هزینه تحصیل در چین

Applyman

در میان کشورهایی که مقاصد پر طرفداری برای مهاجرت تحصیلی به حساب میروند، تحصیل در چین یکی از کم هزینه ترین گزینه های متقاضیان به شمار میرود. هزینه تحصیل در چین در مقابل بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا وآمریکا به شکل قابل توجهی پایین تر است و این یک فرصت استثنایی برای تحصیل کم هزینه به شمار میرود. با توجهبه پایین بودن هزینه تحصیل در چین اما دانشگاه های این کشور از اعتبار و امتیاز بالا و قابل توجهی برخوردار هستند و کیفیت تحصیلی و آموزشی از جمله مزیت های دیگر تحصیل در این کشور پهناور آسیایی به شمار میرود. فارغ از پایین بودن هزینه تحصیل در این کشور میتوان به مزیت های دیگری چون امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های چین نیز اشاره کرد که البته باید توجه اشته باشید اگر که به زبان انگلیسی در کشور چین تحصیل نمایید، دیگر نیازی به داشتن مدرک زبان چینی نخواهید داشت. اما اگر قصد تحصیل در کشور چین به زبان چینی را دارید باید در آزمونی به نام Chinese proficiency test که همان آزمون تسلط به زبان چینی است، شرکت کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره تحصیل در چین و مقاطع مختلف تحصیل در این کشور و هزینه های آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

هزینه تحصیل در چین
هزینه تحصیل در چین

هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های چین در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است که به تبع تحصیل در هر یک از این مقاطع ملزومات و شرایط خاص خود را دارند و هزینه های متفاوتی نسبت به هم خواهند داشت. در ادامه این بخش از مقاله هزینه تحصیل درباره هر یک از این مقاطع توضیحاتی را خدمت شما ارائه میدهیم. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد تحصیل به جهات هزینه های پایین، اعتبار دانشگاه های چین و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در سالهای اخیر در اولویت متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار گرفته است.


هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی

اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی قصد مهاجرت به چین را دارید، باید بدانید که طول دوره تحصیل شما چهار ساله است و می توانید دانشگاه هایی را که به زبان انگلیسی دوره های خود را برگزار می کنند، انتخاب نمایید. البته برای این کار نیاز است که مدرک معتبر زبان مانند آیلتس یا تافل ارائه دهید. دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع کارشناسی، ارائه مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم با معدل بالای ۱۴ است. نسبت به کشورهای اروپایی و امریکایی، هزینه تحصیل بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد و برای این مقطع دانشجویان باید حدود ۳۰۰۰ دلار در سال شهریه پرداخت کنند.

مدت تحصیل مقطع کارشناسی در چین:۴ سال
هزینه دورۀ کارشناسی:۱۰,۰۰۰ تا ۴۱,۰۰۰ یوان در سال

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های چین، لازم است مدرک کارشناسی خود را که دارای معدل حداقل ۱۴ باشد، ارائه دهند. همچنین روند پذیرش افرادی که از اساتید دوره کارشناسی خود توصیه نامه دارند، راحت تر خواهد شد. مقطع کارشناسی ارشد در چین به دو زبان چینی و انگلیسی برگزار می شود که دانشجویان با توجه به شرایط خود، یکی را انتخاب می کنند. این دوره ۲ تا ۳ سال طول می کشد و متقاضیان بهتر است دارای سن کمتر از ۳۵ سال باشند تا از شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های چین برخوردار شوند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، عددی بین ۳ تا ۵ هزار دلار است که با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می گردد.

مدت تحصیل کارشناسی ارشد در چین: ۲ سال
هزینه دورۀ کارشناسی ارشد:۲۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰ یوان در سال

هزینه تحصیل در مقطع دکترا

برای تحصیل دکتری در چین باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشید، چرا که این دوره در دانشگاه های چین به زبان انگلیسی برگزار می شود. البته بعضی از دانشگاه ها نیز دو زبانه هستند و به زبان چینی هم تدریس می کنند. دوره دکتری حدود ۳ تا ۴  سال طول می کشد و شامل دو دوره است. در دوره اول، دانشجویان موظف به پاس کردن دروس تئوری هستند و دوره دوم مربوط به ارائه پروپوزال و نوشتن رساله دکتری است که تحت نظر استاد راهنما انجام می گردد. دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های چین باید حدود ۵ هزار دلار در سال شهریه پرداخت کنند. البته بورسیه های تحصیلی که به این دانشجویان اعطا می شود تا حد زیادی هزینه تحصیل را پوشش می دهد.

مدت تحصیل دکتری در چین:۳ تا ۵ سال
دورۀ دکتری:۱۱,۰۰۰ تا ۵۱,۰۰۰ یوان در سال

هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی نیز مانند سایر رشته نسبت به دیگر کشورها پایین تر است و شهریه این دوره ها در چین نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار مناسب است و مدرک آن ها در دنیا معتبر می باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین برای رشته پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی این رشته ها که معمولا به صورت مصاحبه و توسط هر دانشگاه برگزار میگردد شرکت کنند و نمره قبولی کسب نمایند. طول این دوره ها ۵ تا ۶ سال است و افراد باید دارای مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس با سطح حداقل 5.5 باشند. همچنین ارائه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی با معدل بالای ۱۴ مورد نیاز است. نکته ای که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین باید مدنظر قرار دهند این است که در طول دوره تحصیلی خود لازم است به زبان چینی مسلط شوند زیرا پس از فارغ التحصیلی باید در یک دوره کارآموزی در بیمارستان های چین شرکت نمایند، به همین دلیل برای برقراری ارتباط با کادر درمان و بیماران نیاز به تسلط بر روی زبان چینی دارند.


تحصیل به زبان انگلیسی در چین

اگرچه هزینه تحصیل به زبان چینی بسیار پایین تر از تحصیل به زبان انگلیسی است اما زبان تدریس در دانشگاه های معتبر چین انگلیسی می باشد حتی بدون اینکه مدرک زبان انگلیسی ارائه دهید، ‌می‌توانید در اکثر دانشگاه‌‌‌‌‌های شانگهای به زبان انگلیسی درس بخوانید ولی باید سعی کنید در حد آیلتس ۵.۵ آکادمیک به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید و این خود یکی از مهمترین دلایل برای دانشجویان بین المللی به خصوص ایرانی برای انتخاب چین به عنوان کشور مقصد برای تحصیل است.


بورسیه تحصیلی چین

مانند بسیاری ازکشورهای جهان کشور چین نیز اقدام به ارائه بورسیه به دانشجویان خود میکند و برخلاف بسیاری از کشورها این بورسیه ها به دوره های انگلیسی زبان نیز تعلق خواهد گرفت و هم اکنون حدود ۲۸۰ دانشگاه چین بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان رشته های هنرهای زیبا، فلسفه، ادبیات، تاریخ، آموزش، مدیریت، مطالعات حقوقی، اقتصاد، پزشکی، کشاورزی، مهندسی و علوم ارائه می دهند که با دریافت این بورسیه ها هزینه تحصیل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهید کرد. بورسیه های تحصیلی چین به سه دسته کلی تقسیم بندی می شود:

بورسیه تحصیلی چین
بورسیه تحصیلی چین
  • بورسیه های دولتی
  • بورسیه های استانی یا دولت شهر
  • بورسیه های موسسه کنفوسیوس

بورسیه های تحصیلی جهت کاهش هزینه تحصیل با نام های: بورسیه WMO، بورسیه PIF، بورسیه AUN، بورسیه اتحادیه اروپا، بورسیه گریت وال، بورسیه دانشگاه های چین و بورسیه دو جانبه شناخته میشوند. دانشجویانی که این بورسیه تحصیلی را دریافت می کنند از شرایط ویژه زیر برخوردار می گردند:

  • دانشجو از پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه های اداری ثبت نام معاف می شود و این موضوع در کاهش هزینه تحصیل نقش بسزای خواهد داشت.
  • هزینه محل اقامت دانشجو چه در خوابگاه و چه در اقامتگاه خصوصی پرداخت می گردد. این هزینه به صورت ماهانه ۷۰۰ یوان برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۱۰۰۰ یوان برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا می باشد.
  • ماهانه مبلغی به عنوان کمک هزینه به دانشجویان و پژوهشگران پرداخت می شود. این مبلغ برای دانشجویان کارشناسی ۲۵۰۰ یوان، برای پژوهشگران عمومی و دانشجویان کارشناسی ارشد ۳۰۰۰ یوان و برای پژوهشگران ارشد و دانشجویان دکترا ۳۵۰۰ یوان در ماه می باشد.

مزایای تحصیل در کشور چین

همانگونه که اشاره کردیم، دولت چین به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، بورسیه اعطا می کند. دانشگاه های چین در سطح جهان شناخته شده هستند و از مرتبه علمی مناسبی برخوردارند. بنابراین مهاجرت تحصیلی به چین می تواند یک امتیاز برای دانشجویان بین المللی باشد و برای همین است که هر ساله تعداد زیادی درخواست پذیرش از طرف متقاضیان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های چین ارسال می گردد. اگر به زبان چینی مسلط نیستید نگران نباشید زیرا بسیاری از دانشگاه های چین دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند، البته اخذ اقامت چین مستلزم فراهم آوردن شرایط ویژه ای است.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه زندگی و تحصیل آماده مشاوره و راهنمایی شما تقاضیان گرامی در خصوص هزینه تحصیل هستند


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص هزینه تحصیل در چین :

دانشگاه پزشکی ژنگژو

دانشگاه گوآنگجو

دانشگاه هانیانگ

دانشگاه جنگجو


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید