تحصیل دکتری در فرانسه

Applyman

تحصیل دکتری در فرانسه چگونه است؟

سیستم آموزش عالی فرانسه دارای سابقه ای افتخارآمیز است و قدیمی ترین دانشگاههای جهان را در خود جای داده است اماکن مشهور و فرهنگ غنی فرانسه همچنین این شهر را در بین گردشگران و دانشجویان بین المللی فوق العاده محبوب کرده است. در اینجا چند دلیل وجود دارد که تحصیل دکترا در فرانسه در سال جاری میتواند انتخاب ایده آلی برای شما باشد:

 • مقرون به صرفه: دولت فرانسه بیشتر هزینه های دانشجویان را در موسسات دولتی (بدون در نظر گرفتن ملیت شما) پوشش می دهد، در نتیجه هزینه های تحصیل به طور قابل توجهی کمتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.
 • استقبال از دانشجویان بین المللی: 12٪ از دانشجویان در فرانسه از دیگر کشور هتای جهان هستند و این امر با توجه به تعداد بورسیه های تحصیلی ارائه شده برای جذب بهترین متقتضیان خارجی برای تحصیل در مقطع دکترا، تعجب آور نیست.
 • سیستم آموزش عالی منحصر به فرد: سیستم آموزش عالی فرانسه دارای شبکه های بزرگی از موسسات کوچکتر است که مزایای دانشگاه های بسیار تخصصی و طیف گسترده ای از منابع را به دانشجویان ارائه می دهد.
 • اوقات فراغت و جهانگردی: به دلیل فرهنگ غنی و مکانهای تاریخی، فرانسه بارها به عنوان مقصد شماره یک جهان برای گردشگران بین المللی شناخته شده است. این بدان معناست که متقاضیان تحصیل دکتری در فرانسه این امکان را دارند تا از جذابیت های فرهنگی و گردشگری این کشور نیز لذت ببرند.

پاریس، پایتخت فرانسه، اغلب به عنوان یکی از بهترین شهرها برای زندگی دانشجویی در جهان نامگذاری می شود. با این حال، چندین شهر بزرگ دانشگاه دیگر در فرانسه وجود دارد که فرصت های عالی برای تحصیل در مقطع دکترا را ارائه می دهند: پاریس، مارسی، لیون، مونپلیه، سنت اتین و…

دانشجویان زیادی فرانسه را به عنوان مقصد خود برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. علاوه بر امتیازات زیادی مانند: امکانات اجتماعی بالا، امکان اخذ اقامت فرانسه از طریق تحصیل، فرهنگ جذاب، امکانات رفاهی دانشجویی و برخورداری ارز کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه های برتر دنیا، پاریس دومین شهر دنیا از نظر تعداد دانشجویان است و در طول سال های گذشته دانشمندان این کشور موفق به دریافت ۶۳ جایزه نوبل در رشته های مختلف علمی و ادبی شده اند. فرهنگ غنی و تاریخ پر فراز و نشیب این کشور باعث شده تا دانشجویان بین المللی بسیاری را به خود جذب کند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله شما را با شرایط تحصیل دکتری در فرانسه و مراحل اخذ پذیرش آن آشنا سازیم.

تحصیل دکتری در فرانسه

کلیات تحصیل دکترا در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه:

دانشگاه های باسابقه ای در فرانسه وجود دارند که سال های زیادی است مشغول فعالیت هستند، به عنوان مثال دانشگاه پاریس به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های این کشور در سال ۱۱۵۰ بنیانگذاری شده است که امکان تحصیل دکتری در فرانسه در آن فراهم است. نظام آموزشی فرانسه از سیستم آموزشی بولونیا که یک نظام آموزشی واحد در بین کشورهای اروپایی است تبعیت می نماید. بنابراین دانشجویان برای انتخاب برنامه درسی باید طبق سیستم ECTS اقدام کنند.

فرانسه ۸۳ دانشگاه دولتی دارد و تحصیل در بیشتر آن ها رایگان است، زیرا دولت فرانسه برای بسیاری از دانشجویان شرایطی را فراهم می کند که بتوانند کمک هزینه تحصیلی و زندگی دریافت نمایند. دانشگاه های فرانسه طیف گسترده ای از رشته های گوناگون در مقاطع مختلف را ارائه می دهند. بنابراین افرادی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را به راحتی می توانند در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند. همچنین متقاضیان با ثبت نام در یکی از دانشگاه های فرانسه می توانند از امکانات دیگر دانشگاه های این کشور نیز بهره مند شوند.


شرایط تحصیل دکتری در کشور فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه سه تا چهار سال طول می کشد و دانشجویان باید کلیه واحدهای درسی را با موفقیت پشت سر بگذرانند. پیش نیاز پذیرش در مقطع دکترا، ارائه مدرک کارشناسی ارشد در رشته مرتبط می باشد. همچنین سایر شرایط آن به شرح زیراست:

 • توافق با یک استاد راهنما یا سوپروایزر
 • داشتن رزومه قوی
 • داشتن حداقل دو مقاله ISI
 • داشتن حداقل ۲ تا ۳ توصیه نامه از اساتید کارشناسی ارشد
 • داشتن پروپوزال
 • ارائه مدرک زبان معتبر با نمره قبولی مناسب
 • قبولی در آزمون CPEG
شرایط تحصیل دکتری در کشور فرانسه

لازم است بدانید فرایند اخذ پذیرش جهت تحصیل دکتری در فرانسه کمی زمان بر است، برای همین اگر می خواهید بلافاصله پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد خود، در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید، باید در سال آخر تحصیل، پروپوزال خود را آماده نموده و فرایند درخواست پذیرش را آغاز نمایید. افرادی می خواهند در رشته های مهندسی، زیست شناسی، ریاضی، شیمی و فیزیک ادامه تحصیل دهند، باید مبلغی را برای بررسی مدارک پرداخت نمایند اما این فرایند برای رشته های علوم اجتماعی رایگان است.


انتخاب تحصیل دکترا در فرانسه

دانشجویان بین المللی به دلایل مختلفی فرانسه را برای تحصیل دکتری در فرانسه انتخاب می کنند. در زیر به صورت فهرست وار به آن اشاره می کنیم.

 • وجود دانشگاه های برتر در سطح جهانی
 • سیستم آموزشی با امکانات مدرن و بروز طبق آخرین متد جهانی
 • تحصیل رایگان همراه با کمک هزینه زندگی
 • بورسیه های تحصیلی گوناگون
 • فرهنگ و تاریخ غنی و پربار
 • اولین مقصد گردشگری دنیا

یافتن استاد راهنما برای تحصیل دکتری در فرانسه

یک سری شرایط اولیه برای تحصیل دکتری در فرانسهه وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها، یافتن استاد راهنما یا سوپروایزر است. بنابراین دانشجویان متقاضی مقطع دکتری باید فهرست دانشگاه هایی که رشته مورد نظر آن ها در این مقطع را دارد بیابند و با آن ها مکاتبه نماید. زمان مکاتبه با دانشگاه از سپتامبر تا آگوست می باشد. افراد متقاضی قبل از این تاریخ باید موضوع رساله و سوپروایزر خود را انتخاب کرده باشند. همچنین زمینه فعالیت استاد راهنمایی که به دنبال آن می گردید باید با موضوع رساله و زمینه تحقیقات شما مرتبط باشد. به عنوان مثال برای پژوهش در زمینه تاریخ خاورمیانه نمی توان از اساتیدی که در زمینه تاریخ اروپا تخصص دارند استفاده نمود. هنگامی که توانستید سوپروایزر مورد نظر خود را پیدا کنید باید با او وارد مذاکره شوید و او را قانع کنید که پژوهش شما می تواند برای اهداف علمی و تحقیقاتی او مفید باشد. این مرحله یکی از مراحل سخت و وقت گیر است.


شرایط تحصیل دکترا در فرانسه

می توان گفت نسبت به دیگر کشورها، تحصیل دکتری در فرانسه شکل متفاوتی دارد. سیستم آموزشی این کشور تاکید بر این دارد که دانشجویان مشغول به تحصیل دکتری در فرانسه را تبدیل به یک محقق حرفه ای شوند. بنابراین افراد به غیر از تکمیل رساله ملزم به کسب مهارت در رشته تحصیلی خود نیز می باشند. دانشجویان دکترا باید در دوره های پژوهشی شرکت نمایند. این دوره ها کاملا مرتبط با پروژه آن هاست و شامل سمینارها و جلسات تدریس می شود و طول این دوره ها ۱۵۰ ساعت می باشد. بنابراین دانشجویان مشغول به تحصیل دکتری در فرانسه به نوعی شاغل محسوب می شوند و حقوق دریافت می کنند. آنها در صورتی که با کارفرمای خود برای ادامه همکاری پس فارغ التحصیلی به توافق برسند، می توانند اقدام به دریافت ویزای کار نمایند و پس از سه سال پرداخت مالیات و بیمه، اقامت دائم فرانسه را دریافت کنند.


برنامه تحصیل دکتری در فرانسه

۲۷۰ برنامه تحصیل دکتری در فرانسه از سوی دانشگاه های مختلف ارائه می شود. این برنامه ها با همکاری مراکز علمی و آزمایشگاه های تحقیقاتی برگزار می گردد که هدف آن ها ارتقای مهارت تحقیقاتی دانشجویان دکتراست. تحصیل دکتری در فرانسه یک دوره سه ساله است که ۶ ترم آموزشی یا پژوهشی دارد. روند آزمون و ارزیابی دانشجویان در دو مرحله انجام می گیرد که به شرح زیر است:

 1. رئیس دانشکده دو نفر ارزیاب را به منظور بازبینی و بررسی رساله منصوب می کند. این دو نفر باید اعلام کنند که این رساله مناسب و مورد تایید است یا خیر.
 1. سه تا هشت نفر متخصصین رشته مورد تحقیق به عنوان هیئت داوری رساله تعیین می شوند.

هزینه های تحصیل دکتری در فرانسه

هزینه تحصیل دکتری در فرانسه در مراکز آموزش دولتی و خصوصی فرانسه تفاوت زیادی باهم دارند زبرا دانشگاه های دولتی این کشور معمولا رایگان هستند. دولت فرانسه برای دانشجویان مقطع دکترا که در دانشگاه های دولتی این کشور مشغول تحصیل می باشند، مبلغی برابر با ۱۴ هزار یورو به عنوان کمک هزینه در یکسال پرداخت می نماید. اما متوسط هزینه تحصیل در دکترا در دانشگاه های خصوصی فرانسه ۳ هزار یورو است.


بورسیه های تحصیل دکتری در فرانسه

دانشجویان بین المللی مقطع دکترا از وزارت خارجه فرانسه بورسیه تحصیلی دریافت می کنند. این بورسیه ها به متقاضیان رشته های حقوق، علوم سیاسی، مدیریت، علوم و اقتصاد تعلق می گیرد. یکی از این بورسیه ها، بورسیه ایفل است که به مدت ده ماه و هر ماه ۱۴۰۰ یورو به دانشجویان پرداخت می شود و شامل موارد دیگری مانند یارانه سفرهای هوایی بین المللی، یارانه مسکن و بیمه درمانی می باشد. همچنین بورسیه CROUS برای پوشش هزینه زندگی و تحصیل مبلغ ۷۵۰ یورو در ماه به دانشجویان مشغول به تحصیل دکتری در فرانسه می پردازد.


کار دانشجویان دکترا در فرانسه

دانشجویان مشغول به تحصیل دکترا در فرانسه امکان انعقاد قرارداد کاری در حین تحصیل را دارند تا بتوانند هزینه زندگی و تحصیل خود را فراهم کنند. این قرارداد شامل کار در یک آزمایشگاه تحقیقاتی است که به وسیله موسسات دولتی به دانشجویان ارائه می گردد. با انعقاد این قرارداد دانشجو می تواند از مزایایی چون تامین اجتماعی و دستمزد دکترا بهره مند شود. البته دستمزد او مشمول مالیات می گردد. این قرارداد سه سال اعتبار دارد و می توان آن را یکسال دیگر تمدید کرد.

کار دانشجویان دکترا در فرانسه

وبسایت هایی که امکان کمک به شما در زمینه شناخت بیشتر تحصیل دکتری در فرانسه را دارند عبارت اند از: france.fr ، campusfrance ، iran.campusfrance


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل دکتری در فرانسه و گاهی بیشتر:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

کمک هزینه مسکن در فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

دانشگاه هنر در فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

دانشگاه پی اس ال

دانشگاه ژان مونه

دانشگاه گرونوبل

دکترا در فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه تولوزدیدگاه‌ها

سلام
آیا برای مقطع دکترا و پست دکترا باید حتما به زبان فرانسوی مسلط باشم؟ آیا داشتن مدرک زبان آیلتس بالای ۷ مورد تایید شون هست یا خیر؟

سلام. برای دکترا اساتید مشخص میکنن که چه مدرک زبانی احتیاج دارید. امکانش هست که با مدرک آیلتس هم بتونید اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید