تحصیل در روسیه

راهنمای تحصیل در روسیه

کشور روسیه با دارا بودن فرهنگ غنی و فراهم کردن محیط مناسب جهت تحصیل و زندگی برای دانشجویان بین المللی، مقصد اصلی مهاجران تحصیلی می باشد. تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی و مهندسی طرفداران زیادی دارد و با توجه به هزینه پایین تحصیل نسبت به سایر کشورها و تنوع بورسیه های تحصیلی، توجه متقاضیان زیادی را به خود جلب کرده است. در این مقاله هر آنچه در ارتباط با تحصیل در روسیه لازم است بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه سالیانه دانشجویان زیادی را جذب این کشور زیبا و پهناور می کند و یکی از عوامل مهمی که باعث جذب دانشجویان به این کشور می شود، بورسیه هایی است که دولت این کشور برای تحصیل در روسیه به دانشجویان اختصاص می دهد. روسیه بزرگترین کشور جهان با 9 ناحیه زمانی می باشد. طبیعت و منظره های زیبا در روسیه  یکی دیگر از عوامل جذب دانشجویان بین المللی می باشد. کشور روسیه در زمینه آموزش غنی بوده و در جهت سازماندهی نظام آموزشی خود در سطح بین الملل، سالیانه اقدام به جذب متقاضیان بین المللی می کند. یکی دیگر از مزایای مهم برای متقاضیان تحصیل در روسیه وجود بازار کار در این کشور است. دانشجویان علاوه بر تحصیل می توانند به راحتی در این کشور کار کنند و بخش عمده ای از هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور را تامین کنند.

تحصیل در روسیه
تحصیل در روسیه
پادکست تحصیل در روسیه

شرایط تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه هرساله طرفداران زیادی دارد. همان طور که گفته شد، یکی از موثرترین عواملی که باعث می شود دانشجویان خارجی زیادی به قصد تحصیل به روسیه مهاجرت کنند، بورسیه های تحصیلی روسیه است. در میان سایر دانشگاه های جهان دانشگاه های کشور روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و تحصیل در آن گزینه ی بسیار مناسبی می باشد. موسسه Hepi در سال 2019 با بررسی مدارک تحصیلی 337 نفر اعلام کرد که روسیه جزو پنج کشوری است که بیشترین رهبران جهان (پادشاه، رئیس جمهور و نخست وزیر) از دانشگاه ‌های آن فارغ ‌التحصیل شده‌اند. اکثر دانشگاه های شهر مسکو، کازان و سن پترزبورگ مورد تایید وزارت علوم ایران می باشد. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد، البته دانشجویانی که به زبان روسی در این کشور تحصیل کنند از مزایای بیشتری مانند تحصیل رایگان بهره مند خواهند شد. تحصیل در کشور روسیه در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکترا به دانشجویان ارائه می شود و می توان گفت شرایط تحصیل در روسیه یک شرایط ایده آل برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی است.


نظام آموزشی روسیه

نظام آموزشی روسیه از پیشینه قوی و غنی برخوردار بوده و در ابتدا دانشمندی به نام لومانوسف با افتتاح آکادمی اسلاو در شهر مسکو پایه اولیه آموزش و تحصیل در روسیه را بنا نهاد. در ادامه اجرای روش های این دانشمند به شکل کامل تر در دانشگاه های مسکو و سن پترزبورگ و همچنین ایجاد مکاتب فکری باعث رشد و پیشرفت نظام آموزشی روسیه در سطح جهانی شد. پیشرفت آموزش در روسیه باعث شد این کشور از سال 1865 اقدام به پذیرش دانشجویان بین المللی از کشورهای ترکیه، مغولستان و افغانستان کند و در 1876 در نمایشکاه های بین الملل که در فرانسه و آمریکا برگزار شد، جوایزی به متدهای تدریس در روسیه تعلق گرفت. تاسیس دانشگاه دوستیهای ملل در سال 1990 باعث شد دانشجویان کشورهای دیگر نیز جهت تحصیل در روسیه وارد این کشور شوند و مقاطع ابتدایی تا تحصیلات تکمیلی را در این کشور بگذرانند. طی 1 قرن اخیر دانشگاه ها و موسسات عالی در روسیه موفق به دریافت جوایز معتبر بین المللی شده اند که این نشان از اعتبار و جایگاه علمی نظام آموزشی روسیه دارد و متقاضیان تحصیل در روسیه را ترغیب به مهاجرت به این کشور می کند.


تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در مدارس روسیه قبل از رسیدن فرزند به 6 سالکی و با پیش دبستانی یا مهد آغاز می شود. کودکان در این مقطع به بازی ها و فعالیت های فکری می پردازند تا آماده ورود و تحصیل در مدارس روسیه شوند.  تحصیل در مدارس روسیه شامل 3 مرحله زیر است:

 • 4 سال آموزش ابتدایی
 • 5 سال آموزش عمومی مقدماتی
 • 2 تا 3 سال آموزش متوسطه یا دبیرستان
تحصیل در مدارس روسیه
تحصیل در مدارس روسیه

تحصیل در مدارس روسیه به شکل های مختلف ارائه می شود. مدارس روسیه به 3 دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • مدارس دولتی
 • مدارس خصوصی
 • مدارس بین المللی

متقاضیان پس از ورود به مدارس با شرایط تحصیل در روسیه و شرایط کلی این کشور آشنا می شوند و در نتیجه سازگاری بیشتری با محیط جهت ادامه تحصیلات در مقاطع دانشگاهی پیدا می کنند که این موضوع جزو مزایای تحصیل در مدارس روسیه می باشد. آموزش عمومی به صورت اجباری می باشد و متقاضیان تحصیل در روسیه می بایست دروس مقدماتی مانند زبان روسی، ریاضیات، تاریخ و …. را بگذرانند. سال تحصیلی در روسیه همانند ایران 1 سال است و برنامه درسی مدارس با توجه به نوع شهر و مدرسه متفاوت است. متقاضیان پس از اتمام دوران عمومی که 11 سال به طول می انجامد در آزمون نهایی شرکت می کنند و پس از موفقیت در امتحانات، گواهی پایان تحصیلات عمومی دریافت می نمایند. دانشجویان پس از دریافت گواهی پایان تحصیلات، اجازه انتخاب رشته و ورود به دانشگاه را پیدا می کنند.


تحصیل در روسیه مقطع کالج

تحصیل در روسیه مقطع کالج به جهت داشتن امکانات و کیفیت آموزشی در این کشور طرفداران زیادی دارد. کالج های کشور روسیه در رشته های هنری مانند موسیقی و پرستاری زبانزد هستند و متقاضیان بین المللی زیادی تحصیل در روسیه مقطع کالج را جهت یادگیری موسیقی و پرستاری انتخاب می کنند. همچنین در کشور روسیه کالج هایی موسوم به پادفک نیز وجود دارند و دوره های زبان روسی را با توجه به رشته مورد نظر متقاضی به آن ها ارائه می دهد.

 در ادامه به کالج های مطرح جهت تحصیل در روسیه اشاره می کنیم.

 • کالج پادفک: دوره های پادفک توسط دانشگاه برگزار می شود و بین 6  ماه تا 1 سال به طول می انجامد. هزینه دوره توسط دانشگاه تعیین می شود و میانگین حدود 2500 دلار می باشد. پادفک در روسیه همانند مقطع پیش دانشگاهی در ایران جهت ورود به رشته های دانشگاهی می باشد.
 • کالج دولتی پرستاری ایرکوتسک: کالج پرستاری ایرکوتسک یکی از کالج های مطرح جهت تحصیل در روسیه می باشد و با بهره گیری از استادان خبره در این حوزه، دانشجویان زیادی را آموزش و تربیت می کند. تحصیل در این کالج بر مبنای آموزش و تحقیق استوار است و سالیانه تعداد زیادی از متقاضیان بین المللی وارد این دانشگاه می شوند.
 • کالج برتر شیمی و علوم روسی: هدف این کالج نخبه گرایی است و شرایط مناسبی را برای دانشجویان مستعد تحصیل در روسیه فراهم کرده است. کالج برتر شیمی در روسیه در بخش تحقیقات و فناوری های مربوط به رشته شیمی صاحب عنوان است. کلاس ها در این کالج 1 روز در هفته برگزار می شود و دانشجویانی که قصد دارند در مقطع دکترای شیمی به تحصیل در روسیه بپردازند گزینه مناسبی می باشد.
 • کالج اسمولنی کشور روسیه: کالج اسمولنی با هدف آموزش های لیبرال در کشور روسیه تاسیس شده است. افراد علاقه مند به حوزه می توانند با گذراندن آزمون ورودی به این دانشگاه ورود کنند. البته این آزمون تا حدی دشوار بوده و فقط افرادی که در این آزمون تایید شوند، مجوز ورود به این دانشگاه را کسب می کنند. یادگیری زبان روسی به شکل مجزا از دیگر مزیت های این کالج است. ناگفته نماند هزینه کالج اسمولنی نسبت به کالج های دیگر روسیه گران تر بوده و شرط سنی جهت ورود به این کالج حداکثر 56 سال است.
 • کالج موسیقی آکادمیک روسیه: این کالج جهت آموزش موسیقی برای علاقه مندان در کشور روسیه در سال 1891 تاسیس شده است. بسیاری از اساتید صاحب نام موسیقی در این دانشگاه مشغول تدریس هستند و کلاس ها در دو ترم به شکل آوازخوانی برگزار می شود. افراد از سن 18 تا 39 سال در این کالج آموزش می بینند.
 • کالج موسیقی دولتی Guwssin: کالج Guwssin توسط سه خواهر در سال 1895 تاسیس شد که یکی از خواهران در زمینه پیانو شهرت دارد. Guwssin یکی از کالج های مطرح در زمینه موسیقی در روسیه می باشد و افراد از سن 7 تا 65 سال در این کالج آموزش می بینند. محیط جذاب و مفرح آموزشی از مزایای این کالج برای متقاضیان تحصیل در روسیه است.

تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی

تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی متقاضیان بین المللی زیادی دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی همانند ایران 4 سال و به زبان روسی می باشد. موضوعی که متقاضیان تحصیل در روسیه  مقطع کارشناسی باید به آن توجه کنند این است که رشته ها در مقطع لیسانس به زبان روسی به داوطلب ارائه می شود و امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی در تعداد محدودی از رشته ها وجود دارد.

تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی
تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی حدود 2000 دلار در سال است. البته با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی این مبلغ ممکن است کاهش یا افزایش یابد. البته دانشجویان این امکان را دارند در حین تحصیل به کار نیمه وقت مشغول شوند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. بورسیه های تحصیلی متنوعی مانند SRAS و بنجامین گیلمن نیز به دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه، تعلق می گیرد.

 مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی:

 • ارائه ترجمه دیپلم و ریز نمرات دبیرستان همراه با تاییدیه رسمی
 • ارائه اصل پاسپورت و شناسنامه
 • ارائه فرم اپلیکیشن
 • دانشنامه و ریز نمرات دبیرستان
 • ارائه مدارک پزشکی
 • ارائه عکس مخصوص پاپسپورت
 • گواهی عدم ابتلا به بیماری ایدز
 • ارائه مدرک زبانTORFEL  برای زبان انگلیسی

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی ارشد معمولا 2 سال به طول می انجامد و برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع به مدارکی از قبیل: دیپلم، پیش دانشگاهی، لیسانس، ریز نمرات مقطع دیپلم، ریز نمرات مقطع پیش دانشگاهی، ریز نمرات لیسانس و مدرک زبان انگلیسی و یا مدرک دوره پادفک زبان روسی احتیاج است. در نهایت دانش آموزان از یک تز که در صورت موفقیت منجر به دریافت مدرک کارشناسی ‌ارشد و صلاحیت شان می‌شود، دفاع می‌کنند.

تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی تخصصی:

در این مقطع بیشتر بر روی کار عملی تمرکز صورت می گیرد و مهارت آموزشی دانشجویان بهبود می یابد. براساس نمره امتحانات و دفاع از پایان‌ نامه، یک مدرک تخصصی که صلاحیت دانشجو را مشخص می‌کند برای وی صادر می شود. هزینه تحصیل در روسیه مقطع کارشناسی ارشد سالیانه حدود 3000 دلار است. دانشجویان در این مقطع اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند و می توانند با کار در حین تحصیل بخشی از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه مقطه کارشناسی ارشد:

 • ارائه مدرک دیپلم و کارشناسی به صورت ترجمه شده همراه با تاییدیه رسمی
 • فرم درخواست رشته تحصیلی
 • ارائه گواهی پزشکی
 • ارائه کپی شناسنامه
 • ارائه 6 قطعه عکس پاسپورتی

تحصیل در روسیه مقطع دکترا

تحصیل در روسیه مقطع دکترا به صورت تمام وقت حداقل 3 سال به طول خواهد انجامید که در این مقطع دانشجویان مانند سایر دانشگاه های جهان با کمک استاد راهنما بر روی موضوع پژوهشی به تحقیق خواهند پرداخت و پس از دفاع موفقیت آمیز در مورد پایان نامه، مدرک دکترا به آنان اعطا می شود. دوره وابسته به آموزش دکترا نیز نوعی آموزش برای دانشگاهیان است. افراد با در اختیار داشتن مدرک کارشناسی ارشد و یا کارشناسی تخصصی می‌توانند در دوره وابسته به آموزش دکترا ثبت ‌نام کنند. این دوره به مطالعه، کارهای عملی و تحقیق می پردازد.

دانشجویان یک زمینه تحقیق و موضوع پژوهش را برای پایان نامه خود انتخاب می‌کنند. مطالعه تمام ‌وقت در این دوره حداقل ۳ سال به طول می‌انجامد، در حالی که مطالعه پاره ‌وقت حداقل ۴ سال طول می‌کشد. یک فارغ‌ التحصیل با صلاحیت مربوطه (“هم‌کار پژوهشی”، “هم‌کار آموزشی”) مدرک تحصیلات تکمیلی را دریافت می‌کند. در نهایت یک مدرک به فرد اعطا می شود که این اولین مدرک تایید کننده وضعیت وی است. سپس داوطلبان وارد دوره دکترا خود می شوند (درجه دومی برای تایید وضعیت) که پس از دفاع موفقیت آمیز در مورد پایان نامه مدرک دکترا به آنان اعطا می شود.

تحصیل در روسیه مقطع دکترا

تحصیل در روسیه مقطع دکترا به دلیل کم هزینه بودن و همچنین ارائه انواع بورسیه های تحصیلی، اولویت بسیاری از دانشجویان محسوب می شود. حدود 2000 دانشجو در مقطع دکترا به تحصیل در روسیه مشغول هستند. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه مقطع دکترا می توان به متنوع بودن فرهنگ و وجود دانشگاه هایی با اعتبار جهانی یاد کرد. هزینه تحصیل در روسیه مقطع سالیانه حدود 3000 تا 4000 دلار است. البته این هزینه در تمام دانشگاه ها یکسان نیست و تفاوت دارد.

مدارک لازم جهت تحصیل در روسیه مقطع دکترا:

 • ارائه مدارک رسمی مانند شناسنامه و پاسپورت
 • ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ترجمه و تاییدیه رسمی
 • ارائه رزومه شخصی
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه مقالات معتبر بین المللی
 • کتب منتشر شده (در صورت وجود مزیت محسوب می شود.)
 • عکس در سایز گذرنامه
 • ارائه رضایت نامه
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 7 و یا ارائه مدرک زبان روسی( البته نمره زبان به درخواست دانشگاه بستگی دارد)

تحصیل در روسیه – دوره پادفک

دوره زبان روسی یا اصطلاحا پادفک به دوره آماده‌ سازی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه گفته می‌شود. دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در روسیه، قبل از اینکه شروع به یادگیری دروس تخصصی کند باید توانایی‌های عمومی خود را نیز بالا ببرند. لازمه شروع تحصیل در روسیه به زبان روسی یادگیری زبان روسی و همچنین گذراندن دروس عمومی است. این دوره صرفا برای دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند الزامیست و دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند از دوره پادفک معاف خواهند بود. دوره پادفک در حدود 6 ماه تا یک سال به طول می انجامد و به طور میانگین حدود 2500 دلار هزینه دارد. متقاضی پس از برگزاری دوره پادفک به زبان روسی مسلط شده و آمادگی تحصیل در روسیه را به دست می آورد.

دوره پادفک در روسیه  به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

 • پادفک جهت ورود به  مهندسی
 • پادفک جهت ورود به رشته های انسانی
 • پادفک  جهت ورود به رشته های هنری

مدارک لازم جهت ورود به پادفک :

 • ارائه مدرک پاسپورت به همراه کپی
 • ترجمه روسی صفحه اول پاسپورت
 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همرات ریز نمرات به روسی ترجمه و تایید شود.
 • تکمیل فرم های مربوط به پادفک
 • 12 قطعه عکس 4*3 با زمینه سفید

آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه هر ساله جهت پذیرش متقاضیان بین المللی تحصیل در روسیه برگزار می شود. البته داوطلبان تحصیل در روسیه می بایست ابتدا در دوره زبان روسی یا پادفک شرکت کنند تا با تسلط نسبی به زبان بتوانند در آزمون های ورودی که توسط دانشگاه برگزار می شود شرکت کنند و نتیجه لازم را کسب کنند.

متقاضیان پس از گذراندن و قبولی در دوره پادفک باید در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون اجازه ورود به دانشگاه را دریافت می کنند. آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه، به طور جداگانه و توسط خود دانشگاه از متقاضی تحصیل در روسیه به عمل می آید. نوع آزمون با توجه به رشته انتخابی متقاضی بستگی دارد. به عنوان مثال آزمون دروس زیست و شیمی جهت ورود به رشته های پزشکی و دروس ریاضی، فیزیک جهت ورود به رشته های مهندسی می باشد. آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه معمولا هر ساله در تیرماه برگزار می شود و تا شهریورماه ادامه دارد. تعداد دفعات برگزاری این آزمون به دانشگاه بستگی دارد و ممکن است 1 یا چند بار در سال هر دانشگاه اقدام به برگزاری این آزمون کند.


کار حین تحصیل در روسیه

کار حین تحصیل در روسیه از دیگر مزایای مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد، زیرا دانشجویان بین المللی از این طریق می توانند بخش عمده های از هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند. اجازه کار حین تحصیل در روسیه برای مقاطع مختلف متفاوت است. متقاضیان می توانند در داخل و یا خارج دانشگاه مشغول به کار شوند، البته دانشجویان جهت کار در خارج از دانشگاه نیاز به مجوز از دانشگاه دارند. اجازه کار و میانگین حقوق دریافتی از مقاطع کارشناسی تا دکترا به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی: اجازه 10 ساعت کار در هفته و حقوق میانگین 10 دلار در ساعت
 • مقطع کارشناسی ارشد: اجازه 20 ساعت کار در هفته و حقوق میانگین 10 دلار در ساعت
 • مقطع دکترا:  اجازه 30 ساعت کار در هفته به شکل تدریس در دانشگاه در مقاطع پایین تر و حقوق میانگین ماهیانه 2000 دلار
 • ناگفته نماند دانشجویان در تعطیلات بیش از ساعات تعیین شده اجازه کار دارند.  

بورسیه تحصیل در روسیه

روسیه از جمله کشور‌هایی است که تنوع قومی، مذهبی و فرهنگی قابل توجهی دارد. برخی از امتیازاتی که دولت روسیه به مهاجران می‌دهد، این کشور را به مقصد مناسبی برای تحصیل تبدیل می‌کند. جذب دانشجویان از سراسر جهان یکی از سیاست‌های دانشگاه‌های روسیه است. مراکز آموزش عالی در روسیه یا دولتی هستند یا خصوصی و تحصیل در دانشگاه ‌های دولتی این کشور رایگان است. دولت روسیه هر ساله سهمیه بورسیه دانشگاه ‌های دولتی را مشخص می‌کند. هر یک از دانشگاه‌های روسیه شرایط خاص خودشان را برای اعطای بورسیه دارند، اما به ‎صورت کلی بورسیه در دانشگاه‌ های روسیه مزایایی از جمله تامین هزینه شهریه، اسکان دانشجویی و کمک هزینه دارد. هم اکنون دانشجویان بورسیه در روسیه ۷۵۰۰۰ روبل (حدود ۱۲۰۰ دلار) در ماه دریافت می‌کنند.

سالانه حدود 15000 بورسیه از سمت دولت به دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه تعلق می گیرد. در مقطع کارشناسی تعداد بورسیه ها محدود است و اغلب بورسیه ها به دانشجویان متقاضی تحصیل در کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد. دولت روسیه آزمون هایی را قبل از اعطا بورسیه تحت عنوان EGE  از متقاضیان به عمل می آورد. کمک هزینه یا بورسیه تحصیل در روسیه به افراد واجد شرایطی که رزومه تحصیلی قوی دارند، بعد از گذراندن یک یا دو ترم و به صورت Full fund  و Part fund  تعلق می گیرد. در بورسیه Full fund تمام هزینه های مقاضی و در بورسیه Part fund بخشی از هزینه های دانشجو تامین می شود. ناگفته نماند برخی از این بورسیه ها توسط دانشگاه در کلیه رشته ها به متقاضی تعلق می گیرد.

شما عزیزان می توانید جهت اطلاع از لیست دقیق دانشگاه های اعطا کننده بورسیه با مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.


شرایط بورسیه تحصیلی بورسیه

همواره کشورهای خارجی برای جذب دانشجویان بین المللی اقدام به ارائه امکانات رفاهی مالی از جمله بورسیه های متنوع جهت رفاه مالی دانشجویان کرده اند و تحصیل در روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. با تحصیل در روسیه این امکان را دارید تا از بورسیه ها تحصیلی دولت و دانشگاه های این کشور بهره مند شوید. از جمله شرایط لازم برای دریافت بورسیه دولتی روسیه، داشتن معدل بالای 16 در مقطع پیشین است که در صورت کسب این بورسیه امکان تحصیل رایگان و دریافت کمک هزینه زندگی برای متقاضیان فراهم می گردد.

برای گرفتن بورسیه از دانشگاه‌های روسیه از یکم مارس (دهم اسفند) تا پانزدهم اوت (24 مرداد) درخواست خود را ارائه کنید. امتیازاتی مانند معدل دوره تحصیلی قبلی، شرکت در کنفرانس‌های روسیه، داشتن مقاله و … در پذیرش شما در دانشگاه‌های روسیه نقش بسزایی دارند، اما دانستن زبان روسی جزو شرایط پذیرش در اغلب دانشگاه‌های این کشور نیست و گزینه تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان را پیش روی شما قرار می‌دهد. ملیت، نژاد، مذهب و جنسیت نیز تاثیری در پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو ندارند. شما می‎توانید فرم درخواست بورسیه را از سایت هر کدام از دانشگاه‌های اعطا کننده دریافت کنید. پس از پر کردن فرم وضعیت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای کسانی که توانسته‌اند بورسیه دریافت کنند سال تحصیلی در دوره مقدماتی یا دوره با تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسه 20 سپتامبر (29 شهریور) شروع می‌شود. در سال‌های تحصیلی بعد دوره آموزشی اول سپتامبر (10 ماه شهریور) شروع می‌شود. دانشجویان باید از 25 – 31 ماه اوت (3 – 9 شهریور) به دانشگاه وارد شوند.

مدرسه عالی اقتصاد سن پترزبورگ (HSE) و دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ دو دانشگاه مهم روسیه هستند که سالانه تعداد قابل توجهی بورسیه اعطا می‌کنند. مدرسه عالی اقتصاد سن پترزبورگ (HSE)  ۲۵ تا ۱۰۰ درصد هزینه‌های تحصیل دانشجویان ممتاز خارجی را در تمامی سطوح تحصیلی پوشش می‌دهد و بورسیه دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ شامل هزینه‌های تحصیل در طول یک ترم یا هزینه‌های اقامت در خوابگاه دانشگاه می‌شود.

دانشگاه‌های غیردولتی نیز بورسیه‌هایی ارائه می‌دهند که در مواردی بسیار مناسب هستند. دانشکده مطالعات روسیه و آسیا  (SRAS)  و کمک هزینه تحصیلی بنجامین اِی گیلمن (Benjamin A. Gilman Scholarships) از جمله این بورسیه‌هاست که البته در اکثر موارد به دانشجویان آمریکایی اعطا می‌شود. علاوه ‎بر این BPدر بورسیه پژوهشی روسیه، بورسیه شوراهای آمریکا (American Councils Scholarships) و پروژه بورس تحصیلی روسیه نیز از دیگر بورسیه‌های شناخته شده در روسیه است.

 • غذا: ۱۰۰۰۰ روبل
 • حمل و نقل: ۳۸۰ روبل
 • اینترنت همراه برای تلفن: ۸۰۰ روبل
 • سرگرمی، ورزش و فرهنگ: ۴۰۰۰ روبل
 • مجموع: ۲۰۱۸۰ روبل

مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه

شرایط زندگی و تحصیل در روسیه نیز از چهارچوب های خاص خود پیروی می کند. قدم اولی که برای تحصیل در این کشور پیش روی متقاضیان قرار دارد، اخذ پذیرش است. در فهرست ذیل مراحل کلی پروسه تحصیل در این کشور ذکر شده و در ادامه هر یک از آنها را توضیح خواهیم داد:

 • آماده سازی مدارک پذیرش
 • اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه
 • اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی
 • حضور در خاک روسیه جهت نهایی کردن پروسه ثبت نام دانشگاه و شروع به تحصیل
مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه
مراحل مهاجرت تحصیلی به روسیه

آماده سازی مدارک پذیرش:  متقاضیان تحصیل در کشور روسیه ابتدا باید با توجه به دانشگاه مقصد و مورد نظر در روسیه، اقدام به آماده سازی مدارک تحصیلی خود کنند. معمولا به تمامی مدارک تحصیلی مقاطع پیشین تحصیلی به انضمام ریز نمرات هر یک از آنها احتیاج است، همچنین در انتها تمامی مدارک باید به صورت رسمی به زبان روسی ترجمه شوند. مدرک زبان نیز با صلاحدید دانشگاه و زبان تحصیلی دوره تعیین می گردد. اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های معتبر روسیه:  پس از فراهم مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی، دانشجویان و یا وکلای مهاجرت باید مدارک را جهت دریافت پذیرش تحصیلی به دانشگاه های منتخب خود در روسیه ارجاع دهند تا دانشگاه ها در صورت موافقت اقدام به اهدای پذیرش به دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه کنند

اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی:  قدم بعدی برای تحصیل در روسیه دریافت ویزای تحصیلی این کشور است که این امر نیاز به مدارکی چون:

 • تمامی مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه
 • ریز نمرات مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه
 • نامه پذیرش معتبر از یکی از دانشگاه های روسیه
 • گواهی سلامت متقاضی (آزمایش هپاتیت و HIV)
 • انگیزه نامه
 • پاسپورت

با تکمیل این مدارک و ارائه آنها به سفارت جمهوری فدرال روسیه، فرایند صدور ویزای تحصیلی برای متقاضیان آغاز میگردد و با دریافت ویزا دانشجویان می توانند برای تکمیل فرایند ثبت نام دانشگاه و شروع تحصیل وارد خاک روسیه شوند.


برترین دانشگاه های روسیه

برترین دانشگاه های روسیه سالانه پذیرای مهاجرین بین المللی زیادی در رشته ها و مقاطع مختلف می باشند. وجود دانشگاه ها و موسسات با اعتبار جهانی، نشان دهنده اهمیت آموزش و تحصیل در روسیه است. رشته های شاخه پزشکی و مهندسی از رشته های پرطرفدار جهت تحصیل در روسیه می باشد. در ادامه به تعدادی از دانشگاه های مطرح و برتر روسیه اشاره می کنیم.

 • دانشگاه دولتی لومونسوف مسکو
 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
 • دانشگاه ایالتی تومسک
 • دانشگاه رودن
 • دانشگاه سچنوا
 • دانشگاه پیروگوا
 • ·دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو
 • دانشگاه باومان مسکو
 • دانشگاه ملی تحقیقات هسته های
 • دانشکده ملی تحقیق
 • دانشگاه MGIMO
 • دانشگاه پلی تکنیک نامسک
 • دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه لومونسف

دانشگاه دولتی لومونسف در مسکو در سال 1755 میلادی تاسیس و همچنین سمبل کشور روسیه می باشد. سمبل کشور روسیه به درخواست میخائیل لومونسف و به دست ملکه الیزابت بنا گردید و در برخی رشته ها مانند پزشکی، ریاضیات و شیمی جزو 7 دانشگاه برتر جهان می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند، لومونسف گزینه بسیار مناسبی می باشد. طراحی زیبا و چشم نواز دانشگاه لومونسف چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. مهم ترین رشته هایی که این دانشگاه به دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه ارائه می نماید، به شرح زیر است:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • مهندسی
 • هنر
 • ادبیات
 • حقوق
 • فلسفه
 • سینما
 • تئاتر

جالب است بدانید دانشگاه لومونسف بالاترین سطح علمی را در میان دانشگاه های اروپایی دارد. به دلیل اینکه دانشگاه لومونسف از مهم ترین جاذبه های گردشگری در روسیه می باشد، سالانه تعداد زیادی به قصد دیدن این دانشگاه به کشور روسیه سفر کنند. افراد برجسته ای در طول تاریخ از دانشگاه لومونسف فارغ التحصیل شده اند که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم

 • آنتوان چخوف (پزشک، رمانویس و شاعر مشهور روس)
 • میخاییل گورباچف ( رهبر اتحاد جماهیر شوروی، نوبل)
 • ولادیمیر ارنولد (ریاضیدان برجسته روس)
 • بوریس دمیدروف (شیمیدان و ریاضیدان)

وجود یکی از قدیمی ترین کتابخانه ها در اروپا و مجموعه های ورزشی در دانشگاه لومونسف، از مزایای دیگر این دانشگاه می باشد. دانشجویان این امکان را دارند تا از این مجموعه ها با حداقل هزینه استفاده کنند. همچنین دانشگاه به دانشجویان ماهیانه کارت حمل و نقل با هزینه بسیار کم اعطا می کند که این امر در کاهش هزینه های دانشجو تاثیر بسزایی دارد. وام های در نظر گرفته شده برای دانشجویان از دیگر مزایای قابل توجه دانشگاه لومونسف می باشد. هزینه تحصیل در لومونسف نسبت به سایر دانشگاه های مطرح جهان کم تر می باشد و با توجه به کیفیت آموزش و اعتبار جهانی این دانشگاه، هزینه تحصیل درآن مناسب می باشد.


دانشگاه سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ قدیمی ترین دانشگاه در کشور روسیه می باشد که در سال 1724 تاسیس شد. این دانشگاه جزو 4 دانشگاه برتر روسیه می باشد و با وجود 25 دانشکده و حدود 300 رشته تخصصی،  30000 دانشجو دارد. وجود موزه های دیدنی، کتابخانه غنی و آثار هنری در محیط دانشگاه از مزایای دانشگاه سنت پترزبورگ می باشد. دانشگاه سنت پترزبورگ به دانشگاه پرورش استعداد و نخبگان معروف است و افراد برجسته های از جمله ولادیمیر پوتین در این دانشگاه تحصیل کرده اند. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ در میان دانشگاه های جهان رتبه 20 را به خود اختصاص داده است و از سطح علمی و کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردار است. دانشگاه سنت پترزبورگ یکی از مناسب ترین گزینه ها جهت تحصیل در روسیه، در مقاطع کارشناسی تا دکترا می باشد.

دانشکده های معروف این دانشگاه به شرح زیر است:

 • ریاضیات کاربردی
 • فیزیک
 • زیست شناسی
 • شیمی
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • اقتصاد
 • تاریخ
 • روابط بین الملل
 • هنر
 • فلسفه
 • حقوق
 • روانشناسی
 • علوم سیاسی
 • مدیریت
 • دانشکده نظامی

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان (KFU) دومین دانشگاه قدیمی روسیه می باشد این دانشگاه سال 1804 در شهر کازان تاسیس شد. دانشگاه فدرال کازان در کشور روسیه رتبه 15 را در میان موسسات عالی به خود اختصاص داده است و تحصیل به زبان روسی و انگلیسی را به دانشجویان ارائه می دهد. البته دوره های زبان روسی به صورت رایگان، در طول ترم به دانشجویان بین المللی ارائه می شود. KFU هر ساله پذیرای تعداد زیادی دانشجو بین المللی می باشد و در حین آموزش، امکانات اقامتی و رفاهی بسیاری از جمله مراکز درمانی، سالن های ورزشی، کافی شاپ و رستوران و…. را در اختیار آنان قرار می دهد.

دانشگاه فدرال کازان حدود 480 رشته و 50000 دانشجو در مقاطع کارشناسی تا دکترا دارد و بورسیه های تحصیلی متنوع را برای دانشجویان واجد شرایط و ممتاز در نظر گرفته است.

مطرح ترین رشته هایی که در این دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود، به شرح زیر است:

 • پزشکی
 • دنداپزشکی
 • داروسازی
 • زیست شناسی
 • زمین شناسی
 • ریاضیات
 • هنر
 • تاریخ
 • زبانشناسی
 • روابط بین الملل

اقامت در روسیه

اقامت در روسیه به دلیل شرایط ایده آل تحصیلی و همچنین سایر ویژگی های خدماتی و رفاهی جهت زندگی در این کشور، یکی از اهداف اصلی مهاجرین به روسیه می باشد. جهت اقامت در روسیه روش های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • اقامت در روسیه از طریق تحصیل: تحصیل در روسیه، یکی از روش های اخذ اقامت این کشور می باشد، سالیانه دانشجویان زیادی جهت تحصیل در رشته های شاخه پزشکی و مهندسی وارد این کشور می شوند.
 • اقامت در روسیه از طریق کار: دریافت ویزای کاری یکی دیگر از روش های اقامت در روسیه می باشد که به دو صورت 1 و 3 ساله می باشد. افراد در این شرایط تا زمانی که در کشور روسیه به کار مشغول باشند، می توانند به همراه خانواده خود در کشور روسیه مستقر شوند و جهت رفت و آمد نیز مشکلی نخواهند داشت.
 • اقامت در روسیه از طریق ازدواج: ازدواج با یک شخص روسی، روش مناسب دیگری جهت اخذ اقامت روسیه می باشد. بعد از ازدواج، شخص متقاضی پس از 9 ماه، کارت اقامت موقت دریافت می کند که 3 سال اعتبار دارد. بعد از گذشت یک سال از کارت اقامت موقت، فرد متقاضی می تواند درخواست اقامت دائم دهد.
 • اقامت در روسیه از طریق سرمایه گذاری: افردی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار هستند، می توانند از طریق سرمایه گذاری موفق به اخذ اقامت روسیه شوند. سرمایه گذاری عموما به صورت ثبت شرکت انجام می شود و فرد می تواند حداقل با 10% سهام  اقدام به سرمایه گذاری و دریافت اقامت نماید.
 • اقامت در روسیه از طریق تولد: هنگامی یکی از والدین تابعیت کشور روسیه را داشته باشند، فرزند متولد شده اقامت روسیه را دریافت می کند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه قطعا یکی از مواردی است که متقاضیان باید به آن توجه کنند و نسبت به آن آگاهی پیدا کنند. دانشگاه و مقطع مورد نظر جهت تحصیل، محل زندگی و … از فاکتورهای مهم در ارتباط با هزینه تحصیل در روسیه می باشد. به طور مثال تحصیل در شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ مستلزم هزینه بالاتری می باشند. ضمنا شهریه دریافتی دانشگاه های خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی می باشد. البته ناگفته نماند هزینه تحصیل در روسیه نسبت به سایر کشورها پایین تر می باشد و شما می توانید با هزینه مناسب در برترین دانشگاه های جهان تحصیل کنید. به طور کلی میانگین هزینه یک دانشجو بین المللی در روسیه، سالانه حدود 3000 دلار است.

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی روسیه که از آنها موفق به دریافت بورسیه شده باشید رایگان است. علاوه ‎براین با استفاده از انواع بورسیه‌ هایی که ارائه می‌شود می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل در این کشور را جبران کنید. هر چند هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با دیگر کشور‌های اروپایی بیشتر است، اما  همان طور که گفته شد شهریه دانشگاه‌های این کشور بسیار کمتر از آمریکا و کشور‌های اروپایی به ویژه کشور‌هایی مانند انگلیس و فرانسه است.

هزینه تحصیل در روسیه
هزینه تحصیل در روسیه

یکی از مسائلی که ممکن است در تصمیم شما برای اقدام به تحصیل در کشوری دیگر تاثیر زیادی بگذارد، امکان کار کردن در آن کشور است. هر چند به ندرت یک فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر روسیه بیکار می‌ماند، اما این هم مهم است که آیا در زمان تحصیل امکان کار کردن به صورت قانونی وجود دارد یا نه؟

در روسیه مانند بسیاری از کشور های دیگر  برای دانشجویان کار دانشجویی که معمولا دستیاری در پروژه‌های علمی دانشگاهی است که در آن تحصیل می‌کنند، در نظر گرفته شده است. برای اشتغال به کار دانشجویی لازم است حتما درخواست دهید و بسته به رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید معمولا کار مورد نظر را خواهید یافت.


تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه یکی از مزیت های قابل توجه این کشور است. البته تحصیل رایگان در روسیه مستلزم شرایط خاصی می باشد که برای این منظور، دولت روسیه بورسیه هایی را برای دانشجویان واجد شرایط و نخبه متقاضی تحصیل در روسیه در نظر گرفته که با توجه به این بورسیه ها بخش عمده ای از هزینه تحصیل فرد توسط دولت تامین می شود که اصطلاحا به بورسیه دولتی معروف است. دولت روسیه قبل از اعطا بورسیه ها، آزمون هایی را تحت عنوان EGE از متقاضیان به عمل می آورد. البته برخی دانشگاه ها نیز بورسیه های متنوعی را برای متقاضیان ممتاز تحصیل در روسیه در نظر گرفته اند که به شکل رقابتی به دانشجویان واجد شرایط اعطا می شود. با توجه به شرایطی که عنوان شد، می توان گفت فقط افراد نخبه و ممتاز امکان تحصیل رایگان در روسیه را دارند و این امکان برای تمام افراد وجود ندارد.


مزایای تحصیل در روسیه

در کنار شرایط و مزایایی که برای تحصیل در این کشور ذکر شد، ذکر چند نکته دیگر از مزایای تحصیل در این کشور خالی از لطف نیست. در حالت کلی مهاجرت تحصیلی با مزایای بسیاری همراه خواهد بود که این مزایا برای تحصیل در روسیه نیز وجود خواهند داشت. مزایایی از قبیل:

 • امکان تحصیل در دانشگاه‌ های معتبر روسیه
 • اعتبار بالای مدارک تحصیلی دانشگاه های روسیه در سطح بین‌ المللی
 • امکانات به روز دانشگاه های روسیه
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از دانشگاه های روسیه در رشته های گوناگون
 • امنیت و امکانات استاندارد خوابگاه های دانشگاه های روسیه
 • تراکم قابل توجه دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل
 • مورد تایید بودن بسیاری از دانشگاه های این کشور توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم جمهوری اسلامی ایران
 • سهولت دریافت ویزای تحصیلی جهت تحصیل
 • فرهنگ غنی و نظارت اجتماعی مطلوب
 • امکان دریافت بورسیه های متعدد تحصیلی که تحصیل رایگان را برای دانشجویان مشغول به تحصیل فراهم می آورد
 • هزینه‌ های تحصیل در این کشور در مقایسه با خیلی از دانشگاه‌ های اروپایی پایین‌ تر می‌ باشد
 • فاصله جغرافیایی کم روسیه با ایران
 • روابط سیاسی خوب دولت های ایران و روسیه
 • امکان کار دانشجویی در حین تحصیل در روسیه
 • متنوع بودن رشته های تحصیلی
 • امکان یادگیری زبان روسی در محیط دانشگاه
 • امکان تحصیل در تمام رشته های شاخه پزشکی

معایب تحصیل در روسیه

معایب تحصیل در روسیه نیز شامل مواردی می شود که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

 • عدم پشتیبانی از دانشجویان خارج از کلاس
 • دسترسی کم تر به اینترنت رایگان، وسایل تفریحی و سایر فعالیت تفریحی نسبت به سایر کشورها
 • یادگیری زبان روسی دشوار است
 • سرما، بودت هوا و متغییر بودن آب و هوایی
 • کم بودن تنوع غذایی
 • هزینه زندگی بالاتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • کم بودن سازمان های دانشجو نهاد

بیمه دانشجویی روسیه

بیمه دانشجویی در روسیه یکی از موارد حائز اهمیت برای دانشجویان است. خدمات درمانی و بهداشتی در روسیه توسط دولت و مراکز خصوصص ارائه می شود. دو نوع بیمه در کشور روسیه وجود دارد:

 • بیمه اجباری OMC: بیمه OMC توسط دولت به افرادی که تابعیت روسیه را دارند تعلق می گیرد. بیمارستان هایی که تحت نظر بیمه OMC باشند، هزینه ای از بیمار دریافت نمی کنند. البته در صورتی که مراکز تحت نظر این نوع بیمه نباشند و همچنین جهت انجام برخی خدمات درمانی، بیمار می بایست هزینه درمان را به صورت آزاد پرداخت کند.
 • بیمه درمان خصوصی DMC: بیمه درمانی DMC یا بیمه خصوصی می بایست توسط فرد خریداری شود، خدمات کامل تری نسبت به بیمه OMC را در اختیار شخص می گذارد و به همین علت، اکثر دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه، به خرید بیمه درمان خصوصی اقدام می کنند. بیمه DMC مراقبت های پزشکی در روسیه را نیز شامل می شود. با توجه به هزینه های گران درمان در روسیه، دانشجویان با استفاده از این نوع بیمه بخش قابل توجهی از این هزینه ها را تامین می کنند.

به طور کلی دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل در روسیه وارد این کشور می شوند در مواقع اضطراری از خدمات درمانی بهره مند می شوند و جهت استفاده از بیمه دانشجویی در روسیه به شکل کامل تر، باید اقدام به خرید بیمه کنند.


تحصیل بدون مدرک زبان در روسیه

تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان یکی دیگر از ویژگی های این کشور به شمار می رود. تحصیل در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر می باشد.

البته اکثر رشته ها در دانشگاه‌های روسیه به زبان روسی تدریس می‌شوند، بنابراین اگر قصد دارید در روسیه درس بخوانید، لازم است ابتدا به زبان مسلط شوید و سپس مدرک زبان را به عنوان بخشی از برنامه تان برای ادامه تحصیل ارائه کنید. اگر هنوز به مهارت‌های زبان روسی خود مطمئن نیستید، برخی از دانشگاه‌های روسیه دوره‌ های مقدماتی یک ساله (پادفک) را برای دانشجویان بین‌المللی برگزار می‌کنند که برای کمک به شما برای رسیدن به استاندارد مورد نیاز طراحی شده‌اند و همچنین برای افرادی که تنها دانش محدودی از زبان روسی دارند نیز این گزینه انتخاب مناسبی محسوب می شود.

اگرچه برخی از گزینه‌ های تحصیلبه زبان انگلیسی در سطح لیسانس وجود دارند، اما برنامه‌ های کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی بسیار رایج هستند. دانشگاه های روسیه با توجه به دانشگاه و سابقه تحصیلی شما، یک امتحان ورودی و یا یک مصاحبه از شما به عمل می آورند. سال تحصیلی روسیه از سپتامبر تا ژوئن برگزار می‌شود و به دو بخش تقسیم می‌شود.


هزینه زندگی در روسیه

زندگی در روسیه برای دانشجویان بین المللی جذابیت های خاص خود را دارد و شهر هایی مانند مسکو و سن پترزبورگ با وجود جذابیت های تاریخی و بافت پیشرفته شهری طرفداران زیادی در بین متقاضیان تحصیل در خارج از کشور دارد. دانشجویان مشغول به تحصیل در روسیه با هزینه ای بالغ بر 500 دلار در ماه در این شهر ها با رفاه نسبی به زندگی بپردازند. این نکته قابل ذکر است که شهر مسکو تا سالهای اخیر ایده آل ترین شهر برای دانشجویان معرفی می شد و زیبایی های بی حد و حصر این دو شهر بزرگ اروپایی در میان جهانیان زبانزد است.

هزینه زندگی در روسیه
هزینه زندگی در روسیه

البته هزینه زندگی در روسیه تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی دانشجو دارد. در جدول زیر به موارد اصلی هزینه زندگی در روسیه به طور تقریبی می پردازیم:

صرف یک وعده غذا در رستوران8 دلار
یک فنجان قهوه2 دلار
یک عدد ساندویچ مک دونالد2 دلار
1 لیتر نوشابه1 دلار
یک عدد آب معدنی5/0 دلار
1 لیتر شیر1 دلار
1 شانه تخم مرغ1 دلار
1 کیلو پنیر6 دلار
1 کیلو گوشت مرغ3 دلار
1 بسته سیگار1.5 دلار
1 کیلو سیب1.5 دلار
1 کیلو پرتقال1.5 دلار
1 کیلو سیب زمینی5/0 دلار
1 کیلو پیاز5/0 دلار
بلیط مترو40/0 دلار
تاکسی تا مسافت 1 کیلومتر25/0 دلار
هزینه 1 ماه باشگاه ورزشی37 دلار
بلیط سینما5 دلار
شلوار جین65 دلار
یک جفش کفش70 دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر500 دلار
اجاره آپارتمان دو خوابه در مرکز شهر1000 دلار

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی با چالش جدی معدل مواجه هستند و معدل کم آنها امکان و شانس تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان را از آنها سلب می کند. بسیاری از دانشگاه های جهان برای اهدای پذیرش تحصیلی برای متقاضیان شرط معدل در نظر میگیرند و به تبع آن سفارت های این کشورها نیز شرط معدل را برای صدور ویزای تحصیلی ملاک کار خود قرار می دهند.

تحصیل در روسیه این امکان را به دانشجویان مستعد تحصیل در خارج از کشور می دهد تا علی رغم نداشتن معدل شاخص و بالا، از مزیت تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور بی بهره نمانند و سفارت کشور روسیه نیز حساسیت چندانی به معدل متقاضیان نشان نمی دهد و در صورت صدور پذیرش تحصیلی، سفارت نیز برای صدور ویزای تحصیلی سخت گیری خاصی نخواهد داشت. این امر یعنی امکان تحصیل با معدل پایین یکی از اصلی ترین مزیت های تحصیل در روسیه برای متقاضیان بین المللی به شمار می رود که امکان تحصیل در دانشگاه های معتبر و پر قدمت روسیه را برای آنها فراهم می سازد. این امتیاز در حالی به متقاضیان تعلق میگیرد که دانشگاه های روسیه همانطور که گفته شد سالهاست در میان دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می شوند. وضعیت علمی دانشگاه روسیه در سطح بالایی در بین سایر دانشگاه های جهان قرار دارد و در زمینه های علوم پایه، فنی و مهندسی، هوافضا، هنر و خصوصا نانو بیوتکنولوژی در زمره پیشرفته ترین کشورهای جهان است و همین امر تحصیل در روسیه را به یکی از اصلی ترین انتخاب های متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می دهد.

سیستم نمره دهی در دانشگاه های روسیه به شکل رتبه بندی از 1 تا 5 می باشد. نمره 1 نشان از عملکرد خیلی ضعیف و نمره 5، عملکرد عالی دانشجو را نشان می دهد.

کارشناسان ما در گروه مهاجرتی اپلای من، با توجه به سابقه تحصیل و زندگی در روسیه آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص تحصیل در روسیه هستند. شما عزیزان می توانید از طریق تماس با کارشناسان ما از مشاوره تخصصی در این زمینه بهره مند شوید.


تحصیل در روسیه در رشته پزشکی

 تحصیل پزشکی در روسیه از جمله انتخاب های متقاضیان تحصیل در روسیه است که البته با کیفیت بالایی در دانشگاه های پزشکی روسیه ارائه می شود. دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان از اعتبار و سطح کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. در دانشگاه‌ های پزشکی روسیه تقریبا تمامی رشته‌ های شاخه پزشکی ارائه می‌شود. پزشکی و دندانپزشکی به ترتیب پرطرفدارترین رشته ها جهت تحصیل در کشور روسیه می باشد. این رشته‌ ها در دانشگاه ‌های مختلفی تدریس می‌شوند که در سراسر این کشور پهناور گسترده‌اند و این امر متقاضیان علاقه مند به تحصیل پزشکی را با انتخاب های متنوعی رو به رو می کند.

تحصیل در روسیه در رشته پزشکی
تحصیل در روسیه در رشته پزشکی

دانشگاه‌های روسیه نسبت به دانشگاه‌های آمریکا و اروپا از دانشجویان پزشکی شهریه کمتری دریافت می‌کنند. شهریه تحصیل پزشکی در روسیه برای دانشجویان بین‎المللی و شهروندان این کشور تفاوت چندانی ندارد، درحالی که در اروپا هزینه تحصیل برای متقاضیان بین المللی بالاتر است. تحصیل در دانشگاه‌ های مورد تایید کشور روسیه یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. دانشجویان باید قبل از نهایی کردن روند پذیرش، اقدام به بررسی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه کنند. البته دانشگاه های برتر پزشکی روسیه در لیستی که هر سال توسط وزارت بهداشت منتشر می شود حضور دارند.

اگر قصد دارید در کشور روسیه به تحصیل پزشکی بپردازید باید به چند نکته توجه توجه داشته باشید: دوره کارشناسی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در روسیه فقط برای رشته پرستاری ارائه می‎شود و مدت زمان تحصیل آن چهار سال به طول می انجامد. طول دوره‎های تخصصی در رشته‎های دندانپزشکی، داروسازی و روانشناسی بالینی بین پنج تا شش سال خواهد بود و همچنین در دوره‌های رزیدنت پزشکی، دانشجو می‌تواند در طی دو تا چهار سال، دوره‌های تخصصی گوارش، ارتودنسی و اطفال را بگذراند. دوره کارشناسی ارشد در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی سه سال به طول می انجامد.

به طور کلی نظام آموزشی پیشرفته، مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل و همچنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی از دلایل مهم تقاضا جهت تحصیل در روسیه پزشکی می باشد.

می توان اطمینان داشت که ارائه مدرک پزشکی اخذ شده از دانشگاه‌ های پزشکی روسیه نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشور‌های دیگر از جمله کشور‌های اروپایی معتبر بوده و باعث ایجاد آینده شغلی درخشان برای شما خواهد بود.


هزینه تحصیل در روسیه پزشکی

همانطور که اشاره شد هزینه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی در روسیه به نسبت بسیاری از کشور های اروپایی، کانادا و امریکا پایین تر است و این امر در کنار کیفیت و اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی، این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدل کرده است.

هزینه و شهریه تحصیل در روسیه رشته های پزشکی با توجه به دانشگاه متفاوت خواهد بود اما ما در فهرست هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر پزشکی در روسیه را گردآوری کرده ایم تا به وسیله آن افق بازتری از میانگین شهریه تحصیلی در این کشور داشته باشید:

دانشگاه دوستی ملل مسکو:

 • تحصیل پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی: 7500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 8500 دلاv

دانشگاه کازان:

 • تحصیل پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی: 3800 دلار
 • تحصیل دندان پزشکی به زبان انگلیسی: 5500 دلار

دانشگاه نووسیبرسک:

 • شهریه دوره پزشکی: 4500 دلار

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط لازم جهت تحصیل در روسیه رشته پزشکی به این شکل است که متقاضی ابتدا می بایست در آزمون ورودی رشته پزشکی شرکت کند و در صورت قبولی وارد دانشگاه شود. ضمنا متقاضیان باید بدانند که پیش نیاز شرکت در آزمون، گذراندن دروس پیش نیاز مانند زیست، شیمی، فیزیک و زبان است و ارائه مدرک دیپلم نیز الزامی می باشد. آزمون ورودی به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شود. دانشجویانی که قصد دارند به زبان روسی در آزمون ورودی شرکت کنند می توانند در دوره (پادفک) شرکت کنند و پس از تسلط به زبان روسی در این آزمون شرکت کنند.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه
شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

مزایای تحصیل در روسیه مقطع پزشکی به شرح زیر است:

 • روند آسان جهت دریافت پذیرش در رشته پزشکی
 • ارائه مدرک زبان روسی الزامی نیست.
 • برگزاری دوره زبان روسی (پادفک) توسط دانشگاه
 • کیفیت آموزش در رشته پزشکی
 • اعتبار جهانی مدرک دانشگاه های پزشکی در روسیه
 • ارائه رشته پزشکی در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی
 • مقرون به صرفه بودن تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به کشورهای دیگر
 • ارائه آموزش های عملی به دانشجویان رشته پزشکی در بیمارستان های پیشرفته
 • اکثر دانشگاه های روسیه در حوزه پزشکی مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.
 • فاصله جغرافیایی کم روسیه با ایران و تردد آسان دانشجویان
 • امکان پذیرش بدون ارائه مدرک بان
 • امکان تحصیل به زبان روسی و انگلیسی

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

رشته دندانپزشکی با این که زیرمجموعه رشته های پزشکی محسوب می شود اما همواره به علت اهمیت بالا و تقاضایی که جهت ورود این رشته وجود دارد، به عنوان رشته مستقل مورد بحث قرار می گیرد. دانشگاه هایی که در حوزه پزشکی برای تحصیل در این کشور معرفی شد، برای رشته دندانپزشکی نیز قابل استناد هستند و در این رشته نیز از اعتبار بالایی برخوردار هستند.


تحصیل داروسازی در روسیه

به جهت بازار کار خوب و پر رونق رشته داروسازی در روسیه، دانشگاه های این کشور نیز در زمینه آموزش این رشته به پیشرفت های زیادی دست یافته اند و رشته داروسازی در دانشگاه علوم پزشکی رودن و دانشگاه فدرال کازان، ارائه می گردد. البته دانشگاه های دیگری هم  رشته داروسازی را جهت تحصیل در روسیه  ارائه می دهند اما در حال حاضر این دو دانشگاه از اعتبار بیشتری برخوردار هست.


تحصیل مهندسی در روسیه

کشور روسیه علاوه بر رشته های پزشکی، در رشته های مهندسی نیز از دانشگاه های مطرحی برخوردار است و به متقاضیان تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهد. هر ساله متقاضیان زیادی جهت تحصیل در روسیه مقاطع مهندسی وارد این کشور می شوند. تحصیل در روسیه جهت رشته های مهندسی، سالانه حدود 3000 دلار هزینه دارد که این هزینه به مراتب پایین تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی می باشد. دانشگاه های با کیفیت در حوزه مهندسی، عدم محدودیت سنی و همچنین الزامی نبودن ارائه مدرک زبان از مزایای تحصیل مهندسی در روسیه می باشد. ضمنا دانشجویان می توانند در برخی دانشگاه ها به زبان انگلیسی تحصیل کنند و از بورسیه های متنوع تحصیل در روسیه جهت رشته های مهندسی بهره مند شوند.

مهم ترین رشته های مهندسی که در دانشگاه های روسیه به دانشجویان ارائه می شود، به شرح زیر است:

 • مهندسی انرژی الکتریکی و گرما
 • مهندسی الکترونیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی متالوژی
 • مهندسی عمران
 • مهندسی IT
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی معدن
 • مهندسی پزشکی

دانشگاه های مورد تایید در روسیه

دانشگاه های مورد تایید در روسیه

دانشجویان ایرانی که قصد دارند در کشوری به غیر از کشور خود به تحصیل بپردازند همیشه این دغدغه را دارند که آیا پس از تحصیل، مدارک آن ها مورد تایید کشور ایران است یا خیر. اما در کشور روسیه دانشگاه های زیادی وجود دارند که مورد تایید وزارت علوم ایران هستند و دانشجویان می توانند با خیالی آسوده در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند و پس از اتمام تحصیل به ایران باز گردند. البته با توجه به اعتبار جهانی دانشگاه های روسیه کشورهای دیگر نیز این مدارک را قبول دارند و دانشجویان می توانند پس از تحصیل در روسیه حتی در کشورهای دیگر نیز به کار مشغول شوند.

تعدای از مهم ترین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران به شرح زیر است:

 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه دولتی لومونسف مسکو
 • دانشگاه ملی سن پترزبورگ
 • دانشگاه فدرال کازان روسیه
 • دانشگاه رودن مسکو
 • دانشگاه پیروگوف مسکو
 • دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ
 • دانشگاه تومسک
 • دانشگاه دولتی سچینوا مسکو
 • دانشگاه سماشکو

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی یکی از دلایلی است که متقاضیان بین المللی زیادی هر ساله این کشور را جهت تحصیل انتخاب می کنند. متقاضیان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی این فرصت را دارند تا قبل از ورود به دانشگاه، در دوره های زبان که توسط دانشگاه برگزار می شود و حدود 1 سال است، شرکت کنند و سپس به تحصیل در دانشگاه مشغول شوند. البته دانشجویان متقاضی تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی جهت رشته های پزشکی و پیراپزشکی می بایست طبق قانون وزارت بهداشت ایران، مدرک  TORFELسطح A2 ارائه دهند تا در انتهای تحصیل مدارک آن ها مورد تایید وزارت بهداشت  ایران قرار بگیرد.


شرایط سنی تحصیل در روسیه

یکی از اصلی ترین موارد، بررسی شرایط سنی تحصیل در روسیه می باشد. همان طور که می دانید کشورهای مختلف شرایط سنی مختلفی را جهت اعطا پذیرش و ویزا به متقاضیان در نظر می گیرند، اما کشور روسیه شرایط سختی را در مورد سن متقاضیان لحاظ نکرده است و می توان گفت تحصیل در روسیه محدودیت سنی ندارد و به طور کلی متقاضیان بالای 17 سال می توانند به تحصیل در روسیه در مقاطع کارشناسی تا دکترا بپردازند.


اعتبار دانشگاه های روسیه

اعتبار دانشگاه‌ های روسیه به‎ علاوه چشم‌ انداز روشن شغلی از مهم‌ترین دلایلی است که می‌تواند افراد را مجاب به انتخاب این کشور برای تحصیل کند. هزینه مناسب، کیفیت دانشگاه ‌های این کشور، امکان کار تا 10ساعت در هفته، بالا بودن سطح مهاجر‌پذیری، امنیت بالا و اقتصاد باثبات از عمده دلایلی است که از آنها با عنوان مزایای درس خواندن در روسیه یاد می‌شود. یکی از موارد مهم دیگر این است که برای تحصیل در دانشگاه ‌های روسیه برخلاف بسیاری از کشور‌های دیگر نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی ندارید. زمینه یادگیری زبان روسی نیز برای دانشجویان خارجی فراهم می‌شود، ضمن اینکه با تحصیل در این کشور امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی همزمان را دارید.

دولت روسیه در سال ۲۰۱۳ بیانیه بلونیا (Bologna Declaration) را امضا کرد که چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده برعهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه‎‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید است. روسیه موافقت ‌نامه‌ای با 60 کشور از جمله فنلاند، اسپانیا، کوبا، هند، ویتنام، چین، ونزوئلا، نامیبیا، فرانسه، قبرس و مالت امضا منعقد کرده است. بر این اساس کسانی که در دانشگاه‌های روسیه تحصیل می‌کنند به راحتی امکان پذیرش در دانشگاه‌های دیگر کشور‌ها را دارند.


رشته های تحصیلی در روسیه

برای تحصیل در این کشور باید در نظر داشت که با وجود اعتبار و قدمت دانشگاه های روسیه در اکثر رشته های شاخص جهان، دانشگاه های این کشور در مانند سایر دانشگاه ها در کشور های جهان، در برخی از رشته ها سرآمد هستند و اعتبار بالاتری در میان دانشگاه های مطرح دنیا دارند. از این جمله این رشته های میتوان به : مهندسی نفت و گاز، خلبانی، رشته های پزشکی، دندان پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی، IT، فناوری اطلاعات، انرژی هسته ای و… اشاره کرد که در این بخش اطلاعاتی را در مورد هر یک از آنها به شما ارائه خواهیم داد.

 • مهندسی نفت و گاز:  تحصیل در این کشور در  رشته های مرتبط با نفت و گاز در روسیه از جایگاه بالایی برخوردار هستند. کشور روسیه به عنوان بزرگترین صادر کننده گاز و یکی از قدرت های برتر نفتی منطقه، سرمایه گذاری های عظیمی را در خصوص این منبع تجدید ناپذیر انجام داده است و به تبع در زمینه تحصیلات عالی در حوزه نفت و گاز نیز از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه نفت و گاز کوبگین نیز در میان دانشگاه های تخصصی حوزه پتروشیمی از اعتبار بالایی برخوردار است.
 • رشته خلبانی:  با وجود این که دانشگاه های زیادی در جهان وجود ندارند که در زمینه رشته خلبانی خدمات تحصیلی ارائه دهند، اما این خبر خوب برای متقاضیان تحصیل در رشته های خلبانی وجود دارد که کشور روسیه جهت تحصیل رشته خلبانی امکانات و دانشگاه های خوبی را به متقاضیان بین المللی ارائه خواهد داد. شهر سنت پترزبورگ، یکی از این دانشگاه ها را در خود جای داده است. همچنین دانشگاه ایالتی هوا فضای شهر سن پترزبورگ، یکی از ممتازترین موسسات جهت فراگیری علوم پروازی و رشته های مرتبط با خلبانی به شمار میرود. این نکته قابل ذکر است که در این دانشگاه،  بر خلاف اکثر دانشگاه های خلبانی جهان که ماهیتی نظامی دارند و از پذیرش دانشجوی خارجی امتناع می کنند، از این قاعده مستثنی است و متقاضیان خارجی تحصیل در روسیه جهت رشته های خلبانی این امکان را دارند تا در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.
 • رشته آی تی و کامپیوتر:  رشته های حوزه فناوری اطلاعات و آی تی در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از متقاضیان و حتی دولت ها قرار گرفته و پیش بینی ها از رونق بیش از پیش این رشته ها در آینده نه چندان دور حکایت دارد. روسیه نیز به عنوان یکی از ابر قدرت های دنیا، از اهمیت آی تی و کامپیوتر آگاه بوده و دانشگاه های زیادی را به ارائه این رشته تجهیز نموده است. دانشگاه ملی فناوری و اطلاعات ایتمو در شهر سن پترزبورگ، دانشگاه لومونسف، دانشگاه نووسیبیرسک و… نیز از جمله مهمترین دانشگاه هایی هستند که این رشته را ارائه می دهند.
 • رشته فناوری هسته ای:  کشور روسیه از دیرباز در زمینه انرژی هسته سرآمد ترین کشوره بوده و هست و این امر باعث شده تا دانشگاه های این کشور در حوزه انرژی هسته ای از کیفیت بالایی برخوردار شوند. جالب توجه است که علی رغم حساسیت امنیتی این رشته، تحصیل در برخی شاخه های فناوری هسته ای برای دانشجویان بین المللی در روسیه بلامانع است و دانشجویان شانس تحصیل در روسیه در این رشته ها را دارند.

مدارک تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه مستلزم ارائه مدارکی است که در این بخش  لیستی از مدارک لازم آورده شده‌ است:

مدارک تحصیل در روسیه
مدارک تحصیل در روسیه
 • عکس
 • فرم درخواست
 • گذرنامه بین‌المللی
 • ترجمه مدارک به زبان روسی
 • رسید تایید پرداخت عوارض دولت
 • فرم پذیرش (نسخه اصلی و کپی)
 • ترجمه مدارک مقاطع پیشین به زبان روسی
 • بخش جدا شده از فرم اعلان (صادر شده هنگام ثبت نام)
 • قرارداد برای مطالعه (کپی) یا تکلیف تحصیل توسط وزارت آموزش و علوم روسیه
 • شفاعت از دانشگاه به صورت کتبی و رایگان، که دلیل تمدید ویزا را نشان می دهد

ویزای تحصیلی روسیه

اکثر متقاضیان بین‌المللی که می‌خواهند به تحصیل در روسیه بپردازند، به پاسپورت و ویزا نیاز خواهند داشت. متقاضیان بین‌المللی از آذربایجان، آبخازیا، اوستیای جنوبی، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، تاجیکستان، اوکراین، ارمنستان و ازبکستان به ویزا نیاز ندارند. با اینکه روسیه ترتیبات بدون روادید با بسیاری از کشورها را دارد، مدت‌ زمان اقامت بدون روادید به ۱ یا 3 ماه محدود می‌شود، چرا که چنین هماهنگی‌هایی برای گردشگران طراحی شده‌است، و نه بازدیدکنندگان بلند مدت.

بر این اساس، یک دانشجو از کشوری که ترتیبات بدون روادید با روسیه را دارد، تنها با استفاده از گذرنامه وارد این کشور خواهد شد، اما پس از پایان اقامت مجاز، آن‌ها باید کشور را ترک کنند و با ویزای دانشجویی معتبر وارد کشور روسیه شوند. بنابراین بهتر است که در وهله اول ویزا دانشجویی بگیرید.

در ابتدا یک ویزای دانشجویی سه ماهه صادر می‌شود. پس از این دوره شما باید درخواست تقسیم محلی اداره‌کل امور مهاجرت وزارت داخله روسیه را برای تمدید ویزا اعمال کنید. سرویس مهاجرت فدرال یک ویزای چند ساله را صادر می‌کند که به شما این امکان را می‌دهد که در مدت اعتبار ویزا جهت تحصیل فرصت داشته باشید. زمانی که ویزای شما در حال منقضی شدن است، باید درخواست تمدید مدت ۱ ساله را انجام دهید و در نهایت این روش را برای کل مدت برنامه تحصیلی دانشگاهی خود ادامه دهید.

باید توجه داشته باشید که برای تحصیل در این کشور نیاز به دعوت ‌نامه دارید. دعوت ‌نامه امکان پذیرش دانشجو را تایید می‌کند. بررسی درخواست و تنظیم دعوت ‌نامه به تحصیل، بین یک ماه تا یک ماه و نیم به طول می‌انجامد. فقط درصورت وجود نسخه اصلی دعوت ‌نامه صادر شده می‌توان در سفارت روسیه ویزای دانشجویی را دریافت کرد. مدت اعتبار دعوت‌نامه 30  تا 90 روز است.

ثبت نام، اجازه اقامت دانشجو در روسیه است. هر سال دو تا سه هفته پیش از اتمام اعتبار برای تمدید ثبت نام، باید مدارک خود را به دفتر ویزای دانشگاه ارائه دهید. طی دو سه روز پس از ورود به روسیه و پذیرش به دانشگاه، دانشجو برای شروع فرایند ثبت نام باید مدارک مورد نیاز را ارائه دهد. تنظیم ثبت نام 10 تا 15 روز طول می‌کشد.


مشاوره تحصیل در روسیه

اگر شما نیز قصد تحصیل در روسیه را دارید می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با شرایط، مدارک و مقاطع تحصیلی گوناگون با مشاورین و کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.


خدمات اپلای من در روسیه

گروه مهاجرتی اپلای من با داشتن نمایندگی در شهرهای مختلف روسیه خدمات مختلفی از جمله اخذ پذیرش تضمینی در مقاطع کارشناسی تا دکترا، حمایت از دانشجو پس از ورود به کشور روسیه شامل: افتتاح حساب، ثبت نام های اولیه و همچنین خرید سیم کارت جهت ارتباط، را به شما عزیزان متقاضی تحصیل در روسیه ارائه می نماید.


سوالات متداول تحصیل در روسیه

سوالات متداول تحصیل در روسیه
 • چرا روسیه را جهت تحصیل انتخاب کنیم؟

هزینه تحصیل در روسیه نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین تر می باشد. همچنین روند پذیرش و اخذ ویزا آسان بوده و اعتبار مدارک دانشگاهی کشور روسیه در اکثر کشورهای جهان و ایران دلایل اصلی تحصیل در این کشور می باشد. وضعیت نژاد پرستی در کشور روسیه؟ خیر. اکثر اقوام در روسیه با صمیمیت در کنار هم زندگی می کنند، و نژاد پرستی و برتری اقوام در روسیه وجود ندارد.

 • دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران هستند؟

دانشگاه های روسیه از سطح علمی بالایی برخوردار هستند و کیفیت آموزش در روسیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ضمنا اکثر دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

 • دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک یا زبان روسی دوره ای مشابه با مقطع پیش دانشگاهی در ایران است و دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره پادفک شرکت کنند و علاوه بر زبان روسی، برخی دروس پایه و پیش نیاز مانند ریاضی، فیزیک، شیمی و … نیز به دانشجویان ارائه می شود و در حدود 1 سال به طول می انجامد. دوره پادفک در حدود 2500 دلار هزینه دارد که اغلب به صورت یکجا از دانشجو دریافت می شود.

 • وضعیت بورسیه های تحصیلی در روسیه چگونه است؟

کشور روسیه برای متقاضیان تحصیل در روسیه بورسیه های متنوعی را در مقاطع کارشناسی تا دکترا در نظر گرفته است. البته این بورسیه ها به افرادی که از نظر علمی در سطح مطلوبی هستند و قصد دارند به زبان روسی تحصیل کنند تعلق می گیرد.

شهریه دانشگاه های روسیه چقدر است؟ هزینه تحصیل در روسیه در مقاطع مختلف با هم تفاوت دارد و به طور میانگین تحصیل در رشته های پزشکی حدود 7000 دلار و رشته های مهندسی و مدیریت حدود 4000 دلار می باشد. ضمنا هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 2000 دلار و در مقاطع ارشد و دکترا حدود 3000 تا 4000 دلار است.

 • دریافت پاسپورت روسی چگونه است؟

شخص در ابتدا می بایست درخواست اقامت 3 ساله دهد و پس از موافقت و گذراندن دوره 3 ساله می تواند اقدام به درخواست پاسپورت روسی نماید.

 • امنیت روسیه در چه وضعیتی است؟

روسیه یکی از امن ترین کشورها جهت زندگی و تحصیل است و رابطه خوب روس ها با ایرانیان باعث شده متقاضیان ایرانی در یک فضای آرام و امن به زندگی و تحصیل در روسیه بپردازند.

 • محدودیت سنی جهت تحصیل در روسیه وجود دارد؟

خیر. دولت روسیه اعتقاد دارد هر شخص در هر سنی حق تحصیل دارد و هیچ گونه محدودیت سنی برای افراد متقاضی تحصیل در روسیه لحاظ نکرده است و به طور کلی هر فرد بالای 17 سال می تواند به تحصیل در روسیه مشغول شود.

 • اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی چقدر زمان می برد؟ پس از ارسال مدارک ترجمه شده از 1 ماه تا 3 ماه زمان می برد.
 • بهترین زمان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه؟ ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیر.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید:

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

مهاجرت به روسیه برای تحصیل

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

مهاجرت به روسیه

اقامت روسیه

اپلای روسیه


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام وقت بخیر
میخواستم بدونم که رشته ژورنالیزم یا خبرنگاری در بورس روسیه شامل میشه ؟

سلام
بله بورسیه کشور روسیه محدودیت رشته ندارن
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام، اگه دوره ی کارشناسی رشتمون یه چیز دیگه باشه میتونیم واسه ارشد رشته موسیقی رو واسه تحثیل انتخاب کنیم؟ یا باید دوباره واسه کارشناسی اقدام کنیم؟ یعنی امکانش هست تو سنِ ۲۳ سالگی واسه کارشناسی درخواست داد؟؟

سلام وقت بخیر، اگر رزومه تو حوزه مرتبط دارید امکتنش هست، برای کارشناسی هم سنتون مانعی نیست. با کارشناسان ما در تماس باشیبد جهت مشاوره تخصصی

سلام دوست عزیز
دوره پادفک الان به دلیل شرایط کرونا به صورت آنلاین برگزار میشه و از ایران هم میشه برای این دوره اقدام کرد اما اگر شرایط کرونا تغییر کنه و دانشگاه اعلام کنه دانشجویان باید در دانشگاه حضور پیدا کنند باید برای اعزام به روسیه آمادگی داشته باشند

سلام وقت بخیر برای پذیرش اولیه مدرک زبان روسی نیاز نیس؟کلا از پایه زبان روسی در پادفکت رو شروع میکنن؟واینکه دانشگاه کازان برای دندانپزشکی ازمون ورودی میگیره؟

سلام. خیر برای شروع پروسه مارک هویتی شما کافیه. در دوره پادفک از پایه روسی به شما تدریس میشه. و دانشگاه کازان هم آزمون ورودی داره.

سلام برای مدرک جراحی در روسیه باید چند سال درس بخونیم و اینکه اگه بورسیه بشیم تمام سالی که در آن جا تحصیل میکنیم رایگان است

سلام و عرض ادب، چهار تا پنج سال طول خاهد کشید و متاسفانه تخصص در روسیه شامل بورسیه نمیشه.

سلام وقت بخیر برای اینکه جراح بشیم چند سال باید درس بخونیم و اگه بورسیه بشیم تمام امکانات مجانی است؟!!

سلام و عرض ادب، چهار تا پنج سال طول خاهد کشید و متاسفانه تخصص در روسیه شامل بورسیه نمیشه.

سلام و عرض ادب، شهریه ها تغییر چندانی نمیکنن. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام،
تحصیل در مقطع دکتری روان شناسی در کشور روسیه به چه صورت است؟ با توجه به اینکه من ۴۴ سال سن دارم.

سلام امکان اقدام دارین
لطفا با موسسه تماس بگیرید کارشناسان روسیه کاملا راهنماییتون میکنند

سلام
دانشگاه لادا روسیه برای پزشکی خوندن مناسب میدونید؟مدرکش مورد تایید ایران هست؟ ممنونم

سلام وقت بخیر مورد تایید ایران نیست

سلام
میخاستم بدونم که رشته مترجمی زبان انگلیسی اصلا امکانش در روسیه هست یا نه ؟! اگرم هست چه شرایطی داره.

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل در این رشته رو دارید. لطفا با موسسه تماس بگیرید

سلام خسته نباشید برای بورسیه به روسیه رشته های ریاضیات کاربردی یا ریاضیات محض و یاحتی مهندسی (دانشگاه موسسه فیزیک و تکنولوژی مسکو یا سنت پترز بورگ) معدل بالا ۱۸و رتبه خوب کنکور تاثیر داره؟ و اگه زبان در حد متوسط باشیم چطور؟
با این اوضاع چند درصد هزینه ها بورسیه میشن؟

سلام و عرض ادب، بورسیه کشور روسیه به رشته تحصیلی مرتبط نمیشه و اصلی ترین شرطش معدل بالای ۱۵ و سن مناسب هر مقطع هست. شانستون برای دریافت بورسیه به نسبت خوب هست و در صورتی که بورس بشید، هزینه تحصیل و خوابگاهتون رایگان خواهد شد. لطفا با مشاوران در تماس باشید تا بهتر راهنماییتون کنن.

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم چطوری میشه بورسیه رشته دندان پزشکی روسیه رو دریافت کرد؟

سلام، کشور روسیه یک بورسیه ارائه میده برای تمام رشته ها که ددلاینش در بهمن ماه هست. با این بورسیه هزینه های تحصیل و خوابگاهتون رایگان خواهد بود و یک کمک هزینه هم خواهید داشت. برای اقدام هم به معدل بالای ۱۵ احتیاج دارید.

سلام ی سوال میشه قبل از رفتن موقعه ای که درخواست میدی درخواست بورسیه هم بدی؟ بعد موقعی که میری اونجا و درحال تحصیل هستی میتونی کار کنی؟ و اینکه اقایون تا چه زمانی قبل سربازی میتونن اقدام کنن.

سلام وقت بخیر
شما اگر شرایطش رو داشته باشید میتونید برای بروسیه اقدام کنید،امکان کار حین تحصیل تا سقف ۲۰ ساعت در هفته هم دارید. برای سربازی نهایتاً قبل از ۱۸ سالگی میتونید اقدام کنید

سلام با حداکثر چ رتبه ای در کنکور میتونم در دانشگاه سچینوا مسکو تحصیل کنم؟

سلام وقت بخیر
برای تحصیل در دانشگاه سچنوا نیازی به شرکت در کنکور ندارید

سلام من سال یازدهم هستم رشته صنایع شیمیایی با معدل ۱۸/۵قصد دارم برای کارسناسب اونجا برم ایا میشه؟!
و اینکه هزینه چجوری هس؟

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل در این رشته رو دارین
هزینه زندگی ماهانه تقریبا ۵۰۰ دلار و شهریه سالانه بستگی به دانشگاه مد نظرتون داره حدود ۳هزار دلار

سلام
خواستم بدونم که کنکور و رتبه کنکور تاثیری در پذیرش در دانشگاه های روسیه داره یا خیر ؟

سلام، ببخشید برای تحصیل در رشته پزشکی روسیه هزینه دوره چنده؟ بعدشم مثلا ی جایی خوندم تقریبا۲۵۰ ملیون ب قیمت دلار امروز، این قیمت برای کل دوره یا هر ترمی باید هزینه پرداخت کنیم میشه راهنماییم کنین ممنونم..

سلام وقت بخیر
شهریه بستگی به دانشگاه مدنظر شما داره، متوسط شهریه دانشگاه های روسیه برای رشته پزشکی حدود ۵ هزار دلار برای یک سال است

سلام روز بخیر . اگر کسی پروانه وکالت در ایران گرفته باشد ایا اگر به روسیه مهاجرت کند میتواند در انجا هم به کار وکالت ادامه دهد یا باید دوره ی خاصی را بگذراند؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

با سلام
طبیعتا باید به قوانین کشور روسیه اشراف پیداکنید در این صورت امکان کار در روسیه خواهید داشت

یا سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما می بخشید می خواستم بدونم ایا می تونم در روسیه رشته اپتومتری (چشم پزشکی)یا فیزیو تراپی رو بخونم و شرایطش چجوری هستش معدل دیپلمم هم ۱۶.۳۹ شده واگر امکانش هست شهریه اش چقدر میشه

سلام وقت بخیر
بله امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و روسی وجود داره
متوسط شهریه سالی ۵۰۰۰ دلار هست اما بسته به دانشگاه و شهر محل زندگی میتونه کمتر یا بیشتر باشه

سلام
ببخشید برای خوندن پزشکی در روسیه باید آزمون داد؟
و این که چگونه باید به دانشگاه روسیه درخواست تحصیل داد

سلام موسسه ما براتون اقدام میکنه
بله بعد از گذروندن دوره پادفک ازتون آزمون میگیرن

سلام ببخشید من دیپلم ریاضی دارم اما معدلم خوب نیست، میتونم برای تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی دانشگاه آنلاین روسیه اقدام کنم؟؟
کمترین هزینه ای که برای پزشکی و دندون میشه هزینه کرد دانشگاه آنلاینه؟؟ لطفا بگین کمترین هزینه چقدر میشه؟

سلام شما میتونید برای پزشکی روسیه اقدام کنید
پیشنهاد میکنم یکبار برای بررسی دقیق شرایط عمومیتون با موسسه تماس بگیرید
حداقل مبلغ دوره پادفک ۱۸۰۰ دلار برای یک سال هست
این دوره ها فعلا بخاطر شرایط کرونا آنلاین برگزار میشن

سلام وقتتون بخیر کسی که معدل دیپلمش ۱۹ هست و مدرک زبان روسی و مدرک زبان انگلیسی نداره میتونه در روسیه در یک دانشگاه دولتی پزشکی بخونه؟ شرایط کالج ب چ صورت هست و هزینه ی کالج و هزینه ی تحصیل سالانه چقدر هست؟

سلام
برای تحصیل در روسیه نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید. در روسیه بهتون زبان روسی آموزش داده میشه. همچنین اگر از طریق موسسه ما اقدام کنید ۵۰ جلسه کلاس زبان روسی رایگان برای شما برگزار میشه.
کالج روسی ۲۵۰۰ دلار سالانه، شهریه رشته های پزشکی متوسط سالانه ۵۰۰۰ دلار، هزینه زندگی حدود ۵۰۰ دلار در ماه
این ارقام حدودی هستن و هزینه شهریه ها و هزینه زندگی بستگی به انتخاب های شما متغییر هست

با معدل ۱۲ در رشته روزنامه نویسی میتونم تحصیل کنم؟
وبسایت دانشگاه هایی که با این معدل دانشجوی بین المللی میپذیرن رو میخوام

با سلام
بله میتونید به زبان روسی این رشته رو در دانشگاه های روسیه بگذرونید
لطفا با مشاورین ما در ارتباط باشید

سلام من معدلم کل دیپلم ۱۵.۷۱ هست چه رشته ای توی ایتالیا و روسیه میتونم بخونم و امکان پزشکی خوندن هست ویا رشته های هنر

سلام روز بخیر
بااین معدل میتونید هم در روسیه و هم در ایتالیا مشغول به تحصیل پزشکی بشید
اینکه چه رشته ای میتونید بخونید بستگی به علایق و توانایی های شما داره

سلام من هنوز کنکورندادم امکانش هس که بدون کنکور اونجا دارو سازی بخونم ؟؟معدلمم معمولا۱۸هس

با سلام
اگر مدرک دیپلمتون رو گرفتین میتونید اقدام کنید، تحصیل در روسیه نیازی به کنکور نداره

سلام.من کارشناسی روانشناسی از یک دانشگاه غیر انتفاعی که مورد تایید وزارت علوم هست دارم.میخوام برای ارشد روانشناسی بورسیه بگیرم معدل کل لیسانسم ۱۸ به بالاست و نمرات خوبی دارم.ولی هیچ مقاله یا کتابی ندارم.دارم برای زبان انگلیسی میخونم.صرفا با داشتن ایلتس و معدل بالا میتونم فاند ارشد این رشته رو از روسیه بگیرم؟

میتونید برای بورسیه تحصیلی کشورهای ترکیه ، روسیه ، ایتالیا و فرانسه اقدام کنید که هر کدوم شرایط خاص خودشون رو دارن و باید با کارشناسان ما در تماس باشید

سلام
من رشتم ریاضی هستش معدلم ۱۲ هستش میتونم اونجا مهندسی بخونم و شهریه دانشگاه سالانه چقدر هستش؟

سلام.وقت بخیر
امکانش هست نیمی از مقطع کارشناسی رو تو دانشگاه های روسیه ادامه بدیم؟واحد های پاس شده رو تطبیق میدن؟برای رشته های مهندسی

سلام من امسال دیپلممو گرفتم و میخام ب روسیه برم برای پزشکی باید چیکار کنم؟؟

سلام.من سال دوم پرستاری هستم. امکانش هست اگر برم پزشکی بخونم واحدهامو تطبیق بدن؟

سلام.مدارکتونو ترجمه کنید و با خودتون ببرید. ممکنه دانشگاه کمیسیون بذاره و قسمتیش رو قبول کنه

سلام. من میخام داروسازی بخونم ولی معدل دیپلمم ۱۴ هست. میتونم پذیرش بگیرم؟

درود
محدودیتی ندارید برای پذیرش با این معدل در روسیه و میتونید اقدام کنید

در پایین ترین مقدار در حدود ۵ هزار دلار سالانه هست دوست عزیز

شرط سنی برای ورود به رشته پزشکی هست ؟ با ۲۹ سال سن میتونم اقدام کنم ؟

سلام
خیر، پذیرش رشته پزشکی در روسیه شرط سنی ندارد و میتونید اقدام کنید.

سلام. برای تحصیل پزشکی در روسیه به چه زبانی مورد تایید ایران هست؟

سلام، روزبخیر
تحصیل پزشکی در روسیه تنها به زبان روسی قابل تائیدایران هست.

دیدگاهتان را بنویسید