مهاجرت به کشور چین

Applyman

مهاجرت به کشور چین در سالهای اخیر و با توجه به تغییرات ساختاری سیستم آموزشی که امکانات و کیفیت بیسابقه ای را برای متقاضیان رقم زده، مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشور های خارجی قرار گرفته. علت این استقبال تنها در سیستم آموزشی این کشور خلاصه نمیشود و علل گوناگونی این کشور کهن را در صدر مقاصد مهاجرتی جهان قرار داده. چین دارای رتبه اول جمعیت در جهان است و ۳/۱ میلیارد نفر در این کشور پهناور و کهن زندگی می کنند. پکن نام پایتخت چین است و مردم این کشور به زبان چینی سخن می گویند. چین دارای حکومتی سوسیالیسیتی تک حزبی است و اقتصاد آن تا سال ۱۹۷۸ به شکل دستوری و متمرکز بود اما پس از مرگ مائو، رهبران جدید این کشور مثل دنگ شیائوپنگ، تغییرات بنیادی در اقتصاد چین ایجاد کردند و آن را به سمت اقتصاد بازار آزاد هدایت نمودند.

در حال حاضر چین دومین جایگاه اقتصاد بزرگ دنیا را پس از آمریکا از آن خود کرده است و پیش بینی می شود در سال هایی نه چندان دور به قدرت اقتصادی اول جهان تبدیل شود. از نظر جغرافیای سیاسی، این کشور از ۲۲ استان، ۴ شهر با مدیریت مستقیم، ۵ منطقه خودمختار و ۲ منطقه خودمختار ویژه تشکیل شده است. چین یکی از کشورهایی که در سال های اخیر توجهات را به خود جلب کرده و شرایط مناسبی برای زندگی دارد. اگر به فکر مهاجرت به کشور چین هستید، ما در گروه مهاجرت اپلای من و در این مقاله اطلاعات مورد نیاز برای یک مهاجرت بی دردسر را بیان می کنیم.

مهاجرت به کشور چین

روشهای مهاجرت به کشور چین

وضعیت اقتصادی مساعد چین و راحتی شرایط زندگی این کشور موجب شده تا افرادی زیادی به فکر مهاجرت به کشور چین بیفتند. برای این امر راه های مختلفی وجود دارد که در برخی از آن ها علاوه بر اجازه اقامت، تابعیت چین نیز به فرد اعطا می گردد. البته دولت چین افراد دو تابعیتی را قبول ندارد و کسی که بخواهد تابعیت چینی داشته باشد، باید از تابعیت قبلی خود چشم پوشی کند. راه های مهاجرت به کشور چین و اخذ اقامت این کشور عبارتند از:

 • اقامت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • کارآفرینی و سرمایه گذاری در چین
 • ویزا کار چین
 • تحصیل در چین
روشهای مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به کشور چین از طریق تحصیل

در کشور چین دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که تعدادی از آن ها جزو دانشگاه های برتر دنیا می باشند. در این کشور هزینه تحصیل بسیار مناسب و پایین است و به همین خاطر بسیاری از دانشجویان بین المللی به چین مهاجرت می کنند. مقطع کارشناسی معمولا به زبان چینی تدریس می شود اما اگر این زبان را یاد بگیرید، تقریبا هیچ هزینه ای بابت تحصیل از شما دریافت نمی گردد. دانشجویان بین المللی می توانند به صورت پاره وقت کار کنند و پس از فارغ التحصیلی نیز موقعیت های شغلی مناسب برای آن ها فراهم است. هزینه تحصیل در کشور چین بین ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ یوآن می باشد.

مهاجرت به کشور چین از طریق تحصیل

مهاجرت به کشور چین از طریق کار

جمعیت چین بسیار زیاد است و از همین رو مهاجرت به کشور چین از طریق کار کمی دشوار می باشد. اما اگر از تخصص و توانایی های ویژه برخوردار باشید و از سوی یک کارفرمای چینی برای شما دعوتنامه ارسال شود، آنگاه می توانید برای کار به چین مهاجرت نموده و اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. همچنین اتباع خارجی که دارای شرایط زیر باشند، می توانند اقامت دائم چین را اخذ نمایند.

 • به عنوان متخصص در یکی از شرکت های چین فعالیت می کنند و دارای ۵ سال سابقه کار پیوسته هستند.
 • تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه های چین به پایان رسانده اند و می خواهند در این کشور سرمایه گذاری کنند.
 • دارای درآمد بیش از ۶۰۰ هزار یوآن در سال هستند و به مدت ۴ سال پیاپی در این کشور اقامت داشته اند.
مهاجرت از طریق کار

مهاجرت به کشور چین از طریق کارآفرینی

رشد اقتصادی که در سال های اخیر در کشور چین رخ داده، حاصل قوانین و سیاست های دولت این کشور بوده است. چین با جذب افراد نخبه و سرمایه گذاری بر روی آنها توانسته به موفقیت های چشمگیری در اقتصاد کلان خود دست پیدا کند. به همین خاطر اگر یک کارآفرین بتواند ایده های خود را عملی نموده و با ایجاد یک کسب و کار جدید، به رشد اقتصادی و سودآوری کمک نماید، می تواند پس از چند سال فعالیت نسبت به دریافت تابعیت چینی و اخذ اقامت دائم اقدام کند. ویزای کارآفرینی چین ۵ تا ۱۰ سال اعتبار دارد و در اسرع وقت صادر می شود.


مهاجرت به کشور چین از طریق سرمایه گذاری

یکی از راه های دیگر مهاجرت به کشور چین ، سرمایه گذاری در این کشور است. روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در چین وجود دارد که شامل ثبت شرکت، خرید ملک و کارآفرینی می شود. هر کدام از این روش ها نیاز به سرمایه اولیه مشخصی دارد و در صورتی که فرد قادر باشد سرمایه لازم و شرایط دیگر را فراهم نماید، می تواند اقامت دائم چین را دریافت کند. در ادامه هر یک از روش های سرمایه گذاری در چین را توضیح می دهیم.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به کشور چین از طریق ثبت شرکت

برای ثبت شرکت در چین باید یک فرایند مشخص را طی کنید. این فرایند شامل مراحل زیر است:

 1. شهری را که قصد ثبت شرکت در آن را دارید انتخاب نمایید. یادتان باشد شهرهایی را مد نظر قرار دهید که برای موضوع فعالیت شرکت شما، مطلوب باشند.
 2. ساختار شرکت خود را انتخاب کنید.
 3. یک فرد یا شرکت خارجی را به عنوان سرمایه گذار برگزینید و تشریفات اداری برای ثبت شرکت را پیگیری نمایید.
 4. انتخاب نام انگلیسی برای شرکت بلامانع است و می توانید مهر شرکت را به این اسم سفارش دهید.
 5. برای اخذ گواهی تجاری، مدارک خود را به ادارات صنعتی و تجاری چین تحویل نمایید تا تایید کنند و بتوانید تشکیل پرونده دهید.

مهاجرت به کشور چین از طریق خرید ملک:

خرید ملک به تنهایی موجب صدور اقامت دائم برای فرد خریدار نمی گردد. افرادی که قصد مهاجرت به کشور چین را دارند، با خرید ملک شانس خود را جهت اخذ تابعیت و اقامت دائم چین بالا می برند. در سال های اخیر قیمت املاک و مستغلات در این کشور روندی کاهشی داشته و همین امر موجب شده که افراد خارجی به فکر خرید ملک در چین بیفتند. اما شرایط خرید کمی متفاوت است، بدین صورت که دولت چین مالکیت ملک را به خریدار منتقل نمی کند، بلکه فرد خریدار می تواند از منافع ملک خریداری شده به مدت ۷۰ سال بهره مند شود. همین امر می تواند به دریافت اقامت دائم چین کمک نماید. لازم به ذکر است، مالکیت تمام املاک چین در اختیار حزب کمونیست این کشور می باشد.


مهاجرت به کشور چین از طریق ازدواج

یکی از راه های مهاجرت به کشور چین و اخذ اقامت چین، ازدواج است. افرادی که می خواهند با یک تبعه چینی ازدواج کنند باید دارای یک سری شرایط باشند. حداقل سن ازدواج در چین برای خانم ها ۲۰ سال و برای آقایان ۲۲ سال می باشد. افراد متقاضی ازدواج لازم است یک گواهی از وضعیت خود تهیه کنند و به تایید وزارت امور خارجه برسانند. البته در بعضی از استان های چین، این شرح وضعیت باید توسط دفاتر اسناد رسمی مهر و امضا شده باشد. برای مهاجرت به کشور چین از طریق ازدواج، مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

 • درآمد قابل قبول و گواهی اشتغال به کار معتبر
 • گواهی وضعیت که شامل مواردی چون ملیت، تاریخ و محل تولد، شماره ملی، جنسیت و وضعیت تاهل است. این گواهی باید مورد تایید یک وکیل رسمی قرار بگیرد و پس از آن توسط مقامات رسمی تایید شود. مدت اعتبار این گواهی سه ماه از تاریخ تنظیم است.

پس از این که شخص با همراه داشتن مدارک فوق به کشور چین وارد شد، باید به منطقه ای که نامزدش در آنجا زندگی می کند مراجعه نموده و خود را به یکی از بیمارستان های منتخب معرفی نماید تا پس از چکاپ و تایید پزشک، اجازه ازدواج صادر گردد.


برای مطالعه بیشتر در خصوص مهاجرت به کشور چین مطالب ذیل را پیشنهاد میکنیم:

ویزای تحصیلی چین

ثبت شرکت در چین

دانشگاه های چین

ویزای کاری چین

مهاجرت به چین

کار در چین


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید