ویزای تحصیلی چین

Applyman

یکی از اقداماتی که دانشجویان باید پس از پذیرش دانشگاه مورد نظر خود در چین و قبل از ورود به خاک این کشور انجام دهند، اخذ ویزای تحصیلی چین است. چین برای صدور این نوع ویزا مانند بعضی کشورها به دانشجویان ایرانی سخت گیری زیادی نمی کند و ویزای تحصیلی چین ظرف مدت کوتاهی برای متقاضی آن صادر می شود. با توجه به روابط دوستانه ای که بین ایران و چین وجود دارد، تحصیل در دانشگاه های این کشور می تواند آینده شغلی شما را تضمین نماید. در این مقاله سعی می کنیم مراحل مختلف اخذ ویزای تحصیلی چین را به صورت گام به گام برای شما بیان کنیم.

یکی از مطمئن ترین روش هایی که برای دریافت اقامت چین وجود دارد، دریافت ویزای تحصیلی چین است. دانشگاه های کشور چین از امکانات مدرن و پیشرفته ای برخوردار هستند و در سطح جهان دارای رتبه بالای علمی می باشند. بر اساس آمار اعلام شده، حدود پانصدهزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند. از جمله دلایلی که موجب ترغیب دانشجویان بین المللی برای دریافت ویزای تحصیلی چین می شود، شهریه پایین دانشگاه ها ی این کشور کهان و هزینه پایین زندگی در این کشور است. همچنین دولت چین هر سال بودجه قابل توجهی را به بورسیه تحصیلی دانشجویان خارجی اختصاص می دهد و این امر خود دلیل قانع کننده ای برای دریافت ویزای تحصیلی چین و مهاجرت تحصیلی به چین به شمار میرود.

اگر قصد ادامه تحصیل در چین را در این تا انتهای این مقاله با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من همراه شوید. کشور چین با داشتن جمعیتی در حدود ۱.۳ میلیارد نفر، رتبه اول کشورهای پر جمعیت را به خود اختصاص داده است و با وسعتی در حدود ۹.۶ میلیون کیلومتر مربع، سومین کشور وسیع دنیا می باشد. زبان رسمی این کشور چینی ماندارین و نژاد آن ها زردپوست است. بودائیسم، تائوئیسم و کنفوسیوس گرایی سه گرایش مذهبی پرطرفدار در چین هستند. کشور چین دارای نظام سیاسی سوسیالیستی است و حزب کمونیست بر این کشور حکمرانی می کند. چین از ۲۲ استان تشکیل شده و دو ناحیه اداره ویژه و چند منطقه مستقل دارد.

آب و هوای این کشور به دلیل وسعتی که دارد متنوع است و دارای مناطق سردسیری، بارانی، معتدل و گرمسیری می باشد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص دریافت ویزای تحصیلی چین خواهند بود.

ویزای تحصیلی چین

انواع ویزای تحصیلی چین

پس از اینکه فرد متقاضی از یکی از دانشگاه های چین پذیرش گرفت باید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی چین یا ویزای X اقدام کند. اما ویزای X دو نوع است:

 • ویزای X1 : برای دوره های تحصیلی که بیشتر از ۶ ماه طول می کشد صادر می شود.
 • ویزای X2 : برای دوره های تحصیلی که ۶ ماه و کمتر از آن طول می کشد صادر می شود.

در مرحله اول فرد متقاضی لازم است تا فرم درخواست ویزا را از سایت سفارت چین دانلود نموده و تکمیل کند. به این نکته توجه نمایید که قبل از صدور ویزا هیچگونه اقدامی برای رزرو بلیط هواپیما انجام ندهید، زیرا مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چین مشخص نیست و ممکن است چند روز طول بکشد. پس از این که ویزای تحصیلی چین صادر شد، آنگاه می توانید با خیال راحت بلیط سفر خود را خریداری نمایید. همچنین با توجه به ابهامات و پیچیدگی هایی که مهاجرت تحصیلی دارد، بهتر است در طول ترم از کشور چین خارج نشوید و سفر خود را به تعطیلات بین دو ترم موکول نمایید، زیرا امکان تحمیل هزینه های اضافی صدور ویزا وجود دارد.

انواع ویزای تحصیلی چین

آشنایی با شرایط ویزای X1چین

یکی از انواع ویزای تحصیلی چین ، ویزای X1 است. افرادی که ویزای X1 برای آن ها صادر شده، پس از ورود به چین، ۳۰ روز فرصت دارند تا از اداره مهاجرت و اقامت چین، درخواست مجوز اقامت موقت نمایند. حداکثر مدت زمان اعتبار این نوع اقامت ۵ سال است. مدارک لازم برای مجوز اقامت موقت عبارتست از: نامه پذیرش دانشگاه، اصل گذرنامه، گواهی سلامت، آدرس محل سکونت، عکس پاسپورتی و یکی از فرم های JW201 یا JW202.

با داشتن مجوز اقامت موقت می توانید به داخل و خارج کشور چین بدون پرداخت هیچ هزینه و به صورت رایگان در رفت و آمد باشید. پس از فارغ التحصیلی لازم است تا برای لغو این مجوز به اداره امور اتباع خارجی مراجعه نموده و برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، درخواست ویزای گردشگری ۳۰ روزه دهید.


آشنایی با شرایط ویزای X2چین

یکی از انواع ویزای تحصیلی چین ، ویزای X2 است. افرادی که دارای ویزای X2 هستند، نیازی به دریافت مجوز اقامت موقت ندارند و می توانند با داشتن این ویزا در چین اقامت داشته باشند. اگر طول دوره آموزشی آن ها بیش از ۶ ماه طول کشید، لازم است ۳۰ روز قبل از مدت انقضای ویزای خود برای تمدید به اداره اتباع خارجی مراجعه نمایند.


مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی چین

پس از صدور ویزای تحصیلی چین، دانشجو ۹۰ روز فرصت دارد تا وارد کشور چین شود و اقدامات لازم برای مجوز اقامت خود را انجام دهد. برای افرادی که از بورسیه تحصیلی دولت چین استفاده می کنند فرم JW201 استفاده می شود و افرادی که پرداخت شهریه دانشگاه را خودشان انجام می دهند فرم JW202 متعلق به آنهاست. لازم به ذکر است، دارندگان ویزای تحصیلی چین اجازه کار تمام وقت را ندارند اما با داشتن مجوز می توانند، کاری پاره وقت مانند تدریس زبان انگلیسی داشته باشند یا کارآموزی کنند. در غیر اینصورت امکان اخراج آن ها از دانشگاه وجود دارد. در ادامه درباره مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی چین توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد:

 • ارائه گواهی تمکن مالی. این گواهی برای اثبات توانایی دانشجو جهت پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در چین است. اگر فرد متقاضی شهریه دانشگاه خود را برای یکسال آینده پرداخت کند، شانس او برای دریافت ویزای تحصیلی چین بیشتر می شود.
 • ضمانت نامه امضا شده به وسیله والدین یا سرپرست متقاضی. این ضمانت نامه به این خاطر است که تبعیت دانشجو را از قوانین دانشگاه و کشور چین تضمین کند.
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی به زبان انگلیسی
 • ارائه فرم JW201 یا JW202 برای متقاضیان ویزای X1
 • گواهی سلامت مورد تایید کشور چین
 • کپی برابر اصل شده گذرنامه متقاضی
 • نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • عکس در سایز پاسپورتی
 • گواهی عدم سو سابقه
 • هزینه بررسی مدارک
 • مدرک زبان معتبر

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی چین

معمولا برای اینکه مسئولان مربوطه پرونده شما را بررسی کنند و نسبت به صدور ویزای تحصیلی چین اقدام نمایند، ۴ روز کاری زمان نیاز است. در صورتی که عجله دارید و نمی توانید ۴ روز صبر کنید، می توانید از خدمات ویزای فوری و اکسپرس استفاده نمایید. در اینصورت مدت رسیدگی به پرونده شما برای حالت اکسپرس ۲ تا ۳ روز کاری و برای حالت فوری، یک روز کاری طول می کشد.


شرایط دریافت ویزای همراه چین

افرادی که می خواهند خانواده شان را همراه خود به چین ببرند، باید برای آن ها درخواست ویزای همراه دهند. این ویزا شامل افرادی چون همسر، فرزندان، پدر، مادر، برادر و خواهر می باشد. ابتدا لازم است از طرف دفتر دانشجویان دانشگاه خود دعوت نامه ای برای خانواده تان ارسال گردد. همچنین باید قبل از سفر، مکانی را برای اقامت آن ها در نظر بگیرید. بعضی از دانشگاه های چین، دارای خوابگاه های خانوادگی هستند که در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. در غیر اینصورت باید به فکر اجاره یک آپارتمان باشید. اجاره آپارتمان در چین معمولا به صورت پیش پرداخت نیم سالانه یا سالیانه است. بنابراین برنامه ریزی برای تامین هزینه اجاره آپارتمان ضروری است. پیشنهاد ما این است که ابتدا به تنهایی به چین سفر کنید و پس از تکمیل مراحل ثبت نام دانشگاه و اخذ مجوز اقامت، نسبت به انتقال همراهان خود اقدام نمایید.

شرایط دریافت ویزا

انواع ویزای همراه چین

کشور چین دو نوع ویزا برای همراه صادر می کند که به صورت زیر است:

 • ویزای S1 : با استفاده از این ویزا می توانید برای همراه خود مجوز اقامت بگیرید.
 • ویزای S2 : دارندگان این ویزا امکان اخذ مجوز اقامت را ندارند.

بنابراین افرادی که برای تحصیل طولانی مدت به چین مهاجرت می کنند، باید برای همراهان خود درخواست ویزای S1 نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه چین:

 • گواهی خویشاوندی، ازدواج و تولد که به وسیله سفارت چین تایید شده باشد
 • فرم تکمیل شده ویزای همراه ویزای تحصیلی چین که عکس همراه روی فرم الصاق شده باشد
 • دعوت نامه دانشگاه که اسامی دانشجو و همراهان در آن ذکر شده باشد
 • گواهی سلامت از مراکز درمانی مورد تایید کشور چین
 • گواهی ازدواج که به صورت رسمی تایید شده باشد
 • گواهی تایید شده عدم سو پیشینه
 • گواهی زایمان برای فرزندان کودک
 • کپی مجوز اقامت دانشجو
 • کپی گذرنامه ها

هزینه اخذ ویزای تحصیلی چین

تعداد ورود مورد درخواست، ملیت متقاضی، محل اقامت او و استفاده از خدمات اکسپرس و فوری در هزینه صدور ویزای تحصیلی چین تاثیر می گذارند. اما می توانید بازه ۳۰ تا ۹۰ دلاری را در ذهن خود داشته باشید. این مبلغ معمولا هنگام مراجعه به سفارت یا کنسولگری چین از فرد متقاضی دریافت می گردد و قابل استرداد نیست. هر چقدر فرد تعداد ورودی های بیشتری را درخواست کند، هزینه ویزای تحصیلی چین او بیشتر خواهد بود.


ویزای تحصیلی چین و اخذ اقامت

راه های مختلفی برای اخذ اقامت از طریق دریافت ویزای تحصیلی چین وجود دارد. از جمله ای روش ها، اشتغال به کار در چین پس از پایان تحصیلات است. در صورتی که دانشجو بتواند پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، در این کشور مشغول به کار شود، طبق قوانین چین و پس از گذراندن فرایند تعیین شده توسط اداره مهاجرت، برای او اقامت کاری چین صادر می گردد. اگر دانشجویان دارای شرایط مالی مناسبی باشند می توانند از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت نیز اقامت چین را بدست بیاورند. اما راه دیگر برای اخذ اقامت چین، ازدواج با یک شهروند چینی است. دانشجویان خارجی اگر با یک شهروند چینی ازدواج کنند، می توانند اقامت و تابعیت چینی را بدست آورند. البته قوانین تابعیت در چین سختگیرانه است و آن ها افراد دو تابعیتی را نمی پذیرند. یعنی اگر فرد بخواهد تابعیت چینی داشته باشد، باید تابعیت قبلی خود را کنار بگذارد.


مزایای دریافت ویزای تحصیلی چین

همانگونه که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، دولت چین به دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های این کشور تحصیل می کنند، بورسیه های متنوعی اعطا می کند. دانشگاه های چین در سطح جهان شناخته شده هستند و از مرتبه علمی مناسبی برخوردارند. بنابراین دریافت ویزای تحصیلی چین و مهاجرت تحصیلی به چین می تواند یک امتیاز برای دانشجویان بین المللی باشد و برای همین است که هر ساله تعداد زیادی درخواست پذیرش از طرف متقاضیان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های کشور چین ارسال می گردد. در صورتی که به زبان چینی مسلط نیستید جای نگرانی نیست، زیرا بسیاری از دانشگاه های کشور چین دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کنند. همچنین فارغ التحصیلان می توانند اقامت این کشور را دریافت نمایند، البته اخذ اقامت چین مستلزم فراهم آوردن شرایط ویژه ای است.

مزایای دریافت ویزای تحصیلی چین

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی چین :

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

مهاجرت به چین

اقامت چین

ویزای تحصیلی چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید