کار در اتریش

مهاجرت کاری به اتریش

جمهوری اتریش یکی از کشور های اروپای مرکزی است.پایتخت این کشور شهر وین و واحد پول آن یورو است. این کشور جزء اتحادیه اروپا و کشور های شینگن است.زبان رسمی این کشور آلمانی است ولی به طور منطقه ای زبان های اسلوونیایی ، کرواتی و مجاری نیز رواج دارد.جمعیت اتریش حدود 9 میلیون نفر و مساحت آن 83878 کیلومتر مربع می باشد.

اطلاعات بیشتر

شناخت اتریش

جمهوری اتریش یکی از کشور های اروپای مرکزی است.پایتخت این کشور شهر وین و واحد پول آن یورو است.این کشور جزء اتحادیه اروپا و کشور های شینگن است.زبان رسمی این کشور آلمانی است ولی به طور منطقه ای زبان های اسلوونیایی ، کرواتی و مجاری نیز رواج دارد.جمعیت اتریش حدود 9 میلیون نفر و مساحت آن 83878 کیلومتر مربع می باشد.جمهوری اتریش در سال 2015 در رتبه چهاردهم 14 کشور های ثروتمند دنیا بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی قرار گرفت.جنبش کارگری در اتریش قدرت زیادی دارد.گردشگری و توریسم مهمترین منبع درآمد اتریش می باشد.

کار در اتریش

مهاجرت اتریش معمولا با هدف دریافت اقامت دائم اروپا صورت میگیرد.کشور های اتریش ، آلمان و دانمارک نسبت به دیگر کشور های اروپایی درخواست بیشتری برای مهاجرت کاری دارند.مهاجرت به اتریش جزء مطمئن ترین روش های برای دریافت اقامت دائم اروپا است.افرادی که ویزای کاری اتریش دریافت میکنند و در مشاغل رده بالا مشغول میشوند پس از گذشت 4 سال کار و پرداخت مالیات میتوانند درخواست اقامت دائم کنند.همچنین افرادی که در کشور اتریش یا اروپا تحصیل میکنند و یا فارغ التحصیل شده اند شانس بیشتری برای تصاحب مشاغل مناسب در اتریش دارند.

با توجه به اینکه جمهوری اتریش جزو کشور های اتحادیه اروپا می باشد در بسیاری از قوانین مهاجرتی و همچنین مسائل اقتصادی با دیگر کشور های این اتحادیه مشترک می باشد.پاسپورت اتریش در رده سوم دنیا می باشد و با آن میتوان به 159 کشور دنیا سفر کرد.


روند دریافت ویزای کار در اتریش

متقاضیانی که قصد کار یا راه اندازی کسب و کاری در اتریش را دارند باید مجوز دریافت کنند.مهاجرت به اتریش برای ایرانیان از طریق یک سیستم امتیازی امکان پذیر است که به نام کارت قرمز سفید قرمز شناخته میشود.همچنین مانند بسیاری از کشور ها اروپایی برای کار در اتریش ابتدا باید از طرف یک پیمانکار پیشنهاد کاری دریافت کرد و همچنین حداقل مدرک تحصیلی لیسانس قابل قبول است.

کار در اتریش

پس از دریافت پیشنهاد کار پیمانکار باید برای شما دعوتنامه ارسال کند.این کارفرما باید در کشور اتریش دارای مجوز معتبر باشد تا فرد بتواند ویزای کاری دریافت کند.

با توجه به قوانین اتحادیه اروپا به کارگیری افرادی که خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند در صورتی امکان پذیر است که فرد دیگری جهت شغل پیشنهاد شده در کل اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.به این منظور کارفرما ابتدا باید در یک دوره سه ماهه آگهی استخدام خود را اتریش و سپس سه ماه دیگر در کل اروپا منتشر کند.

با توجه به اینکه در اروپا افراد تحصیل کرده و ماهری وجود دارد و برخی از کشور های اروپایی در رکود به سر میبرند و آماده کار در دیگر کشور های اروپایی هستند دریافت پیشنهاد کاری برای متقاضیان کشور های دیگر بسیار سخت است.حداقل زمان اقدام در این روش 5 ماه می باشد.


چرا اتریش؟

در اروپا کشور هایی مانند آلمان و اتریش که اقتصاد قوی و در حال پیشرفت دارند متقاضیان بسیاری برای دریافت ویزای کاری نسبت به دیگر کشور های اروپایی دارند.همان طور که ذکر کردیم اکثر متقاضیان به قصد دریافت اقامت دائم اتریش اقدام به دریافت ویزای کاری میکنند.اتریش به عنوان یکی از ثروتمند ترین و امن ترین کشور های اروپایی با نرخ بیکاری 5.9 درصد که حدود یک چهارم بسیاری از کشور های اروپایی می باشد مقصد محبوبی برای مهاجران کاری است.

شرایط عمومی دریافت مجوز های اقامتی اتریش

برای اینکه مراجع مربوط کشور اتریش به شما مجوز اقامتی اعطا کنند نیاز به شرایطی دارید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

معیشت مناسب

شما باید درآمدی شخصی به صورت ثابت و منظم در اختیار داشته باشید به طوریکه هزینه های زندگی و رفاهی خود را بدون نیاز به کمک محلی از سوی مراجع تأمین نمایید.حداقل این درآمد باید با نرخ تأمین مساوات قانون بیمه اجتماعی عمومی برابر باشد.این نرخ از اول ژانویه سال 2018 برای افراد مجرد909.42 یورو ، برای زوج ها 1363.52 یورو می باشد و به ازای هر فرزند 140.32 یورو افزوده میشود.توجه داشته باشید که همه شرایط ویژه مربوط به درآمدتان را در نظر داشته باشید.

اثبات مزایای اجتماعی که پس از دریافت مجوز اقامت شامل آن میشوید (کمک های رفاهی یا منابع مساوات) در قانون فوق لحاظ نمیشود.

بیمه سلامت

برای دریافت مجوز اقامت اتریش باید تحت پوشش بیمه سلامت باشید که تمام ریسک ها را پوشش بدهد.

مسکن مناسب

باید شواهدی قانونی برای اثبات توانایی تأمین مسکن مناسب با توجه به تعداد نفرات خانواده ارائه دهید.این شواهد میتواند قرارداد اجاره یا خرید منزل باشد.

همخوانی با شرایط امنیتی

اقامت شما و خانواده تان در اتریش نباید آسیبی به امنیت یا نظم عمومی وارد کند یا روابط اتریش با دیگر کشور ها را تحت تأثیر قرار دهد.


کارت سفید قرمز سفید

نیروهای کار بسیار متخصص که قصد کار و اقامت در اتریش را دارند به کارت سفید قرمز سفید نیاز خواهند داشت.متقاضیان در صورتی که شرایط لازم برای دریافت این کارت را داشته باشند میتوانند برای خود و خانواده درخواست دهند.کارت سفید قرمز سفید دارای اعتبار 24 ماهه می باشد و امکان سکونت و اشتغال در شغلی که توسط کارفرما پیشنهاد آن دریافت شده را فراهم میکند.

کار در اتریش

در صورتی که جزو گروه های زیر باشید میتوانید جهت دریافت این کار درخواست دهید:

 • نیروی کاری بسیار متخصص و واجد شرایط
 • نیروی کار ماهر در مشاغل مورد نیاز
 • نیروهای کار ماهر در مشاغل کلیدی
 • فارغ التحصیلان کشور اتریش
 • نیروهای کار خود اشتغال
 • صاحبان مشاغل نوآور

نیروی کار متخصص

اینگونه متقاضیان برای دریافت کارت قرمز سفید قرمز دو روش دارند:

 1. میتوانند ویزای جست و جوی کار به اتریش سفر کنند.این ویزا 6 ماهه بوده و چنانچه در طول مدت اقامت بتوانید پیشنهاد کاری از یک کارفرما در اتریش دریافت کنید، میتوانید در مراجع اقامتی اتریش درخواست کارت قرمز سفید قرمز بدهید.
 2. در صورتی که پیشنهاد کاری دریافت کرده باشید میتوانید در کشور محل اقامت خودتان برای کارت قرمز سفید قرمز درخواست دهید.

مراحل دریافت ویزای جستجوی کار

 1. ابتدا باید شخصا به سفارت یا کنسولگری اتریش در محل اقامت خودتان مراجعه کرده و برای ویزای نوع D یا همان جست و جوی کار درخواست بدهید.
 2. فرم های مورد نیاز که در همان محل موجود است را تکمیل نمایید.
 3. سپس مرجع خدمات عمومی اشتغال (AMS) باید تایید کند که شما به امتیاز لازم برای دریافت این ویزا رسیده اید.

مدارک ویزای جستجوی کار در اتریش

کار در اتریش
 1. پاسپورت معتبر
 2. شناسنامه یا کارت ملی
 3. عکس جدید در ابعاد 45*35 میلیمتر
 4. اثبات توانایی تهیه مسکن(اجاره نامه ، توافق اولیه با حقوق اجاره یا اسناد مالکیت)
 5. اثبات بیمه سلامت که تمامی ریسک ها را پوشش میدهد (بیمه تکمیلی سلامت یا مشابه آن)
 6. اثبات توانایی تأمین معیشت (قرارداد های کاری ، شواهد مستمری یا مزایای بیمه، سرمایه یا دارایی شخصی، اوراق پرداخت یا اسناد پرداخت)
 7. مدارک اثباتی برای سیستم امتیازی (مدرک تحصیلی ، مدارک درجات علمی ، اثبات حقوق ماهیانه ، گواهی ثبت اختراع ، مدارک کاری نشان دهنده تجربه ،مدرک زبان و …)

توجه داشته باشید که باید اصل و کپی این مدارک را ارائه دهید و همچنین آن ها را به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه کنید.نماینده دولت اتریش صلاحیت و اعتبار اسناد را سنجیده و آن ها را برای سیستم امتیاز دهی ارسال میکند.

هزینه دریافت این نوع ویزا 100 یورو و 20 یورو بابت شخصی سازی عکس و امضا میباشد.


بعد از پیدا کردن کار باید چکار کرد؟

اگر در مدت زمان اعتبار ویزای جست و جوی کار بتوانید پیشنهاد کاری با قراداد در اتریش پیدا کنید میتوانید از طریق مراجع اقامتی واجد شرایط در اتریش یا سفارت و کنسولگری های اتریش در محل اقامت خود درخواست کارت قرمز سفید قرمز بدهید.همچنین کارفرمای شما نیز میتواند به جای شما درخواست دهد.

به عنوان مثال:

یک فارغ التحصیل رشته فناوری با 23 سال سن و 6 سال سابقه کاری که که دارای مهارت بسیار خوب در زبان انگلیسی می باشد قصد دارد به جست و جوی کار در اتریش بپردازد.

او 72 امتیاز دریافت میکند و از مرز حداقل امتیاز میگذرد. او میتواند ویزای جست و جوی کار در اتریش را دریافت نماید و در مدت 6 ماه شغل مناسب پیدا کند و درخواست کارت قرمز سفید قرمز بدهد.

چه مشاغلی در اتریش مورد نیاز است؟

هر ساله در کشور اتریش مشاغل مورد نیاز در آیین نامه ای که توسط وزارت فدرالی کار صادر میشود عنوان میشود.این که کدام شغل در این آیین نامه قرار میگیرد بستگی به شرایط در حال حاضر بازار کار و نیاز های کاری دارد.در ادامه لیست مشاغل مورد نیاز اتریش در جدیدترین آیین نامه را ذکر میکنیم.

 • کارگر ساختمانی
 • فرزکار
 • تکنسین با سطح بالای آموزشی (مهندس) برای مهندسی مکانیک و فناوری مهندس قدرت
 • مهندس متخصص قدرت
 • تراشکار فلزات
 • تکنسین مهندس برای پردازش داده ها
 • مهندس تجهیزات کشاورزی
 • فارغ التحصیلان مکانیک
 • فارغ التحصیلان برق قدرت
 • سازندگان دیسک ، برش و پانچ
 • سقف ساز
 • فارغ التحصیلان مهندسی برای پردازش داده ها
 • جوشکار و اپراتور برش و لحیم کاری
 • متخصصین مهندسی مکانیک
 • نصاب الکتریک و تعمیر کار برق
 • نجاران ساختمانی
 • مهندسی جریان ضعیف و ارتباط از راه دور
 • تعمیر کاران بتون
 • نجار
 • تعمیرکاران متخصص
 • کاشی کار کف و دیوار
 • مکانیک موتور
 • تعمیر کار و نصاب لوله
 • فارغ التحصیلان پرستاری که قبل از سال 2018 آموزش تکمیلی خود در اتریش را به پایان رسانده باشند.

مقالات پیشنهادی:

تحصیل در اتریش

مهاجرت به اتریش

ویزای جستجوی کار اتریش

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید