تحصیل در آمریکا مقطع دکترا و شرایط آن چیست؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

تحصیل در آمریکا مقطع دکترا یک شرایط تحصیلی ایده آل و یکی از اهداف اصلی اکثر متقاضیان تحصیلات تکمیلی می باشد. ایالات متحده جزو کشورهای مطرح جهت تحصیل در حوزه آکادمیک می باشد و سالانه میلیون ها متقاضی از سراسر دنیا، تحصیل در آمریکا مقطع دکترا را انتخاب می کنند. به علت محدودیت پذیرش در این مقطع، فقط بخشی از دانشجویان که روزمه علمی قوی تری دارند، مورد قبول واقع می شوند. در کشور آمریکا حدود 1800 مرکز تحصیلات عالی وجود دارد که اغلب این موسسات دارای رتبه های برتر دانشگاهی در جهان هستند و شرایط تحصیل در آمریکا مقطع دکترا را برای دانشجویان فراهم کرده اند. تحصیل در آمریکا مقطع دکترا حدود 3 تا 5 سال به طول می انجامد و معمولا صرف فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی می باشد. ناگفته نماند دانشجویان مقطع دکترا ابتدا باید 2 سال در کلاس ها و سمینارها شرکت نمایند و سپس جهت تحصیل در این مقطع اقدام نمایند. مدرک دکترا بالاترین مدرک اعطایی در کشور آمریکاست. متقاضیان می توانند در زمینه تحصیل و انتخاب دانشگاه های آمریکا با کارشناسان و مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من مشاوره نمایند تا اطلاعات لازم را کسب نمایند.
در این مقاله قصد داریم تمام اطلاعاتی که متقاضیان برای تحصیل در آمریکا مقطع دکترا نیاز دارند از جمله مدارک لازم جهت پذیرش، دریافت بورسیه، مزایا، هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا و …. را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در آمریکا مقطع دکترا
تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

اقامت آمریکا


شرایط لازم جهت تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

شرکت در آزمون های تخصصی جهت ورود به دانشگاه، اولین اقدام متقاضیان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا می باشد و دانشجویان پس از کسب قبولی در آزمون، مجوز حضور در دانشگاه را دریافت می نمایند. البته نمره قبولی در دانشگاه ها با هم تفاوت دارد و طبیعتا دانشگاه هایی که از سطح علمی و اعتبار بالاتری دارند، نمره بالاتری را جهت پذیرش از دانشجویان درخواست می نمایند. متقاضیان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا با توجه به رشته تحصیلی باید در آزمون های متفاوتی شرکت نموده و نمره قبولی را به دست بیاورند. به عنوان مثال آزمون GRE مختص دکترای رشته مهندسی، MCAT برای رشته های پزشکی ، LSAT مختص رشته های حقوق می باشد و دانشجویان با توجه به رشته انتخابی می بایست در این آزمون ها شرکت نمایند و پس از کسب نمره قبولی مجوز ورود به دانشگاه را کسب نمایند.

تحصیل در آمریکا

مطالب بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا

مدارک لازم جهت تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا

دانشجویان که قصد دارند در آمریکا در مقطع دکترا تحصیل کنند باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ترجمه تمامی مدارک تحصیلی دانشجو به زبان انگلیسی در مقاطع پیشین (ریز نمرات و مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی ( شناسنامه، پاسپورت و …. )
 • فرم درخواست پذیرش تحصیل در مقطع دکتر آمریکا، تکمیل و به دانشگاه ارسال شود. البته دانشگاه های آمریکا فرم های متفاوتی را جهت اخذ پذیرش به دانشجویان ارائه می نمایند. اطلاعات دانشجویان در این فرم ها ثبت و ارسال می شود. این فرم ها توسط دانشگاه بررسی می شود و  در حدود 50 دلار هزینه دارد که باید توسط دانشجو پرداخت شود.
 • توصیه نامه از استاد راهنما در دوره های پیشین تحصیل : ارائه توصیه نامه بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر بسزایی در پذیرش متقاضی دارد. توصیه نامه توسط دانشجو و یا استاد راهنما به دانشگاه ارسال می شود.
 • رزومه تحصیلی : متقاضی می بایست تمام اطلاعات هویتی، تحصیلی، ورزشی را به زبان انگلیسی ترجمه کرده و به دانشگاه ارسال نماید. دانشجویانی که از روزمه قوی تری برخوردار هستند، شانس بالاتری جهت دریافت پذیرش از دانشگاه دارند.
 • ارائه انگیزه نامه : انگیزه نامه توسط متقاضی نوشته می شود و گروهی که مسئول پذیرش متقاضی هستند با توجه به سوابق کاری و تحصیلی نوشته شده در آن نظر نهایی خود را اعلام می کنند. انگیزه نامه یکی از مدارک مهم جهت اپلای متقاضی می باشد.
 • ارائه نامه تمکن مالی جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه ها
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل : داشتن مدرک زبان برای دانشجویانی که قصد تحصیل در آمریکا مقطع دکترا را دارند ضروریست و متقاضیان باید مدرک آیلتس 7.5 و یا تافل با نمره 90 ارائه دهند.

دانشگاه های مطرح کشور آمریکا جهت تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

 • موسسه فناوری ماساچوست (MIT)
 • دانشگاه استانفورد
 • دانشگاه هاروارد 
 • موسسه فناوری کالیفرنیا
 • دانشگاه شیکاگو 
 • دانشگاه پرینستون
 • دانشگاه کلمبیا
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه دوک
 • دانشگاه کورنل

نگاهی به هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

به طور کلی کشور آمریکا جزو کشور های گران برای تحصیل و زندگی به شمار می رود. البته هزینه ها در دانشگاه های دولتی و خصوصی با هم تفاوت دارد. هزینه تحصیل در آمریکا به طور میانگین سالیانه حدود 35000 دلار می باشد. همان طور که گفته شد دانشجویان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا می توانند به عنوان دستیار فعالیت کنند و تا حد قابل توجهی هزینه های خود را تامین کنند. البته دانشجویان مقطع دکترا اجازه تقریبا 30 کار در هفته را دارند و این ساعت کار در ایام تعطیل تا 40 ساعت قابل افزایش است. قابل ذکر است دانشجویان مقطع دکترا در صورت اجازه استاد، این امکان را دارند تا به صورت دستیار استاد و یا تحصیل در مقاطع دانشگاهی به عنوان کار دانشجویی بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند. در مورد هزینه های زندگی در آمریکا نیز حتما مطلع هستید هزینه های زندگی در این کشور بالامی باشد، اما شهر زندگی و خود فرد با توجه به سبک زندگی نقش بسزایی در کاهش و یا روند این هزینه ها دارد. هزینه ها در شهرهای اصلی آمریکا مانند نیویورک، تگزاس و واشنگتن نسبت به ایالت های مرکزی بالاتر می باشد. در این جا به هزینه های ضروری مانند خوراک، پوشاک، حمل و نقل برای متقاضیان تحصیل در آمریکا خواهیم پرداخت.

صرف غذا در رستوران متوسط برای یک نفر20 دلار
قهوه4 دلار
نوشابه پپسی2 دلار
آب معدنی1.50 دلار
1 لیتر شیر0.85 دلار
قرص نان سفید2.70 دلار
1 کیلو برنج5 دلار
بسته تخم مرغ2.35 دلار
1 کیلو پنیر محلی10.86 دلار
1 کیلو مرغ9 دلار
1 کیلو گوشت قرمز11.94 دلار
رفت و آمد ماهیانه75 دلار
1 لیتر بنزین0.73 دلار
شلوار جین45 دلار
یک جفت کفش مردانه98 دلار
نگاهی به هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا
نگاهی به هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

شرایط بورسیه تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

با توجه به بالا بودن هزینه ها در کشور آمریکا، اولین موضوعی که به ذهن متقاضیان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا خطور می کند، هزینه تحصیل می باشد. بورسیه تحصیلی آمریکا تا حد زیادی باعث رفع این نگرانی شده است. بورسیه تحصیلی آمریکا از سمت دانشگاه های دولتی و خصوصی به شکل محدود به دانشجویان ممتاز، واجد شرایط و اغلب در مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا تعلق می گیرد و به شدت رقابتی می باشد. دانشجویان بین المللی عمدتا توسط دانشگاه های خصوصی بورسیه می شوند. ارائه مقالات معتبر بین المللی مانند ISI از دیگر راه های اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا می باشد. دریافت بورسیه تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های دانشجو دارد و همین امر باعث شده سالانه تعداد زیادی دانشجو برای اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا به رقابت بپردازند.

به طور کلی سه نوع بورسیه برای تحصیل در آمریکا مقطع دکترا وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. فلوشیپ fellowship
 2. دستیار تحقیقاتی Research Assistantship
 3. استادیار Teaching Assistantship

گزینه مناسب برای متقاضیان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا، طرح استادیار می باشد. دانشجو همزمان با فعالیت در این طرح، از یک جهت باعث تقویت رزومه تحصیلی و از جهت دیگر با پولی که به عنوان حقوق دریافت می کنند، بخش قابل توجهی از هزینه های خود را جبران می کند.

شرایط بورسیه تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

مزایای تحصیل در کشور آمریکا

در حال حاضر تحصیل در آمریکا مقطع دکترا جزو اولین انتخاب های متقاضیان بین المللی می باشد. اما به چه علت دانشجویان بین المللی دانشگاه های آمریکا را برای تحصیل انتخاب می کنند؟ در ادامه به موارد مهمی از مزایای تحصیل در کشور آمریکا خواهیم پرداخت.

 • پیشرفت علمی و کاری متقاضی
 • متنوع بودن شرایط آموزشی و تحقیقاتی
 • تکنولوژی و امکانات به روز
 • انعطاف پذیری
 • حمایت از دانشجویان بین المللی
 • تحصیلات معتبر بین المللی و آینده  شغلی درخشان
 • تجربه زندگی در دانشگاه
 • رشد کاری
 • دسترسی به شبکه‌ های علمی و حرفه ای
 • کسب تجربیات فرهنگی و اجتماعی
 • کسب تجربات بین المللی فراوان
 • یادگیری زبان با استفاده از محیط
 • امکان دریافت بورسیه 

جمع بندی:

در این مقاله راجع به تمام نکاتی که می بایست متقاضیان تحصیل در آمریکا مقطع دکترا نسب به آن آگاه باشند، اطلاعاتی را مطرح کردیم با وجود تمام شرایط سختی که دانشجویان برای تحصیل در آمریکا در مقطع دکترا باید طی کنند اما هر ساله متقاضیان بین المللی زیادی به علت امکانات فراوان وارد کشور آمریکا می شوند. شما نیز اگر به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی آمریکا هستید، می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین سهولت در روند اپلای با کارشناسان امور مهاجرت در مجموعه اپلای من ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در مورد تحصیل در آمریکا مقطع دکترا :

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

ویزای کاری آمریکا

تحصیل در آمریکا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید