مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

اگر به دنبال مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل یا ادامه تحصیل در روسیه هستید این مقاله را مطالعه کنید.

Applyman

از جمله روشهای مهاجر به روسیه که جزو ساده ترین و کم هزینه ترین روشها به حساب می‌آید، مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل است. کشوری زیبا، مردمی با سبک زندگی مشابه ایرانیان و دانشگاه های معتبر و با کیفیت و البته کم هزینه در مقابل دانشگاه های اتحادیه اروپا و حتی کانادا. مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل تجربه ی تحصیل در یک کشور اروپایی و بهره مندی از استانداردهای اتحادیه اروپا در کنار هزینه های به نسبت کمتر از دیگر کشورها را برای شما به ارمغان خواهد داشت.

تعامل سیاسی و فرهنگی بسیار خوب کشور روسیه با ایران سبب شده تا روند اخذ پذیرش تحصیلی روسیه و ویزای تحصیلی روسیه برای ایرانیان به سهولت انجام پذیرد، همچنین این نکته قابل توجه است که شرط معدل خاصی برای تحصیل در روسیه وجود ندارد.

در ادامه این مقاله در باره مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و روش ها و شرایط آن صحبت خواهیم کرد، همچن گروه مهاجرتی اپلای من با بهره مندی از کارشناسان تحصیل کرده در کشور روسیه، با افتخار آماده راهنمایی شما عزیزان در این امر میباشد.

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مهاجرت به روسیه برای تحصیل و مدرک زبان

متقاضیانمهاجرت به روسیه از طریق تحصیل الزامی برای ارائه مدرک زبان ندارند، اما این به آن معنا نیست که بدون مدرک زبان میتوان وارد دانشگاه های روسیه شد. متقاضیان تحصیل کردن در روسیه قبل از ورود به دانشگاه ملزم به گذراندن دوره ای شبیه به کالج هستند که در آن زبان روسی به عنوان یکی از دروس اصلی از پایه به آنها تدریس خواهد شد. نام این دوره، دوره پادفک است که در ادامه مقاله درباره آن توضیح خواهیم داد. در این میان دانشگاه هایی که دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه میدهند، شرط نمره آیلتس 6 را در میان الزامات خود مطرح میکنند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور روسیه برای متقاضیان وجود دارد اما باید توجه داشت که کیفیت تدریس به زبان روسی به مراتب بالا تر خواهد بود .


دوره پادفک در روسیه

یکی از اولین مراحل برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل الزام گذراندن دوره ای مشابه کالج برای یادگیری زبان روسی و دوره دروس پیش نیاز رشته مورد نظر متقاضیان است. دوره پادفک طی مدت یک سال دانشجو را برای تحصیل در رشته مورد نیاز خود با تدریس زبان روسی و دروس پیش نیاز رشته مورد نظر آماده میکند.

توجه داشته باشید برای تایید مدرک دانشگاهی پزشکی روسیه توسط وزارت بهداشت، تحصیل به زبان روسی شرط اصلی است.


تحصیل در رشته های پزشکی در کشور روسیه

مدت زمان تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه 6 سال است این زمان برای رشته ی دندانپزشکی 5 سال میباشد و همچنین این نکته برای متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل پزشکی قابل توجه است که امکان ادامه تحصیل و یا کار در ایران و اروپا برای فارغ التحصیلان در روسیه وجود دارد. مدر کتحصیلی صادر شته از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. همپنین توجه داشته باشید که بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی روسیه از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیرماه می باشد.


تحصیل در در مقطع کارشناسی در کشور روسیه

کارشناسی: مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل در مقطع لیسانس۴ سال زمان میبرد و برای ورود داشتن مدرک دیپلم کفایت الزامی است، همچنین تدریس در این مقطع نیز به زبان روسی است و دانشجویان با حق کار 20 ساعت در هفته این امکان را دارند تا مخارج تحصیل خود را پوشش دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور روسیه

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله است و در صورت تحصیل در این مقطع امکان رضایت استاد برای تحصیل در مقطع دکترا و هچنین دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد. در این مقطع امکان تدریس به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد، چنانچه متقاضیان درس خواندن در کشور روسیه مایل باشند در دوره های انگلیسی زبان شرکت کنند باید نمره آیلتس ۶ _ ۶٫۵ را ارائه دهد. در این مقطع نیز مانند کارشناسی دانشجویان میتوانند با امکان ۲۰ ساعت کار در هفته هزینه زندگی خود را تامین کنند.

تحصیل در مقطع دکترا

دانشگاه و اساتید توجه خاصی به دانشجو دارد و تحصیل به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد. در تحصیل رایگان دانشگاه مبلغ تقریبا ۲۰۰۰ دلار را سالانه به دانشجو پرداخت می کند و در تحصیل غیر رایگان دانشجو باید هزینه های تحصیل را بر عهده گیرد.


تحصیل در رشته مهندسی در روسیه

امکان تحصیل به زبان انگلیسی و همچنین هزینه های پایین تحصیل در رشته مهندسی از ویژه گی هایی است که متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل در رشته مهندسی را به این امر راغب میکند. هزینه تحصیل مهندسی مبلغی معادل ۶,۰۰۰ دلار برای هر سال است. دانشگاه های مهندسی روسیه با ارائه رشته هایی نظیر علوم پایه، علوم ریاضی و فیزیک، علوم شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، علوم هنر و موسیقی جایگاه و رتبه خوبی در میان دانشگاه های جهان دارند. با انتخاب روسیه برای تحصیل در رشته مهندسی امکان بهره مندی از کیفیت آموزشی ممتاز در کنار هزینه های کم را دارید.

برخلاف دانشگاه های پرهزینه مهندسی در اروپا ، کانادا و امریکا، برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل در رشته مهندسی نیاز به صرف هزینه های بالایی ندارید. کشور روسیه با داشتن حدود ۱۶۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی که هرساله پذیرای دانشجویان خارجی بسیاری از سراسر دنیا می باشند و دارای اعتبار بالایی در میان دانشگاه های جهان هستند مقصد خوبی برای تحصیل مهندسی است.

در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی نیز ممکن خواهد بود، متقاضیانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی و فرانسوی را دارند لازم است که ابتدا درمصاحبه شرکت کنند و افرادی هم که میخواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند باید ۷ تا ۱۰ ماه قبل از شروع دوره، دوره زبان بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند.


مدارک لازم برای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

 مدارک لازم برای مهاجرت به روسیه برای تحصیل

جهت مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل و ورود به دانشگاه های کشور روسیه مدارکی مورد نیاز است، ابتدا برای دانشگاه های روسیه اقدام به اخذ پذیرش میکنیم و پس از دریافت دعوت نامه و ارائه آن به سفارت برای دریافت ویزای دانشجویی اقدام میکنیم.

تست منفی HIV، رضایت نامه والدین به صورت محضری، عکس ۳٫۵ در ۴٫۵، فرم درخواست ویزای دانشجویی برای ارائه به سفارت روسیه، پذیرش رسمی دانشگاه (اصلی) و گذرنامه جهت گرفتن ویزای از جمله مدارکی هستند که برای ارائه به سفارت مورد نیاز هستند.


مزایای مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

از جله مزیت های مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل هزین کم و عدم الزام به ارائه مدرک زبان است. کلیت مزایای این روش در فهرست ذیل ارائه شده است:

 • امکان تحصیل در دانشگاه های بین المللی و با کیفیت
 • امکانات بالا در دانشگاه های روسیه
 • پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی
 • سطح بالای دانشگاه های روسیه از لحاظ علمی
 • اخذ پذیرش بدون نیاز به قبولی در آزمون ورودی

نکته قابل توجه این است که داشتن مقلات متعدد و معتبر تاثبر به سزایی در روند اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه مخصوصا در مقطع دکترا خواهد داشت. برای کسب اطلاعات از چگونگی ارسال مقاله علمی برای مجله های بین المللی اینجا کلیک کنید.


هزینه تحصیلی در روسیه:

از جمله اطلاعاتی که لازم است تا متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل به آن اگاهی داشته باشند، هزینه های تحصیل کردن در کشور روسیه است. هزینه تحصیل کردن در کشور روسیه به طور میانگین معادل3000 تا 7000 دلار به صورت سالیانه است. هزینه خوابگاه در مسکو حدودا ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال است و دانشجویان می توانند برای هزینه های زندگی دانشجویی خود مبلغی در حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار در ماه هزینه کنند.

 • شهریه دوره پادفک : ۴6۰۰ دلار در سال
 • شهریه دوره پزشکی روسیه : ۶6۰۰ دلار در سال
 • هزینه ماهیانه زندگی در روسیه : 5۰۰ دلار
 • هزینه خوابگاه در ماه در روسیه : 50 دلار

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با سابقه فراوان در زمینه تحصیل کردن در کشور روسیه آماده همراهی و راهنمایی متقاضیان مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل هستند.

لیست بهترین دانشگاه های روسیه جهت مهاجرت تحصیلی

 • دانشگاه ایالتی مسکو
  دانشگاه ایالتی مسکو یک دانشگاه تحقیقاتی تحلیلی و عمومی است که در مسکو ، روسیه واقع شده است. در 23 ژانویه تاسیس شد 1755 توسط میخائیل لومونوسف. وب سایت رسمی دانشگاه ایالتی مسکو Moscow State University
 • دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ
  دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ یک موسسه آموزش عالی دولتی دولتی فدرال روسیه است که در سن پترزبورگ مستقر است. این قدیمی ترین و یکی از بزرگترین دانشگاه های روسیه است. وب سایت رسمی دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ Saint Petersburg State University
 • موسسه فیزیک و فناوری مسکو
  موسسه فیزیک و فناوری مسکو ، که به طور غیر رسمی با عنوان Phys Tech شناخته می شود ، یک دانشگاه روسی است که در ابتدا در اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شده است. این متخصصین را در فیزیک نظری و کاربردی ، ریاضیات کاربردی و رشته های مرتبط آماده می کند. وب سایت رسمی موسسه فیزیک و فناوری مسکو Moscow Institute of Physics and Technology جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشکده عالی اقتصاد
  دانشکده عالی اقتصاد ، رسما دانشگاه ملی تحقیقات عالی دانشکده اقتصاد یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در سال 1992 تأسیس شد و مقر آن در مسکو ، روسیه است. وب سایت رسمی دانشگاه عالی اقتصاد روسیه Higher School of Economics جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه ایالتی تامسک
  دانشگاه ملی تحقیقات ملی Tomsk ، TSU یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در سیبری روسیه واقع شده است. وب سایت رسمی دانشگاه ایالتی تامسک Tomsk State University جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه فنی دولتی بومان مسکو
  دانشگاه فنی دولتی بومان مسکو ، BMSTU ، که گاه به صورت محاوره ای از آن به عنوان مدرسه Bauman یا Baumanka یاد می شود ، یک دانشگاه فنی عمومی است که در مسکو ، روسیه واقع شده است. وب سایت رسمی دانشگاه فنی دولتی بومان مسکو Bauman Moscow State Technical University جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک
  دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک یکی از مؤسسات برجسته آموزش عالی روسیه است. در شهر نووسیبیرسک ، یک مرکز فرهنگی و صنعتی در سیبری واقع شده است. NSU به عنوان تولید کننده بیشتر نخبگان دانشگاهی روسیه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. وب سایت رسمی دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک Novosibirsk State University جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه فدرال کازان
  دانشگاه فدرال کازان در کازان روسیه واقع شده است. در سال 1804 به عنوان دانشگاه امپریال کازان تاسیس شد ، ریاضی دان مشهور نیکولای ایوانوویچ لوباچفسکی در سال 1827 تا 1846 به عنوان رئیس مشغول خدمت بود. وب سایت رسمی دانشگاه فدرال کازان Kazan Federal University جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ
  دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ ، پترزبورگ ، با اختصار SPbPU ، یک دانشگاه بزرگ فنی روسیه است که در سن پترزبورگ واقع شده است. نامهای قبلی دیگر شامل موسسه پلی تکنیک بزرگ پیتر و انستیتوی پلی تکنیک کالینین بود. وب سایت رسمی دانشگاه پلی تکنیک پیتر بزرگ سن پترزبورگ Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه دوستی مردم روسیه
  دانشگاه دوستی مردم روسیه ، که با نام دانشگاه RUDN نیز شناخته می شود ، یک موسسه آموزشی و پژوهشی است که در مسکو مستقر است. در سال 1960 تأسیس آموزش عالی به دانشجویان جهان سوم تأسیس شد. این کشور به بخشی جدایی ناپذیر از حمله فرهنگی شوروی در کشورهای غیر امضا شده تبدیل شد. وب سایت رسمی دانشگاه دوستی مردم روسیه Peoples’ Friendship University of Russia جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.
 • دانشگاه ITMO
  دانشگاه ITMO یک دانشگاه بزرگ دولتی در سن پترزبورگ است و یکی از دانشگاه های ملی تحقیق روسیه است. وب سایت رسمی دانشگاه ITMO جهت کسب اطلاعات بیشتر از این دانشگاه به صفحه اصلی دانشگاه در ویکیپدیا مراجعه کنید.

در ادامه این لیست آپدیت می شود….

جهت مشاوره در خصوص مهاجرت تحصیلی به روسیه با ما تماس بگیرید.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص کشور روسیه مطالعه فرمایید:

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید