دانشگاه های پزشکی مسکو

Applyman

دانشگاه های پزشکی روسیه و در کل تحصیل پزشکی در روسیه به دلایل متعددی چون: عدم نیاز به مدرک زبان، اعتبار و کیفیت آموزش پزشکی در یبن دانشگاه های جهان و پایین بودن هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه در کنار هزینه های پایین زندگی در روسیه مورد استقبال نتقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بوده است. در این میان دانشگاه های پزشکی مسکو از این قاعده مستثنی نیستند و این مزایا شامل حال این دانشگاه ها نیز میشود.

تحصیل در دانشگاه های پزشکی مسکو به دلیل پاییتخت بودن این شهر مورد توجه بیشتری واقع میشود اما باید اشاره کرد که امکانات آموزشی در تمام ایالات روسیه به نحو یکسان گسترده هستند و اختلاف فاحشی در این امر بین اسان های کشور روسیه وجودد ندارد.

ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از کارشناسان تحصیل کرده در خاک روسیه قصد داریم در ادامه این مقاله شما را با دانشگاه های پزشکی مسکو و تحصیل در روسیه که رتبه جهانی مطلوبی دارند و همچنین مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیز هستند آشنا کنیم.

دانشگاه های پزشکی مسکو

کلیات تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل پزشکی در روسیه دانستن چند نکته ضروری است که پیش از صحبت درباره دانشگاه های پزشکی مسکو به طور خلاصه درباره شرایط تحصیل پزشکی در روسیه توضیحاتی را خدمت شما ارائه میدهیم.

تحصیل پزشکی در روسیه 6 سال، تحصیل دندان پزشکی 5 سال و تحصیل در رشته داروسازی به 5 سال به طول خواهد انجامید. در این بین ذکر این نکته مهم است که تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی میسر است اما صرفا تحصیل به زبان روسی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی میباشد و تحصیل در رشته داروسازی صرفا به زبان روسی امکان پذیر است. رشته های پزشکی از سایر رشته ها مستثنی نیستند و برای ورود به دانشگاه در رشته ها پزشکی نیز نیاز به گذراندم دوره پادفک میباشد.

دوره پادفک به منزله دوره کالج در دیگر کشورها میباشد که در آن دانشجویا پیش از ورود به دانشگاه به فراگیری زبان روسی و پیش نیاز های دانشگاه خواهند پرداخت که دانشگاه های پزشکی مسکو نیز از این قانون مستثنی نیستند.

دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهانی نیز دارای اعتبار و رتبه خوبی هستند و مدارک تحصیلی روسیه نیز در تمام جهان حائز اعتبارند. تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به کیفیت آموزشی بالا و هزینه های پایین برای تحصیل بی شک یکی از گزینه های قابل تامل برای علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور است.

دانشگاه های پزشکی مسکو

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

وزارت بهداشت و آموزش پزشکی در شروع هر سال تحصیلی طی اطلاعیه ای لیست دانشگاه‎های خارجی مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی را جهت ادامه تحصیل رشته پزشکی در کشورهای مختلف را اعلام می نماید و در میان دانشگاه‎های پزشکی روسیه، دانشگاه‎های سچنوا، سماشکو، پاولف، لومونوسف و نووسیبیرسک به عنوان مراکز آموزشی مورد تایید این سازمان روسیه اعلام شده است.


دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه

 • Peter the Great Saint-Petersburg Polytechnic University دانشگاه پلی تکنیک پیتر سنت پطرزبورگ
 • National Research Tomsk Polytechnic University دانشگاه ملی تحقیقاتی پلی تکنیک تومسک
 • National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)
 • Bauman Moscow State Technical University (دانشگاه ملی فنی باوومان مسکو)
 • Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT / Moscow Phystech)
 • Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University)
 • Lomonosov Moscow State University دانشگاه ملی لومونوسوف مسکو
 • Saint-Petersburg State University دانشگاه ملی سنت پطرزبورگ
 • Kazan (Volga region) Federal University دانشگاه فدرال کازان
 • The National University of Science and Technology MISIS
 • Novosibirsk State University دانشگاه ملی نوووسیبیریسک
 • Southern Federal University دانشگاه فدرال جنوبی
 • National Research Saratov State University
 • Tomsk State University دانشگاه ملی تومسک
 • Ural Federal University دانشگاه فدرال اورال
 • Far Eastern Federal University
 • Higher School of Economics
 • ITMO University

دانشگاه های پزشکی مسکو

در ادامه این بخش به معرفی دانشگاه های پزشکی مسکو که مورد تایید وزارت بهداشت نیز هستند خواهیم پرداخت. بار دیگر به این موضوع اشاره میکنیم که واقع شدن این دانشگاه ها در مسکو دال بر بالاتر بودن کیفیت آموزشی آنها نیست و امکانات آموزشی در تمام ایالات روسیه به نحو یکسان گسترده هستند و اختلاف فاحشی در این امر بین اسان های کشور روسیه وجودد ندارد.

دانشگاه لومونوسف (Lomonosov Moscow State University)، دانشگاه سچنوا (Sechenov university) و دانشگاه سماشکو(Moscow State University of Medicine and Dentistry) از جمله دانشگاه های پزشکی مسکو هستند که مورد تایید وزارت بهداش نیز میباشد. در ادامه به ترتیب درباره این دانشگاه های توضیح خواهیم داد.


دانشگاه لومونوسف

دانشگاه لومونوسف با رتبه 108 در فهرست QS و رتبه 48 در CWYR قرار گرفته و با معماری بی نظیر و باشکوه بی شک معتبر ترین دانشگاه در بین دانشگاه های پزشکی مسکو و روسیه به شمار می آید. دانشگاه لومونوسف علاوه بر رشته های پزشکی در رشته های ریاضی، مکانیک، کامپیوتر، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، علوم پایه، روانشناسی، اقتصاد، حقوق و همچنین در موضوعات پژوهشی در رشته‌های مکانیک، فیزیک هسته‌ای، نجوم و… به آموزش دانشجویان و متقاضیان بین المللی میپردازد. ساختمان اصلی دانشگاه لومونوسف به عنوان یکی از 7 برج بلند روسیه شناخته میشود و به لحاظ معماری بی شک جزو شاهکار های معماری است.

در بین دانشگاه های پزشکی مسکو دانشگاه لومونوسف در دو ترم تحصیلی سپتامبر و فوریه اقدام به جذب دانشجو میکند و رشته های خود را در مقاطع پیش دانشگاهی (1 ساله)، کارشناسی (4 ساله)، کارشناسی ارشد ناپیوسته (2 ساله)، دکتری ناپیوسته (3 ساله) و دکتری پزشکی (6 ساله) ارائه میدهد.

دانشگاه لومونوسف

دانشگاه های پزشکی مسکو _دانشگاه سچنوا

دانشگاه ‎سچنوا جزو قدیمی‌ترین دانشگاه های پزشکی مسکو است که دورهای آموزشی را در طیف وسیعی از تخصص‌ها مربوط به درمان و مراقبت فراهم آورده است. در این دانشگاه کلیه مراحل آموزشی دانشجویان در ۷ مرکز بالینی و ۱۶ آزمایشگاه مجهز متعلق به خود دانشگاه انجام می‌گیرد.

پزشکی عمومی (۶ سال)، دندانپزشکی (۵ سال)، بیماری اطفال (۵ سال)، داروسازی (۵ سال)، روانشناسی بالینی (۵ سا)ل و پرستاری جزو رشته های پزشکی هستند که در حال حاضر در این دانشگاه ارائه میشوند.

شهریه دوره پاد فک$۶,۶۰۰
شهریه پزشک عمومی$۱۲,۱۰۰
شهریه دندانپزشکی$۱۲,۱۰۰
شهریه داروسازی$۷,۳۰۰
دانشگاه سچنوا

دانشگاه سماشکو

دانشگاه سماشکو یا همان دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی دولتی سماشکو، یکی از پرآوازه ترین دانشگاه های پزشکی مسکو از بزرگ‌ترین دانشگاه‎های پزشکی روسیه است و از مراکز فعال در تحصیل پزشکی روسیه در قاره اروپا است. این دانشگاه با ساختمان به روز و مجهز به چندین کلینیک و لابراتوار است. همه ساله حدود هشت هزار دانشجو از نقاط مختلف روسیه و همچنین دیگر کشورهای جهان در ۱۰ دانشکده این دانشگاه به تحصیل میپردازند. حدود 1600 استاد از پزشکان و اساتید برتر روسیه در این دانشگاه به تدریس مشغول هستند.

شهریه آموزش زبان روسی (پادفک)۱ سال ۲,۵۰۰ دلار
شهریه پزشکی عمومی۶ سال۵,۸۶۰ دلار
شهریه دندانپزشکی۵ سال۷,۲۴۰ دلار
دانشگاه سماشکو

مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را مرتبط با دانشگاه های پزشکی مسکو مطالعه فرمایید

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید