اقامت خودحمایتی اتریش

Applyman

یکی از بهترین کشورهای اتحادیه اروپا برای مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری کشور اتریش است که زیبایی های طبیعی و همجواری با کوه های آلپ نیز به مزایای زندگی در این کشور افزوده است. در کنار شرایط طبیعی بسیار مناسب، خدمات اجتماعی و سطح رفاهی بالا باعث شده تا این کشور در میان کشورهای اتحادیه اروپا از طرفداران بسیاری برخوردار باشد. زبان رسمی کشور اتریس زبان آلمانی است و در طی سال هایی طولانی همواره به عنوان بهترین کشور دنیا برای زندگی بوده است. در این میان امنیت و رفاه قابل توجهی که در کشور اتریش در اختیار افراد قرار می گیرد به این محبوبیت می‌افزاید. در ادامه مقاله به بررسی روش اقامت خودحمایتی اتریش یا همان روش تمکن مالی اتریش خواهیم پرداخت.


اقامت اتریش از طریق خود حمایتی اتریش

اقامت اتریش از طریق خود حمایتی اتریش

در این روش متقاضی با داشتن درآمد ثابت و در حد مطلوب داخل خاک ایران میتواند برای اخذ اقامت خودحمایتی اتریش اقدام کند. به صورت کلی شخص باید اثبات کند که از یکی از روش های سود سپرده بانکی، اجاره دریافتی از املاک و حقوق بازنشستگی درآمد ثابت ماهانه در ایران دارد. توجه داشته باشید که در صورتی که هر یک از این روش ها تمکن مالی متقاضی را اثبات کند دیگر نیازی به باقی روش ها(دو روش دیگر) نیست.

اقامت در این روش به صورت موقت 5 ساله خواهد بود که ابتدا به صورت دو دوره 1 ساله و سپس یک دوره 3 ساله تمدید خواهد شد و شرط تمدید داشتن سه عمل یعنی: حفظ درآمد ثابت، داشتن آدرس مشخص در خاک اتریش و داشتن بیمه درمانی است که در ادامه در باره درآمد ثابت که شرط اقامت خودحمایتی اتریش است بیشتر صحبت خواهد شد.


میزان تمکن مالی لازم برای برنامه خودحمایتی اتریش

میزان تمکن مالی لازم برای برنامه خودحمایتی اتریش

به طور کلی و طبق قوانین اقامت خودحمایتی اتریش متقاضی باید برای سرپرست و فرزند بالای 18 سال، ماهانه ۲۰۰۰ یورو، برای همسر ماهانه 500 یورو و برای هر کدام از فرزندان زیر 18 سال معادل ماهانه ۵۰۰ یورو در خاک ایران به صورت ریالی نشان دهد. به عنوان مثال برای یک خانواده با یک فرزند زیر 18 سال باید حداقل درآمدی معادل مبلغ ۳۰۰۰ یورو ماهانه در خاک ایران نشان دهد.

همانطور که گفته شد این تمکن مالی برای تمدید سالانه اقامت خودحمایتی اتریش در کنار دو فاکتور دیگر مورد نیاز است و باید استمرار آن اثبات شود.

این نکته قابل توجه است که در این پروسه حضور در خاک اتریش یکی از شروط لازم و اساسی محسوب میشود و شخص به همراه اعضای خانواده خود باید در مدت زمان اقامت های موقت در خاک اتریش حضور داشته باشند.

نکته دیگر حائز اهمیت درباره کشور اتریش این است که تحصیل فرزندان اجباری میباشد و والدین موظفند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند.

دولت اتریش به افراد دارنده اقامت خودحمایتی اتریش، اجازه اشتغال نمی دهد. فرد برای انجام کسب و کار در هر زمینه ای در کشور اتریش محدودیت دارند و صرفا باید نیاز های مالی خود را از خاک ایران و از طریق تمکن مالی که معرفی کرده‌اند تامین کنند.


شروط مورد نیاز برنامه خودحمایتی اتریش

شروط مورد نیاز برنامه خودحمایتی اتریش

از جمله مهمترین شروط اقامت خودحمایتی اتریش میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • اثبات وجود تمکن مالی و درآمد ثابت ماهیانه در خاک ایران
 • ارائه مدرک زبان آلمانی در سال دوم اقامت موقت
 • شرط حضور در خاک اتریش در زمان اقامت موقت 5 ساله

این روش بدون نیاز به مدرک زبان در سال اول قابل انجام است و همچنین نیازی به سرمایه‌گذاری یا راه‌اندازی کسب‌وکار در خاک اتریش نمیباشد. درضمن ثبت درخواست اقامت تنها در ابتدای ژانویه هر سال و با سهمیه محدود انجام میشود.

مدارک لازم برای اقامت خودحمایتی اتریش:

 • گواهی تولد فرد متقاضی یا گواهینامه های مربوط به آن
 • کس در سایز 45 × 35 میلی متر که حداکثر 6 ماه قبل گرفته شده باشد.
 • سند ازدواج (در صورت تاهل متقاضی)
 • اسناد مربوط به محل اقامت متقاضی در اتریش
 • بیمه نامه درمانی

مزایای اقامت خودحمایتی اتریش

از جمله مزایت های مهم اقامت خودحمایتی اتریش میتوان به امکان همراهی خانواده اشاره کرد. همچنین این روش یکی از ارزان ترین و سریعترین راه های اخذ اقامت اروپا به شمار میرود که در آن نیازی به انتقال سرمایه به کشور اتریش نمیباشد. از دیگر مزایای این روش میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • امکان اخذ اقامت شنگن برای سرپرست، همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • خدمات درمانی و تحصیل رایگان
 • عدم محدودیت برای تردد در کشورهای شنگن در طول اقامت موقت
 • سهولت در اخذ ویزای کشور های انگلیس و کانادا

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت خودحمایتی اتریش با مشاوران گروه مهاجرتی اپلای من تماس حاصل کنید.

* نام اصلی این روش، روش تمکن مالی اتریش است که در میان متقاضیان به نام خود حمایتی شناخته شده است.

همچنین در صورتی که شرایط روش تمکن مالی اتریش را ندارید، روش هایی چون تحصیل در اتریش و کار در اتریش، روش هایی بسیار متداول تر از این روش هستند.


مراحل دریافت اقامت تمکن مالی اتریش

مراحل پیش رو در دریافت اقامت خودحمایتی اتریش به ترتیب شامل: بررسی مدارک و شرایط خانواده،تکمیل مدارک، ترجمه و تایید مدارک، تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز از طرف وکیل اتریشی، مراجعه به سفارت اتریش در تهران و ارائه درخواست، صدور و دریافت ویزای تایپ D و سفر به کشور اتریش و دریافت کارت اقامت اروپا برای تمامی اعضای خانواده میشود.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در اتریش

مهاجرت به اتریش

ویزای جستجوی کار اتریشدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید