شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان

Applyman

در میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، تحصیل پزشکی از محبوبیت بیشتری برخوردار است، در این بین در میان کشور هایی که امکان تحصیل پزشکی در آنها فراهم است، شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان نظر بیشتر متقاضیان را به خود جلب میکند. از جمله علل این محبوبیت میتوان به موارد زیادی اشاره داشت که: رایگلن بودن تحصیل پزشکی در آلمان، امکانات دانشجویی مناسب، حقوق شهروندی ممتاز کشور آلمان، اعتبار جهانی بالای دانشگاه های پزشکی آلمان، امکان دریافت اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل و… از جمله مهم ترین این علل هستند. متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور ممتاز اروپای را دارند، نیاز دارند تا با شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان به خوبی آشنا باشند. تحصیل پزشکی در آلمان جزئیات خاص خود را دارد که در این مقاله بر آن شدیم تا به صورت کامل شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان ر ابرای شما متقاضیان گرامی شرح دهیم.

از این جهت که سیستم آموزشی آلمان بسیار قوی است و تحصیل در آن همچنان رایگان است، تحصیل پزشکی در آلمان نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است که شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان نیز نکته قابل توجهی است. آمار بیکاری پایین این کشور باعث شده تا در نتیجه فارغ التحصیلان در صورت آشنایی با زبان آلمانی به راحتی شغل مناسبی پیدا کنند. هزاران متقاضی و دانشجوی بین المللی در آلمان مشغول به تحصیل در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی هستند و این امکان برای شما متقاضیان عزیز نیز فراهم است. اما در این بین باید توجه داشت که رقابت بسیار بالایی را پیش رو خواهید داشت و تصمیم به تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان بسیار اساسی است و فرصت‌های برجسته‌ای برای افراد فراهم میکند.

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در این کشور گرچه به سبب اعتبار بسیار بالای دانشگاه های آن آینده شغلی درخشانی را برای شما به ارمغان خواهد داشت اما باید به این نکته توجه کنید که شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان پیچیدگی ها و تمایزات خاص خود را دارد و اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی آلمان و در ادامه آن دریافت ویزای دانشجویی آلمان امر چندان سهلی نخاهد بود. شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان برای هر شخص با مدارک خاص خود متفاوت خواهد بود اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی این کشور در حال کلی به دو روش امکان پذیر است که تلاش داریم در ادامه این مقاله در باره هر کدام از این روش ها و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص آگاهی از شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان هستند.


شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان

همانطور که در ابتدا به آن اشاره داشتیم، شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان در ابتدا در دو حال اصلی تقسیم بندی میشود که در بخش ذیل به صورت کامل هر یک از روش ها را بررسی خواهیم کرد و به ذکر مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان در هر یک از روشهای مطرح شده خواهیم پرداخت:

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان

روش اول: درمیان شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان این روش مختص به متقاضیانی است که آخرین مدرک تحصیلی آن ها مدرک پیش دانشگاهی رشته تجربی است و بایستی پیش از ورود به دانشگاه در دوره کالج پیش آمادگی پزشکی یا در اصطلاح کالج M-Kurs(کالج های گروه پزشکی) شرکت کنند و در انتها معدل خوبی از این کالج به دست بیاورند.(در ادامه به طور کامل درباره کالج M-Kurs توضیح خواهیم داد). متقاضیان در این دسته نیازمند مدارک ذیل هستند:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل حداقل 17 به بالا
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B1
 • پذیرش کالج یک ساله M-Kurs اخذ شود
 • فارغ التحصیلی از کالج M-Kurs با معدل بالا

روش دوم: مختص متقاضیانی که در کنکور سراسری شرکت کرده و گواهی قبولی رشته مد نظر خود را در دانشگاه های سراسری دارند. این دسته از متقاضیان به جهت بی نیاز بودن از گذراندن کالج پزشکی، نیاز به داشتن معدل بالایی در پیش دانشگاهی خواهند بود و این امر تا حدی کار را برای این دسته از متقاضیان دشوار خواهد کرد. متقاضیان در این دسته نیازمند مدارک ذیل هستند:

 • معدل دیپلم و پیش دانشگاهی حداقل بالای 19
 • مدرک زبان آلمانی حداقل B2
 • معدل بالای ترم های دانشگاهی (در صورتی که سابقه تحصیل در دانشگاه را نیز داشته باشند)

متقاضیان در دو روش بالا امکان تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان را خواهند داشت و این امر تا حدودی شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان را به نسبت سایر کشورها متمایز میکند. در ادامه قصد داریم تا ضمن توضیح درباره کالج M-Kurs (کالج های گروه پزشکی)، به بررسی مدارک و شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان بپردازیم.


کالج M-Kurs (کالج های گروه پزشکی) چیست

M-Kurs: (کالج های گروه پزشکی): یکی از مهم ترین بخش های شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان است و برای متقاضیانی است که قصد تحصیل در آلمان با دیپلم در رشته‌های تجربی و پزشکی را دارند. این دسته از متقاضیان باید قبل از ورود به دانشگاه در کالج‌های پزشکی (M-Kurs) شرکت کنند. با شرکت در این کالج ها که تمرکز اصلی آنها بر روی زبان انگلیسی و دروس علوم پایه مانند: زیست شناسی، شیمی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک و علوم کامپیوتر است می‌توانید در گرایش‌های مختلف رشته پزشکی مانند زیست شناسی، دندانپزشکی، میکروبیولوژی، دامپزشکی، بیوشیمی و داروسازی اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی آلمان کنید. توجه داشته باشید که مفاد امتحان ورودی برای شرکت در کالج های M-Kurs ممکن است بر اساس نوع کالج ها متفاوت باشد. بنابراین بهتر است برای آشنایی با محتویات آزمون ورودی به وبسایت کالج مربوطه مراجعه کنید و از مفاد امتحان آگاهی یابید. اما معمولا در بیشتر این آزمون های ورودی مباحثی مانند زبان آلمانی و ریاضی مورد سنجش قرار می‌گیرد.

کالج M-Kurs (کالج های گروه پزشکی) چیست

آزمون ورودی برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان

همانطور که در بخش های قبلی درباره شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان ذکر شد، به صورت کلی برای تحصیل پزشکی در آلمان دو نوع آزمون نیز وجود دارد. متقاضیان پس از گذراندن دوره مقدماتی زبان آلمانی باید در آزمون ورودی دانشگاه تحت عنوان Aufnahmeprüfung شرکت کنند. در ادامه آزمون دیگری تحت عنوان آزمون پزشکی یا TMS (Test for Medical Studies) توانایی های متقاضیان را در حوزه های مختلف پزشکی بررسی می‌کند و می تواند جایگاه متقاضیان را نسبت به سایر دانشجویان متقاضی بالا ببرد و شانس قبولی پذیرش را افزایش دهد. توجه داشته باشید که این آزمون اختیاری است اما بعضی از دانشگاه ها ارائه نتایج این آزمون را برای پذیرش دانشجویان الزامی می دانند.


شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان

شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان در رشته دندانپزشکی شامل ۱۰ ترم تحصیلی به صورت پیوسته است. رشته دندانپزشکی در آلمان مانند دیگر کشور ها بصورت کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌گردد. شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود.

بخش اول شامل ۵ ترم و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک ها و مراکز درمانی معرفی می‌شود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست شناسی و شیمی را می‌آموزد.

بخش دوم آن هم شامل ۵ ترم تحصیلی شامل دروس تخصصی دندانپزشکی است که بیشتر شامل دروس عملی است و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک های دندانپزشکی می‌گذراند. پس از گذراندن این دوره، مرحله پایانی امتحانات که در در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در آلمان

شرایط لازم برای تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان

همانطور که در بخش های بالا ذکر شد، از جمله شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان داشتن مهارت بالا در زبان آلمانی است و متقاضیان با اخذ نمرات بالا در آزمون های تست داف (TestDaF) یا DSH باید این مهارت را اثبات نمایید. اگر مهارت های زبانی متقاضیان هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است همچنان می توانند در یک دوره ی پیش مطالعه ی زبان آلمانی شرکت کنند تا با بدست آوردن مهارت های زبان در سطوح مورد نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان آماده شوند. همچنین متقاضیان نیازمند موارد زیر نیز خواهند بود:

 • دانش قوی زبان انگلیسی برای درک ادبیات تخصصی (داشتن دانش زبان لاتین نیز مفید است اما الزامی نیست)
 • برخی دانشگاه ها ممکن است از دانشجویان بخواهند که نتایج آزمون testAS exam را نیز ارائه نمایند.
 • دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای دانشجویی آلمان و مجوز اقامت آنجا را  اخذ نمایند.
 • دانش سطح بالا و گسترده در حوزه های بیولوژی، شیمی و فیزیک
 • توانایی مقابله با استرس دوره های غالبا زمانبر و فشرده

هزینه ی تحصیل در رشته ی پزشکی در آلمان

از جمله مواردی که شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان را نسبت به سایر کشورها متمتیز میکند، امکان تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان است. دانشجویان در کشور آلمان این امکان را دارند تا در رشته های پزشکی به صورت رایگان به تحصیل بپردازند و صرفا هزینه های ثبت نام و موارد جاری هر ترم نیاز به پرداخت دارند که از 500 یورو در هر ترم تجاوز نمیکنند.

البته باید توجه داشت در صورتی که بخواهید در دانشگاه های ایالت Baden-Württemberg به تحصیل پزشکب مشغول شوید باید در هر ترم شهریه ای در حدود 3000 یورو پرداخت کنید.


مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل پزشکی در آلمان

بسته به شرایط متقاضیان شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان و مدارک مورد نیاز متفاوت است ولی به صورت کلی برای اخذ پذیرش مدارک لازم شامل موارد زیر می باشد:

 • دیپلم 12 ساله دبیرستان و ریز نمرات (حتما فرد باید دارای دیپلم 12 ساله تجربی باشد)
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6 و یا مدرک زبان آلمانی b1 به بالا
 • داشتن نمره حداقل 17 دروس زیست، شیمی، فیزیک
 • گذرنامه معتبر و یا دیگر اسناد سفر و کپی از آنها
 • کپی شناسنامه و ترجمه صفحات آن
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
 • قبولی در آزمون ورودی
 • 2 قطعه عکس 3 در 4
 • CV و یا رزومه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

در میان شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان باید به شرایط اخذ ویزای تحصیلی این کشور نیز توجه داشت که مدارک کلی آن به شرح ذیل است:

 • گواهی واکسیناسیون برای کسانی که از کشورهایی از جمله کنگو و گینه به آلمان می روند.
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی فرد برای پرداخت هزینه ها در آلمان است
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر در آلمان
 • گواهی اثبات عدم سوءپیشینه کیفری
 • ترجمه رسمی مدارک شناسایی
 • کپی برابر اصل پاسپورت

مراحل یافتن شغل در رشته های پزشکی در آلمان

با داشتن شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان و دریافت مدرک پزشکی خود این امکان را دارید تا در این کشور به دنبال شغل بگردید که فرایند آن به شرح ذیل است:

مراحل یافتن شغل در رشته های پزشکی در آلمان
گذراندن یک دوره زبان آلمانی تا سطح B2
مراجعه به کلینیک های آلمان با یک نامه آلمانی و CV آلمانی
دریافت اجازه کار و اجازه کار موقت و اقامت در آلمان
به عنوان پزشک مهمان در آلمان (حداکثر ۲ سال) کار کنید.
برای تایید مجوز خود برای تمرین پزشکی از آزمون مهارت استفاده کنید.
به عنوان دستیار پزشک در آلمان شغل با درآمد پیدا کنید.
پس از گذشت حداقل ۵ سال، امتحان تخصص به زبان آلمانی بدهید.

دانشگاه های مورد تایید پزشکی در آلمان

یکی از سوالات پر تکرار در خصوص شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان ، مورد تایید بود دانشگاه ها این کشور است. باید توجه داشت دانشگاه های پزشکی آلمان به لحاظ رتبه و جایگله بین المللی دارای شرایط بسیار خوبی هستند. در فهرست ذیر نام تعدادی از سرشناس ترین دانشگاه های پزشکی آلمان را ذکر خواهیم کرد.

دانشگاه توبینگن Eberhard Karls University tubingen (University of Tubingen )

دانشگاه ورتزبورگ · Bayerische –julius-Maxilions Universitat wurtzburg

دانشگاه آخن Rheinisch-Westfalische Technische Hochshule-AACHEN

دانشگاه فرانکفورت · Johann Wolfgang Goethe Universitat Frankfurt

دانشگاه بن · Rheinish Friedrich-Wilhelms-Universitat Bonn

دانشگاه مونستر · Wetfalische Wilhdms Universitat Munster

دانشگاه مونیخ · Ludwig-Maximilians Universitat Munchen

دانشگاه هایدلبرگ · Ruprech-karls Universitat Heidelberg

دانشگاه ماینس University Johannes Gutenberg . Mainz

دانشگاه مونیخ Ludwig-Maximilians University Munchen

دانشگاه کیل · Christian-Albrechts Universitat zu Kiel

دانشگاه ماربورگ · Philipps – Universitat Marburg

دانشگاه گوتینگن George August Gottingen

دانشگاه بوخوم · Ruhr-Universitat Bochum

دانشگاه گیسن Justus-Liebig universiat Giessen

دانشگاه دوسلدورف · Universitat Dusseldorf

دانشگاه آزاد برلین · Freie Universitat Berlin

دانشگاه اسن · University Essen

دانشگاه هانوور · Universitat Hannover

دانشگاه ارلانگن · Erlangon Universitat

دانشگاه هامبولت · Humboldt University

دانشگاه هامبورگ · Universitat Hamburg

دانشگاه بیلفلد University Bielefeld

دانشگاه Techniche Universitat Munchen

دانشگاه سارلند Universitat Des saarlandes

دانشگاه کلن Koln universiat


در خصوص مطالعه بیشتر در مورد شرایط تحصیل رشته پزشکی در آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای ویزای کاری آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت کاری به آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید