تحصیل در دانشگاه های فرانسه

Applyman

در سال های اخیر، فرانسه به عنوان یکی از کشورهایی که دانشجویان بین المللی، آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند شناخته شده است. این کشور برای افرادی که به فرهنگ، تاریخ، ادبیات و هنر فرانسه علاقه مند هستند بسیار جذاب می باشد. دانشجویان می توانند در حین تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه با طرز زندگی و آداب و رسوم مردم این کشور آشنا شوند و در جشن ها و مناسبت های آن ها شرکت کنند. همچنین امکان دریافت مدرک زبان فرانسه در این کشور نیز وجود دارد. سطح بالای آموزش و هزینه تحصیل بسیار ناچیز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه ، دلایلی است که دانشجویان فرانسه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند. همچنین تحصیل در دانشگاه های این کشور امکان برخورداری از امکانات تحصیلی ممتاز، دانشگاه های برتر جهان، کیفیت و حقوق شهروندی خوب و … را برای متقاضیان به ارمغان خواهد داشت.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده همراهی و مشاوره شما عزیزان در خصوص مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه هستند.

تحصیل در دانشگاه های فرانسه

شرایط تحصیل در دانشگاه های فرانسه

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه را دارند، می توانند با مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود از شرایط پذیرش آن مطلع شده و اقدامات لازم را انجام دهند. برخی از دانشگاه ها به غیر از مدارک تحصیلی، توصیه نامه، انگیزه نامه، ریز نمرات و …، مصاحبه حضوری نیز انجام می دهند. همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک آیلتس یا تافل با نمره قبولی بالا داشته باشند. اما افرادی که می خواهند به زبان فرانسه تحصیل کنند، می توانند در دوره های آموزش زبان فرانسه که در خود این کشور برگزار می شود، شرکت نموده و سپس در رشته مورد نظر خود ثبت نام نمایند.


سیستم آموزشی فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه از نوع سه سطحی است که دارای استاندارد آموزشی بولونیا می باشد. واحدهای درسی که دانشجویان در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می گذرانند به ترتیب ۱۸۰ واحد، ۱۲۰ واحد و ۱۲۰ واحد است. سال تحصیلی دانشگاهی در فرانسه از ماه سپتامبر شروع می شود و در ماه ژوئن خاتمه پیدا می کند. کل دانشجویان این کشور ۱،۴۰۰،۰۰۰ نفر است که ۲۶۰،۰۰۰ نفر آن را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه ملزم به دریافت ویزای بلند مدت تحصیلی هستند. همچنین دانشجویان می توانند در طی یکسال به مدت ۹۶۴ ساعت با حداقل حقوق درآمدی فرانسه مشغول کار شوند. دولت فرانسه با ارائه انواع مختلف بورسیه های تحصیلی از دانشجویان خود حمایت می کند.


تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای مقطع کارشناسی

دانشجویان مشتاق تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع کارشناسی باید ۱۸۰ واحد درسی را پاس کنند. این دوره ۳ سال به طول می انجامد و افرادی که قصد ثبت نام در این مقطع تحصیلی را دارند باید مدرک معتبر زبان فرانسه ارائه کنند زیرا ۹۰ درصد مراکز آموزشی به زبان فرانسه تدریس می کنند. دانشجویان کارشناسی اجازه دارند ۱۰ ساعت در هفته کار کنند که با دستمزد ساعتی ۷ تا ۸ یورو، درآمد آن ها در ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو است.


تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای مقطع کارشناسی را دارند، با دوره ای متفاوت از دیگر کشورها روبرو می شوند. مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه دو سال طول می کشد. در سال اول دانشجویان باید یک سری دروس تئوری را پاس کنند و در پایان ترم دوره کارورزی اجباری به مدت ۴۰ تا ۶۰ روز کاری اجرا می شود. سال دوم، سال تحقیق و پژوهش است و دانشجویان موظف به انجام کار عملی هستند. آن ها در پایان دوره دوم باید ۴۰ تا ۶۰ روز در دوره کارآموزی شرکت کنند. دانشجویان دوره ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند.


تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های فرانسه در مقطع دکترا باید این نکته را بدانند که مقطع دکترا در فرانسه تقریبا رایگان است و دولت بیشتر هزینه های آن را پوشش می دهد. حتی دانشجویانی که به عنوان دستیار در کنار استاد راهنمای خود کار علمی و تحقیقاتی انجام می دهند، حقوق دریافت می نمایند. دانشجویان دکترا اجازه دارند تا بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت در هفته کار کنند.


هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه لازم است که گواهی تمکن مالی ارائه نمایند. مبلغ این گواهی حداقل باید ۵۱۶۰ یورو برای یکسال باشد. این مبلغ به عنوان اطمینان خاطر برای دولت فرانسه محسوب می گردد، اگر چه که هزینه های زندگی در این کشور بسیار بیشتر این مبلغ است. شهریه دانشگاه های فرانسه برای شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا بسیار اندک است اما دانشجویانی که از سایر کشورها برای ادامه تحصیل به فرانسه می آیند باید کمی بیشتر خرج کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه برای دانشجویان بین المللی به طور میانگین به شرح زیر می باشد:

 • مقطع کارشناسی: ۲۷۷۰ یورو
 • مقطع کارشناسی ارشد: ۳۷۷۰ یورو
 • مقطع دکترا: ۳۸۰ یورو
هزینه تحصیل در دانشگاه های فرانسه

مبلغ گفته شده، شهریه تحصیل در دانشگاه های فرانسه در دانشگاه های دولتی بود. افرادی که قصد دارند در دانشگاه های خصوصی این کشور ادامه تحصیل دهند، باید شهریه ای بین ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال بپردازند. البته بورسیه های ارائه شده توسط دولت فرانسه می تواند تا حد زیادی هزینه های دانشجویان بین المللی را پوشش دهد.


مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

افرادی که می خواهند در دانشگاه های فرانسه مشغول تحصیل شوند باید برای اخذ پذیرش مدارک زیر را ارائه نمایند:

مدارک ضروری:

 • ارائه رزومه یا CV
 • ارائه مدرک زبان فرانسه با حداقل نمره B2
 • عکس پاسپورتی در سایز ۳.۵ * ۴.۵
 • ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی گذشته
 • ترجمه رسمی ریز نمرات تحصیلی
 • ارائه توصیه نامه از اساتید قبلی
 • ارائه پاسپورت دارای اعتبار کافی
 • ارائه انگیزه نامه
مدارک

مدارک غیرضروری (تسهیل کننده پذیرش):

 • ارائه گواهی مربوط به سابقه هنری
 • ارائه گواهی مربوط به فعالیت های ورزشی حرفه ای
 • ارائه گواهینامه های مربوط به شرکت در دوره های فنی و حرفه ای یا دوره های تخصصی آزاد
 • داشتن تسلط بر زبانی غیر از زبان فرانسه مانند انگلیسی، عربی و …

مهارت زبان برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه

داشتن مهارت در زبان فرانسه برای ثبت نام و تحصیل در دانشگاه های فرانسه ضروری است. افرادی که می خواهند در یکی از دانشگاه های فرانسه ثبت نام کنند، باید دارای حداقل مهارت سطح B2 زبان فرانسه باشند. البته در سال های اخیر برخی از دانشگاه های این کشور، دوره های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی تدریس می کنند که البته تعداد آن ها کم است. برای ورود به این دانشگاه ها فرد متقاضی باید دارای یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی شامل آیلتس، تافل و توییک باشد.


انواع ویزای تحصیلی فرانسه

فرانسه دو نوع ویزای تحصیلی برای متقاضیان بین المللی تحصیل در دانشگاه های فرانسه صادر می کند. برای افرادی که می خواهند در دوره های کوتاه مدت تحصیلی فرانسه شرکت کنند یا برای شرکت در یک آزمون، قصد آمدن به فرانسه را دارند یک ویزای ۹۰ روزه صادر می شود که به آن ویزای تحصیلی کوتاه مدت می گویند. اما اگر افراد برای شرکت در دوره های آموزشی بیش از سه ماه به فرانسه می آیند، باید ویزای بلند مدت تحصیلی بگیرند که مدت اعتبار آن یک سال است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی عبارتست از:

 • کپی ۵ صفحه اول پاسپورت
 • رزومه متقاضی
 • گواهی پیش ثبت نام یا ثبت نام در یکی از دانشگاه های فرانسه
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی آن به زبان فرانسه
 • کپی شناسنامه به همراه ترجمه رسمی آن
 • داشتن یک حساب بانکی فرانسوی با حداقل مبلغ ۶۰۰۰ یورو

روش درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

دانشجویانی که از ناحیه شینگن و کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسه به این کشور سفر می کنند، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی ندارند. اما دیگر دانشجویان بین المللی قبل از ورود به فرانسه باید نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام نمایند. دو راه برای درخواست این ویزا وجود دارد:

 • از طریق روش CEF کامپوس فرانسه: هزینه این روش ۵۰ یورو است و به صورت اینترنتی از طریق سایت campusfrance.org انجام می شود. متقاضیان ۳۳ کشور از جمله ایران، می توانند از این روش ویزا بگیرند.
 • از طریق کنسولگری فرانسه: هزینه این روش ۹۹ یورو است و متقاضیان غیر از ۳۳ کشور فهرست شده را شامل می شود. این روش به نام DAP نیز شناخته می شود.
روش درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده همراهی و مشاوره شما عزیزان در خصوص مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه هستند.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل در فرانسه:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

کمک هزینه مسکن در فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

دانشگاه هنر در فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

دانشگاه پی اس ال

دانشگاه ژان مونه

دانشگاه گرونوبل

دکترا در فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه تولوزدیدگاه‌ها

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت تیم گروه مهاجرتی اپلای من!
بنده مطالب مرتبط با کشور فرانسه را در سایت شما مطالعه کردم و بسیاری از ابهاماتم برطرف شد اما سوالی که برای بنده پیش آمدده آن است که متقاضیان تحصیل در فرانسه میتوانند حین تحصیل به کشور ایران انتقالی بگیرند یا خیر؟
با تشکر

سلام و عرض ادب. ممنونم از حسن نظرتون نسبت به گروه مهاجرتی اپلای من. متاسفانه خیر امکان انتقالی وجود نخواهد داشت.

سلام به نظر شما فرانسه میتونه برای تحصیل رشته های هنری مقصد مناسبی باشه؟ و اینکه برای پذیرش دوره کارشناسی هنر چه مدارکی باید ارائه بدیم؟

سلام و عرض ادب. بله یکی از ایده آل ترین کشورها برای تحصیل و حتی کار در حوزه های هنری کشور فرانسه است.

دیدگاهتان را بنویسید