ویزای تحصیلی ترکیه

Applyman

کشور ترکیه از سیستم آموزش عالی مدرن و معتبری برخوردار است و هر ساله بسیاری از دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی ترکیه ، راهی این کشور می شوند. تعدادی از دانشگاه های ترکیه را می توان در رتبه بندی جهانی مشاهده کرد. حتی برخی از این دانشگاه ها با دانشگاه های درجه یک دنیا تفاهم نامه های همکاری امضا کرده اند و از سیستم آموزشی آن ها بهره می برند و دانشجویان ممتاز خود را برای ادامه تحصیل به این دانشگاه ها اعزام می کنند.

دانشگاه های ترکیه نیز مانند بسیاری از مراکز آموزش عالی در سراسر دنیا، از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت می نمایند اما شهریه دریافتی آنها بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تر است. از طرف دیگر به دلیل نزدیکی کشور ترکیه به ایران، بسیاری از دانشجویان ایرانی، برای ادامه تحصیل خود این کشور را برمی گزینند و جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام می کنند. در این مقاله تلاش می کنیم تا شما را با مقاطع مختلف تحصیلی این کشور بیشتر آشنا کنیم و در مورد نحوه دریافت ویزای تحصیلی ترکیه توضیحات مفید ارائه دهیم.

ویزای تحصیلی ترکیه
ویزای تحصیلی ترکیه

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

با توجه به مقطع مورد نظر متقاضیان تحصیل در ترکیه، نوع ویزای تحصیلی ترکیه و شرایط و مدارک مورد نیاز ان متفاوت خواهد بود که در قسمت های بعدی به صورت کلی در باره هر یک از مقاطع تحصیلی کشور ترکیه اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد. سیستم تحصیلی ترکیه به چند بخش کلی از جمله: مدرسه، مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا تقسیم بندی میگردد که همانگونه که گفته شد دریافت ویزای تحصیلی ترکیه در هر یک از این مقاطع شرایط و مارک خاص خود را میطلبد.


ویزای تحصیلی ترکیه برای تحصیل در مدارس دولتی

برنامه آموزشی در مدارس دولتی ترکیه به دو دوره ابتدایی و متوسطه تقسیم بندی می شود و دانش آموزان برای تحصیل در این مدارس نباید شهریه ای پرداخت کنند. این دو دوره در مجموع ۱۲ سال طول می کشد که تحصیل در آن برای فرزندان اتباع ترکیه اجباری است. زبان آموزش در این دو دوره ترکی است و دانش آموزان پس از پایان دوره ابتدایی، دیپلم مربوط به این دوره را دریافت می کنند. همچنین به دانش آموزانی که از دوره دبیرستان فارغ التحصیل شوند، دیپلم دبیرستان یا لیز دیپلماتی تعلق می گیرد. دانش آموزانی که این دوره ۱۲ ساله را به پایان برسانند، می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نموده و در صورت قبولی تحصیلات خود را در سطوح عالی ادامه دهند. فرزندان مهاجران خارجی پس از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه برای ثبت نام در دوره ابتدایی و متوسطه باید به زبان ترکی مسلط باشند به همین جهت از آن ها یک آزمون تعیین سطح زبان ترکی گرفته می شود. همچنین به غیر از زبان ترکی، یک زبان خارجی دیگر در این دوره ۱۲ ساله به دانش آموزان آموزش داده می شود. دانش آموزان برای تحصیل در مقطع متوسطه می توانند بین دوره های دبیرستان و هنرستان یکی را انتخاب نمایند.


ویزای تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی

بسیاری از دانشگاه های ترکیه برنامه آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و تعدادی از آن ها در لیست برترین دانشگاه های دنیا جای دارند. همچنین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دیگری نیز در ترکیه واقع شده اند که شعبه ای از دانشگاه های برتر جهان هستند. اگر برای ثبت نام در مقطع کارشناسی تصمیم به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه گرفته اید، با برنامه های آموزشی متنوعی روبرو خواهید شد که با هر نوع توانایی، استعداد و سلیقه ای سازگاری دارند. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ۴ سال می باشد و دانشگاه های ترکیه برای این مقطع رشته های مختلفی ارائه می دهند، اما رشته هایی مانند معماری، هنرو علوم بیشترین سهم را در دانشگاه های این کشور دارند. زبان آموزش در مراکز آموزش عالی ترکیه به زبان ترکی و انگلیسی است. افراد متقاضی شرکت در دوره های انگلیسی زبان باید دارای مدرک معتبر زبان باشند تا مورد پذیرش دانشگاه قرار گیرند و ویزای تحصیلی ترکیه برای آنها صادر شود. همچنین متقاضیان ثبت نام در این مقطع ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه می باشند.


ویزای تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های ترکیه دو سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر سال دو ترم را پشت سر می گذارند که شروع ترم اول از ماه اکتبر است و تا ژانویه ادامه می یابد. همچنین ترم دوم از ماه فوریه آغاز می گردد و در جولای خاتمه می یابد. در طی این دو سال دانشجویان باید تعدادی از واحد های درسی را پاس کنند و برای فارغ التحصیلی از این مقطع از پایان نامه ای که تحت نظر استاد راهنمای خود آماده کرده اند دفاع نمایند. البته در برخی از دانشگاه های ترکیه الزامی به ارائه پایان نامه نیست و به جای آن دانشجو موظف به تحویل یک پروژه اجرایی به دانشگاه است. شهریه دانشگاه های دولتی ترکیه و دانشگاه هایی که برنامه های آموزشی خود را به زبان ترکی ارائه می دهند برای مقطع کارشناسی ارشد نسبت به دانشگاه های خصوصی و دوره های انگلیسی زبان بسیار ارزان تر است. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی لازم است تا مدرک معتبر زبان آیلتس یا تافل خود را با نمره قابل قبول ارائه دهند. اخذ ویزای تحصیلی ترکیه برای مقطع کارشناسی ارشد دارای شرایطی است که در ادامه توضیح خواهیم داد.


ویزای تحصیلی ترکیه برای مقطع دکترا

دانشجویان بین المللی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا لازم است که از طرف دانشگاه مورد نظر خود پذیرش شوند. پذیرش دانشجو در این مقطع برای هر دانشگاه شرایط جداگانه ای دارد اما به طور کلی متقاضی باید با اساتید دانشگاه انتخابی تماس گرفته و رزومه و پروپوزال خود را برای ایشان ارسال نماید. در صورتی که رزومه و پروپوزال متقاضی مورد تایید قرار بگیرد، می تواند فرایند ثبت نام دانشگاه را انجام دهد. اگر می خواهید شانس تان برای پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا افزایش یابد، لازم است که رزومه و پروپوزال خود را برای اساتیدی ارسال کنید که زمینه تحقیقاتی آن ها مشابه شماست. همچنین داشتن سوابق تحصیلی درخشان، تالیف کتاب، مقالات معتبر و … از عوامل موثر در پذیرش دانشجو برای تحصیل دکترا در ترکیه است. به دلیل اینکه دانشگاه های این کشور برنامه مقطع دکترا را به زبان انگلیسی برگزار می کنند، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ یا تافل با حداقل نمره ۷۹ مورد نیاز می باشد.


شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

شرط اصلی برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه داشتن نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور است. متقاضی پس از دریافت نامه پذیرش باید مدارک لازم برای صدور ویزا را آماده نموده و به کنسولگری یا سفارت ترکیه مراجعه نماید. مسئول مربوطه با بررسی مدارک متقاضی و انجام مصاحبه با او، نسبت به تایید یا عدم تایید صدور ویزای تحصیلی ترکیه اقدام می نماید. مدت زمان انتظار برای صدور این نوع ویزا سه ماه و هزینه آن ۴۸ دلار است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ترکیه

پس از اینکه نامه پذیرش از طرف دانشگاه مورد نظر در ترکیه به دست متقاضی رسید، لازم است که مدارک زیر را برای صدور ویزای تحصیلی ترکیه آماده کند.

  • گذرنامه دارای اعتبار
  • دو قطعه عکس در سایز پاسپورتی
  • تصویر نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر
  • گواهی تمکن مالی دانشجو
  • گواهی عدم سو پیشینه کیفری
  • رسید پرداخت هزینه صدور ویزای تحصیلی ترکیه
  • گواهی پزشکی که سلامت جسمی متقاضی را نشان دهد

افرادی که ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت می کنند پس از ورود به خاک این کشور باید نسبت به دریافت مجوز اقامت دانشجویی ترکیه اقدام نمایند. برای این امر لازم است دانشجو به اداره روابط خارجی مراجعه کند و با ارائه ویزای تحصیلی، نامه پذیرش دانشگاه و دیگر مدارک لازم، اقامت یکساله ترکیه را دریافت نماید. همچنین دانشجو موظف است تا دو ماه پیش از پایان اعتبار مجوز اقامت خود، اقدامات لازم برای تمدید آن را انجام دهد در غیر اینصورت جریمه خواهد شد.


هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

همانطور که اشاره کردیم، هزینه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی ارزان تر از زبان انگلیسی است. یکی از نکات حائز اهمیت برای متقاضیان ویزای تحصیلی ترکیه اطلاع از هزینه های دانشجویی در این کشور است. دانشگاه هایی که برنامه های تحصیلی خود را به زبان ترکی ارائه می دهند، سالانه مبلغی بین ۲۵۰ تا ۷۵۰ دلار از دانشجو دریافت می کنند، در صورتی که دانشگاه های انگلیسی زبان، شهریه سالانه ای بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار دارند. علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان باید به فکر هزینه زندگی در ترکیه نیز باشند. بیشتر دانشگاه های این کشور دارای خوابگاه های دانشجویی هستند که با دریافت هزینه ای اندک، آن را در اختیار متقاضیان قرار می دهند. همچنین هزینه زندگی در ترکیه برای یک دانشجو بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه است که البته این رقم برای شهرهای بزرگی چون استانبول به ۸۰۰ دلار در ماه نیز می رسد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه
شرایط اخذ ویزای تحصیلی

کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویانی که می خواهند پس از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و در کنار تحصیل در ترکیه، مشغول به کار شوند باید مجوز داشته باشند. مجوز کار از سوی وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه صادر می شود و بازار کار این کشور تحت نظر اتحادیه کارگری و اداره کار می باشد. از طرف دیگر به دلیل نرخ بالای بیکاری در ترکیه، پیدا کردن شغل مناسب برای دانشجویان بین المللی کمی سخت است. همچنین افرادی که می خواهند وارد بازار کار ترکیه شوند باید به زبان ترکی تسلط کافی داشته باشند، زیرا مردم این کشور به این زبان با یکدیگر صحبت می کنند. البته دانشجویان ممتاز که دارای سوابق تحصیلی درخشان هستند شرایط بهتری برای پیدا کردن یک شغل مناسب با حقوق بالا در ترکیه دارند. معمولا اعتبار مجوزهای کار برای اتباع خارجی یکساله است و اگر قرارداد کاری فرد ادامه پیدا کند، می توان آن را به مدت ۳ تا ۶ سال تمدید نمود. افرادی که ۸ سال در ترکیه کار کرده باشند، امکان دریافت مجوز کار دائمی را دارند.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص ویزای تحصیلی ترکیه :

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه

اقامت ترکیه

اپلای ترکیه

آزمون yos

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید