تحصیل داروسازی در فرانسه

Applyman

تحصیل داروسازی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی می تواند یک موقعیت عالی جهت ادامه تحصیل و کار در فرانسه محسوب شود. افرادی که می خواهند تحت عنوان یک داروساز در این کشور فعالیت کنند، باید یک مدرک معتبر برای آن داشته باشند. در فرانسه دانشجویان این رشته پس از گذراندن واحدهای مختلف درسی در مدت زمان ۶ تا ۹ سال، موفق به دریافت مدرک دکترای داروسازی می شوند. ۲۴ دانشکده داروسازی فرانسه که به آن ها UFR گفته می شود در حال آموزش به دانشجویان این رشته می باشند. افرادی که قصد تحصیل داروسازی در فرانسه را دارند، ابتدا باید در آزمون ورودی آن شرکت نموده و ضمن کسب نمره قبولی، مدرک زبان فرانسوی حداقل B2 خود را ارائه دهند. قبولی و تحصیل در دوره داروسازی فرانسه بسیار سخت است اما دانشجویانی که از این رشته با موفقیت فارغ التحصیل شوند، می توانند درآمد خوبی در این کشور کسب کنند و اقامت فرانسه را دریافت نمایند.

تحصیل داروسازی در فرانسه

برنامه تحصیل داروسازی در فرانسه

افرادی که قصد تحصیل داروسازی در فرانسه و دریافت مدرک دکترای داروسازی دارند، باید سه دوره آموزشی را پشت سر بگذارند. این سه دوره به ترتیب شامل دوره PCEM، دوره DCEM و دوره رزیدنتی داروسازی عمومی می باشد. در پایان دوره سوم به فارغ التحصیلان مدرک دکترای داروسازی اعطا می شود. دوره اول دو ساله است که در پایان سال اول دانشجویان باید در یک آزمون رقابتی شرکت نمایند. هر دانشجو دو بار شانس دارد تا این آزمون را با موفقیت پشت سر گذارد. معمولا ۱۵ تا ۲۰ درصد دانشجویان در این آزمون نمره قبولی می آورند و وارد سال دوم می شوند. در سیستم آموزش رشته های پزشکی فرانسه، سال اول برای کلیه دانشجویان رشته داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری مشترک است.

در دوره دوم که چهار سال به طول می انجامد، افراد  باید در سمینارهای تعیین شده شرکت کنند، دوره انترنی را با موفقیت پشت سر گذرانند، از آزمون های دوره تئوری نمره قبولی بگیرند و مهم تر از همه برای ورود به دوره سوم  از این دوره با موفقیت فارغ التحصیل شوند. دوره سوم برای تحصیل داروسازی در فرانسه دو برنامه تحصیلی دارد که یکی داروسازی عمومی است و برنامه دیگر تخصص های دیگر این رشته است. دانشجویان در هر یک از این برنامه ها که شرکت کنند، در پایان دوره مدرک PharmD یا دکترای داروسازی را دریافت می نمایند.


پذیرش تحصیلی دانشگاه های فرانسه

اولین قدم در تمام پروسه های مهاجرت تحصیلی، پس از آماده سازی مدارک، درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کشور مورد نظر است و تحصیل داروسازی در فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست و متقاضیان و دانشجویان ابتدا باید درخواست خود را به دانشگاه های داروسازی فرانسه ارائه دهند تا با توجه به مدارک خود موفق به دریافت پذیرش تحصیلی شوند. در ادامه این بخش قصد داریم تا درباره مباحثی چون: درخواست پذیرش تحصیل داروسازی و مدارک لازم جهت در خواست پذیرش تحصیلی در رشته داروسازی اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.


 درخواست پذیرش تحصیل داروسازی در فرانسه

عوامل مختلفی در پذیرش تحصیل داروسازی در فرانسه موثر است که می تواند شامل دانشگاه مورد نظر، برنامه تحصیلی و ملیت متقاضی باشد. دانشکده های داروسازی شرایط آسانی برای متقاضیان تحصیل در این رشته در نظر گرفته اند. شرط اول این است که دانشجویان باید در آزمون ورودی دانشکده داروسازی نمره قبولی بیاورند و شرط دوم داشتن مدرک معتبر زبان فرانسه است زیرا آموزش دوره های پزشکی به زبان فرانسه انجام می شود. مدرک زبان مورد نیاز TCF یا TEF می باشد و حداقل سطح مورد قبول برای آن ها B2 است. پس از اینکه فرد متقاضی موفق به اخذ پذیرش تحصیل داروسازی در فرانسه شد باید در یک دوره پیش پزشکی شرکت کند. برای پذیرش داروسازی در فرانسه به مدارک زیر نیاز است.

 مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیل داروسازی در فرانسه

 مدارک لازم برای درخواست پذیرش تحصیل داروسازی در فرانسه به صورت کلی در فهرست ذیل در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است:

 • مدرک ترجمه شده دیپلم متوسطه
 • ریز نمرات دوره های تحصیلی به صورت ترجمه شده
 • دو توصیه نامه از اساتید قبلی
 • ارائه انگیزه نامه فرد متقاضی
 • ارائه مدرک زبان در سطح B2
 • دو ارجاع از استادانی که در گذشته به شما آموزش داده اند

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل داروسازی در فرانسه

ملیت متقاضی برای دریافت ویزای فرانسه اهمیت زیادی دارد. افرادی که از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا در دانشگاه های فرانسه پذیرش می گیرند، نیاز به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه ندارند. اما متقاضیان غیر اروپایی لازم است پس از پذیرش نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل داروسازی در فرانسه، ارائه مدرک معتبر زبان در سطح حداقل B2 و نامه پذیرش دانشگاه است. این مدارک باید تحویل Campus France یا کنسولگری فرانسه گردد تا آن ها نسبت به بررسی و تصمیم گیری در مورد آن اقدام کنند.

دولت فرانسه دو نوع ویزای تحصیلی صادر می کند. ویزای کوتاه مدت که سه ماهه است و ویزای بلند مدت که زمان آن بیش از سه ماه می باشد. بنابراین دانشجویانی که در رشته داروسازی پذیرش می گیرند باید به فکر اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت باشند. دانشجویان سال اولی می توانند از این ویزا به عنوان مدرک اقامت خود نیز استفاده کنند اما برای سال دوم وظیفه دارند تا ویزای اقامت فرانسه را اخذ نمایند. متقاضیان عزیز علاقه مند به تحصیل داروسازی در فرانسه ، وبسایت Etudes En France جهت ثبت نام ویزای تحصیلی از سوی دولت فرانسه راه اندازی شده است که متقاضیان ایرانی باید از طریق آن اقدام کنند.

شرایط دریافت ویزا برای تحصیل داروسازی در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیل داروسازی در فرانسه

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیل داروسازی در فرانسه به صورت زیر است:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • گذرنامه معتبر داری اعتبار کافی
 • نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • کارت سلامت معتبر یا بیمه درمان بین الملل
 • مدرکی که تمکن مالی متقاضی را نشان دهد همراه با پرینت حساب بانک که گردش حداقل ۶۱۵ یورو در ماه است.
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن
 • انتخاب برنامه تحصیلی دانشگاه پذیرش شده
 • بیمه درمانی بین الملل یا کارت سلامت معتبر

هزینه تحصیل داروسازی در فرانسه

شهریه تحصیل داروسازی در فرانسه به دانشگاه و برنامه ارائه شده توسط آن ها بستگی دارد. در این کشور، برنامه های داروسازی مختلفی ارائه می شود که هر کدام هزینه های خاص خود را دارند. تحصیل در رشته داروسازی فرانسه رایگان نیست اما دانشگاه های دولتی این کشور نسبت به دانشگاه های خصوصی شهریه بسیار پایینی دارند. زیرا دولت فرانسه بودجه قابل توجهی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دانشجویی به دانشگاه های دولتی اختصاص می دهد. در ادامه هزینه تحصیل مقاطع مختلف آموزشی این کشور را بیان می کنیم.

 • هزینه تحصیل برنامه های دوره کارشناسی: حدود ۱۷۰ یورو
 • هزینه تحصیل برنامه های دوره کارشناسی ارشد: حدود ۲۴۵ یورو
 • هزینه تحصیل برنامه های دوره دکترای تخصصی یا PhD: حدود ۳۸۰ یورو

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

برای یک دانشجوی بین المللی که مشغول به تحصیل داروسازی در فرانسه هستند، هزینه زندگی در فرانسه در حدود ۱۰۰۰ یورو در ماه است که با توجه به محل زندگی او می تواند بیشتر یا کمتر از این عدد باشد. به عنوان مثال در شهری مثل پاریس هزینه های زندگی بسیار بالاست اما زندگی در شهر رن هزینه کمتری دارد. در ادامه فهرستی از هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه آورده شده است.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرحدود ۶۶۰ یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در حاشیه شهرحدود ۵۲۰ یورو
هزینه خدمات آب، برق و …حدود ۱۴۰ یورو
اینترنتحدود ۲۸ یورو
بلیط یک طرفه مترو۱.۶ یورو
یک وعده غذایی در رستوران معمولیحدود ۱۳ یورو
یک بطری آب آشامیدنی۰.۵۹ یورو
یک بطری شیر۰.۹۵ یورو

اجازه کار برای دانشجویان داروسازی در فرانسه

دولت فرانسه شرایطی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده تا بتوانند پس از فارغ التحصیلی و تحصیل داروسازی در فرانسه ، در این کشور مشغول به کار شوند. حق کار برای این دانشجویان مخصوصا مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحت عنوان طرحی به نام ASP شناخته می شود. طبق این طرح به فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکترای اجازه داده می شود تا یکسال پس از پایان تحصیلات خود در فرانسه بمانند و مشغول کار شوند. اگر در این مدت افراد بتوانند کار مناسب پیدا کنند، اجازه اقامت آن ها تمدید خواهد شد و پس از سه سال پرداخت بیمه و مالیات می توانند اقامت دائم فرانسه را اخذ نمایند.


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل داروسازی در فرانسه و گاهی بیشتر:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

کمک هزینه مسکن در فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

دانشگاه هنر در فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

دانشگاه پی اس ال

دانشگاه ژان مونه

دانشگاه گرونوبل

دکترا در فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه تولوز


تحصیل داروسازی در فرانسه


دیدگاه‌ها

سلام آیا امکان دریافت فول فاند برای تحصیل داروسازی فرانسه وجود داره؟
من تازه دیپلم گرفتم میخوام برم فرانسه اما از پس هزینه ها برنمیام! آیا با کار دانشجویی میشه خرج زندگی رو تامین کرد؟

دانشگاه ها شرایط بورسیه فول فاند رو مشخص میکنن. با موسسه تماس بگیرید تا راهمایی بشید.

دیدگاهتان را بنویسید