مهاجرت تحصیلی به چین

Applyman

یکی از مطمئن ترین روش هایی که برای دریافت اقامت چین وجود دارد، مهاجرت تحصیلی به چین است. دانشگاه های این کشور از امکانات مدرن و پیشرفته ای برخوردار هستند و در سطح جهان دارای رتبه بالای علمی می باشند. بر اساس آمار اعلام شده، حدود ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند. از دلایلی که موجب ترغیب دانشجویان بین المللی برای مهاجرت تحصیلی به چین می شود، شهریه ارزان دانشگاه ها و هزینه پایین زندگی در این کشور است. همچنین دولت چین هر سال بودجه زیادی را به بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی اختصاص می دهد و این امر خود دلیل قانع کننده ای برای مهاجرت تحصیلی به چین به شمار میرود.

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور چین را در این تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید. کشور چین با داشتن جمعیتی در حدود ۱.۳ میلیارد نفر، رتبه اول کشورهای پر جمعیت را به خود اختصاص داده است و با وسعتی در حدود ۹.۶ میلیون کیلومتر مربع، سومین کشور وسیع دنیا می باشد. زبان رسمی این کشور چینی ماندارین و نژاد آن ها زرد است. بودائیسم، تائوئیسم و کنفوسیوس گرایی سه گرایش مذهبی پرطرفدار در چین هستند. کشور چین دارای نظام سیاسی سوسیالیستی است و حزب کمونیست بر این کشور حکمرانی می کند.

چین از ۲۲ استان تشکیل شده و دو ناحیه اداره ویژه و چند منطقه مستقل دارد. آب و هوای این کشور به دلیل وسعتی که دارد متنوع است و دارای مناطق سردسیری، بارانی، معتدل و گرمسیری می باشد. کارشناسان گره مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص مهاجرت تحصیلی به چین خواهند بود.

مهاجرت تحصیلی به چین

مزایای مهاجرت تحصیلی به چین

همانگونه که اشاره کردیم، دولت چین به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، بورسیه اعطا می کند. دانشگاه های چین در سطح جهان شناخته شده هستند و از مرتبه علمی مناسبی برخوردارند. بنابراین مهاجرت تحصیلی به چین می تواند یک امتیاز برای دانشجویان بین المللی باشد و برای همین است که هر ساله تعداد زیادی درخواست پذیرش از طرف متقاضیان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های چین ارسال می گردد. اگر به زبان چینی مسلط نیستید نگران نباشید زیرا بسیاری از دانشگاه های چین دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند، البته اخذ اقامت چین مستلزم فراهم آوردن شرایط ویژه ای است.

تحصیل در چین


مهاجرت تحصیلی به چین برای اخذ اقامت

راه های مختلفی برای اخذ اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی به چین وجود دارد. یکی از این راه ها، اشتغال به کار در چین پس از پایان تحصیلات است. اگر دانشجو بتواند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در این کشور مشغول به کار شود، طبق قوانین چین و پس از گذراندن فرایند تعیین شده توسط اداره مهاجرت، برای او اقامت کاری چین صادر می گردد. اگر دانشجویان دارای شرایط مالی مناسبی باشند می توانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز اقامت چین را بدست بیاورند. اما راه دیگر برای اخذ اقامت چین، ازدواج با یک شهروند چینی است. دانشجویان خارجی اگر با یک شهروند چینی ازدواج کنند، می توانند اقامت و تابعیت چینی را بدست آورند. البته قوانین تابعیت در چین سختگیرانه است و آن ها افراد دو تابعیتی را نمی پذیرند. یعنی اگر فرد بخواهد تابعیت چینی داشته باشد، باید تابعیت قبلی خود را کنار بگذارد.


تحصیل به زبان چینی در چین

کالج ها و دانشگاه های چین، دوره های متنوعی برای آموزش زبان چینی برای دانشجویان بین المللی برگزار می کنند. اگر رشته ای که متقاضیان خارجی خواهان ادامه تحصیل در آن هستند به زبان چینی آموزش داده شود، ابتدا باید زبان چینی را فرا بگیرند و پس از قبولی در آزمون تسلط به زبان چینی، در رشته دلخواه خود به تحصیل بپردازند. همچنین برخی از دانشگاه های چین برای اعطا بورسیه های تحصیلی به دانشجویان خارجی، شرط داشتن مهارت در زبان چینی را قرار داده اند. دوره های آموزش زبان چینی بین یک تا دو سال طول می کشد و دانشجویان بین المللی باید تلاش کنند که میزان مهارت خود را در زبان چینی به حد معینی برسانند. در غیر اینصورت نمی توانند از بورسیه های تحصیلی بهره مند شوند.


مهاجرت تحصیلی به چین در مقاطع مختلف

در کشور چین دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که تعداد قابل توجهی از آن ها جزو دانشگاه های برتر دنیا می باشند. از جمله مزایای مهاجرت تحصیلی به چین این امر است که در این کشور هزینه تحصیل بسیار مناسب و پایین است و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان بین المللی قصد مهاجرت تحصیلی به چین را دارند. مقطع کارشناسی معمولا به زبان چینی تدریس می شود اما اگر این زبان را یاد بگیرید، تقریبا هیچ هزینه ای بابت تحصیل از شما دریافت نمی گردد. دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و پس از فارغ التحصیلی نیز موقعیت های شغلی مناسب برای آن ها فراهم است. هزینه تحصیل در این کشور بین ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یوآن می باشد.

برای مهاجرت تحصیلی به چین ابتدا نیاز است تا با شرایط تحصیلی در مقطع تحصیلات عالی آگاهی لازم را کسب کرده باشید. در این بخش به صورت کلی درباره مقاطع مختلف تحصیلات عالی در چین با ذکر شرایط و مدارک مورد نیاز هریک از آنها اطلاعاتی را در اختیار شما متقاضیان عزیز قرار خواهیم داد:

مهاجرت تحصیلی به چین در مقاطع مختلف

مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع کارشناسی

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به چین جهت تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید، باید بدانید که طول دوره تحصیل شما چهار ساله است و می توانید دانشگاه هایی را که به زبان انگلیسی دوره های خود را برگزار می کنند، انتخاب نمایید. البته برای این کار نیاز است که مدرک معتبر زبان مانند آیلتس یا تافل ارائه دهید. دیگر شرایط مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع کارشناسی، ارائه مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم با معدل بالای ۱۴ است. نسبت به کشورهای اروپایی و امریکایی، هزینه تحصیل بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد و برای این مقطع دانشجویان باید حدود ۳۰۰۰ دلار در سال شهریه پرداخت کنند. مدارک لازم برای پذیرش این مقطع جهت مهاجرت تحصیلی به چین شامل موارد زیر است:

 • رزومه درباره توانایی‌های شخصی، علایق، سوابق تحصیلی، برنامه‌های تحصیلی یا شغلی آینده و دلایل انتخاب چین.
 • ارائه مدرک آیلتس یا تافل برای رشته هایی که قابلیت ارائه به زبان انگلیسی را دارند.
 • تایید مدارک توسط موسسه آموزش و پرورش یا موسسه صدور گواهی متقاضی
 • در اختیار داشتن مدرک دیپلم
 • گواهی‌نامه پرداخت بانکی
 • گواهی پزشکی

مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های چین، لازم است مدرک کارشناسی خود را که دارای معدل حداقل ۱۴ باشد، ارائه دهند. همچنین روند پذیرش افرادی که از اساتید دوره کارشناسی خود توصیه نامه دارند، راحت تر خواهد شد. مقطع کارشناسی ارشد در چین به دو زبان چینی و انگلیسی برگزار می شود که دانشجویان با توجه به شرایط خود، یکی را انتخاب می کنند. این دوره ۲ تا ۳ سال طول می کشد و متقاضیان بهتر است دارای سن کمتر از ۳۵ سال باشند تا از شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه های چین برخوردار شوند. شهریه مقطع کارشناسی ارشد، عددی بین ۳ تا ۵ هزار دلار است که با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی مشخص می گردد. از جمله رشته های پرطرفدار در این مقطع جهت مهاجرت تحصیلی به چین می توان به: پزشکی قانونی، علوم دارویی، علوم مدیریت و مهندسی، مدیریت بازرگانی، علوم کشاورزی و جنگلداری، و مهندسی شیمی اشاره کرد.


مهاجرت تحصیلی به چین برای مقطع دکتری

برای مهاجرت تحصیلی به چین جهت تحصیل در مقطع دکتری باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشید، چرا که این دوره در دانشگاه های چین به زبان انگلیسی برگزار می شود. البته بعضی از دانشگاه ها نیز دو زبانه هستند و به زبان چینی هم تدریس می کنند. دوره دکتری حدود ۳ تا ۴ سال طول می کشد و شامل دو دوره است. در دوره اول، دانشجویان موظف به پاس کردن دروس تئوری هستند و دوره دوم مربوط به ارائه پروپوزال و نوشتن رساله دکتری است که تحت نظر استاد راهنما انجام می گردد. دانشجویان مقطع دکتری در دانشگاه های چین باید حدود ۵ هزار دلار در سال شهریه پرداخت کنند. البته بورسیه های تحصیلی که به این دانشجویان اعطا می شود تا حد زیادی هزینه های تحصیل و زندگی در چین را پوشش می دهد. کارشناسان گره مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص مهاجرت تحصیلی به چین خواهند بود.

شرایط و محدودیت های مهاجرت تحصیلی به چین در مقطع دکترا:

 • یک رزومه با جزئیات کامل، در حدود ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ کلمه، باید ارائه شود. ویژگی‌های شخصی، علایق، سوابق تحصیلی، هدف انتخاب چین به عنوان یک مقصد تحصیلی، و برنامه‌های دانشگاهی و حرفه‌ای فرد در آینده باید به وضوح ارائه داده شود. همچنین درباره حوزه تحقیق و بررسی خود در رزومه بحث و تبادل نظر کنید.
 • در رشته هایی که تحصیل دکترا به زبان انگلیسی می باشد، نیاز به ارائه مدارک در قالب تسلط به این زبان مثل TOEFL و IELTS می باشد.
 • مدارک اصلی یا نسخه‌های تایید شده مدرک فارغ‌التحصیلی باید ارائه شوند، (چه به زبان انگلیسی و چه به زبان چینی).
 • داوطلبان باید مدرک کارشناسی‌ارشد یا معادل آن با نیازمندی‌های لازم (برای هر دانشگاه به طور جداگانه) را ارائه کنند.
 • گواهی‌نامه پرداخت بانک
 • گواهی پزشکی

مهاجرت تحصیلی به چین برای رشته پزشکی و دندانپزشکی

علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به چین و تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی می توانند یکی از دانشگاه های چین را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نمایند، زیرا شهریه این دوره ها در چین نسبت به کشورهای آمریکایی و اروپایی بسیار مناسب است و مدرک آن ها در دنیا معتبر می باشد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به چین برای رشته پزشکی و دندانپزشکی باید در آزمون ورودی این رشته ها شرکت کنند و نمره قبولی کسب نمایند. طول این دوره ها ۵ تا ۶ سال است و افراد باید دارای مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس با نمره حداقل ۶ باشند. همچنین ارائه مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی با معدل بالای ۱۴ مورد نیاز است. نکته ای که متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در چین باید مدنظر قرار دهند این است که در طول دوره تحصیلی خود لازم است به زبان چینی مسلط شوند زیرا پس از فارغ التحصیلی باید در یک دوره کارآموزی در بیمارستان های چین شرکت نمایند، به همین دلیل برای برقراری ارتباط با کادر درمان و بیماران نیاز به تسلط بر روی زبان چینی دارند.

مهاجرت تحصیلی به چین برای رشته پزشکی و دندانپزشکی

برای مطالعه بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به چین مطالب ذیل را پیشنهاد میکنیم:

تحصیل پزشکی در چین

ویزای تحصیلی چین

ثبت شرکت در چین

دانشگاه های چین

ویزای کاری چین

مهاجرت تحصیلی به چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید