تحصیل رایگان در آمریکا و شرایط آن چیست؟

Applyman

تحصیل رایگان در آمریکا برای افراد مختلف، متفاوت است. البته گزینه های زیادی برای تحصیل در آمریکا برای منقاضیان بین المللی وجود دارد که به طور کامل در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

چهارمین کشور جهان از نظر وسعت ایالات متحده آمریکا می باشد و از لحاظ جمعیت و پهناور بودن پس از کشورهای روسیه و کانادا مقام سوم را در سطح جهان داراست. کشورهای کانادا، روسیه، مکزیک، کوبا و همچنین اقیانوس های اطلس و آرام هم مرز با کشور آمریکا هستند. امروزه کشور آمریکا به عنوان یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی جهت تحصیل می باشد. تحصیل رایگان در آمریکا شرایط ایده آلی است که برای متقاضیان تحصیل در سرزمین فرصت ها فراهم شده است. البته افرادی که دارای گرین کارت آمریکا هستند، هزینه های کمتر و شرایط آسان تری را جهت تحصیل در کشور آمریکا متحمل می شوند. اما تحصیل در ایالات متحده برای متقاضیاتی که قصد دارند از طریق پذیرش تحصیلی اقدام نمایند و از طریق کمک هزینه ها به تحصیل در آمریکا را بپردازند، متفاوت می باشد. تحصیل رایگان در آمریکا نیازمند ارائه معدل خوب در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، داشتن مدرک زبان و هچنین داشتن مقالات علمی معتبر مانند ISI می باشد. شما متقاضیان گرامی می توانید از طریق ارتباط با کارشناسان حوزه مهاجرت در گروه مهاجرتی اپلای من، مشاوره و راهنمایی های لازم جهت تحصیل در آمریکا را دریافت نمایید.

تحصیل رایگان در آمریکا
تحصیل رایگان در آمریکا

مهاجرت به کانادا


نگاهی به هزینه های تحصیل در کشور آمریکا

هنگامی که صحبت از تحصیل رایگان در آمریکا می شود، عده ای ممکن است تصور می کنند هزینه تحصیل کاملا رایگان است، اما تحصیل حتی به صورت رایگان در این کشور به این صورت است که دانشگاه های کشور آمریکا از 10 تا 30 هزار دلار سالیانه شهریه دریافت می کنند و فقط افراد دارنده گرین کارت کشور آمریکا هزینه کمتری نسبت به افراد دیگر پرداخت می کنند و امکانات بیشتری نیز به آنها تعلق می گیرد. افراد دیگر که تمایل به پرداخت هزینه های پایین تر دارند می توانند از دانشگاه های دولتی آمریکا استفاده کنند. دانشگاه های دولتی در هزینه های کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دریافت می کنند. متقاضیان تحصیل در آمریکا اگر قصد دارند در دانشگاه های دولتی با هزینه کمتر تحصیل کنند، می بایست به علت ظرفیت محدود دانشگاه های دولتی هرچه سریع تر و البته به شرط داشتن شرایط ممتاز و نخبه اقدام نمایند. جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی، شرایط متقاضیان نیز اهمیت دارد و متقاضیانی که از رزومه علمی قوی تری برخوردار باشند، شانس بیشتری جهت تحصیل رایگان در آمریکا خواهند داشت.

دانشگاه‌ های ایالات متحده به دو گروه ایالتی (state school) و خصوصی  (private school) تقسیم بندی می شوند. دانشگاه های ایالتی ارزانتر و کم هزینه تر هستند اما محدودیت ظرفیت و حجم زیاد تقاضا برای دانشگاه ها، موضوعی است است که متقاضیان باید به آن توجه کنند. البته دانشجویان ممتاز این شرایط را دارند تا از کمک های مالی متنوع کشور آمریکا (Grant)، بورسیه (Bursaries) و فلوشیپ (Felloship) استفاده نمایند.


تحصیل در مدارس آمریکا

مدارس آمریکا شرایط مناسبی را برای متقاضیان تحصیل رایگان در آمریکا فراهم نموده اند. دانش آموزان بین المللی که خواستار تحصیل رایگان در مدارس آمریکا هستند می بایست با توجه به شایستگی، پذیرش مورد نیاز خود را دریافت کنند و به این وسیله تا حد امکان هزینه های تحصیل خود را کاهش دهند. شایستگی متقاضیان بر اساس معدل بالا در مقاطع پیشین، استعدادهای ویژه، کسب امتیاز یا رتبه در مسابقات بین المللی سنجیده می شود.

تحصیل در آمریکا

مطالب بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا

تحصیل در مقطع کارشناسی

متقاضیان تحصیل رایگان در آمریکا مقطع کارشناسی باید 4 سال در آمریکا به تحصیل بپردازند. البته برخی از متقاضیان پس از گذراندن یک دوره 2 ساله در کالج  برای دوره کارشناسی اقدام می نمایند. امکان تحصیل رایگان در آمریکا برای متقاضیان در دانشگاه های دولتی این کشور نیز فراهم می باشد. برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارائه مدارک و رزومه تحصیلی قوی،  شانس پذیرش ویزا را تا حد زیادی بالا می برد. به عنوان مثال معدل بالای 18 در مقطع دبیرستان، ارائه آیلتس 7 و یا تافل 80 از موارد مهم برای سنجش متقاضی و قبول پذیرش در مقطع کارشناسی می باشد. همچنین اکثر دانشگاه های آمریکا آزمون هایی را تحت عنوان SAT از متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی به عمل آورده و متقاضیان می توانند پس از کسب نمره لازم در این آزمون ها، به تحصیل در دانشگاه های این کشور بپردازند.


تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل رایگان در آمریکا مقطع کارشناسی ارشد  باید حدود 2 سال در آمریکا بسته به رشته مورد نظر به تحصیل بپردازند. در مقطع کارشناسی ارشد نیز با ارائه رزومه تحصیلی و علمی قوی می توانید از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش بگیرید. نکته مثبت دیگری که دانشگاه برای متقاضیان در نظر گرفته، این است که دانشجویان می توانند با شرکت در ترم اول و کسب نمره بالا در دروس دانشگاه از تخفیفات ویژه شهریه بهره مند شوند. راه دیگر بورسیه شدن یا تحصیل رایگان در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد، ارائه مقالات معتبر علمی در سطح بین المللی می باشد. همچنین ارائه مدارک تحصیلی تایید شده با نمرات بالا، ارائه نمره آیلتس 7.5 یا تافل با نمره 80 الزامی است. ناگفته نماند ارائه نمره GMAT و GRE در برخی رشته ها الزامیست.


تحصیل در مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل رایگان در مقطع دکترا باید با اساتید راهنمای مرتبط با رشته و حوزه کاری خود در ارتباط باشند و با اثبات توانایی خود به استاد مورد نظر، پذیرش دانشگاه را دریافت کنند.به این صورت که اساتید راهنما با بررسی رزومه متقاضیان، مجوز پذیرش تحصیل در آمریکا یا بدون بورسیه را می دهند. ارائه سوابق علمی و پژوهشی معتبر و در سطح بین المللی، تاثیر زیادی برای جلب نظر استاد راهنما خواهد داشت. همچنین ارائه نمرات عالی از دانشگاه های معتبر در مقاطع پیشین، توصیه نامه از اساتید، تسلط به زبان انگلیسی و ارائه آیلتس 7.5 یا تافل 80 به شما کمک می نماید تا تحصیل رایگان در آمریکا مقطع دکتری را تجربه نمایید. تحصیل در مقطع دکترا با توجه به رشته انتخابی حدود 6 سال به طول می انجامد و دانشجو باید دروس تئوری و تحقیقات عملی را در دانشگاه بگذراند. متقاضیان تحصیل رایگان در آمریکا مقاطع دکترا در صورت اثبات توانایی علمی خود می توانند به عنوان دستیار استاد در دانشگاه فعالیت نمایند و با توجه به حقوقی که از دانشگاه می گیرند، هزینه های زندگی خود را تا حد قابل توجهی تامین نمایند.

تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

دانشگاه های ارائه دهنده تحصیل رایگان در آمریکا

 • کالج بریا (Berea College)
 • کالج دیپ اسپرینگز (Deep Springs College)
 • کالج اوزارکس (College of the Ozarks)
 • آکادمی نیروی هوایی آمریکا (U.S. Air Force Academy)
 • آکادمی گارد ساحلی آمریکا (U.S. Coast Guard Academy)
 • آکادمی کشتیرانی تجاری (U.S. Merchant Marine Academy)
 • آکادمی نظامی آمریکا (U.S. Military Academy – West Point)
 • آکادمی نیروی دریایی آمریکا (U.S. Naval Academy)
 • مؤسسه وِب (Webb Institute)
 • ستیتوی فناوری کالیفرنیا (CALTECH)
 • دانشگاه استنفورد
 • موسسه فناوری ماساچوست (MIT)

برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا چه مدارکی لازم است؟

 • پاسپورت
 • عکس در سایز پاسپورت
 • پرداخت هزینه درخواست و رسیدگی
 • تاییدیه فرم درخواست  DS-160
 • ارائه فرم  I-20
 • گواهی اثبات تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات تایید شده
 • ترجمه اصل کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت برای آقایان
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره مناسب
 • ارائه مقالات معتبر بین المللی برای مقاطع دکترا در صورت وجود
 • ارائه رزومه و سوابق علمی و کاری به زبان انگلیسی

میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آمریکا

همان طور که عنوان شد تحصیل رایگان در آمریکا نیز با هزینه ایی همراه است. میانگین هزینه یک دانشجو در کشور آمریکا سالانه حدود  10000 هزار دلار است که این هزینه ها شامل مواردی مانند محل سکونت، خوراک، کتاب و لوازم آموزشی، پوشاک و تفریحات می شود. البته دانشجو با توجه به سبک زندگی در کاهش یا افزایش این هزینه ها نقش چشمگیری دارد. با توجه به گران بودن هزینه ها در ایالات متحده بسیاری از دانشجویان بین المللی با انجام فعالیت در حین تحصیل می توانند تا حد زیادی هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. طبق قوانین کشور آمریکا دانشجو به صورت پاره وقت اجازه 20 ساعت کار در هفته در محیط دانشگاه و یا بیرون دانشگاه با حقوق دریافتی حدود 10 دلار در را دارند. البته جهت میزان دقیق حقوق دریافتی و شرایط کار، تصمیم نهایی توسط کارفرما تعیین می شود و همان طور که ذکر شد دانشجویان دکترا می توانند به عنوان دستیار استاد فعالیت کنند و یا در مقاطع پایین تر نیز به تدریس بپردازند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا

جمع بندی:

در این مقاله شرایط تحصیل رایگان در آمریکا برای مقاطع مختلف را مورد بررسی قرار دادیم. مهاجرت تحصیلی به کشور آمریکا آرزو و هدف بسیاری از دانشجویان بین المللی است، اما باید توجه داشت که تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی بسیار پر هزینه است. کارشناسان و مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من با بررسی شرایط متقاضیان عزیز، می توانند آنها را در انتخاب بهترین مسیر یاری نمایند.

مقالات بیشتر در مورد تحصیل رایگان در آمریکا:

اقامت آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

دانشگاه های آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید