بورسیه تحصیلی آلمان

Applyman

کشور آلمان به عنوان صنعتی ترین کشور اتحادیه اروپا نرخ بیکاری بسیار پایینی در حدود 6درصد دارد. این امر باعث شده تا در بین مردم جهان مورد توجه قرار گیرد اما در عین حال وقت طولانی سفارت آلمان، مخصوصا در ایران از دغدغه های طرفداران مهاجرت به این کشور میباشد. این چالش در کنار سخت گیری های پروسه .یزا برای ایرانیان مسئله مشکل سازی به حساب می آید. برای تسهیل کردن این روند راهکار هایی چون گذراندن دوره زبان آلمانی و .. وجود دارد که به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله به مسائلی چون تحصیل در آلمان، روش های اخذ بورسیه تحصیلی آلمان و هزینه های زندگی در آلمان خواهیم پرداخت.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات درباره شرایط کلی تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید.


شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

رایگان بودن تحصیل در آلمان باعث شده تا عده کمی برای دریافت بورسیه اقدام کنند. دریافت بورسیه در آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سخت و در مواردی ناممکن است، ولی برای مقطع دکترا برای دانشجویانی که رزومه علمی قوی و نمرات عالی دارند اعطا می شود. با این شرط که دانشجویان باید نمره زبان بالا، مقالات بین المللی و معدل بالا از دانشگاه های معتبر داشته باشند از طرفی مکاتبه با سوپروایزر و تاییدیه او نیز از الزامات اخذ پذیرش در مقطع دکترا می باشد.

تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه های آلمان ببه هر دو زبان انگلیسی و آلمانی ممکن است. همچنین متقاضیان می توانند با آشنایی به سطحی از زبان آلمانی نیز اقدام به در دریافت پذیرش کنند و پس از ورود دانش زبان خود را به سطح مورد نظر برسانند. قابل ذکر است که بورسیه تحصیلی در آلمان به دو صورت اعطا می شود یا به طور کامل تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را در برمی گیرد و یا بخشی از هزینه ها را پوشش می دهند.


بورسیه تحصیلی آلمان (کارشناسی)

بورسیه تحصیلی آلمان

دریافت بورسیه تحصیلی آلمان شرایط خاصی را دارد که در ادامه مقاله به آنها خواهیم پرداخت. در حالت کلی تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی به دلیل وجود دانشگاه های با کیفیت و تنوع رشته ها بطور چشمگیری مورد استقبال است. بورسیه تحصیلی آلمان در رشته های چون اقتصاد، پزشکی، مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت، شیمی و حقوق ارائه می شود و بازار کار این رشته ها در کشور های اتحادیه اروپا مطلوب است. دریافت بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع تحصیلی کارشناسی برای متقاضیان ایرانی تا حدودی سخت بوده و شایدقطعی نباشد از این رو که بورسیه تحصیلی بیشتر برای مقاطع بالاتر و مقطع دکترا می باشد. این نکته قابل توجه است که هزینه تحصیل در آلمان رایگان می باشد، بنابراین دانشجویان می توانند برای تحصیل به آلمان رفته و آنجا پس از گذشت مدتی با کسب نمرات بالا و رزومه علمی قوی بورسیه تحصیلی نیز دریافت کنند.

تحصیل در دوره کارشناسی در کشور آلمان 4 سال به طول می انجامد که در پایان تحصیل متقاضیان می توانند زمینه ورود به مقاطع بالاتر تحصیلی و بازار کار آلمان را فراهم نمایند. دانشجویان در حین تحصیل نیز اجازه 20 ساعت کار در طول هفته نیز دارند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان که در مقطع کارشناسی:

 • بورسیه تحصیلی Hach&rose و LPP: که بودجه ای به مبلغ حدودی 5000 یورو برای دانشجویان اختصاص داده است. این بورسیه مخصوص افراد بالای 18 سال است که دارای معلولیت هستند و یا مجروح شده اند.
 • بورسیه TRENDHIM: که در رشته های فناوری اطلاعات، مد و فروش و بازاریابی ارائه می شود و مبلغی در حدود 2400 دلار را به دانشجویان واجد شرایط اعطا می کنند.
 • بورسیه MAilchek1500usd: که 1500 دلار آمریکا برای دانشجویان در نظر گرفته است.

برای مطالعه بیشتر در زمینه بررسی راه های اخذ اقامت اروپا اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی آلمان (کارشناسی ارشد)

بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در آلمان برای رشته های متعدد و از طرف دانشگاه های مختلف ارائه می شود. فراهم بودن امکان تحصیل به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی از مزایای ایر مقطع است که آن را با اقبال مواجه کرده است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 2 ساله می باشد و دانشجویان به این ترتیب امکان تحصیل در دانشگاه های با کیفیت و رتبه بالا و رشته های عالی را خواهند داشت از طرفی بازار کار بسیار خوبی پس از تحصیل نیز برای متقاضی فراهم است. دانشجویان حین تحصیل نیز امکان کار نیمه وقت 20 ساعت در هفته را دارند. دانشجویان با به پایان رساندن تحصیلات خود باید پژوهش علمی مورد نظر را ارائه دهند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان که در مقطع کارشناسی ارشد:

 • بورسیه تحصیلی DAAD: به عنوان معروف ترین بورسیه که در واقع از طرف بزرگترین سازمان مالی در جهان ارائه می شود و در واقع کمک هزینه ای می باشد که برای کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده است.
 • بورسیه تحصیلی بنیاد فردریش ایبرت: که برای دانشجویانی که رزومه علمی بالایی دارند در نظر گرفته شده است و کمک مالی در حدود 1000 یورو در ماه به دانشجویان پرداخت میکند.
 • بورسیه Konrad stiftung: که بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی به مدت 1 سال ارائه می شود.

برای مطالعه درباره تحصیل پزشکی در آلمان اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی آلمان (دکترا)

بیشترین بورسیه ها در دانشگاه های آلمان در مقطع دکترا ارائه میشود. در حالت کلی متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع دکترا در ابتدا نیازمند به استاد راهنما هستند به عبارتی باید با استاد مورد نظر که متناسب با سلایق تحصیلی و شغلی او می باشد را انتخاب کرده و شروع به مکاتبه و دریافت تاییدیه از او کند. قابل ذکر است که داشتن مقالات بین المللی و مدرک زبان آلمانی و یا ایلتس با نمره 7 نیز مورد نیاز است.

به طور کلی تحصیل در آلمان در مقطع دکترا دو حالت دارد:

 • دوره فردی دکترا: اکثر دانشجویان بین المللی این نوع از پذیرش را انتخاب کرده و در آن تحصیل می کنند. این دوره 3 تا 5 سال به طول می انجامد که در آن استاد متخصص در کنار دانشجو او را در تمام مراحل تحصیل و پژوهش راهنمایی می کند.
 • دوره ساختاری دکترا: در این دوره مباحث تحصیلی توسط دانشگاه ارائه می شود و در آن تعدادی از اساتید به دانشجویان آموزش های لازم را ارائه می دهند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان در مقطع دکترا:

 • بورسیه تحصیلی بنیاد ملی علم آلمانی: که کمک هزینه ای در حدود مبلغ 1250 یورو در ماه به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد.
 • خدمات بورسیه DAAD: که به دانشجویان بین المللی مقطع دکترا ارائه می شود و مبلغی در حدود 1200 یورو در ماه برای آنها در نظر گرفته شده است.
 • خدمات بورسیه سازمان stipendiumplus: که از سمت 13 بنیاد ارائه می شود که به دانشجویان مبلغ 1350 یورو در ماه پرداخت میکند.

برای مطالعه بیشتر درباره تحصیل پزشکی در چین میتوانید اینجا کلیک کنید.


مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان
 • ارائه رزومه متقاضی
 • پر کردن فرم درخواست بورسیه
 • مدارک تحصیلی مقاطع گذشته
 • مدرک زبان ایلتس و یا مدرک زبان آلمانی مورد نیاز هر مقطع
 • پاسپورت معتبر
 • ریز نمرات
 • تاییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا
 • انگیزه نامه یا SOP
 • توصیه نامه از استاد
 • تاییدیه سوپروایزر در مقطع دکترا
 • مقالات بین المللی

هزینه زندگی در آلمان

اطلاع از هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویانی که که برای دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان اقدام می کنند ضروری است، از این رو که بورسیه تحصیلی در آلمان انواع متعددی دارد و این امکان هست که فقط هزینه تحصیل را شامل شود و یا فقط بخشی از هزینه های زندگی را در بر داشته باشد. قابل ذکر است که هزینه های زندگی در شهرهای مختلف و نوع زندگی متفاوت است ولی به طور میانگین مبلغی در حدود 800 تا 1200 یورو در ماه باید در نظر گرفته شود. دو شهر اصلی آلمان یعنی اشتوتگارت و مونیخ از گرانترین شهرهای آلمان و دنیا می باشند. این درحالی است که برلین پایتخت کشور آلمان به نسبت هزینه مناسبی برای زندگی دارد.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان

ویزای تحصیلی آلمان


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید