تحصیل ارشد در چین

Applyman

متقاضیان خارجی که قصد تحصیل ارشد در چین را دارند، شانس این را پیدا می کنند تا در یکی از کشورهای پیشرفته و مدرن که از نظر اقتصادی جایگاه دوم دنیا را به خود اختصاص داده است، ادامه تحصیل دهند. دانشجویان بین المللی می توانند با کسب مهارت در کنار آموزش آکادمیک، خود را برای ورود به بازار کار متنوع و هیجان انگیز چین آماده کنند. در سال های اخیر، چین به عنوان یکی از گزینه های اصلی برای ادامه تحصیل در میان دانشجویان خارجی بوده است و تا سال ۲۰۲۰ تعداد دانشجویانی که هر ساله از دانشگاه های چین پذیرش می گیرند به ۵۰۰ هزار نفر افزایش یافته است.

دولت چین برنامه های مختلفی را برای افزایش تعداد دانشگاه ها و کالج ها و ارتقای علمی آن ها در سطح بین المللی انجام داده است. تحصیل در چین می تواند برای متقاضیان امتیازات و تسهیلات ویژه ای به همراه داشته باشد. آنها علاوه بر این که در بهترین دانشگاه های بین المللی تحصیل می کنند، می توانند از شرایطی چون شهریه ارزان، زندگی در کشوری پیشرفته و مدرن و فرصت های شغلی مطلوب بهره مند گردند.

تحصیل ارشد در چین

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل ارشد در چین

در دنیا از دانشگاه های چین به خاطر سطح علمی بالا در رشته های ریاضیات، مهندسی و علوم پایه، یاد می شود و حدود ۴۰ درصد از فارغ التحصیلان سیستم آموزش عالی این کشور در این رشته ها درس خوانده اند. در چین نزدیک به ۱۲۰۰ مرکز آموزش عالی دولتی و خصوصی اعم از دانشگاه، کالج و موسسات بزرگ علمی وجود دارد که با حمایتی که سیستم آموزشی چین از دانشگاه های دولتی انجام می دهد، دانشجویان خارجی می توانند با اخذ بورسیه های مختلف از شرایط رایگان تحصیل ارشد در چین نیز بهره مند شوند. رقابت در بین دانشگاه های چین به اندازه ای زیاد است که آن ها دائم در حال ارتقا برنامه ها و تجهیزات آموزشی خود هستند تا رتبه خود را در رنکینگ دانشگاه های دنیا بهبود دهند.

سه شهر شانگهای و بیجینگ و پکن میزبان برترین دانشگاه های چین هستند و بسیاری از آن ها رتبه قابل توجهی در سطح جهانی دارند. از برترین دانشگاه ها برای تحصیل ارشد در چین می توان به دانشگاه پکن، دانشگاه تسینگوا، دانشگاه علم و صنعت هوجونگ، دانشگاه بیجینگ نرمال، دانشگاه سان یات سن، دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه فودان، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه علم و فناوری چین و دانشگاه پکینگ اشاره کرد.


دوره های مختلف تحصیل ارشد در چین

رشته های علوم و فناوری جزو رشته های پرطرفدار برای تحصیل ارشد در چین هستند در حالی که از رشته های علوم انسانی و هنر استقبال کمتری می شود. اما در برخی از کالج های این کشور رشته های هنر به سبک هنرهای آزاد دانشگاه های آمریکایی برگزار می گردد که مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. همچنین متقاضیان تحصیل ارشد در چین در رشته های MBA, MRes ,MA و MSc می توانند از بین برنامه ارشد آموزشی و پژوهشی، یکی را انتخاب کنند.

دولت چین برای بالا بردن سطح علمی دانشگاه های خود و همچنین تعامل با دانشگاه های برتر جهان، تفاهم نامه های همکاری دو جانبه با بیش از ۵۰ کشور پیشرفته دنیا مانند فرانسه، انگلستان، آمریکا و ژاپن امضا نموده است. به دلیل اینکه یادگیری زبان چینی برای بسیاری از افراد مشکل می باشد دانشگاه های این کشور تعداد زیادی از برنامه های تحصیل ارشد در چین را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند.

این برنامه ها مربوط به رشته های فناوری اطلاعات، علوم کامپیوتر، مهندسی، بازرگانی و پزشکی می شود و دانشجویان برای اخذ پذیرش در این رشته ها ملزم به ارائه مدرک معتبر زبان می باشند. برای سایر رشته ها که به زبان چینی تدریس می گردد متقاضیان باید مهارت کافی در این زبان داشته باشند و این مهارت را به دانشگاه اثبات کنند.


شرایط تحصیل ارشد در چین

چین در برنامه های تحصیل ارشد در چین در رشته های علوم انسانی، تکنولوژی های جدید و علوم پایه جزو برترین مقاصد تحصیلی جهان به شمار می آید. کارشناسان عقیده دارند این محبوبیت به خاطر کیفیت بالای سیستم آموزش عالی و اقتصاد توسعه یافته و پیشرفته این کشور پهناور می باشد که در سال های اخیر اتفاق افتاده است. در حدود ۱۲۰۰ مرکز آموزش عالی که شامل دانشگاه ها و کالج های مختلف می شوند، در چین مشغول فعالیت هستند و هر ساله متقاضیان زیادی از سراسر دنیا برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به چین مهاجرت می کنند.

تحصیل ارشد در چین بین ۲ تا ۳ سال طول می کشد و دانشجویان باید مبلغی بین ۴ تا ۵ هزار دلار بابت شهریه سالانه دانشگاه پرداخت نمایند. اولین و اصلی ترین شرط تحصیل ارشد در چین داشتن مدرک کارشناسی معتبر است. همچنین افراد متقاضی تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان آیلتس خود را با حداقل نمره ۵ یا مدرک زبان تافل را با نمره بالاتر از ۵۵۰ به دانشگاه مورد نظر ارائه کنند. شرایط سنی برای تحصیل ارشد در چین داشتن حداکثر ۴۰ سال سن می باشد.

شرایط تحصیل ارشد در چین

نحوه پذیرش تحصیل ارشد در چین

متقاضیان برای اخذ پذیرش تحصیل ارشد در چین می توانند به صورت مستقیم از وبسایت دانشگاه مورد نظر اقدام کنند یا از طریق وبسایت جامع پذیرش دانشگاههای چین (CUCAS) درخواست خود را ارسال نمایند. سیستم آموزشی چین به صورت ترمی برگزار می شود که شامل دو ترم بهاره و پاییزه در هر سال است. ترم بهار از ماه فوریه یا مارس آغاز می شود و شروع ترم پاییزه از ماه سپتامبر یا اکتبر است. نحوه پذیرش تحصیل ارشد در چین به شرح زیر می باشد:

 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا چینی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • ارائه دو توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی
 • ارائه مدرک کارشناسی به صورت ترجمه شده
 • ارائه ریز نمرات دوره کارشناسی به صورت ترجمه شده
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار کافی
 • ارائه گواهی معاینه پزشکی از مراکز مورد تایید دولت چین

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل ارشد در چین

افرادی که موفق به دریافت پذیرش از دانشگاه های چین شده اند می توانند برای ویزای تحصیل ارشد در چین اقدام نمایند. نکته ای که متقاضیان باید به آن توجه کنند این است که تاریخ شروع ثبت نام دانشگاه را در نظر بگیرند تا زمان کافی برای دریافت ویزای تحصیلی چین داشته باشند. این ویزا به صورت کوتاه مدت (X2) و بلند مدت (X1) صادر می شود. متقاضیان تحصیل ارشد در چین باید برای ویزای X1 اقدام نمایند و مدارک زیر را به کنسولگری یا سفارت چین در کشور خود تحویل دهند. این مدارک عبارتست از:

 • گذرنامه با اعتبار حداقل ۶ ماه
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • ارائه نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • فرم ویزای تحصیلی به صورت تکمیل شده. دانشجویانی که بدون بورسیه هستند باید فرم JW202 را پر کنند و دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی چین شده اند، ملزم به تکمیل فرم JW201 می باشد.

دانشجویان بین المللی پس از ورود به چین لازم است تا اقدامات مربوط به اخذ مجوز اقامت موقت خود را انجام دهند. برای این کار اگر دانشجو می خواهد در خوابگاه اقامت داشته باشد، این فرم را دانشگاه ارائه می دهد و اگر قصد اجاره یک آپارتمان خصوصی را دارد، این فرم از ادارات پلیس محلی در اختیار او قرار می گیرد. پس از دریافت فرم اقامت موقت، دانشجو می تواند کارهای مربوط به ثبت نام و دریافت مجوز اقامت بلند مدت خود را انجام دهد.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل ارشد در چین

شرایط اخذ بورسیه تحصیل ارشد در چین

دانشجویان بین المللی در صورتی که موفق به دریافت بورسیه های تحصیل ارشد در چین شوند، می توانند تا نیمی از هزینه های تحصیل خود را تامین کنند. مهم ترین شرط دریافت بورسیه تحصیل ارشد در چین، شرکت در دوره های آموزشی است که به زبان چینی ارائه می شود. دو نوع از بورسیه های معروف تحصیلی چین به شرح زیر است:

 • بورسیه برنامه دانشگاه چین:

این بورسیه مختص مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است که شامل شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی، بیمه و خوابگاه می شود. دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد برای دریافت این کمک هزینه باید حداکثر ۳۵ سال سن داشته باشند و برای مقطع دکترا شرایط سنی حداکثر ۴۰ سال در نظر گرفته می شود.

 • بورسیه دیوار چین:

وزارت علوم چین با کمک سازمان یونسکو برای دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند، تسهیلات و کمک هزینه هایی را در نظر گرفته ست. دانشجویان ارشد برای دریافت این بورسیه باید کمتر از ۴۰ سال سن داشته باشند و شرط سنی برای دانشجویان دکترا ۴۵ سال است.


شرایط کار در چین برای دانشجویان ارشد

برای دانشجویانی که در حال تحصیل ارشد در چین هستند و می خواهند در کنار آن اشتغال داشته باشند، موقعیت های گوناگونی وجود دارد. البته دانشجویان خارجی با کسب اجازه از دولت چین و به صورت پاره وقت می توانند مشغول به کار شوند. شانس افرادی که مهارت کافی در زبان چینی دارند برای پیدا کردن شغل پاره وقت بیشتر است. بنابراین بهتر است قبل از مهاجرت برای تحصیل ارشد در چین به فکر یادگیری زبان چینی باشید. افراد برای اشتغال دانشجویی در این کشور باید به نکات زیر توجه کنند:

 • با قوانین کار در چین آشنایی کافی داشته باشند.
 • شرایط برای ارتقا مهارت زبان چینی آن ها وجود داشته باشد.
 • اشتغال به کار نباید موجب عقب ماندن از درس و دانشگاه گردد.
 • تجربه کار باید به آینده شغلی آن ها کمک کند.
شرایط کار

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر درباره موضوع تحصیل دکترا در چین :

بورسیه کارشناسی ارشد در چین

تحصیل دندانپزشکی در چین

تحصیل فیزیوتراپی در چین

تحصیل مهندسی در چین

تحصیل پزشکی در چین

تحصیل MBA در چین

بورسیه تحصیلی چین

ویزای تحصیلی چین

ثبت شرکت در چین

دانشگاه های چین

ویزای کاری چین

تحصیل ارشد در چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید