شرایط اقامت دائم در کانادا

Applyman

مهاجرت به کانادا به عنوان کشوری به روز، پیشرفته، با سطح رفاه اجتماعی و امکانات فراوان همواره یک از گزینه های اصلی برای متقاضیان انواع روش های مهاجرت از قبیل مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کار ی به شمار میرود. در این میان آشنایی با شرایط اقامت دائم در کانادا و روش های آن میتواند در امر مهاجرت راهگشا باشد. به جهت کوتاه بودن روند اخذ اقامت و سیستماتیک بودن، مهاجرت به کانادا نسبت به مهاجرت به کشورهای هم رده خود از قبیل آلمان، اتریش و هلند متمایز تر است.

با توجه به رتبه بندی های جهانی کانادا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت به شمار میرود که این امر باعث شده تا مهاجران زیادی این کشور را به عنوان مقصد خود برگزینند. مهاجرت به کانادا از روش های گوناگونی از قبیل: اکسپرس اینتری Express Entry، اسکیل ورکر، برنامه تجربه کانادایی، برنامه نامزدی استانی،  سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، مهاجرت از طریق خانواده، مهاجرت به کبک امکان پذیر است که در این مقاله تلاش شده به صورت کامل به هر یک از این روش ها بپردازیم.

گروه مهاجرتی اپلای من با داشتن تجربه فراوان و آگاهی از شرایط اقامت دائم در کانادا آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در امر مهاجرت به کانادا میباشد.

شرایط اقامت دائم در کانادا

انواع روش ها و شرایط اقامت دائم در کانادا

همانطور که اشاره شد کشور کانادا دارای یکی از متنوع ترین روش ها برای مهاجرت است. شرایط اقامت دائم در کانادا در هر کدام از این روش ها متفاوت است و مدارک و ملزومات خاص خود را میطلبد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

  • تحصیل در کانادا
  • اکسپرس اینتری Express Entry
  1. برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP
  2. برنامه تاجران ماهر فدرال
  3. برنامه تجربه کانادایی CEC
  •  برنامه استانی PNP
  • سرمایه‌گذاری و کارآفرینی
  • مهاجرت از طریق خانواده
  • مهاجرت به کبک از طریق کار و سرمایه‌گذاری

همانطور که اشاره شد هر یک از روش های ذکر شده برای مهاجرت و اخذ اقامت کانادا شرایط و مدارک خاص خود را دارند که ما در گروه مهاجرتی اپلای من تلاش کردیم تا در این مقاله درباره هر یک از آنها توضیحاتی را خدمت متقاضیان محترم ارائه دهیم.


تحصیل در کانادا و شرایط اقامت دائم در کانادا

همواره یکی از آسانترین روش ها برای مهاجرت به هر کشوری مهاجرت تحصیلی به آن کشور است که کشور کانادا نیز از این قائده مستثنی نیست. از جمله شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق تحصیل در این کشور میتوان به داشتن نمرات و معدل قابل قبول و البته نمرات آزمون آیلتس اشاره کرد. در این میان باید توجه داشت که امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز در کشور کانادا فراهم است که در این حالت متقاضیان نیاز به نمرات و مدارک قابل قبولی دارند.

تحصیل در کانادا و شرایط اقامت دائم در کانادا

شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق تحصیل به این صورت است که متقاضیان با تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا و اخذ مدرک تحصیلی(لیسانس، فوق لیسانس و دکترا) این امکان را دارن که از دو روش برای اقامت دائم کشور کانادا اقدام کنند.

روش اول اینکه به متقاضیان پس از اتمام تحصیل تا سه سال ویزای جست و جوی کار یا open work permit اها خواهد شد تا با توجه به شراط خود شغل مورد نظر خود را پیدا کرده و از طریق آن برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنند(در بخش برنامه تجربه کانادایی CEC درباره این روش توضیح خواهیم اد).

در روش بعدی متقاضیان پس از تحصیل این امکان را دارند تا با مدارک خود برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا (درباره روش اکسپرس اینتری در بخش مربوطه بیشتر صحبت خواهیم کرد) اقدام نمایند که این دسته از متقاضیان با توجه به سابقه تحصیل و حضور در خاک کانادا روند سریع تر و سهل گیرانه تری را نسبت به سایر متقاضیان تجربه خواهند کرد. این روش با نام تجربه تحصیل کانادایی نیز شناخته خواهد شد.

برای مطلاعه بیشتر درباره شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق تحصیل در کانادا روی لینک کلیک کنید.


اکسپرس اینتری Express Entry

روش اکسپرس اینتری با توجه به شرایط اقامت دائم در کانادا یکی از سریع ترین و در عین حال بی دردسر ترین روش های مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا به شمار میرود که در سه برنامه مختلف قابل اجراست که در ادامه درباه حالت های مختلف آن صحبت خواهیم کرد. روش اکسپرس اینتری در اصطلاح سیستم آفیسر بیس میباشد که تمام مراحل آن به صورت اینترنی و بر پایه امتیاز بندی طراحی شده است. این روش مخصوص نیروی کار ماهر با سابقه کار و سطح زبان پیشرفته است که بر پایه اسکیل وورکر بنا شده است.

در این روش ابتدا بر اساس معیارهایی چون: سن،مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سابقه کار و… برای نتقاضی امتیاز تعریف میشود و سپس پروفایل متقاضی وارد پروسه بررسی و نتیجه گیری خواهد شد تا بر اساس نیازهای استان های مختلف به درخواست ها رسیدگی شود. در آخر با اولویت افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کرده اند و در صورت پذیرفته شدن در استان، برای فراد دعوت‌نامه‌هایی تحت عنوان ITA ارسال خواهد شد که به منزله اجازه ورود به خاک کانادا برای اقامت دائم میباشد.


1. برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP:

در ادامه بررسی شرایط اقامت دائم در کانادا به برنامه اسکیل وورکر فدرال خواهیم پرداخت. از جمله ملزومات اقدام برای برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP که یکی از سریع ترین و اصلی ترین کلای های اکسپرس اینتری به شمار میرود، داشتن حداقل یک سال سابقه شغلی(مشاغل تایید شده دولت کانادا) و نمره زبان است. امتیاز بندی این پروسه از 100 محاسبه خواهد شد که متقاضی نیاز به حداقل نمره 67 دارد تا وارد پروسه بررسی مارک شود. مراحل این پروسه همانطور که اشاره شد به ترتیب شامل: ساخت پروفایل، ثبت رزومه، احتساب امتیاز، بررسی پروفایل و در صورت قبولی صدور دعوتنامه توسط دولت کانادا خواهد بود. به صورت میانگین مراحل این پروسه حدود 6ماه تا یک سال زمان خواهد برد.


2. برنامه تاجران ماهر فدرال:

این برنامه مختص اشخاصی است که در زمینه ی تجاری مرتبط با مشاغل طبقه بندی شده توسط دولت کانادا دارای سابقه کار حداقل دوساله هستند و همچنین مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی نیز دارند. در این روش نیز متقاضی باید اقدام به ساخت پروفایل نموده و با توجه به رزومه خود امتیاز کسب کند تا پروفایل وارد پروسه بررسی شود. در میان شرایط اقامت دائم در کانادا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که داشتن پیشنهاد کاری در این برنامه الزامی نیست اما می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد.


3. تجربه کانادایی CEC:

در دامه شرایط اقامت دائم در کانادا درباره برنامه تجربه کانادایی صحبت خواهیم کرد. در شرایطی که متقاضی سابقه حداقل یک سال فعالیت شغلی در خاک کانادا به صورت نیروی کار ماهر را دشته باشد، این امکان را دارد تا برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کند. دولت کانادا در این برنامه این فرصت را به نیروهای کار ماهر میدهد تا شانس خود را برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا امتحان کنند. داشتن حداقل یک سال سابقه کار تحت عنوان نیروی کارماهر و مدرک زبان انگلیسی از جمله الزامات اولیه برای اقدام در این برنامه به شمار میرود. تمامی برنامه های ذکر شده اعم از برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP، برنامه تاجران ماهر فدرال و تجربه کانادایی CEC بر مبنایسیستم اکسپرس اینتری هستند و در سیستم امتیاز بندی بررسی خواهد شد، پس ایجاد پروفایل، امتیاز گیری و بررسی نهایی جزو لاینفک این برنامه ها خواهد بود.

نکته حائز اهمیت دیگر در برنامه تجربه کانادایی CEC این است که داشتن پیشنهاد شغلی میتواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد.

گروه مهاجرتی اپلای من با داشتن تجربه فراوان و آگاهی از شرایط اقامت دائم در کانادا آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در امر مهاجرت به کانادا میباشد.


 مهاجرت به کبک

 مهاجرت به کبک

شرایط اقامت دائم در کانادا در استان کبک به طور کلی از سیستم اکسپرس اینتری متفاوت است و مختص استان کبک و شهرهای آن میباشد که به دو روش کاری و سرمایه گذاری قابل اقدام است در هر یک از این برنامه ها این امکان را دارید تا در یکی از شهرهای استان کبک ساکن شوید. در ادامه درباره شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق کار و یا سرمایه گذاری در کبک صحبت خواهیم کرد.

مهاجرت از طریق کار در کبک:

مانطور که اشاره شد سیستم مهاجرت کاری به کبک به طور کلی از سیستم اکسپرس اینتری متفاوت است و سیستم امتیاز بندی خاص خود را دارد و متقاضی نیاز دارد تا حداقل 50 امتیاز را کسب کند. افراد واجد شرایط میتوانند در پرتال مخصوص همین استان پروفایل ایجاد کنند. بعد از ایجاد پروفایل و ارسال درخواست برای اخذ گواهی انتخابی کبک تحت عنوان CSQ باید منتظر بررسی پروفایل شخصی خود و اختصاص امتیاز بمانند.

سرمایه‌گذاری در کبک:

متقاضی در این روش نیاز به داشتن مبلغی معادل 2 ملیون دلار کانادا و داشتن حداقل 2 سال سابقه کار در یکی از حوزه های: مربوط به کشاورزی، تجارت یا صنعت، مشاغل حرفه‌ای، آژانس‌های بین‌المللی و مشاغل دولتی دارد. پس از قبولی باید حدود 1.200.000 دلار کانادا در یکی از حوزه‌های یادشده سرمایه‌گذاری شود.

پس از آن با توجه به شرایطی از قبیل: سن، مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مدک زبان متقاضی در بررسی ها تصمیم نهایی توسط اداره مهاجرت اتخاذ خواهد شد.


برنامه اقامت استانی PNP

این برنامه همانطور که از نام آن برداشت میشود مختص متقاضیانی است که قصد مهاجرت به یک استان خاص کانادا را دارند. به طور کلی هر استان علاوه بر عضویت در سیستم اکسپرس اینتری، دارای برنامه مهاجرتی جداگانه و خاص خود نیز هست که معمولا شامل چهار دسته: نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذارای، خانواده و دانشجویان فارغ‌التحصیل میشود. در این روش هر استان شرایط و ضوابط خاص خود را درخواست خواهد کرد و به طبع با برنامه کلی اکسپرس اینتری متفاوت خواهد بود. در حال حاضر به جهت علاقه استان های کانادا به جذب نیروی کار ماهر، این روش در میان شرایط اقامت دائم در کانادا در بین استان های مختلف کانادا رایج تر است.

سابقه کار حرفه‌ای، تحصیلات مناسب و مهارت کافی در زبان از جمله ملزوماتی است که متقاضیان با داشتن آنها می‌توانند از طریق استان مورد نظر خود برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق نیروی کار ماهر اقدام کنند.

شرایط اقامت دائم در کانادا در این روش به این صورت است که در ابتدا متقاضی نیازمند انتخاب نوع روش (برای مثال خود اشتغالی، نیروی کار ماهر، فرصت آلبرتا یا اکسپرس اینتری) است و سپس باید جهت دریافت تایید نامزدی توسط استان مورد نظر اقدام کنید.

در روش اکسپرس اینتری در برنامه استانی ابتدا شخص اقدام به تکمیل پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری میکند و پس از اخذ دعوتنامه از استان مورد نظر و ارائه آن در پروفایل خود در سیستم اکسپرس اینتری امتیاز خود را به 600 میرساند. پس از انجام این مراحل کلیه متقاضیان رتبه‌بندی شده و افراد منتخب دعوت‌نامه اقامت دائم خواهند گرفت.

برنامه اقامت استانی PNP

شرایط اقامت دائم در کانادا – مهاجرت از طریق خانواده

مهاجرت از طریق خانواده یکی دیگر از شرایط اقامت دائم در کانادا به شمار میرود و مختص به آن دسته از متقاضیانی است که یکی از اعضای خانواده شان در خاک کانادا زندگی میکند و مقیم این کشور میباشد. این روش با نام اسپانسر شیپ (sponsorship) نیز شناخته میشود و روش متداول و به نسبت راحتی برای اخذ اقامت کانادا به شمار میرود.

همانطور که از نام این روش یعنی اسپانسر شیپ (sponsorship) برمی‌آید، در این روش شخص مقیم کانادا میتواند پشتیبانی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ به عهده گرفته و از این روش برای کسب اقامت دائم آنها اقدام کنند. داشتن حداقل ۱۸ سال سن، عدم داشتن سوءسابقه، تعهد برای حمایت از اعضای خانواده در مدت مشخص و تلاش اعضای خانواده او جهت رسیدن به استقلال مالی و اثبات توانایی مالی شخص از جمله الزاماتی است که شخص مقیم کانادا برای دعوت از خانواده خود باید داشته باشد.


دریافت اقامت کانادا از طریق جاب آفر یا پیشنهاد شغلی

شرایط اقامت دائم در کانادا از طریق جاب آفر به صورت خلاصه به این صورت است که در صورتی که کارفرمای کانادایی بتواند اداره مهاجرت کانادا را مجاب به دعوت شما به عنوان نیروی کار کند و این در شرایطی است که اثبات کند نیروی کاری مانند شما در کانادا یافت نمیشود، شما این امکان را خواهید داشت که به عنوان نیروی کاری وارد خاک کانادا شده و پس از آن برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام کنید.


شرایط اقامت دائم در کانادامالک شرکت owner operator

این برنامه مناسب اشخاصی است که قصد تاسیس شرکت در کانادا دارند. مزیت این روش در این است که به میزان سرمایه خاصی نیاز ندارد و بسته به نوع بیزینس بسیار متفاوت است همچنین الزامی برای ارائه مدرک زبان ندارید و برنامه می تواند در کمتر از یک سال انجام شود. تجمیع مدارک، بررسی و ارزیابی بازار کانادا،  تهیه بیزینس پلن باتوجه به مشخصات متقاضی و شهر انتخابی کانادا، ثبت در اداره مهاجرت کانادا، دریافت ویزای کار متقاضی و اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا از جمله مراحلی است که در این روش باید طی کنید.

شرایط اقامت دائم در کانادا - مالک شرکت owner operator

نکاتی درباره شرایط اقامت دائم در کانادا

دعوتنامه ای که از طریق برنامه اکسپرس اینتری دریافت میکنید تنها 60 روز معتبر خواهد بود و برای به انجام رساندن باقی مراحل اقامت دائم باید طی همین مدت اقدام کنید.

در صورتی که از طریق اکسپرس اینتری برنامه اقامت استانی کانادا اقدام نموده اید، مراحل پیش رو مطابق سیستم اکسپرس اینتری خواهد بود.

شرایط اقامت دائم در کانادا برای سایر دسته‌های برنامه اقامت استانی به ترتیب مراحل: گردآوری مدارک، تکمیل فرم درخواست، پرداخت هزینه و ارسال درخواست پیش روی شما خواهد بود.


جهت کسب اطلاعات بیشتر مقالات ذیل در باره شرایط اقامت دائم در کانادا را مطالعه کنید:

دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم

هزینه تحصیل در کانادا

ویزای تحصلی کانادا

دانشگاه های کانادا

ویزای کاری کانادا

تحصیل در کانادادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید