مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

Applyman

تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان به جهت رایگان بودن تحصیل در این دانشگاه ها همواره مورد استقبال متقاضیان مهاجرت تحصیلی از سراسر کشورهای دنیا بوده و هست. این محبوبیت علل دیگری چون: اعتبار و کیفیت دانشگاه های آلمان در بین دانشگاه های دیگر کشور ها، هزینه های مقرون به صرفه برای تحصیل و زندگی، کیفیت و سطح بالای زندگی در آلمان و امکان دریافت اقامت دائم کشور آلمان از طریق تحصیل را نیز در بر میگیرد. برای تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان در مرحله اول نیاز به دریافت ویزای تحصیلی این کشور خواهید داشت که دریافت آن مستلزم داشتن مدارک و شرایط خاص خود است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا درباره مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای دریافت ویزای تحصیلی کشوور آلمان متقاضیان مستلزم داشتن مجموعه ای از شرایط و مدارک هستن که مدرک زبان آلمانی، مدارک تحصیلی با رعایت شرط معدل و شرط سنی از جمله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان هستند.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده همراهی و مشاوره شما عزیزان در زمینه آگاهی از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان هستند.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

اولین قدم و از جمله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان داشتن پذیرش معتبر از یکی از دانشگاه های کشور آلمان است که خود این امر دارای شرایط خاصی است. از جمله این شرایط که متقاضی ملزم به رعایت آن است اخذ پذیرش در رشته مرتبط با تحصیلات پیشین خود است که اهمیت بالایی برای آفیسر سفارت دارد. رعایت حداکثر زمان مجاز داشتن گپ تحصیلی نکته حائز اهمیت دیگری است که در صورت رعایت نشدن در پروسه ویزا متقاضی را با مشکل رو به رو خواهد کرد.

نکته دیگری که متقاضیان باید تا حدودی به آن توجه داشته باشند آن است که دانشگاهی که از آن اقدام به اخذ پذیرش میکنند از اعتبار و شهرت نسبی خوبی برخوردار باشند تا آفیسر سفارت در روند صدور ویزای تحصیلی ایرادی به پرونده متقاضی وارد نکند. رعایت این نکات در اخذ پذیرش به عنوان قدم اول میتواند تا حدود زیادی در روند دریافت ویزای تحصیلی آلمان کمک کننده باشد.

در ادامه و بخش های بعدی این مقاله به بررسی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان پس از دریافت پذیرش تحصیلی خواهیم پرداخت.


مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

در اولین قدم ها برای تحصیل در دانشگاه های آلمان میتوان به بررسی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان اشاره کرد. متقاضیان باید پس از بررسی و شناخت مدارک و شرایط لازم، اقدام به تایید و ترجمه مدارک خود کنند و سپس به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور اقدام ورزند. در مرحله بعد با اخذ وقت سفارت، در سفارت آلمان در ایران حضور یابند و مدارک خود ر ابه آفیسر ارائه دهند تا پس از مصاحبه مراحل صدور ویزای تحصیلی به جریان بیوفتد. پس از صدور ویزای تحصیلی، متقاضیان با حضور در کشور آلمان باید به تکمیل ثبت نام خود در دانشگاه مد نظر اقدام ورزند.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان

در ادامه بخش های این مقاله قصد داریم تا به صورت اجمالی درباره مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان صحبت کنیم.


مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلمان از جمله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان است که برای دریافت آن به سری از مدارک نیاز خواهی داشت که در فهرست ذیل به صورت کلی به ذکر آنها خواهیم پرداخت:

 • اسکن اصل پاسپورت معتبر جهت اخذ پذیرش
 • اسکن اصل شناسنامه معتبر
 • عکس رنگی ۴*۶
 • مدرک آیلتس با نمره 6.5 و تافل با نمره 90 (برای تحصیل به زبان انگلیسی)
 • گواهی زبان آلمانی سطح b2 (برای تحصیل به زبان آلمانی)
 • گواهی قبولی در کنکور سراسری برای اخذ پذیرش مستقیم
 • ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک لیسانس و ریز نمرات آن(جهت اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد)
 • ترجمه مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات آن(جهت اقدام برای مقطع دکتری)

شروط لازم برای صدور ویزای تحصیلی کشور آلمان

همانطور که در بخش های قبلی درباره مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان گفته شد، علاوه بر مدارک لازم، نیاز به داشتن شرایط خاصی نیز وجود دارد که وجود آنها به صدور ویزا کمک حائز توجی خواهد کرد. در ذیل این بخش به ذکر این شرایط خواهیم پرداخت:

 1. سن معقول (برای هر مقطع حدنصاب خاصی از سن را اعلام شده که در ذیل این بخش به ذکر آنها پرداخته شده)
 2. ارائه تمکن مالی به مبلغ 10000 یورو به سفارت آلمان در ایران
 3. دریافت پذیرش تحصیلی آلمان از دانشگاه با رنکینگ خوب
 4. فارغ التحصیلی از دانشگاه های مور تایید کشور ایران
 5. داشتن انگیزه نامه قوی و معقول به زبان آلمانی
 6. داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2
 7. معدل مطلوب (معدل بالای 16)

* برای بررسی تایید و عدم تایید بودن دانشگاه های ایران به سایت ANABIN.ORG مراجعه کنید.

* شرط سنی برای مقطع لیسانس 24، فوق لیسانس 35 و برای مقطع دکتری نیز 35 سال اعلام شده است.

شروط لازم برای صدور ویزای تحصیلی آلمان

با داشتن شرایط ذکر شده دولت آلمان به متقاضیان با توجه به نیاز، یکی از سه نوع ویزاهای: 1. دانشجویی 2. ویزای تقاضی دانشجویی و یا 3. ویزای دوره زبان را اهدا میکند.


مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانشجویی

از جمله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان در مرحله اول باید به مدرک زبان اشاره کرد که متقاضیان ملزم به ارائه B2 زبان آلمانی(الزام سفارت) هستند. در مرحله بعد داشتن معدل مطلوب نیز نقش موثری در این امر دارد. در ادامه ارائه تمکن مالی نیز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز می باشد که برای این منظور متقاضی باید مبلغی حدود 10000 یورو در حساب بانکی خود نشان داده و گواهی مورد نظر را به سفارت کشور آلمان ارائه نماید.

در ادامه به ذکر مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان خواهیم پرداخت:

 • مدارک تحصیلی خمچون دیپلم، مدرک پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • انگیزه نامه مطلوب (ذکر دلیل انتخاب رشته و شهر و تحصیل در آلمان)
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • به همراه ریز نمرات و ترجمه آن
 • گواهی عدم سوءپیشینه کیفری
 • کپی شناسنامه
 • 2 قطعه عکس
 • کپی پاسپورت

با فراهم شدن این مدارک متقاضیان میتوانند با مراجعه به سفارت آلمان و ارائه آنها برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنند.


مصاحبه سفارت و ارائه مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

پس از تکمیل مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان و دریافت پذیرش ار دانشگاه های کشور آلمان، با طی کردن مراحل تعیین وقت، نوبت به مصاحبه حضوری با آفیسر پرونده و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت آلمان در تهران می‌رسد. همانطور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، با در نظر گرفتن زمان بسیار طولانی نوبت‌دهی سفارت آلمان و حساسیت آفیسر سفارت، بهتر آن است که با دقت و ظرافت و اطمینان خاطر از صحت و اعتبار مدارک در محل سفارت حضور پیدا کنید.

صرف نظر از دخیل بودن شانس در پروسه بررسی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان ، ارائه مدارک کامل و با اعتبار، حفظ خونسردی و داشتن آمادگی و تسلط به هنگام مصاحبه با آفیسر پرونده ویزای تحصیلی آلمان است. در روز مصاحبه معمولا پس از چک کردن مدارک و گرفتن اطلاعات بیومتریک اثر انگشتان دستان متقاضی، مصاحبه شما با آفیسر پرونده ویزای تحصیلی آلمان در حدود ۱۵ دقیقه بطول خواهد انجامید.

مصاحبه سفارت

در زمان مصاحبه بر اساس مدارک ارائه شده و زبان تحصیلی مورد نظر شما، ممکن است سوالاتی با موضوعات مختلف زیر از شما پرسیده شود:

 • اطلاعات کلی در مورد آلمان و شرایط تحصیل، دلایل ترجیح دادن آلمان به سایر کشورها
 • اطلاعات و جزئیات خانوادگی از قبیل: شغل والدین و مواردی از این دست
 • علل درخواست ویزای تحصیلی آلمان و انتخاب این کشور برای تحصیل
 • توضیح برنامه‌های آتی زندگی پس از اتمام تحصیل در آلمان
 • توضیح روش‌های پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیلی
 • توضیح سوابق علمی، تحقیقاتی و تحصیلی
 • توضیح دلایل انتخاب دانشگاه مد نظر

نکاتی در خصوص مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

 • متقاضیان برای تحصیل در آلمان می توانند در قدم اول در کالج های آمادگی دانشگاه برای رشته های پزشکی و یا مهندسی اقدام کنند، سپس این امکان را خواهند داشت تا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا نیز تحصیل نمایند.
 • افراد برای مقطع کارشناسی باید مدرک زبان سطح B1 و حتی در برخی رشته ها سطح B2 نیاز است اما برای مقاطع بالاتر مثل کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل هم به زبان انگلیسی و هم آلمانی وجود دارد.
 • رشته های شاخه مدیریت مانند بازرگانی، مالی، جهانگردی، اقتصاد، مهندسی، هوانوردی، پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی ، رشته های پر متقاضی برای تحصیل در آلمان هستند
 • کشور آلمان به نظام آموزشی رایگان معروف می باشد و دانشجویان فقط باید هزینه ثبت نام اولیه حدود 600 یورو فقط برای سال اول پرداخت نمایند
 • در خصوص مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان ، شرط سنی برای مقطع لیسانس 24، فوق لیسانس 35 و برای مقطع دکتری نیز 35 سال اعلام شده است. معدل بالای 16، فارغ التحصیلی از دانشگاه های برتر کشور مبدا، مدرک زبان آلمانی سطح b1 به بالا و نامه تمکن مالی به مبلغ 10000 یورو ، به بالا بردن شانس ویزای تحصیلی آلمان کمک خواهند کرد.
نکات مهم

برای آشنایی بیشتر در خصوص مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

شرایط پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد آلمان

شراط سنی تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط سنی تحصیل در آلمان

دریافت ویزای کار در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان رایگان

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان



دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید