دانشگاه های فرانسه

Applyman

همواره اولین قدم برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کشور مد نظر برای تحصیل و در قدم بعدی دانشگاه مطلوب برای هر شخص با توجه رشته و مدارک وی است. در حال حاضر تحصیل در کشور فرانسه در میان کشور های اروپایی به علت های گوناگونی چون: تحصیل رایگان، هزینه های پایین زندگی، شرایط مناسب جهت تامین مدک زبان، اعتبار دانشگاه ها و هزینه های پایین زندگی دانشجویی در این کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است. برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه اولین قدم شناخت دانشگاه های فرانسه و انتحاب آنها بر اساس مدارک و شرایط خاصص هر متقاضی است. دانشگاه های فرانسه با توجه به قدمت، اعتبار جهانی مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده و هستند اما هر یک از این دانشگاه ها براساس اعبار و امکانات خود مدارک و شرایط خاص خود را طلب میکنند.

در این مقاله کارشناسان گروه ماجرتی اپلای من قصد دارند تا اطلاعاتی را درباره دانشگاه های فرانسه در اختیار شما متقاضیان قرار دهند تا با دید بازتری به انتخاب و تصمیم گیری بپردازید. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده همراهی و مشاوره شما عزیزان در خصوص دانشگاه های فرانسه و تحصیل در این کشور هستند.


برترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل

به علت متعدد بودن دانشگاه های فرانسه در این بخش تمرکز اصلی خود را به معری برترین دانشگاه های این کشور اختصاص داده این و در ادامه به ذکر نام باقی دانشگاه های این کشور ممتاز اروپایی خواهیم پرداخت تا شما متقاضیان عزیز دید بازتری برای انتحاب و تصیم گیری در خصوص دانشگاه های فرانسه به دست آورید.

تقریبا در تمام دانشگاه های فرانسه تحصیل به زبان فرانسوی رایگان است و شهرداری یا اداره ککف این کشور تا سقف 50 درصد از هزینه های اسکان دانشجویان را تقبل میکند. این امتیازات باعث شده تا تحصیل در دانشگاه های این کشور برای متقاضیان در اولویت قرار داشته باشد.


دانشگاه های فرانسه – دانشگاه پیرو ماری کوری

در میان دانشگاه های فرانسه دانشگاه پیرو ماری کوری یکی از بزرگترین و پیشرفته ترین مراکز علمی و پزشکی با بیش از 24 هزار دانشجو است که قبلا یکی از شعبه های دانشگاه پاریس بوده ولی درسال 1971 از این دانشگاه جدا و به صورت مستقل عمل می کند. به طور کلی این دانشگاه در فرانسه حدود 13 شعبه داشته که در سال 1971 از آن جدا شده و به طور مستقل در حال فعالیت هستند.دانشگاه پیرو ماری کوری در سال 2017 به خاطر ده رتبه ی پیشرفت رتبه ی 131 جهانی را در کارنامه ی خود جای داده است. حدودا بیست درصد از دانشجویان دانشگاه پیرو ماری کوری را دانشجویان بین المللی تشکیل داده است.

دانشگاه های فرانسه - دانشگاه پیرو ماری کوری

دانشگاه های فرانسه – دانشگاه اکول نرمال سوپریور

دانشگاه اکول نرمال سوپریور در سال 1793 در محله ی لاتین پاریس تاسیس شده که در میان دانشگاه های فرانسه و در حوزه ی علوم انسانی و دیگر علوم بسیار قوی و درخشیده است. این دانشگاه با وجود 31 فارق التحصیل برنده جایزه نوبل از دانشگاههای رقابتی کشور فرانسه است. دانشگاه اکول نرمال سوپریور در سال 2017 برترین رتبه ی دانشگاه های فرانسه را داشته است و رتبه ی 43 جهانی را درکارنامه ی خود ثبت کرده است. افراد مشهوری مثل میشل فوکو و ژاک دریدا که از فیلسوفان در قید حیات هستند از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و مدرک گرفته اند

دانشگاه های فرانسه - دانشگاه اکول نرمال سوپریور

دانشگاه های فرانسه – دانشگاه پلی تکنیک

درمیان دانشگاه های فرانسه رتبه این دانشگاه ۵۹ QS می باشد و بالاترین رتبه اش را در رده بندی دانشکده ها برای رشته های ریاضی کسب کرد که آن هم رتبه ۲۲ بود. دانشگاه در حال حاضر در جنوب شهر پاریس قرار گرفته که بیش از ۴۶۰۰ دانشجو و استاد دارد. محیط دانشگاه صد و شصت هکتار می باشد و امکانات ورزشی و تفریحی زیادی در آن دیده می شود.این دانشگاه در سال 1976 تاسیس شده و دانشمندان معروفی از جمله هانری بکرل، آلفرد دریفوس، سعدی کارنو و در آن مشغول به تحصیل بوده اند. در این دانشگاه حدود 3 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی تا دکترا و در رشته های گوناگون مشغول به تحصیل هستند. علاوه بر شش درس در زمینه علوم و مهندسی، دانشجویان دوره کارشناسی در این دانشگاه باید تعدادی دروس انسانی و ورزش را نیز بگذرانند.


دانشگاه های فرانسه – معرفی دانشگاه لیل

دانشگاه لیل در میان دانشگاه های فرانسه در زمینه های مختلف رشته های تحصیلی فعالیت خوبی دارد از حوزه های فعال در دانشگاه لیل علوم طبیعی و علوم پایه است که البته در قسمت دانشگاه مرکزی لیل رشته های مهندسی و فنی در حال ارائه است و البته این قسمت از دانشگاه به دانشگاههای شهر نورد ملحق شده و به همین اسم هم تغییر یافته است. دانشگاه لیل در شهری یه همین نام (لیل) واقع در شمال کشور فرانسه در سال 1562 تاسیس شد. این دانشگاه در ابتدای کار با نام دانشگاه هنرهای صنعتی و معدن شناسی معروف بود که بعد از پیوستن به دانشگاه های شهرستان نورد تغییر نام پیدا کرد. این دانشگاه دارای دانشکده های مختلف و رشته های تحصیلی گوناگون است که دانشکده فنی آن از شهرت و اعتبار بین المللی برخوردار است.

دانشگاه های فرانسه - معرفی دانشگاه لیل

دانشگاه های فرانسه – دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربون یکی از معروف‌ترین دانشگاه های فرانسه است. این دانشگاه به عنوان یک مرکز تحقیقات عمومی در فرانسه شناخته می‌شود. دانشگاه فعلی سوربون در سال ۲۰۱۸ از ادغام دانشگاه سوربون پاریس، دانشگاه پیر و ماری کوری و تعدادی موسسه کوچکتر تشکیل یافت و در حال حاضر دارای سه دانشکده شامل دانشکده هنر و علوم انسانی، دانشکده علوم و مهندسی و دانشکده پزشکی است. دانشگاه سوربون در میان دانشگاه های فرانسه یک موسسه آموزشی سطح بالا با اهداف و چشم‌انداز جهانی است.

دانشگاه سوربون تعداد زیادی پردیس را در سرتاسر فرانیه و پاریس داشته و همچنین یک پردیس را در شهر ابوظبی امارات دارد. این دانشگاه در حال حاضر در حدود ۴۳ هزار دانشجو دارد که بیش از ۱۰۰۰۰ نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند. این دانشگاه دولتی و مشهور فرانسوی در رتبه ۷۷ بهترین دانشگاه ‌های دنیا در فهرست رتبه بندی QS قرار گرفته است.


دانشگاه استراسبورگ

تاریخچه ی دانشگاه استراسبورگ به قرن شانزدهم میلادی بازمی‌گردد اما این دانشگاه در شکل فعلی خود از سال ۲۰۰۹ و پس از ادغام دانشگاه‌های لوئیز پاستور، مارک بلوش و رابرت شومان شکل گرفته است. این دانشگاه نیز برنامه‌های درسی خود را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه کرده است. دانشجویان رشته‌های حقوق، اقتصاد، مدیریت و علوم سیاسی بیشترین سهم دانشجویان این دانشگاه را به خود اختصاص داده‌اند. هم‌چنین برنامه‌هایی در حوزه‌های هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، فناوری، ادبیات و زبان نیز توسط این دانشگاه ارائه می‌شود. این دانشگاه در میان دانشگاه های فرانسه از اعتبار بالای برخودار است و در شهری به همین نام(استراسبورگ) قرار دارد و کالج استرالنگ نیز تحت مدیریت این دانشگاه است.


دانشگاه دیتروید

این دانشگاه نام خود را در سال 1994 به افتخار Denis Diderot فیلسوف، منتقد هنری و نویسنده فرانسوی در قرن هیجدهمانتحاب کرده است. این دانشگاه در میان دانشگاه های فرانسه برای دانشکده های علوم خود به خصوص ریاضیات شناخته شده است. این دستاورد به راحتی درموفقیت های دانش آموخته های این دانشگاه در به دست آوردن 2 جایزه نوبل، 2 مدال Fields وهمچنین 2 وزیر قبلی تحصیلات فرانسه مشهود است.


دانشگاه پی اس ال

این دانشگاه دارای بیست و پنج موسسه آموزش عالی و پنج موسسه دائمی در پاریس است که یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی در سطح جهانی و در میان دانشگاه های فرانسه به شمار می رود. این دانشگاه تا کنون توانسته است در رشته های مختلف پزشکی، ادبیات، فیزیک، شیمی و روانشناسی، 26 جایزه نوبل را کسب نماید.


فهرست دانشگاه های فرانسه

در فهرست ذیل نام، رتبه و شهر هر یک از دانشگاه های فرانسه گردآوری شده است.

رتبه در کشور فرانسه در سال 2019رتبه QS در سال 2019دانشگاهنام شهر
1 41Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Parisپاریس
2 73Sorbonne Universityپاریس
3 108École Polytechniqueپاریس
4 194Paris Diderot University – Paris 7پاریس
5 201-250École des Ponts ParisTechپاریس
5 201-250École Normale Supérieure de Lyonلیون
5 201-250Paris-Sud Universityپاریس
8 301-350Aix-Marseille Universityمارسی
8 301-350Federal University of Toulouse Midi-Pyrénéesتولوز
8 301-350Grenoble Alpes Universityگرونوبل
8 301-350Montpellier Universityمون پلیه
8 301-350Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelinesورسای
13 351-400University of Côte d’Azurنیس
13 351-400IMT Atlantiqueبرست
15 401-500University of Bordeauxبوردو
15 401-500Centrale Nantesنانت
15 401-500CentraleSupélecپاریس
15 401-500Claude Bernard University Lyon 1لیون
15 401-500University of Lilleلیل
15 401-500Sciences Poپاریس
15 401-500University of Strasbourgاستراسبورگ
22 501-600Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC)بزانسون
=22 501-600Panthéon-Sorbonne University – Paris 1پاریس
24 601-800University of Clermont Auvergneکلرمون فران
24 601-800École Centrale de Lyonلیون
24 601-800École Normale Supérieure de Cachanکاچان
24 601-800University of Lorraineنانسی
24 601-800University of Nantesنانت
24 601-800National Institute of Applied Sciences of Lyon (INSA Lyon)لیون
24 601-800University of Rennes 1رنس
24 601-800University of Technology of Compiègneکومپینی
32 801-1000University of Cergy-Pontoiseسرژی پونتوآس
32 801-1000Normandy Universityنرماندی
32 801-1000Paris Nanterre Universityنانتر
* باید توجه داشت رتبه ها و امتیازات هر یک از دانشگاه های عنوان شده در هر سال تحصیلی دستخوش تغییر میگردد.


در خصوص مطالعه بیشتر در مورد تحصیل در فرانسه مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

پذیرش زبان از فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

مهاجرت به فرانسه

دکترا در فرانسه

اقامت فرانسه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید