ویزای کاری چین

Applyman

یکی از شرکای استراتژیک ایران در سال های اخیر، کشور چین بوده است. ایران بیشترین واردات خود را از این کشور دارد و برای همین است که بسیاری از افراد به دنبال ویزای کاری چین هستند تا بتوانند راهی برای مراودات تجاری با اتباع چینی پیدا کنند. دولت چین برای افرادی که شرایط کار در این کشور را دارند، ویزایی کاری چین که به نام ویزای Z شناخته می شود، صادر می کند. این ویزا به افرادی ارائه می شود که از کارفرمایان چینی پیشنهاد کار دارند یا برای اجرای یک پروژه تجاری باید در چین حضور داشته باشند. اما نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که دارندگان ویزای کاری چین فقط ۳۰ روز اجازه اقامت در این کشور را دارند و در این فاصله، کارفرما باید طبق قرارداد کاری منعقد شده، نسبت به اخذ اقامت موقت حداقل ۹۰ روزه و حداکثر ۵ ساله آن ها اقدام نماید.

به بیان دیگر اولین شرط برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به چین را دارند، داشتن پیشنهاد کار از سوی کارفرمای چینی است. همچنین این کارفرماست که باید اقداماتی چون درخواست ویزای کاری چین و اجازه اقامت موقت را برای شما انجام دهد. همانگونه که اشاره شد، اصلی ترین شریک راهبردی و تجاری ایران در سال های گذشته که در زمینه های مختلف تجاری، اقتصادی، تکنولوژی و … در ایران فعالیت داشته، کشور چین بوده است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، چین را به عنوان مقصد مهاجرتی خود جهت کار و اشتغال انتخاب می کنند. در این مقاله می خواهیم شما را با ویزای کاری چین و شرایط دریافت آن آشنا سازیم.

ویزای کاری چین

شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری چین

چین در سال های اخیر برای جذب افراد با استعداد و متخصص خارجی، سیاست های خود را تغییر داده و زمینه را برای اشتغال این افراد در چین تسهیل کرده است. افرادی خارجی که تمایل دارند در این کشور مشغول به کار شوند، می توانند فرایند دریافت ویزای کاری چین را به صورت آنلاین انجام دهند. از طرف دیگر کارفرمایان برای جذب نیروی کار خارجی باید قوانین و مقررات محلی را رعایت نموده، گواهینامه های مورد نیاز برای این کار را داشته باشند و به صورت قانونی درخواست جذب نیروی خارجی را اعلام نمایند. شرایط کلی برای اخذ ویزای کاری چین به شرح زیر است:

تحصیل در چین

 • داشتن حداقل سن ۲۴ سال تمام
 • ارائه گواهینامه سلامت که مورد تایید کشور چین باشد
 • داشتن تخصص و سابقه کافی در شغلی که قصد فعالیت در آن را دارند
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن رزومه قوی
 • گذرنامه با اعتبار کافی
 • نامه درخواست کارفرما برای جذب نیروی خارجی و داشتن موقعیت شغلی خالی مرتبط با تخصص فرد

کارفرما موظف است تا یک مجوز استخدام به صورت قانونی برای فرد متقاضی ارسال کند تا پرونده او به جریان بیفتد. افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری چین می شوند، می توانند خانواده خود را نیز با استفاده از ویزای S1 یا S2 همراه خود به چین ببرند. برای دریافت ویزای S که به نام ویزای همراه شناخته می شود، لازم است تا فردی که ویزای کاری چین را دریافت کرده، دعوت نامه ای برای خانواده خود ارسال کند و مدارک مربوط به اثبات خویشاوندی آن ها مانند سند ازدواج و گواهی تولد را به دولت چین ارائه دهد.


مقررات صدور ویزای کاری چین

 • ارائه گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار و داشتن یک صفحه خالی برای مهر
 • تکمیل دقیق و کامل فرم درخواست ویزای کاری چین
 • ارائه عکس در سایز پاسپورتی که به تازگی گرفته شده باشد
 • ارائه دعوت نامه ای که به وسیله سازمان های مربوطه چینی یا نهادهای مجاز صادر شده باشد
 • ارائه مجوز کار که دارای یکی از شرایط زیر باشد:
 1. سند تایید اجرائی به وسیله مقامات چینی برای اشتغال در زمینه امور فرهنگی
 2. گواهی ثبت از اداره صنعت و تجارت چین برای تاسیس دفتر نمایندگی شرکت های خارجی
 3. گواهی صادر شده به وسیله دفتر امور کارشناسان برای متخصصان خارجی
 4. مجوز اشتغال وزارت تامین اجتماع و منابع انسانی برای کارگران خارجی

انواع ویزای کاری چین

قبل از هر گونه اقدام برای دریافت ویزای کاری چین باید از ویزاهای مختلفی که دولت برای اشتغال در این کشور صادر می کند، آگاهی پیدا کنید. برای متقاضیان خارجی سه نوع ویزای کار صادر می گردد:

 • ویزای Z
 • ویزای M
 • ویزای R
انواع ویزای کاری چین

متداول ترین و رایج ترین ویزای کاری چین، ویزای Z است که برای اتباع خارجی که می خواهند در یک شرکت چینی مشغول به کار شوند و حقوق دریافت کنند، صادر می گردد. مدت اقامت این افراد باید بیش از شش ماه باشد. ویزای M برای افرادی صادر می شود که می خواهند کمتر از ۶ ماه برای انجام امور تجاری خود در چین اقامت داشته باشند و در هیچ شرکتی استخدام نشوند و هیچ حقوقی دریافت نکنند. و اما ویزای R که جزو جدیدترین ویزاهای ارائه شده توسط دولت چین است، برای جبران کمبود نیروی متخصص داخلی و جذب متخصصان و افراد با استعداد خارجی صادر می گردد.


شرایط کار و دستمزد در چین

چین مقررات خاص خود را برای کار در این کشور وضع نموده که بر مبنای سخت کوشی چینی ها پایه ریزی شده است. بر اساس قانون کار چین، زمان کاری استاندارد در طول هفته، ۴۰ ساعت است. زمان کار از ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر می باشد و دو روز شنبه و یکشنبه به عنوان روز تعطیل در نظر گرفته شده است. اما آنچه در عمل مشاهده می شود این است که فرهنگ اضافه کاری در چین وجود دارد که معمولا کارفرمایان برای آن دستمزدی پرداخت نمی کنند. میزان درآمد بستگی به رده شغلی دارد و برای اتباع خارجی عددی بین ۲۵ تا ۱۰۰ هزار دلار در سال می باشد. درآمد اشتغال در شرکت های محلی عددی بین ۱۵ تا ۵۰ هزار دلار است مثلا افرادی که کار ترجمه انجام می دهند دستمزدی بین ۱۵ تا ۳۰ هزار دلار در سال دریافت می کنند. همچنین به شاغلین در چین، ۲۰۰ دلار در ماه برای حق بیمه و ۱۵۰ دلار برای حق اجاره خانه پرداخت می شود.


دریافت ویزای کاری چین برای تدریس زبان انگلیسی

می توان گفت یکی از بهترین موقعیت های شغلی در چین که فرصت های زیادی برای آن وجود دارد، آموزش زبان انگلیسی است. افرادی که می خواهند در این زمینه فعالیت کنند، باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند، مدارک معتبر زبان خود را ارائه دهند و سابقه حداقل دو ساله شان را در زمینه آموزش زبان انگلیسی ضمیمه آن کنند. چین برای جویندگان کار خارجی در این کشور، محدودیت سنی قرار داده است. برای خانم ها شرط حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۵۵ سال و برای آقایان حداقل ۲۴ سال و حداکثر ۶۵ سال سن لازم است.


صدور ویزای کاری چین بر مبنای امتیاز

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که صدور ویزای کاری چین امتیاز محور است و هنگامی این ویزا برای شخص متقاضی صادر می شود که بتواند حداقل امتیاز لازم برای آن را کسب نماید. شاخص های مختلفی برای ارزیابی اتباع خارجی متقاضی ویزای کاری چین وجود دارد و فرد بر اساس امتیاز کسب شده در یکی از گروه های A, B یا C قرار می گیرد. در گروه A افرادی قرار دارند که توانسته اند بیشترین امتیاز لازم را جهت دریافت ویزای کاری چین بدست آورند. روند رسیدگی به پرونده آن ها سریع تر است و شانس بالایی برای استخدام در شرکت های مختلف چینی با قراردادهای طولانی مدت دارند. شاخص هایی که متقاضیان بر اساس آن ها ارزیابی و گروه بندی می شوند شامل میانگین درآمد سالانه، مدرک تحصیلی، سابقه کار، محل کار، سن، مهارت زبان چینی و … است.


مشاغل مورد نیاز چین

با توجه به اینکه چین در بخش هایی چون تجارت، کشاورزی، خدمات، صنعت و تولید وسعت زیادی دارد، بیشترین نیروی کار آن در این بخش ها مشغول فعالیت می باشند. این کشور نیاز نیروی انسانی بازار کارش را به وسیله اتباع و شهروندان خود تامین می کند و شاید فرصت های شغلی برای اتباع خارجی کم باشد اما با توجه به رشد و توسعه روز افزون اقتصاد این کشور، هر روز موقعیت های شغلی جدیدی در چین ایجاد می شود که می تواند فرصتی برای اشتغال افراد متخصص خارجی فراهم نماید. نیروی کار متخصص و با تجربه می تواند در زمینه هایی چون مدرس زبان انگلیسی، بازاریاب بین المللی و فناوری اطلاعات مشغول به کار شود. همچنین زمینه اشتغال در رشته هایی چون برق، تاسیسات، مکانیک، مدیر مالی، مدیر پروژه و … برای آن ها فراهم است.

مشاغل مورد نیاز چین

چگونگی کاریابی در چین

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم، اولین گام برای دریافت ویزای کاری چین، داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای چینی است. نخستین کاری که برای دریافت دعوت نامه باید انجام داد این است که مدرک تحصیلی و سابقه شغلی متقاضی جزو مشاغلی باشد که چین در آن ها کمبود نیرو دارد. همچنین داشتن رزومه قوی یک امتیاز مهم محسوب می شود. زیرا رزومه ای که به صورت حرفه ای و دقیق نوشه شده باشد می تواند کارفرمای چینی را به راحتی متقاعد کند. همچنین دانشجویانی که از دانشگاه های چین فارغ التحصیل می شوند، شانس زیادی برای اشتغال در این کشور دارند و می توانند ویزای کاری چین را به سرعت دریافت نمایند.


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص ویزای کاری چین :

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

مهاجرت به چین

اقامت چین

ویزای کاری چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید