شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

Applyman

شناخت شرایط بورسیه تحصیلی کانادا امر مهمی برای بهره مندی از بورسیه مناسب است. بسیاری از دانشگاه های کانادا خدمات مالی، فاند و بورسیه های مناسبی ارائه میدهند که بورسیه تحصیلی کانادا انواعی مانند Scholarships, grants, bursaries دارند.

کشور کانادا بورسیه های تحصیلی را درمقاطع مختلف ترجیحا بر اساس کیفیت مدارک تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی ارائه میدهد و این امر فضا را برای دریافت بورسیهبه شکل ملموسی رقابتی خواهد کرد. در ادامه این مقاله به معرفی توضیح شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و انواع آنها خواهیم پرداخت.

Scholarships: منبع دولتی، خصوصی و یا دانشگاهی دارند و بر اساس صلاحیت های دانشجو اعطا میشود و شروطی از قبیل معدل بالا، مقاله، و گاها نمره زبان انگلیسی یا جی آر ای دارد. به اسکولارشیپ ها فلوشیپ (fellowship) هم گفته میشود.

 grants و bursaries:  برخلاف مورد قبل، ملاک اصلی برای دریافت این نوع بورسیه نیاز مالی خواهد بود و برای مواقعی در نظر گرفته شده که دانشجویی نیاز مالی داشته باشد و از منبع معتبری به دانشگاه اطلاع داده شده باشد. در این موارد صلاحیت های مورد نیاز اسکولارشیپ نیاز نیست و معمولا برای دانشجویان داخلی استفاده میشود.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده راهنمایی و همراهی شما در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا هستند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

انواع بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا و انواع مختلف آن باعث شده تا علیرغم رقابتی بودن عرصه کسب بورسیه، شرایط برای دریافت آن از جانب متقاضیان تحصیل در کانادا فراهم باشد. در ادامه به ذکر مهمترین بورسیه های تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت.

 • بورسیه دانشگاهی برای دوره های مستر و دکتری
 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA
 • بورسیه خارج ازدانشگاه مانند بورس ونیه
 • کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship
 • Bursaries
 • بورس ترودو این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا در هر سال به ۱۵ نفر از متقاضی دوره دکترا اعطا میشود و مبلغ کل آن ۶۰ هزار دلار کانادا است.
 • بورس پست دکتری بنتینگ: سالی ۷۰ هزار دلار میباشد که به ۷۰ نفر از دانشجویان دوره های پست دکتری به مدت دو سال اعطا میشود.
 • بورسیه دانشگاهی برای دوره های مستر و دکتری: این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا در هر سال به ۵۰۰ نفر از دانشجویان کانادایی یا خارجی به مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا در سال اعطا میشود و صرفا مربوط به دوره دکتری است.
 • بورس ملکه الیزابت دوم: مختص دانشجویانی حوزه Commonwealth است که درای نوآوری هستند و به مدت دو سال پرداخت میشود.
 • بورس وزارت امور خارجه کانادا:این نوع از بورسیه هر سال به ۹۰۰ متقاضی اعطا میشود.

مبلغ بورسیه تحصیلی غیر قابل استرداد است و نیاز به بازگشت ندارد.


شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

باید توجه داشت که شرایط بورسیه تحصیلی کانادا برای بهره مندی از امتیازات آن با توجه به شایستگی های متقاضیان ارزیابی میشود، اما در حالت کلی مواردی از قبیل:

 • معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل قبلی(برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا)
 • معدل قابل قبول(با توجه به اعلام دانشگاه)
 • داشتن رزومه تحقیقاتی، پژوهشی و کاری قابل قبول و ممتاز
 • سن مناسب برای تحصیل در مقطع مورد نظر

در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی کانادا تعیین کننده خواهند بود. این در حالی است که هر مقدار کیفیت موارد ذکر شده بالاتر باشد امکان دریافت بورسیه، فاند و اسکالرشیپ مناسب تری را خواهید داشت.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

از نکات مهمی که تمام متقاضیان تحصیل در خارج ار کشور و به طبع تحصیل در کانادا باید به آن توجه کنند و در امر شرایط بورسیه تحصیلی کانادا بسیار حائز اهمیت است، برآورد و بررسی هزینه زندگی و تحصیل در کانادا میباشد. کشور کانادا با توجه به سطح کیفیت آموزشی و زندگی، به نسبت کشور های دیگر از هزینه های معقولی برخوردار است و این امر این کشور را به یکی از مقاصد اصلی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور بدل کرده. برای آن که درک درستی از هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا به دست بیاوری و بر اساس آن بتوانیم شرایط بورسیه تحصیلی کانادا را مورد بررسی قرار دهیم، در ادامه به توضیح هزینه های مختلف برای زندگی و تحصیل در کانادا خواهیم پرداخت.


هزینه دانشگاه های کانادا

به طور قطع اولین و مهمترین نوع هزینه ای که دانشجویان در کانادا با آن مواجه هستند و بر شرایط بورسیه تحصیلی کانادا تاثیر مستقیم خواهد داشت، شهریه و هزینه های دانشگاه است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شهر و استان انتخابی متفاوت خواهند بود و قدر مسلم، هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای کوچکتر کمتر خواهد بود.

شهریه های تحصیل در دانشگاه های کانادا عموما و به طور میانگین بین 12000 تا 30000 دلار کانادا خواهد بود. در فهرست ذیل به صورت میانگین اطلاعاتی را در خصوص شهریه های تحصیلی در مقاطع مختلف در انشگاه های کانادا در اختیار شما قرار خواهیم داد.

توجه داشته باشید مبالغ به صورت میانگین ارائه شده اند و همانطور که گفته شد هزینه های تحصیل با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و شهر و استان انتخابی متفاوت خواهند بود.

 • مقطع کاردانی و کارشناسی: بین ۱۸.۰0۰ تا ۲۰.0۰۰ دلار در سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: بین ۲۵.0۰۰ تا ۱۸.۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع دکترا: بین ۲۵.۰0۰ تا ۱۷.۰۰۰ دلار در سال

انواع اسکالرشیپ، فاند و بورسیه های تحصیلی کانادا که توسط دانشگاه ها و مراجع دولتی ارائه میشوند، با توجه به شایستگی های متقاضی این امکان را دارند تا در هزینه های تحصیلی تخفیف اعمال کنند و یا هزینه های آن را پوشش دهند.


هزینه زندگی در کانادا

علاوه بر هزینه های شهریه تحصیلی دانشگاه ها عامل دیگری نیز در شرایط بورسیه تحصیلی کانادا موثر خواهد بود و آن هزینه زندگی است که شمال هزینه مسکن و اقامت و هزینه روزمره مانند غذا، پوشاک و ایاب و ذهاب مشود.

دانشجویان برای اقامتگاه خود دو انتخاب پیش روی داردند که شامل اجاره منزل شخصی به طرق مختلف و یا اجراه خوابگاه میشود. اجاره منزل شخصی با توجه به موقعیت مکانی و کیفیت آن مبلغی در حدود ۸۰۰ الی ۲۸۰۰ دلار در ماه هزینه خواهد داشت و اجاره خوابگاه نیز با توجه به متغیر های ذکر شده مبلغی بالغ بر ۲۵۰ الی ۷۰۰ دلار کانادا در ماه خواهد بود.

الباقی هزینه های دانشجویی اعم از پوشاک و هزینه های زورمره مانند خوراک و حمل و نقل نیز با توجه به سبک زندگی اشخاص معین میگردد که به طو میانگین ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ دلار در ماه می باشد.


شرایط بورسیه تحصیلی کانادا – شرط سنی

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا با توجه به سن متقاضی نیز متفاوت خواهد بود که برای اخذ بورسیه لازم است تا همه افراد از یکسری شرایط خاص برخوردار باشند.

به طور کلی در بحث شرایط سنی اخذ بورسیه تحصیلی کانادا مواردی از قبیل:

 • عدم برخورداری از گپ تحصیلی (عدم فاصله زمانی از دریافت آخرین مدرک تحصیلی)
 • داشتن مهارت در زبان انگلیسی (داشتن نمره ۷ به بالا در آزمون آیلتس یا نمره ۱۰۰ به بالا در آزمون تافل)
 • برخورداری از تمکن مالی.

میتواند تاثیر گذار باشد.

* مبلغ تمکن مالی با توجه به موسسات آموزشی، دانشگاه ها و شهرهای کانادا متفاوت است اما به صورت میانگین حدود 12000 هزار دلار کانادا به انضمام شهریه دانشگاه است. اگر قصد دارید برای ویزای همراه نیز اقدام کنید حداقل ۱۷ هزار دلار کانادا برای تمکن نیاز دارید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا - شرط سنی

لطفا مقالات ذیل را برای مطالعه و کسب آگاهی بیشتر در مورد شرایط بورسیه تحصیلی کانادا مطالعه کنید:

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت علوم

پذیرش دانشگاه کانادا بدون مدرک زبان

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

روانشناسی در کانادا

ویزای تحصلی کانادا

دانشگاه های کانادا

اسکیل ورکر کانادا

ویزای کاری کانادا

تحصیل در کانادا

کالج های کانادادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید