تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

Applyman

کشوری در غرب اروپا با تاریخی غنی و فرهنگی پربار با پایتختی که همیشه جزو اولین مقاصد گردشگری دنیا بوده است. بله ما درباره فرانسه سخن می گوییم. سرزمینی که در سال های اخیر مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل بوده است. این کشور دارای یکی از بهترین سیستم های آموزشی است که دانشگاه های آن در سطح جهانی از اعتبار زیادی برخوردار هستند. تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه یکی از فرصت های عالی و بی نظیر برای آنهایی است که می خواهند در یک کشور اروپایی مدرن ادامه تحصیل دهند.

کشور فرانسه توانسته در رشته های پزشکی به موفقیت های بسیاری دست پیدا کند. دانشکده های پزشکی و موسسات تحقیقاتی این کشور به دستاوردهای علمی زیادی برای درمان بیماری های مختلف رسیده اند. به دلیل موفقیت های دانشمندان و سطح بالای نظام آموزش پزشکی فرانسه، تعداد زیادی از علاقه مندان به تحصیل رشته پزشکی تلاش می کنند تا در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند. لازم به ذکر است که دولت فرانسه حدود ۲۵ درصد از بودجه سالانه خود را صرف سیستم آموزشی این کشور می نماید و از این رو تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه یکی از گزینه های ایده آل در میان سایر کشورهای جهان است.

افرادی که قصد تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور را دارند، می توانند فرانسه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب خود در نظر بگیرند. دولت این کشور شرایط مطلوبی را برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی فراهم نموده است و امکانات ویژه ای در اختیار آن ها قرار می دهد. تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه شرایط خاص خود را دارد و متقاضیان این رشته باید در آزمون های اختصاصی آن شرکت نمایند. تعداد دانشگاه های معتبر فرانسه که این رشته را در برنامه آموزشی خود دارند زیاد است. برای تحصیل در رشته پزشکی فرانسه نیاز است تا دانشجو بین ۴ تا ۶ سال تلاش کند و واحدهای درسی متعدد را در ترم های مختلف با موفقیت پشت سر گذارد. در این مقاله کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من شما را با صفر تا صد تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه آشنا خواهند کرد.

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

افرادی که قصد تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه را دارند، باید در دوره پیش پزشکی این کشور شرکت کرده و این دوره را با موفقیت پشت سر گذارند. دانشکده های پزشکی کنکور ورودی ندارند، اما دانشجویان این رشته بعد از یکسال تحصیل باید در یک آزمون شرکت کنند که نتیجه اش برای آنها بسیار سرنوشت ساز است. فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد از افراد می توانند این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارند و مابقی باید به فکر تحصیل در رشته دیگری باشند. البته به هر فرد دو بار اجازه شرکت در این آزمون داده می شود تا اگر به هر دلیلی در مرتبه اول قبول نشد، شانس دوباره ای برای تحصیل در رشته پزشکی داشته باشد.

از طرف دیگر ظرفیت برای پذیرش دانشجویان بین المللی جهت تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه تنها ۸ درصد از صندلی های این رشته است و این مسئله باعث شده تا رقابت شدیدی بین متقاضیان خارجی برای ورود به دانشگاه های پزشکی صورت بگیرد. دانشجویان بین المللی به شرطی امکان ورود به این رشته را پیدا می کنند که نمره آن ها با کف نمره دانشجویان فرانسوی، برابر یا بالاتر باشد. همچنین محدودیت سنی برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی به اینصورت است که آن هایی که مدرک دیپلم دارند، نباید سن شان از ۲۷ سال بیشتر باشد و افرادی که دارای مدرک لیسانس و فوق لیسانس هستند، با داشتن حداکثر ۳۲ سال سن امکان تحصیل در این رشته ها را خواهند داشت.


مراحل تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM ، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها تقسیم می شود که با اخذ مدرک و گواهینامه دکترای پزشکی در این کشور به پایان می رسد. سه دوره یا کورسی که برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه تعریف شده است که به صورت مجزا از یکدیگر هستند. این دوره ها شامل دوره PCEM، دوره DCEM و دوره تخصص یا پزشکی عمومی (DES) می باشد. بنابراین دکترای تخصصی یا PhD آخرین مرحله از تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه است. برای رشته های پزشکی تسلط به زبان فرانسه در سطح C1 ضروری است. همچنین لازم است که افراد دوره های پیش پزشکی را بگذرانند. تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه دارای سه دوره مجزا می باشد. در پایان این سه دوره به فارغ التحصیلان مدرک دکترای عمومی یا دکترا در یک رشته تخصصی اعطا می گردد. سه دوره رشته پزشکی عبارتست از:

مراحل تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه
 • دوره PCEM: این دوره دو سال طول می کشد و برای دانشجویان رشته های مامایی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی مشترک است. همانطور که گفتیم در پایان سال اول این دوره، آزمونی به نام PACES برگزار می شود که فقط قبول شدگان این آزمون می توانند در رشته های پزشکی ادامه تحصیل دهند.
 • دوره DCEM: طول این دوره ۴ سال است و در سال نخست به دانشجویان دروس عمومی پزشکی ارائه می گردد. همچنین از سال دوم تا پایان سال چهارم دانشجویان در دانشگاه پزشکی و بیمارستان ها، دروس مربوط به درمان و آسیب شناسی را می گذرانند.
 • دوره DES: این دوره از تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه معمولا سه سال طول می کشد و البته بستگی به این دارد که دانشجو دوره عمومی پزشکی را انتخاب کند یا می خواهد در یک رشته تخصصی پزشکی ادامه تحصیل دهد. دانشجویان در این دوره می توانند از بین ۱۱ گرایش، یکی را انتخاب نمایند اما شرط این انتخاب، قبولی در کنکور سراسری رشته پزشکی است. همچنین نمره کسب شده این آزمون، ملاک انتخاب گرایش و محل تحصیل است.

دوره کارورزی پزشکی در فرانسه

فارغ التحصیلان رشته پزشکی فرانسه باید در دوره های سه ساله کارورزی شرکت کنند تا به آن ها اجازه کار داده شود. همچنین برای دکترای عمومی یک دوره اینترنشیپ در نظر گرفته شده که شامل خدمات بیمارستان به علاوه همکاری با یک پزشک به مدت شش ماه می باشد. دوره اینترنشیپ برای تخصص ها یا دوره دستیاری پزشکی بسته به رشته ای که دانشجو در آن تحصیل می کند، بین ۴ تا ۵ سال طول می کشد.


مدت زمان تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

مدت زمان تحصیل در هریک از رشته های پزشکی فرانسه یکسان نیست و متفاوت از یکدیگر می باشد:

 • فیزیوتراپی: ۳ تا ۴ سال
 • پرستاری: ۳ تا ۴ سال
 • داروسازی: ۵ تا ۴ سال
 • دندانپزشکی: ۵ تا ۶ سال
 • دامپزشکی: ۶ سال
 • پزشکی عمومی: ۴ تا ۶ سال
 • تخصص پزشکی: ۳ تا ۶ سال

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

شرایط دریافت ویزای تحصیلی فرانسه به مدت دوره تحصیلی و تابعیت دانشجو دارد. برای دوره های کمتر از سه ماه باید به دنبال ویزای تحصیلی کوتاه مدت بود و برای دوره های تحصیلی بیش از ۶ ماه، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت یکساله است. دریافت ویزای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه از دو طریق امکان پذیر می باشد. روش اول مراجعه به کنسولگری فرانسه در کشورهای مختلف و ارائه مدارک پذیرش و غیره است. روش دیگر که برای دانشجویان ۳۳ کشور از جمله ایران در نظر گرفته شده، مراجعه به وبسایت فرانس کامپوس و آپلود مدارک مورد نیاز می باشد. همچنین افرادی که متاهل هستند، می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه فرانسه را درخواست نمایند.

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه

 • ارائه مدارک تحصیلی گذشته به علاوه ترجمه رسمی آن ها
 • ارائه مدارک تحصیلی گذشته به علاوه ترجمه رسمی آن ها
 • اصل و کپی مدارک هویتی به علاوه ترجمه رسمی آن ها
 • گذرنامه متقاضی که دارای حداقل یک سال اعتبار باشد
 • تکمیل فرم مخصوص دریافت ویزای تحصیلی
 • ارائه ریز نمرات درسی به همراه ترجمه رسمی
 • پرینت حساب و گواهی تمکن مالی دانشجو
 • پرداخت ۹۵ یورو به عنوان هزینه ویزا
 • نامه پذیرش در رشته پزشک
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • ارائه انگیزه نامه متقاضی

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

با توجه به کمک های مالی دولت فرانسه به دانشگاه های دولتی، تحصیل پزشکی در این کشور تقریبا رایگان است و هزینه ناچیزی از دانشجویان این رشته اخذ می گردد. این در حالی است که برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی فرانسه باید مبلغی بیش از ۱۰ هزار دلار در سال پرداخت نمود. البته متقاضیان برای تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه ، مسیر سخت و طاقت فرسایی پیش رو دارند.


هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

درست است که هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی فرانسه تقریبا صفر است و تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه برای متقاضیان امکان پذیر است، اما دانشجویان باید هزینه زندگی در این کشور را خودشان پرداخت نمایند. البته دولت یک سری تسهیلات برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که می تواند بخشی از هزینه های زندگی آن ها را پوشش دهد. هزینه زندگی در شهری مانند پاریس، بیشتر از سایر شهرهای فرانسه است. خصوصا اگر دانشجو محل اقامت خود را در مرکز شهر انتخاب کند باید مبلغی بیش از ۱۰۰۰ یورو در ماه هزینه نماید. اما زندگی در شهرهای کوچک فرانسه بسیار مناسب است و حدود ۶۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. توجه به این نکته ضروری است که محل اقامت باید به گونه ای انتخاب گردد که هزینه های رفت و آمد فرد بیش از حد معمول نگردد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

وبسایت هایی که امکان کمک به شما در زمینه شناخت بیشتر تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه را دارند عبارت اند از: france.fr ، campusfrance ، iran.campusfrance


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه و آگاهی بیشتر:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

کمک هزینه مسکن در فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

دانشگاه هنر در فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

دانشگاه پی اس ال

دانشگاه ژان مونه

دانشگاه گرونوبل

دکترا در فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه تولوز

تحصیل رایگان پزشکی در فرانسهدیدگاه‌ها

برای تحصیل دوره پزشکی در فرانسه دوره های پریمدیکال هم وجود داره؟ برای افرادی که زبانشون قوی نیست؟

سلام و عرض ادب. بله امکانش هست. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی بشید.

دیدگاهتان را بنویسید