هزینه تحصیل در آلمان

Applyman

آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای زندگی و تحصیل از لحاظ هزینه های پایین آن است و به همین دلیل در بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت زیادی برخوردار است، ولی هزینه های کلی تحصیل در آلمان بستگی به شرایط و سبک زندگی افراد مختلف و نوع دانشگاهی که انتخاب می کنند، متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه های تحصیل در آلمان به دو بخش شهریه و Semester Ticket و همچنین هزینه‌های زندگی تقسیم می شود که مجموع ماهانه این هزینه ها بین 500 تا 800 یورو متغیر می باشد.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات درباره شرایط کلی تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید.


هزینه های زندگی در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان، تحصیل در آلمان، هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه های زندگی در آلمان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مانند سوئد یا سوئیس بسیار پایین است و اگر درست و با آگاهی خرج کنید تنها با 500 یورو در ماه می توانید به راحتی زندگی کنید و تمامی هزینه ها از قبیل اجاره خوابگاه، خورد و خوراک و پوشاک و همچنین بیمه دانشجویی خود را بپردازید. سیستم حمل و نقل آلمان یکی از بهترین سیستم های حمل و نقل در اروپا است و دانشجویان با خرید Semester Ticket می توانند به صورت رایگان در شهر محل زندگی و شهرهای اطراف آن به صورت رایگان با وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس تردد نمایند، قیمت هر کارت حمل و نقل 6 ماهه 300 یورو می باشد.

زندگی و تحصیل در آلمان شرایطی دارد که رعایت آن برای تمامی افراد ضروری و اجباری است، از جمله استفاده از بیمه درمانی آلمان که هزینه آن برای دانشجویان 80 یورو در ماه است و در صورت داشتن کارت بیمه می توانید به صورت رایگان از خدمات درمانی در کل اتحادیه اروپا استفاده کنید، البته برخی از خدمات زیبایی شامل این کارت نمی شود.

اجاره مسکن احتمالا یکی از دغدغه های دانشجویان بین المللی در زمان تحصیل در آلمان است. مبلغ اجاره مسکن در آلمان بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، متفاوت است و همانطور که گفتیم برای کاهش هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان بهتر است ماههای اول زندگی را در یکی از خوابگاههای دانشجویی سپری کنید، برای این منظور باید اجاره بهایی بین 120 تا 300 یورو بپردازید، همچنین هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک و ارزان دانشجویی در آلمان بین 300 تا 400 یورو می باشد. اطلاعات موجود وب سایت Nembeo می تواند در زمینه هزینه های زندگی و مدیریت آن به شما کمک شایانی کند.


هزینه های تحصیل در آلمان

بورسیه تحصیلی در آلمان، تحصیل در آلمان، هزینه های تحصیل در آلمان

همانطور که گفتیم تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس در دانشگاههای دولتی رایگان است و تنها در دو ایالت این کشور دانشجویان خارجی باید هزینه تحصیل بپردازند. هزینه های تحصیل در آلمان تنها شامل بروکراسی و امور اداری است که مبلغ آن برای هر ترم بین 100 تا 500 یورو متغیر است و این تفاوت با توجه به دانشگاه و شهر انتخابی تعیین می گردد و از ۱۰۰ تا ۵۰۰ یورو خواهد بود. در صورتی که قصد تحصیل در آلمان و در دانشگاهها و موسسات خصوصی را دارید باید برای پرداخت سالانه تا 20 هزار یورو آماده شوید. تحصیل دکترا در آلمان نیز مانند دوره کارشناسی رایگان است و مراحل کاغذ بازی و امور اداری آن 300 یورو هزینه دارد ولی هزینه متوسط سالانه برای تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس در صورتی که بورسیه تحصیلی نداشته باشید، بین 5 تا 8 هزار یورو هزینه دارد که این میزان با توجه اینکه در دانشگاه دولتی مشغول به تحصیل هستید یا در مراکز آموزش عالی خصوصی، تعیین می شود

البته بر اساس تغییراتی که در سیستم آموزشی آلمان اعمال شده و با استناد بر آمار درج شده در ‌سایت topuniversities، تحصیل در دانشگاههای دولتی 16 ایالت این کشور در مقطع کارشناسی از سال 2014 مشمول پرداخت شهریه است و به استثنای دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا، سایر دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس شهریه پرداخت نمایند، دانشجویانی که به صورت رایگان مشغول تحصیل هستند نیز باید در ابتدای هر ترم هزینه‌های ثبت‌نام و امور اداری را شخصاَ بپردازند. یکی از این ایالت ها، Baden-Württemberg است که طی بخشنامه ای در سال 2017 دانشجویان بین المللی و غیر اروپایی که در دانشگاههای بخش جنوب غربی ایالت مشغول تحصیل هستند را مشمول پرداخت شهریه کرد و این قانون احتمالا تا چد سال آینده در تمامی ایالات آلمان اجرا خواهد شد.

با چنین روندی احتمالا متقاضیان تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی ریزش خواهند داشت چرا که طبق این قانون هزینه تحصیل در آلمان برای دانشجویان بین‌المللی، 3000 یورو در سال خواهد بود و این مبلغ برای یک دانشجوی خارجی که بورسیه تحصیلی ندارد و در هفته می تواند نهایتا 20 ساعت کار کند و 700 یورو در ماه درآمد داشته باشد، بسیار زیاد و ناعادلانه است و ممکن است بسیاری از متقاضیان به سمت اپلای برای مقطع کارشناسی ارشد جذب شوند چرا که هزینه تحصیل در آلمان در این مقطع تنها 1300 یورو می باشد. البته هنوز هم امکان تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس به صورت رایگان در بسیاری از دانشگاه‌های دولتی این کشور امکان پذیر است و دانشجو تنها باید هزینه های ثبت‌نام و امور اداری که با توجه به دانشگاه انتخابی تعیین می شود و معمولا بین 50 تا 250 یورو برای هر ترم می باشد را پرداخت نماید.

همانطور که در قسمت هزینه های زندگی در آلمان گفته شد، برای خرید یک کارت حمل و نقل 6 ماهه باید 300 یورو پرداخت ولی این مبلغ برای دانشجویانی صدق می کند که دوران تحصیلشان نهایتا چهار ترم است ولی در صورتی که تاخیری در اتمام تحصیل در آلمان ایجاد شود، دانشجو برای خرید این کارت باید 500 یورو برای 6 ماه بپردازد که این هزینه به اصطلاح long-term fee charge نام دارد.

برای مطالعه بیشتر در زمینه بررسی راه های اخذ اقامت اروپا اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی در آلمان، تحصیل در آلمان، هزینه های تحصیل در آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان همانطور که گفتیم رایگان است ولی با ثبت نام در دانشگاه‌های خصوصی باید سالانه تا 20 هزار یورو شهریه بپردازید، چرا که این موسسات آموزش عالی خصوصی از طریق شهریه ای که از دانشجویان دریافت می کنند، به تامین نیازهایشان می پردازند. اگر قصد دارید در مقطع ارشد به صورت کاملا رایگان تحصیل کنید، توصیه می کنیم بعد از اخذ مدرک لیسانس، بلافاصله مقطع ارشد را در همان رشته شروع کنید، به این روند consecutive یا تحصیلات مستمر می گویند که در این صورت دانشجو باید تنها هزینه های ثبت نام و امور اداری و برخی هزینه های دیگر مانند Semesterticket را شخصاَ پرداخت نماید.

لازم به ذکر است دانشجویانی که مدرک لیسانس آنها از کشوری غیر از آلمان است و برای مقطع ارشد در آلمان اپلای می کنند به اصطلاح دانشجویان non-consecutive هستند که برای ادامه تحصیل در آلمان در مقطع فوق لیسانس باید بین 20 هزار تا 30 هزار یورو در سال بپردازند، این مبلغ با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه تعیین می شود.

فرض بگیرید اگر فردی از ایران مدرک کارشناسی گرفته باشد و بخواهد در موسسه آموزش عالی خصوصی هایدلبرگ Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهد به عنوان یک دانشجوی non-consecutive شناخته می شود و باید بین 5 تا 10 هزار یورو در سال بسته به رشته انتخابی هزینه تحصیل بپردازد. تحصیل در آلمان در مقطع دکترا به استثنای 250 یورویی که دانشجو در مرحله ثبت نام هر ترم برای امور اداری و اجرایی باید بپردازد، تقریبا رایگان است، به عبارتی دانشجو برای 6 تا 8 ترم اول دکترا از پرداخت شهریه دانشگاه معاف است.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید