروند. حداقل سه سال نیاز است تا شرایط مقدماتی دریافت مدرک دکترا طی شود. پس از این که دانشجویان مدرک تحصیلی خود را که شامل حضور در کلاس ها، اتمام امتحانات، اتمام دوره دکترا، و ارائه پایان‌نامه تحت راهنمایی یک استاد است، را ارائه دادند می توانند مدرک رسمی آن را دریافت کنند. در حالی که حداقل طول تکمیل یک برنامه دکترا پنج ساله است، بیشتر دانشجویان دوره دکترا شروع به جستجوی شغل در بازارهای مربوطه می نمایند.

 • شرایط و محدودیت های تحصیل در چین در مقطع دکترا:
 • متقاضیان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته و بیش از ۴۰ سال سن نداشته باشند.
 • داوطلبان باید مدرک کارشناسی‌ارشد یا معادل آن با نیازمندی‌های لازم ( برای هر دانشگاه به طور جداگانه) را ارائه کنند.
 • مدارک اصلی یا نسخه‌های تایید شده مدرک فارغ‌التحصیلی باید ارائه شوند، (چه به زبان انگلیسی و چه به زبان چینی).
 • یک رزومه با جزئیات کامل، در حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه، باید ارائه شود. ویژگی‌های شخصی، علایق، سوابق تحصیلی، هدف انتخاب چین به عنوان یک مقصد تحصیلی، و برنامه‌های دانشگاهی و حرفه‌ای فرد در آینده باید به وضوح ارائه داده شود. همچنین درباره حوزه تحقیق و بررسی خود در رزومه بحث و تبادل نظر کنید.
 • در رشته هایی که تحصیل دکترا به زبان انگلیسی می باشد، نیاز به ارائه مدارک در قالب تسلط به این زبان مثل TOEFL و IELTS می باشد.
 • گواهی‌نامه پرداخت بانک
 • گواهی پزشکی

ویزای دانشجویی تحصیل در چین

تحصیل در چین

ویزای دانشجویان خارجی که به عنوان ویزای X نیز شناخته می‌شود، برای کسانی صادر می‌شود که برای تحصیل در چین، و یا کار عملی به چین می‌آیند. ویزای دانشجویی چین می‌تواند به دو دسته تقسیم شود:

 • ویزای X1: برای تحصیل بلند مدت
 • ویزای X2: برای مطالعه کوتاه‌مدت

اعتبار هر دو روز از تاریخ صدور ویزا ۹۰ روز است. در حالی که مدت اقامت برای ویزا x1 معمولی است، که باید بعد از ورود متقاضی به چین مشخص شود. و اینکه ویزای X۲ بیش از ۱۸۰ روز نیست.

 • الزامات لازم برای دریافت ویزا دانشجویی برای تحصیل در چین شامل اسناد و مدارک زیر می‌شود:
 • پاسپورت
 • گذرنامه اصلی متقاضی با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست
 • عکس جدید: یک عکس مشابه عکس پاسپورت با نمای کامل صورت، و در مقابل یک پس‌زمینه روشن
 • در اختیار داشتن نسخه اصلی و یک کپی از نامه پذیرش از سوی دانشگاه چینی.
 • فرم های JW 201 و JW202 ( برای صدور ویزا x1)
 • نسخه اصلی و یک نسخه از فرم‌های درخواست ویزا دانشجویان خارجی تایید شده JW 201 و JW202

نکته:

فرم JW201 یا JW202 باید از طریق دانشگاهی که قرار است در آن ثبت‌نام کنید، تهیه شود. فرم JW201 برای دانشجویان بین‌المللی است، که توسط دولت ارسال می‌شوند (یا توسط بورسیه‌های دولتی چین جهت تامین مالی)، در حالی که JW202 برای دانشجویان خارجی تحت حمایت مالی شخصی است.


بورسیه تحصیل در چین

شهریه دانشگاه های چینی نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر نسبتا کم است. همچنین تعدادی از بورسیه‌های موجود در چین وجود دارد، که به شما در تامین مالی جهت تحصیل در چین کمک می کنند. دانشجویان باید توسط یک موسسه حمایت شوند تا بورس تحصیلی بگیرند.

این موسسه می‌تواند سفارت چین در کشور یا دانشگاه تان باشد. این بورسیه‌ها فقط برای دانشجویانی که قرار است در ماه سپتامبر شروع به تحصیل کنند قابل استفاده است (نه در ماه فوریه). عمدتاً بورسیه تحصیل در چین برای مواردی همچون:

 1. دوره‌های سالانه برای یادگیری زبان چینی
 2. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته زبان چینی یا انگلیسی
 3. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های چینی و انگلیسی
 4. مطالعات مربوط به دکترا، یا تحصیل در مقطع دکترا به زبان چینی یا انگلیسی
 5. مطالعات MBA به زبان چینی یا انگلیسی
 6. معیارهای اصلی برای دریافت بورسیه تحصیل در چین شامل موارد زیر هستند:
 7. عملکرد خوب آکادمیکی دانشجو
 8. عدم وجود سابقه کیفری
 9. ارائه اسناد لازم و کافی

بورس تحصیلی قابل ارائه توسط دانشگاه‌های چین بسیار رایج است. هر دانشگاه در چین که اجازه تحصیل دانشجویان خارجی را دارد، سالانه تعداد معینی از بورس تحصیلی را ارائه می کند. بورس های دانشگاهی حالت های زیر را دارند.

 • پرداخت کل هزینه تحصیل و زندگی به صورت ماهانه
 • فقط پرداخت هزینه تحصیل
 • فقط پرداخت بخشی از هزینه تحصیل یا بخشی از هزینه های زندگی

تحصیل در چین در چه رشته هایی مرسوم و پرطرفدار است؟

صدها برنامه تحصیلی با کیفیت بالا به زبان انگلیسی و برنامه‌های کوتاه‌مدت به زبان چینی برای تحصیل در چین وجود دارد. مانند: اقتصاد، تجارت، امور مالی، وکالت و غیره. شما می‌توانید ۱ ترم، ۱ سال یا یک برنامه کارشناسی‌ارشد یا دکترا را برای ادامه تحصیل در چین انتخاب کنید. فهرست searchable از بیش از ۸۰۰ برنامه با کیفیت بالا در چین را بررسی کنید.

برخی از محبوب‌ترین برنامه های تحصیل در چین عبارتند از:

 • برنامه‌ های زبان چینی
 • برنامه‌های کارشناسی
 • علوم پزشکی
 • LLM (کارشناسی ارشد وکالت)
 • MBA
 • اکثر برنامه‌های دکترا

اکثر برنامه های کارشناسی ارشد مانند:

 • کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد اقتصاد
 • کارشناسی ارشد تجارت جهانی

نیاز های زبانی جهت تحصیل در چین

اگر می‌خواهید در چین به زبان انگلیسی تحصیل کنید امکان این را دارید که با ارائه مدارک رایج بین المللی امکان تحصیل در چین را به این زبان و زبان غیر بومی چینی داشته باشید. شما تنها باید یک گواهی برای نشان دادن توانایی خود بر روی سطح زبانی خویش ارائه کنید. دو مدرک IELTS یا TOEFL رایج‌ترین گزینه ها هستند، اما اغلب دانشگاه‌ها آزمون های خاص خود را برای بررسی توانایی های دانشجویان بر روی یک زبان خاص مورد بررسی قرار می دهند.

دانشگاه های چین معروف و معتبر در دنیا کدامند؟

 • دانشگاه پکینگ
 • دانشگاه چینهوا
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه فودان
 • Nanjing University
 • دانشگاه جیائو تونگ شانگهای
 • دانشگاه ووهان
 • Renmin University of China
 • Huazhong University of Science and Technology
 • دانشگاه علم و فناوری چین

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به چین

کار در چین

تحصیل پزشکی در چین

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید