تحصیل در روسیه

راهنمای تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه سالیانه دانشجویان زیادی را جذب این کشور زیبا و پهناور می کند و یکی از عوامل مهمی که باعث جذب دانشجویان به این کشور می شود، بورسیه هایی که دولت این کشور برای تحصیل در روسیه به دانشجویان می دهد. یکی دیگر از عوامل جذب دانشجویان وجود بازار کار در روسیه است، که دانشجویان علاوه بر تحصیل می توانند به راحتی در این کشور کار کنند.

اطلاعات بیشتر

شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در این کشور سالیانه دانشجویان زیادی را به خود جذب میکند. یکی از موثر ترین عواملی که باعث می شود دانشجویان خارجی زیادی به قصد تحصیل به روسیه مهاجرت کنند، بورسیه های تحصیلی روسیه است. در بین سایر دانشگاه های جهان دانشگاه های روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و تحصیل در آن گزینه ی بسیار مناسبی است. موسسه Hepi در سال 2019 با بررسی مدارک تحصیلی 337 نفر اعلام کرد که روسیه جزو پنج کشوری است که بیشترین رهبران جهان (پادشاه، رئیس جمهور و نخست وزیر) از دانشگاه‌های آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.

شرایط تحصیل در روسیه
شرایط تحصیل در روسیه

این دانشگاه ها در زمینه هایی که در زیر آمده در لیست بهترین و پیشرفته ترین کشور ها قرار دارند:

 • علوم پایه
 • فنی و مهندسی
 • هوا فضا
 • هنر
 • نانو بیوتکنولوژی

برای اولین بار دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ روسیه، در رنکینگی که در تاریخ 12 مارس سال 2015 منتشر شده در لیست 100 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. هزینه تحصیل بسیار پایین است به طوری که همراه دانشگاه از خوابگاه هم استفاده کنید، باید هزینه ای بین 2 تا 5 هزار دلار آمریکا بپردازید. دانشجویان بین المللی در سال اول تحصیل و ورود به دانشگاه در کنار یادگیری درس ها در طی یک دوره زبان روسی را هم می آموزند. البته اگر دانشجوی رشته پزشکی باشند، نیازی به یادگیری زبان روسی نیست و زبان انگلیسی و فرانسوی کافی است.

دانشگاه های روسیه از اکثر رشته های تحصیلی دانشجو می پذیرد و نگرانی برای انتخاب رشته نخواهید داشت. مدارک مورد نیاز برای تحصیل عبارت است از کپی پاسپورت، مدارک تحصیلی ترجمه شده، فیش واریزی هزینه اپلای، مدرک زبان مورد نیاز می باشد.هزینه تحصیل نسبت به دیگر کشور ها مقرون به صرفه می باشد. هزینه شهریه سالانه دانشگاه FEFU حدود هزار تا دو هزار دلار می باشد. هزینه روزانه عادی در روسیه حدود 450 روبل می باشد که نسبت به دیگر کشور هزینه تحصیل پایین تر می باشد. زمان بندی تحصیل همانند دیگر دانشگاه های بین المللی کشور های مختلف می باشد.در حال حاضر دانشجویانی که تحصیل در این کشور را انتخاب میکنند، می توانند در دورهای زبان روسی، دوره لیسانس که در بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی و روسی تدریس می شود، دوره فوق لیسانس و دکترا که در بیشتر رشته ها به زبان انگلیسی و یا زبان روسی تدریس می شود و دوره های گروه پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی که به زبان انگلیسی و یا روسی تدریس می شود، تحصیل کنند.

عضویت روسیه در شورای آموزش عالی اروپا این اطمینان خاطر را به متقاضیان تحصیل در این کشور میدهد که سیستم و ساختار آموزشی روسیه کاملا منطبق بر استاندارد های کشورهای اروپایی است و مدارک تحصیلی اخذ شده از موسسات آموزشی این کشور مورد تایید تمام کشورهای جهان قرار خواهند گرفت که این امر شرایط تحصیل در این کشور را برای متقاضیان جذاب تر از پیش خواهد کرد. دانشجویان مشتاق به تحصیل دراین کشور این امکان را دارند تا در تمامی رشته های شاخص به تحصیل با کیفیت بپردازند اما در این میان تحصیل در این کشور در زمینه آموزش ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، مهندسی، برنامه‌نویسی، پزشکی و تخصص  علوم انسانی در صدر جدول کیفیت آموزشی قرار دارد و این موضوع با توجه به جایگاه‌های دانشگاه‌های روسی در رده ‌بندی‌های جهانی اثبات شده است.

تحصیل در این کشور در رده تحصیلات عالی توسط سه نوع از موسسات آموزش عالی این کشور به دانشجویان ارائه میگردد:

 • دانشگاه ها: که طیف وسیعی از برنامه ها را در همه سطوح ارائه می دهند.
 • آکادمی ها: که بر تحقیقاتی که معمولا در  یک حوزه خاص مانند هنر، معماری یا علم تمرکز می کنند.
 • موسسات آموزش عالی: که در اصل شعبه های مستقل از دانشگاه ها یا آکادمی هایی هستند که دوره های آموزشی حرفه ای را ارائه می دهند.

مقاطع تحصیلی در روسیه

دانشگاه، آکادمی و انستیتو انواع مراکز آموزش عالی در کشور روسیه هستند. تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در دوره کارشناسی، تخصص، کارشناسی ارشد، تحصیلات تکمیلی و کارآموزی بالینی امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های روسیه امکان تحصیل ۲۰۵ رشته، از ریاضیات و علوم طبیعی تا هنرهای نمایشی را فراهم می‌کنند، اما بیش از همه دانشگاه‌های این کشور به آموزش رشته‌های پزشکی، مهندسی، فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی معروف هستند و بیشتر دانشجویان نیز به امید تحصیل پزشکی در روسیه به این کشور مهاجرت می کنند.

مقاطع تحصیلی در روسیه
مقاطع تحصیلی در روسیه

تحصیل در سطح آموزش عالی به سه بخش کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا تقسیم میگردد که هر یک از این بخش ها شایط خاص خود را برای تحصیل در این کشور خواهند داشت. مقاطع تحصیلی در روسیه به شرح ذیل هستند:


دوره پادفک

دوره پادفک اصطلاحا به دوره آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه گفته می‌شود. دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل دراین کشور قبل از اینکه شروع به یادگیری دروس تخصصی کند باید توانایی‌های عمومی خود را بالا ببرد.لازمه شروع تحصیل در روسیه به زبان روسی دانستن زبان روسی و همچنین گذراندن دروس عمومی استو این دوره صرفا برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان رویس را دارند الزامی است و دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند از دوره پادفک معاف خواهند بود.


مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه: تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های روسیه معمولا 2 سال به طول می انجامد و برای اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد به مدارکی از قبیل: دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، ریز نمرات مقطع دیپلم، ریز نمرات مقطع پیش دانشگاهی، ریز نمرات لیسانس و مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک دوره پادفک زبان روسی احتیاج است. در نهایت دانش آموزان از یک تز که در صورت موفقیت منجر به دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد و صلاحیت شان می‌شود، دفاع می‌کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی تخصصی: در این مقطع بیشتر بر روی کار عملی تمرکز صورت می گیرد و مهارت آموزشی دانشجویان بهبود می یابد. براساس نمره امتحانات و دفاع از پایان‌ نامه، یک مدرک تخصصی که صلاحیت دانشجو را مشخص می‌کند برای وی صادر می شود. 


مقطع دکترا در روسیه

تحصیل در مقطع دکترا در روسیه: تحصیل در مقطع دکترا به صورت تمام وقت حداقل 3 سال به طول خواهد انجامید که در آن مانند سایر دانشگاه های جهان با کمک استاد راهنما بر روی موضوع پژوهشی به تحقیق خواهند پرداخت و پس از دفاع موفقیت آمیز در مورد پایان نامه دکترا، مدرک دکترا به آنان اعطا می شود. دوره وابسته به آموزش دکتری نوعی آموزش برای دانشگاهیان است. افراد با در اختیار داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی تخصصی می‌توانند در یک دوره وابسته به آموزش دکتری ثبت ‌نام کنند. این دوره به مطالعه، کارهای عملی و تحقیق می پردازد.

سپس دانشجویان یک زمینه تحقیق و موضوع پژوهش را برای پایان نامه خود انتخاب می‌کنند. مطالعه تمام‌وقت در این دوره حداقل ۳ سال طول می‌کشد در حالی که مطالعه پاره‌وقت حداقل ۴ سال طول می‌کشد. یک فارغ‌التحصیل با صلاحیت مربوطه (“هم‌کار پژوهشی”، “هم‌کار آموزشی”)مدرک تحصیلات تکمیلی را دریافت می‌کند. در نهایت یک مدرک به فرد اعطا می شود که این اولین مدرک تایید کننده وضعیت وی است. داوطلبان وارد دوره دکتری خود می شوند (درجه دومی برای تایید وضعیت) که پس از دفاع موفقیت آمیز در مورد پایان نامه دکترای مدرک دکترا به آنان اعطا می شود.


شرط معدل برای تحصیل در روسیه

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی با چالش جدی معدل مواجه هستند و معدل کم آنها امکان و شانس تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان را از آنها سلب میکند. بسیاری از دانشگاه های جهان برای اهدای پذیرش تحصیلی برای متقاضیان شرط معدل در نظر میگیرند و به تبع آن سفارت های این کشورها نیز شرط معدل را برای صدور ویزای تحصیلی ملاک کار خود قرار میدهند.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه
شرط معدل برای تحصیل در روسیه

تحصیل این امکان را به دانشجویان مستعد تحصیل در خارج از کشور میدهد تا علی رغم نداشتن معدل شاخص و بالا، از مزیت تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور بی بهره نمانند و سفارت کشور روسیه نیز حساسیت چندانی به معدل متقاضیان نشان نمیدهد و در صورت صدور پذیرش تحصیلی، سفارت نیز برای صدور ویزای تحصیلی سخت گیری خاصی نخواهد داشت. این امر یعنی امکان تحصیل با معدل پایین یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل در روسیه برای متقاضیان بین المللی به شمار میرود که امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر و پر قدمت روسیه را برای آنها فراهم میسازد. این امتیاز در حالی به متقاضیان تعلق میگیرد که دانشگاه های روسیه همانطور که گفته شد سالهاست در میان دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می شوند. وضعیت علمی دانشگاه روسیه در سطح بالایی در بین سایر دانشگاه های جهان قرار دارد و در زمینه های علوم پایه و فنی و مهندسی و هوافضا و هنر و خصوصا نانو بیوتکنولوژی در زمره پیشرفته ترین کشورهای جهان است و همین امر تحصیل را به یکی از اصلی ترین انتخاب های متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار میدهد.

کارشناسان ما در گروه مهاجرتی اپلای من، با سابقه تحصیل و زندگی در روسیه آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص تحصیل هستند و شما میتوانید با تماس با کارشناسان ما از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.


اعتبار دانشگاه های روسیه

اعتبار دانشگاه‌های روسیه به‎علاوه چشم‌انداز روشن شغلی از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند افراد را متمایل به انتخاب این کشور برای تحصیل کند. هزینه مناسب ، کیفیت دانشگاه‌های این کشور، امکان کار تا 10ساعت در هفته، بالا بودن سطح مهاجر‌پذیری، امنیت بالا و اقتصاد باثبات از عمده دلایلی است که از آنها با عنوان مزایای درس خواندن در روسیه یاد می‌شود. یکی از موارد مهم دیگر این است که برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برخلاف بسیاری از کشور‌های دیگر نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارید. زمینه یادگیری زبان روسی نیز برای دانشجویان خارجی فراهم می‌شود، ضمن اینکه با تحصیل در این کشور امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی همزمان را دارید.

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده برعهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه‎‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید است. روسیه موافقت‌نامه‌ای با 60 کشور از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا، نامیبیا، فرانسه، قبرس و مالت امضا منعقد کرده است. بر این اساس کسانی که در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند به راحتی امکان پذیرش در دانشگاه‌های دیگر کشور‌ها را دارند.


رشته های تحصیلی در روسیه

برای تحصیل در این کشور باید در نظر داشت که با وجود اعتبار و قدمت دانشگاه های روسیه در اکثر رشته های شاخص جهان، دانشگاه های این کشور در مانند سایر دانشگاه ها در کشور های جهان، در برخی از رشته ها سرآمد هستند و اعتبار بالاتری در میان دانشگاه های مطرح دنیا دارند. از این جمله این رشته های میتوان به : مهندسی نفت و گاز، خلبانی، رشته های پزشکی، دندان پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی، IT، فناوری اطلاعات، انرژی هسته ای و… اشاره کرد که در این بخش اطلاعاتی را در مورد هر یک از آنها به شما ارائه خواهیم داد.

 • مهندسی نفت و گاز: تحصیل در این کشور در  رشته های مرتبط با نفت و گاز در روسیه از جایگاه بالایی برخوردار هستند. کشور روسیه به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز و یکی از قدرت های برتر نفتی منطقه، سرمایه گذاری های عظیمی را در خصوص این منبع تجدید ناپذیر انجام داده است و به تبع در زمینه تحصیلات عالی در حوزه نفت و گاز نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه نفت و گاز کوبگین نیز در میان دانشگاه های تخصصی حوزه پتروشیمی از اعتبار بالایی برخوردار است.
 • رشته خلبانی: با وجود این که دانشگاه های زیادی در جهان وجود ندارند که در زمینه رشته خلبانی خدمات تحصیلی ارائه دهند اما این خبر خوب برای متقاضیان تحصیل در رشته های خلبانی وجود دارد که تحصیل در این کشور در رشته خلبانی امکان برخورداری از دانشگاه های خوبی در این رشته را به آنها ارائه خواهد داد و شهر سنت پترزبورگ، یکی از این دانشگاه ها را در خود جای داده است. همچنین دانشگاه ایالتی هوا فضای شهر سن پترزبورگ، یکی از ممتازترین موسسات جهت فراگیری علوم پروازی و رشته های مرتبط با خلبانی به شمار میرود. این نکته قابل ذکر است که در این دانشگاه،  بر خلاف اکثر دانشگاه های خلبانی جهان که ماهیتی نظامی دارند و از پذیرش دانشجوی خارجی امتناع می کنند، از این قاعده مستثنی است و متقاضیان خارجی تحصیل در این کشور در رشته های خلبانی این امکان را دارند تا در این رشته و در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.
 • رشته آی تی و کامپیوتر: رشته های حوزه فناوری اطلاعات و آی تی در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیان و حتی دولت ها قرار گرفته و پیش بینی ها از رونق بیش از پیش این رشته ها در آینده نه چندان دور حکایت دارد. روسیه نیز به عنوان یکی از ابر قدرت های دنیا، از اهمیت آی تی و کامپیوتر آگاه بوده و دانشگاه های زیادی را به ارائه این رشته تجهیز نموده است. دانشگاه ملی فناوری و اطلاعات ایتمو در شهر سن پترزبورگ، دانشگاه لومونسف، دانشگاه نووسیبیرسک و… نیز از جمله مهمترین دانشگاه هایی هستند که این رشته را ارائه می دهند.
 • رشته فناوری هسته ای: کشور روسیه از دیرباز در زمینه انرژی هسته سرآمد ایر کشوره بوده و هست و این امر یاعث شده تا دانشگاه های این کشور در حوزه انرژی هسته ای از کیفیت بالایی برخوردار شوند. جالب توجه است که علی رغم حساسیت امنیتی این رشته اما تحصیل در برخی شاخه های فناوری هسته ای برای دانشجویان بین المللی در روسیه بلامانع است و دانشجویان شانس تحصیل در روسیه در این رشته ها را دارند.

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در روسیه از جمله انتخاب های متقاضیان تحصیل است که البته با کیفیت بالایی در دانشگاه های پزشکی روسیه ارائه میشود. دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان از اعتبار و سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. در دانشگاه‌های پزشکی روسیه تقریبا تمامی رشته‌های پزشکی ارائه می‌شود و این رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلفی تدریس می‌شوند که در سراسر این کشور پهناور گسترده‌اند و این امر متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی را با انتخاب های متنوعی رو به رو میکند.

تحصیل پزشکی در روسیه
تحصیل پزشکی در روسیه

دانشگاه‌های روسیه به ‎نسبت دانشگاه‌های آمریکا و اروپا از دانشجویان پزشکی شهریه کمتری دریافت می‌کنند. شهریه تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین‎المللی و شهروندان این کشور تفاوت چندانی ندارد، درحالی که در اروپا هزینه تحصیل برای خارجی‎ها بالاتر است. تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید در کشور روسیه یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید برای تحصیل در این کشور مد نظر داشته باشید. دانشجویان باید قبل از نهایی کردن رویه پذیرش، اقدام به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کنند که البته دانشگاه های برتر پزشکی روسیه در این لیست که هر سال توسط وزارت بهداشت منتشر میشود حضور دارند.

اگر قصد دارید در کشور روسیه به تحصیل پزشکی بپردازید باید به چند نکته توجه توجه داشته باشید: دوره کارشناسی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در روسیه فقط برای رشته پرستاری ارائه می‎شود و مدت زمان تحصیل آن چهار سال به طول می انجامد. طول دوره‎های تخصصی در رشته‎های دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی بین پنج تا شش سال خواهد بود و همپنین در دوره‌های رزیدنت پزشکی، دانشجو می‌تواند در طی دو تا چهار سال، دوره‌های تخصصی گوارش، ارتودنسی و اطفال را بگذراند. دوره کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی سه سال به طول می انجامد.

میتوان اطمینان داشت که ارائه مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌های پزشکی روسیه نه تنها در ایران که در بسیاری از کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های اروپایی برای شما اعتبار به همراه خواهد داشت و در یافتن شغل کار شما را آسان می‌کند.


هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

همانطور که اشاره شد هزینه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی در روسیه به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی، کانادا و امریکا پایین تر است و این امر در کنار کیفیت و اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدل کرده.

هزینه و شهریه تحصیل در رشه های پزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه متفاوت خواهد بود اما ما در فهرست هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در روسیه را گردآوری کرده ایم تا به وسیله آن افق بازتری از میانگین شهریته تحصیلی در این کشور داشته باشید:

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه
هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

دانشگاه دوستی ملل مسکو:

 • تحصیل پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار

دانشگاه کازان:

 • تحصیل پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار

دانشگاه نووسیبرسک:

 • شهریه دوره پزشکی: 4500 دلار

تحصیل در روسیه در رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی با این که زیرمجموعه رشته های پزشکی محسوب میشود اما همواره به علت اهمیت بالا و تقاضایی که از این رشته میگردد به عنوان رشته مستقل مورد بحث قرار میگیرد. دانشگاه هایی که در حوزه پزشکی برای تحصیل در این کشور معرفی شد، برای رشته دندانپزشکی نیز قابل استناد هستند و در این رشته نیز از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

تحصیل در رشته داروسازی:

به جهت بازار کار خوب و پر رونق رشته داروسازی در روسیه، دانشگاه های این کشور نیز در زمینه آموزش این رشته به پیشرفت های زیادی دست یافته اند و رشته داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی رودن و دانشگاه فدرال کازان، ارائه می گردد. البته دانشگاه های دیگری هم  رشته داروسازی را برای تحصیل در این کشور را ارائه می دهند اما در حال حاضر این دو دانشگاه از اعتبار بیشتری برخوردار هست.


شرایط زندگی در روسیه

زندگی در روسیه برای دانشجویان بین المللی جذابیت های خاص خود را دارد و شهر هایی مانند مسکو و سن پترزبورگ با وجود جذابیت های تاریخی و بافت پیشرفته شهری طرفداران زیادی در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور با هزینه ای بالغ بر 500 دلار در ماه در این شهر ها با رفاه نسبی به زندگی بپردازند. این نکته قابل ذکر است که شهر مسکو تا سالهای اخیر ایده آل ترین شهر برای دانشجویان معرفی می شد و زیبایی های بی حد و حصر این دو شهر بزرگ اروپایی در میان جهانیان زبانزد است.


هزینه تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه که از آنها موفق به دریافت بورسیه شده باشید مجانی است. علاوه‎براین با استفاده از انواع بورسیه‌هایی که ارائه می‌شود می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را جبران کنید. هر چند هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی بیشتر است، اما شهریه دانشگاه‌های این کشور بسیار کمتر از آمریکا و کشور‌های اروپایی به ویژه کشور‌هایی مانند انگلیس و فرانسه است.

یکی از مسائلی که ممکن است در تصمیم شما برای اقدام به تحصیل در کشوری دیگر تاثیر زیادی بگذارد، امکان کار کردن در آن کشور است. هر چند به ندرت یک فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر روسیه بیکار می‌ماند، اما این هم مهم است که آیا در زمان تحصیل امکان کار کردن به صورت قانونی وجود دارد یا نه.؟

در روسیه مانند بسیاری دیگر از کشور‌ها برای دانشجویان کار دانشجویی که معمولا دستیاری در پروژه‌های علمی دانشگاهی است که در آن تحصیل می‌کنند در نظر گرفته شده است. برای اشتغال به کار دانشجویی لازم است حتما درخواست دهید و بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید معمولا کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد.

کار در حین تحصیل در روسیه:

یکی از مسائلی که ممکن است در تصمیم شما برای اقدام به تحصیل در کشوری دیگر تاثیر زیادی بگذارد، امکان کار کردن در آن کشور است. هر چند به ندرت یک فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر روسیه بیکار می‌ماند، اما این هم مهم است که آیا در زمان تحصیل امکان کار کردن به صورت قانونی وجود دارد یا نه؟ در روسیه مانند بسیاری دیگر از کشور‌ها برای دانشجویان کار دانشجویی که معمولا دستیاری در پروژه‌های علمی دانشگاهی است که در آن تحصیل می‌کنند در نظر گرفته شده است. برای اشتغال به کار دانشجویی لازم است حتما درخواست دهید و بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید معمولا کاری برای انجام دادن پیدا خواهید کرد.


بورسیه تحصیلی روسیه

روسیه از جمله کشور‌هایی است که تنوع قومی، مذهبی و فرهنگی قابل توجهی دارد. برخی از امتیازاتی که دولت روسیه به مهاجران می‌دهد، این کشور را به مقصد مناسبی برای تحصیل تبدیل می‌کند. جذب دانشجویان از سراسر جهان یکی از سیاست‌های دانشگاه‌های روسیه است. مراکز آموزش عالی در روسیه یا دولتی هستند یا خصوصی و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است.

دولت روسیه هر ساله سهمیه بورسیه دانشگاه‌های دولتی را مشخص می‌کند. هر یک از دانشگاه‌های روسیه شرایط خاص خودشان را برای اعطای بورسیه دارند، اما به‎صورت کلی بورسیه در دانشگاه‌های روسیه مزایایی از جمله تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه دارد. هم اکنون دانشجویان بورسیه در روسیه ۷۵۰۰۰ روبل (حدود ۱۲۰۰ دلار) در ماه دریافت می‌کنند.

بورسیه تحصیلی روسیه
بورسیه تحصیلی روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی روسیه

همواره کشورهای خارجی برای جذب دانشجویان بین المللی اقدام به ارائه امکانات رفاهی مالی از جمله بورسیه های متنوع جهت رفاه مالی دانشجویان کرده اند و تحصیل در روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. با تحصیل در روسیه این امکان را دارید تا از بورسیه ها تحصیلی دولت و دانشگاه های این کشور بهره مند شوید. دولت روسیه هر ساله سهمیه بورسیه دانشگاه‌های دولتی را مشخص می‌کند. هر یک از دانشگاه‌های روسیه شرایط خاص خودشان را برای اعطای بورسیه دارند، اما به‎صورت کلی بورسیه در دانشگاه‌های روسیه مزایایی از جمله تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه دارد. هم اکنون دانشجویان بورسیه در روسیه ۷۵۰۰۰ روبل (حدود ۱۲۰۰ دلار) در ماه دریافت می‌کنن. از جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه دولتی روسیه، داشتن معدل بالای 16 در مقطع پیشین است که در صورت کسب این بورسیه امکان تحصیل رایگان و دریافت کمک هزینه زندگی برای متقاضیان فراهم می گردد.

برای گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های روسیه از یکم مارس (دهم اسفند) تا پانزدهم اوت (24 مرداد) درخواست خود را ارائه کنید. امتیازاتی مانند معدل دوره تحصیلی قبلی، شرکت در کنفرانس‌های روسیه، داشتن مقاله و … در پذیرش شما در دانشگاه‌های روسیه نقش دارند، اما دانستن زبان روسی جزو شرایط پذیرش در اغلب دانشگاه‌های این کشور نیست و گزینه تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان را پیش روی شما قرار می‌دهد. ملیت، نژاد، مذهب و جنسیت نیز تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو ندارند. می‎توانید فرم درخواست بورسیه را از سایت هر کدام از دانشگاه‌های روسیه که بورسیه اعطا می‌کنند، دریافت کنید. بعد از پر کردن فرم وضعیت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای کسانی که توانسته‌اند بورسیه دریافت کنند سال تحصیلی در دوره مقدماتی یا دوره با تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسه 20 سپتامبر (29 شهریور) شروع می‌شود. در سال‌های تحصیلی بعد دوره آموزشی اول سپتامبر (10 ماه شهریور) شروع می‌شود. دانشجویان باید از 25 – 31 ماه اوت (3 – 9 شهریور) به دانشگاه وارد شوند.

مدرسه عالی اقتصاد سن پترزبورگ (HSE) و دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ دو دانشگاه مهم روسیه هستند که سالانه تعداد قابل توجهی بورسیه اعطا می‌کنند. مدرسه عالی اقتصاد سن پترزبورگ (HSE)  ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های تحصیل دانشجویان ممتاز خارجی را در تمامی سطوح تحصیلی پوشش می‌دهد و بورسیه دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ شامل هزینه‌های تحصیل در طول یک ترم یا هزینه‌های اقامت در خوابگاه دانشگاه می‌شود.

دانشگاه‌های غیردولتی نیز بورسیه‌هایی ارائه می‌دهند که در مواردی بسیار مناسب هستند. دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS) و کمک هزینه تحصیلی بنجامین اِی گیلمن (Benjamin A. Gilman Scholarships) از جمله این بورسیه‌هاست که البته بیشتر برای دانشجویان آمریکایی ارائه می‌شود. علاوه‎براین BPدر بورسیه پژوهشی روسیه، بورسیه شوراهای آمریکا (American Councils Scholarships) و پروژه بورس تحصیلی روسیه نیز از دیگر بورسیه‌های شناخته شده در روسیه است.

غذا۱۰۰۰۰ روبل
حمل و نقل۳۸۰ روبل
اینترنت همراه برای تلفن۸۰۰ روبل
سرگرمی، ورزش و فرهنگ۴۰۰۰ روبل
مجموع۲۰۱۸۰ روبل

مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه

شرایط تحصیل و زندگی  در روسیه نیز از چهارچوب های خاص خود پیروی میکند. قدم اولی که برای تحصیل در این کشور پیش روی متقاضیان قرار دارد اخذ پذیرش است در فهرست ذیل مراحل کلی پروسه تحصیل در این کشور ذکر شده و در ادامه هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد:

 • آماده سازی مدارک پذیرش
 • اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه
 • اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی
 • حضور در خاک روسه جهت نهایی کردن پروسه ثبت نام دانشگاه و شروع به تحصیل
مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه
مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه

آماده سازی مدارک پذیرش: متقاضیان تحصیل در این کشورابتدا باید با توجه به دانشگاه مقصد و مورد نظر خود در روسیه، اقدام به آماده سازی مدارک تحصیلی خود کنند که معمولا یه تمامی مدارک تحصیلی مقاطع پیشین تحصیلی به انضمام ریز نمرات هر یک از آنها احتیاج است، همچنین در انتها تمامی مدارک باید به زبان روسی ترجمه رسمی شوند. مدرک زبان نیز با صلاحدید دانشگاه و زبان تحصیلی دوره تعیین میگردد.

اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه: پس از فراهم مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی، دانشجویان و یا وکلای مهاجرت باید مدارک را جهت دریافت پذیرش تحصیلی به دانشگاه های منتخب خود در روسیه ارجاع دهند تا دانشگاه ها در صورت موافقت اقدام به اهدای پذیرش خود به دانشجویان برای تحصیل در این کشور کنند.

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی: قدم بعدی برای تحصیل در این کشور دریافت ویزای تحصیلی روسیه است که این امر نیاز به مدارکی چون:

 • تمامی مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه
 • ریز نمرات مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه
 • نامه پذیرش معتبر از یکی از دانشگاه های روسیه
 • گواهی سلامت متقاضی (آزمایش هپاتیت و HIV)
 • انگیزه نامه
 • پاسپورت

با تکمیل این مدارک و ارائه آنها به سفارت جمهوری فدرال روسیه، فرایند صدور ویزای تحصیلی برای متقاضیان آغاز میگردد و با دریافت ویزا دانشجویان میتوانند برای تکمیل فرایند ثبت نام دانشگاه و شروع تحصیل وارد خاک روسیه شوند.


مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی روسیه

اکثر متقاضیان بین‌المللی که می‌خواهند در روسیه تحصیل کنند، به پاسپورت و ویزا نیاز خواهند داشت. متقاضیان بین‌المللی از آذربایجان، آبخازیا، اوستیای جنوبی، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، اوکراین، ارمنستان و ازبکستان به ویزا نیاز ندارند. با اینکه روسیه ترتیبات بدون روادید با بسیاری از کشورها را دارد، مدت‌زمان اقامت بدون روادید به ۱ یا سه ماه محدود می‌شود، چرا که چنین هماهنگی‌هایی برای گردشگران طراحی شده‌است، و نه بازدیدکنندگان بلند مدت.

بر این اساس، یک دانشجو از کشوری که ترتیبات بدون روادید با روسیه را دارد، تنها با استفاده از گذرنامه وارد این کشور خواهد شد، اما پس از پایان اقامت مجاز، آن‌ها باید کشور را ترک کنند و با ویزای دانشجویی معتبر وارد آن شوند. بنابراین بهتر است که در وهله اول ویزا دانشجویی بگیرید.

در ابتدا یک ویزای دانشجویی سه ماه صادر می‌شود. پس از این دوره شما باید درخواست تقسیم محلی اداره‌کل امور مهاجرت وزارت داخله روسیه را برای تمدید ویزا اعمال کنید. سرویس مهاجرت فدرال یک ویزای چند ساله را صادر می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد که در مدت اعتبار ویزا جهت تحصیل فرصت داشته باشید. زمانی که ویزای شما در حال منقضی شدن است، باید درخواست تمدید مدت ۱ ساله را انجام دهید و در نهایت این روش را برای کل مدت برنامه تحصیلی دانشگاهی خود ادامه دهید.

در این بخش  لیستی از مدارک لازم آورده شده‌ است:

 • فرم درخواست.
 • عکس.
 • گذرنامه بین‌المللی.
 • قرارداد برای مطالعه (کپی) یا تکلیف تحصیل توسط وزارت آموزش و علوم روسیه.
 • شفاعت از دانشگاه به صورت کتبی و رایگان، که دلیل تمدید ویزا را نشان میدهد.
 • رسید تایید پرداخت عوارض دولت.
 • بخش جدا شده از فرم اعلان (صادر شده هنگام ثبت نام)
 • فرم پذیرش (نسخه اصلی و کپی)

باید توجه داشته باشید که برای تحصیل در این کشور نیاز به دعوت‌نامه دارید. دعوت‌نامه امکان پذیرش دانشجوی را تایید می‌کند. بررسی درخواست و تنظیم دعوت‌نامه به تحصیل یک ماه تا یک ماه و نیم طول می‌کشد. فقط درصورت وجود نسخه اصلی دعوت‌نامه صادر شده می‌توان در سفارت روسیه ویزای دانشجویی را دریافت کرد. مدت اعتبار دعوت‌نامه 30  تا 90 روز است.

ثبت نام، اجازه اقامت دانشجو در روسیه است. هر سال دوتا سه هفته پیش از اتمام اعتبار برای تمدید ثبت نام باید مدارک خود را به دفتر ویزای دانشگاه ارائه دهید. طی دو سه روز پس از ورود به روسیه و پذیرش به دانشگاه دانشجو برای شروع فرایند ثبت نام باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهد. تنظیم ثبت نام 10 تا 15 روز طول می‌کشد.


تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان

اکثریت دوره‌های در دانشگاه‌های روسیه به زبان روسی تدریس می‌شوند، بنابراین اگر قصد دارید در روسیه درس بخوانید، لازم است ابتدا به زبان مسلط شوید و سپس مدرک زبان را به عنوان بخشی از برنامه تان برای ادامه تحصیل ارائه کنید. اگر هنوز به مهارت‌های زبان روسی خود مطمئن نیستید، برخی از دانشگاه‌های روسیه دوره‌های مقدماتی یک ساله (پادفک) را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کنند، که برای کمک به شما برای رسیدن به استاندارد مورد نیاز طراحی شده‌اند.

برای افرادی که تنها دانش محدودی از زبان روسی دارند، این گزینه انتخاب مناسبی محسوب می شود. اگرچه برخی از گزینه‌ های تحصیل به زبان انگلیسی در سطح لیسانس وجود دارند، اما برنامه‌ های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی بسیار رایج هستند. نیازهای دانشگاهی روسیه بسته به دانشگاه و سابقه تحصیلی شما نیز می‌تواند شامل یک امتحان ورودی و یا یک مصاحبه باشد. سال تحصیلی روسیه از سپتامبر تا ژوئن برگزار می‌شود و به دو بخش تقسیم می‌شود.


مزایای تحصیل در روسیه

در کنار شرایط و مزایایی که برای تحصیل در این کشور ذکر شد، ذکر چند نکته دیگر از مزایای تحصیل در این کشور خالی از لطف نیست. در حالت کلی مهاجرت تحصیلی با مزایای بسیاری همراه خواهد بود که این مزایا برای تحصیل در این کشور نیز وجود خواهد داشت. مزایایی از قبیل:

 • امکان تحصیل در دانشگاه‌ های معتبر روسیه
 • اعتبار بالای مدارک تحصیلی دانشگاه های روسیه در سطح بین‌ المللی
 • امکانات به روز دانشگاه های روسیه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های روسیه در رشته های گوناگون
 • امنیت و امکانات استاندارد خوابگاه های دانشگاه های روسیه
 • تراکم قابل توجه دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل
 • مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه های این کشور توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران
 • سهولت دریافت ویزای تحصیلی جهت تحصیل
 • فرهنگ غنی و نظارت اجتماعی مطلوب
 • امکان دریافت بورسیه های متعدد تحصیلی که تحصیل رایگان را برای دانشجویان مشغول به تحصیل فراهم می آورد
 • هزینه‌ های تحصیل در این کشور در مقایسه با خیلی از دانشگاه‌ های اروپایی پایین‌ تر می‌ باشد
 • فاصله جغرافیایی کم روسیه با ایران
 • روابط سیاسی خوب دولت های ایران و روسیه
 • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه

این نکته را بعد از ورود فراموش نکنید

شهروندان خارجی ۷ روز پس از ورود به روسیه باید درخواست ثبت مهاجرت نمایند، برای این منظور شما باید مدارک لازم را به دانشگاه درست سه روز بعد از ورود ارسال کنید. در زیر لیستی از این اسناد آورده شده‌ است:

این نکته را بعد از ورود فراموش نکنید
این نکته را بعد از ورود فراموش نکنید
 • گذرنامه (یا هر سندی برای شناسایی).
 • ویزا (در صورت وجود).
 • فرم پذیرش.
 • مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی
 • گذرنامه بین‌المللی (اصلی)و یک کپی از صفحه اول.
 • دعوت نامه رسمی برای ورود به روسیه ( مدرک اصلی).
 • فرم درخواست ( نسخه الکترونیک یا کاغذی)
 • یک عکس ۳.۵ * ۴.۵ سانتیمتری (۱.۱۸ x1. ۵۷ اینچ)
 • گواهی وضعیت سلامت
 • برای متقاضیان زیر ۱۸ سال (موافقت والدین برای سفر تایید شده)مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید:

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

مهاجرت به روسیه برای تحصیل

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مهاجرت به روسیه

اقامت روسیه

اپلای روسیه


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام برای مدرک جراحی در روسیه باید چند سال درس بخونیم و اینکه اگه بورسیه بشیم تمام سالی که در آن جا تحصیل میکنیم رایگان است

سلام و عرض ادب، چهار تا پنج سال طول خاهد کشید و متاسفانه تخصص در روسیه شامل بورسیه نمیشه.

سلام وقت بخیر برای اینکه جراح بشیم چند سال باید درس بخونیم و اگه بورسیه بشیم تمام امکانات مجانی است؟!!

سلام و عرض ادب، چهار تا پنج سال طول خاهد کشید و متاسفانه تخصص در روسیه شامل بورسیه نمیشه.

سلام و عرض ادب، شهریه ها تغییر چندانی نمیکنن. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام،
تحصیل در مقطع دکتری روان شناسی در کشور روسیه به چه صورت است؟ با توجه به اینکه من ۴۴ سال سن دارم.

سلام امکان اقدام دارین
لطفا با موسسه تماس بگیرید کارشناسان روسیه کاملا راهنماییتون میکنند

سلام
دانشگاه لادا روسیه برای پزشکی خوندن مناسب میدونید؟مدرکش مورد تایید ایران هست؟ ممنونم

سلام وقت بخیر مورد تایید ایران نیست

سلام
میخاستم بدونم که رشته مترجمی زبان انگلیسی اصلا امکانش در روسیه هست یا نه ؟! اگرم هست چه شرایطی داره.

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل در این رشته رو دارید. لطفا با موسسه تماس بگیرید

سلام خسته نباشید برای بورسیه به روسیه رشته های ریاضیات کاربردی یا ریاضیات محض و یاحتی مهندسی (دانشگاه موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو یا سنت پترز بورگ) معدل بالا ۱۸و رتبه خوب کنکور تاثیر داره؟ و اگه زبان در حد متوسط باشیم چطور؟
با این اوضاع چند درصد هزینه ها بورسیه میشن؟

سلام و عرض ادب، بورسیه کشور روسیه به رشته تحصیلی مرتبط نمیشه و اصلی ترین شرطش معدل بالای ۱۵ و سن مناسب هر مقطع هست. شانستون برای دریافت بورسیه به نسبت خوب هست و در صورتی که بورس بشید، هزینه تحصیل و خوابگاهتون رایگان خواهد شد. لطفا با مشاوران در تماس باشید تا بهتر راهنماییتون کنن.

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم چطوری میشه بورسیه رشته دندان پزشکی روسیه رو دریافت کرد؟

سلام، کشور روسیه یک بورسیه ارائه میده برای تمام رشته ها که ددلاینش در بهمن ماه هست. با این بورسیه هزینه های تحصیل و خوابگاهتون رایگان خواهد بود و یک کمک هزینه هم خواهید داشت. برای اقدام هم به معدل بالای ۱۵ احتیاج دارید.

سلام ی سوال میشه قبل از رفتن موقعه ای که درخواست میدی درخواست بورسیه هم بدی؟ بعد موقعی که میری اونجا و درحال تحصیل هستی میتونی کار کنی؟ و اینکه اقایون تا چه زمانی قبل سربازی میتونن اقدام کنن.

سلام وقت بخیر
شما اگر شرایطش رو داشته باشید میتونید برای بروسیه اقدام کنید،امکان کار حین تحصیل تا سقف ۲۰ ساعت در هفته هم دارید. برای سربازی نهایتاً قبل از ۱۸ سالگی میتونید اقدام کنید

سلام با حداکثر چ رتبه ای در کنکور میتونم در دانشگاه سچینوا مسکو تحصیل کنم؟

سلام وقت بخیر
برای تحصیل در دانشگاه سچنوا نیازی به شرکت در کنکور ندارید

سلام من سال یازدهم هستم رشته صنایع شیمیایی با معدل ۱۸/۵قصد دارم برای کارسناسب اونجا برم ایا میشه؟!
و اینکه هزینه چجوری هس؟

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل در این رشته رو دارین
هزینه زندگی ماهانه تقریبا ۵۰۰ دلار و شهریه سالانه بستگی به دانشگاه مد نظرتون داره حدود ۳هزار دلار

سلام
خواستم بدونم که کنکور و رتبه کنکور تاثیری در پذیرش در دانشگاه های روسیه داره یا خیر ؟

سلام، ببخشید برای تحصیل در رشته پزشکی روسیه هزینه دوره چنده؟ بعدشم مثلا ی جایی خوندم تقریبا۲۵۰ ملیون ب قیمت دلار امروز، این قیمت برای کل دوره یا هر ترمی باید هزینه پرداخت کنیم میشه راهنماییم کنین ممنونم..

سلام وقت بخیر
شهریه بستگی به دانشگاه مدنظر شما داره، متوسط شهریه دانشگاه های روسیه برای رشته پزشکی حدود ۵ هزار دلار برای یک سال است

سلام روز بخیر . اگر کسی پروانه وکالت در ایران گرفته باشد ایا اگر به روسیه مهاجرت کند میتواند در انجا هم به کار وکالت ادامه دهد یا باید دوره ی خاصی را بگذراند؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

با سلام
طبیعتا باید به قوانین کشور روسیه اشراف پیداکنید در این صورت امکان کار در روسیه خواهید داشت

یا سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما می بخشید می خواستم بدونم ایا می تونم در روسیه رشته اپتومتری (چشم پزشکی)یا فیزیو تراپی رو بخونم و شرایطش چجوری هستش معدل دیپلمم هم ۱۶.۳۹ شده واگر امکانش هست شهریه اش چقدر میشه

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و روسی وجود داره
متوسط شهریه سالی ۵۰۰۰ دلار هست اما بسته به دانشگاه و شهر محل زندگی میتونه کمتر یا بیشتر باشه

سلام
ببخشید برای خوندن پزشکی در روسیه باید آزمون داد؟
و این که چگونه باید به دانشگاه روسیه درخواست تحصیل داد

سلام موسسه ما براتون اقدام میکنه
بله بعد از گذروندن دوره پادفک ازتون آزمون میگیرن

سلام ببخشید من دیپلم ریاضی دارم اما معدلم خوب نیست، میتونم برای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاه آنلاین روسیه اقدام کنم؟؟
کمترین هزینه ای که برای پزشکی و دندون میشه هزینه کرد دانشگاه آنلاینه؟؟ لطفا بگین کمترین هزینه چقدر میشه؟

سلام شما میتونید برای پزشکی روسیه اقدام کنید
پیشنهاد میکنم یکبار برای بررسی دقیق شرایط عمومیتون با موسسه تماس بگیرید
حداقل مبلغ دوره پادفک ۱۸۰۰ دلار برای یک سال هست
این دوره ها فعلا بخاطر شرایط کرونا آنلاین برگزار میشن

سلام وقتتون بخیر کسی که معدل دیپلمش ۱۹ هست و مدرک زبان روسی و مدرک زبان انگلیسی نداره میتونه در روسیه در یک دانشگاه دولتی پزشکی بخونه؟ شرایط کالج ب چ صورت هست و هزینه ی کالج و هزینه ی تحصیل سالانه چقدر هست؟

سلام
برای تحصیل در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. در روسیه بهتون زبان روسی آموزش داده میشه. همچنین اگر از طریق موسسه ما اقدام کنید ۵۰ جلسه کلاس زبان روسی رایگان برای شما برگزار میشه.
کالج روسی ۲۵۰۰ دلار سالانه، شهریه رشته های پزشکی متوسط سالانه ۵۰۰۰ دلار، هزینه زندگی حدود ۵۰۰ دلار در ماه
این ارقام حدودی هستن و هزینه شهریه ها و هزینه زندگی بستگی به انتخاب های شما متغییر هست

با معدل ۱۲ در رشته روزنامه نویسی میتونم تحصیل کنم؟
وبسایت دانشگاه هایی که با این معدل دانشجوی بین المللی میپذیرن رو میخوام

با سلام
بله میتونید به زبان روسی این رشته رو در دانشگاه های روسیه بگذرونید
لطفا با مشاورین ما در ارتباط باشید

سلام من معدلم کل دیپلم ۱۵.۷۱ هست چه رشته ای توی ایتالیا و روسیه میتونم بخونم و امکان پزشکی خوندن هست ویا رشته های هنر

سلام روز بخیر
بااین معدل میتونید هم در روسیه و هم در ایتالیا مشغول به تحصیل پزشکی بشید
اینکه چه رشته ای میتونید بخونید بستگی به علایق و توانایی های شما داره

سلام من هنوز کنکورندادم امکانش هس که بدون کنکور اونجا دارو سازی بخونم ؟؟معدلمم معمولا۱۸هس

با سلام
اگر مدرک دیپلمتون رو گرفتین میتونید اقدام کنید، تحصیل در روسیه نیازی به کنکور نداره

سلام.من کارشناسی روانشناسی از یک دانشگاه غیر انتفاعی که مورد تایید وزارت علوم هست دارم.میخوام برای ارشد روانشناسی بورسیه بگیرم معدل کل لیسانسم ۱۸ به بالاست و نمرات خوبی دارم.ولی هیچ مقاله یا کتابی ندارم.دارم برای زبان انگلیسی میخونم.صرفا با داشتن ایلتس و معدل بالا میتونم فاند ارشد این رشته رو از روسیه بگیرم؟

میتونید برای بورسیه تحصیلی کشورهای ترکیه ، روسیه ، ایتالیا و فرانسه اقدام کنید که هر کدوم شرایط خاص خودشون رو دارن و باید با کارشناسان ما در تماس باشید

سلام
من رشتم ریاضی هستش معدلم ۱۲ هستش میتونم اونجا مهندسی بخونم و شهریه دانشگاه سالانه چقدر هستش؟

سلام.وقت بخیر
امکانش هست نیمی از مقطع کارشناسی رو تو دانشگاه های روسیه ادامه بدیم؟واحد های پاس شده رو تطبیق میدن؟برای رشته های مهندسی

سلام من امسال دیپلممو گرفتم و میخام ب روسیه برم برای پزشکی باید چیکار کنم؟؟

سلام.من سال دوم پرستاری هستم. امکانش هست اگر برم پزشکی بخونم واحدهامو تطبیق بدن؟

سلام.مدارکتونو ترجمه کنید و با خودتون ببرید. ممکنه دانشگاه کمیسیون بذاره و قسمتیش رو قبول کنه

سلام. من میخام داروسازی بخونم ولی معدل دیپلمم ۱۴ هست. میتونم پذیرش بگیرم؟

درود
محدودیتی ندارید برای پذیرش با این معدل در روسیه و میتونید اقدام کنید

در پایین ترین مقدار در حدود ۵ هزار دلار سالانه هست دوست عزیز

شرط سنی برای ورود به رشته پزشکی هست ؟ با ۲۹ سال سن میتونم اقدام کنم ؟

سلام
خیر، پذیرش رشته پزشکی در روسیه شرط سنی ندارد و میتونید اقدام کنید.

سلام. برای تحصیل پزشکی در روسیه به چه زبانی مورد تایید ایران هست؟

سلام، روزبخیر
تحصیل پزشکی در روسیه تنها به زبان روسی قابل تائیدایران هست.

دیدگاهتان را بنویسید