شرایط تحصیل در نروژ

Applyman

نروژ کشوری است که آموزش عالی را به سطح بین المللی بی نظیری رسانده است. در بیشتر دانشگاه های دولتی نروژ هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی شود و این امر در مورد همه دانشجویان بین المللی، صرف نظر از کشور مبداء آنها نیز صدق می کند. تحصیل در کشوری مانند نروژ یک تجربه چالش برانگیز اما با ارزش خواهد بود که در نهایت به اخذ یک مدرک دانشگاهی با ارزش منجر می شود و قدرت و اعتبار قابل توجهی به CV شما خواهد بخشید. در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل در نروژ می پردازیم که اطلاعات جامع و مفیدی را درباره شرایط تحصیل در نروژ و مزایای آن در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد، با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در کشور نروژ

آخرین اطلاعات درباره شرایط تحصیل در نروژ

مزایای تحصیل در نروژ

نروژ یک کشور توسعه یافته با یک مدیریت قوی است که این کشور را تبدیل به یکی از بهترین کشورهای جهان کرده است. دولتمردان تحصیل کرده نروژ، اهمیت آموزش را می دانند و برای توسعه آن همه کار می کنند. به همین دلیل است که شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان، نه تنها برای دانشجویان داخلی، بلکه برای همه دانشجویان بین المللی فراهم است. تقریباً تمام دانشگاههای دولتی نروژ هیچ شهریه ای را در هیچ مقطع و رشته ای دریافت نمی کنند. دانشجویان فقط باید در هر ترم حدود 80 یورو بابت هزینه های خدمات اداری بپردازند. نروژ بخشی از منطقه اقتصادی اروپا (EEA) است و این موضوع به شهروندان نروژی اجازه می دهد تا بتوانند تقریباَ به همه کشورهای اروپایی برای گردشگری، کار و یا تجارت بدون محدودیت تردد کنند و شرایط تحصیل در نروژ این فرصت را برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند تا پس از فارغ التحصیل شدن، وارد بازار کار اروپا شوند و با پرداخت مالیات های مقرر، پس از مدتی اقامت دائم و حتی حق شهروندی نروژ را دریافت نمایند و این یکی دیگر از مزایای مهم تحصیل در نروژ است. این کشور زیبا دارای منابع طبیعی بسیاری است و با ایجاد زیرساخت های قوی در تمامی زمینه ها، درصد بیکاری آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی تقریبا صفر است.

هزینه تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین المللی

همان طور که گفتیم، شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان در دانشگاههای دولتی این کشور برای مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی فراهم است و تنها هزینه ای که دانشجویان داخلی و خارجی پرداخت می کنند، هزینه امور اداری و دانشجویی است که بین 30 تا 60 یورو برای هر ترم است. در صورتی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاههای دولتی نروژ نشدید، می توانید در دانشگاه های خصوصی این کشور تحصیل کنید، ولی شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان در این دانشگاهها فراهم نیست و شهریه آنها برای مقطع کارشناسی بسته به رشته انتخابی بین 7 تا 9 هزار یورو در سال و برای مقطع کارشناسی ارشد بسته به رشته انتخابی بین 9 تا 19 هزار یورو در سال برای دانشجویان داخلی و خارجی می باشد.

شرایط تحصیل در نروژ: بهترین دانشگاههای نروژ

از بهترین دانشگاههای نروژ، می توان به دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، BI Norwegian Business School، دانشگاه علوم و فناوری نروژ (NTNU)، دانشکده اقتصاد نروژ (NHH) اشاره کرد. برخی از دانشگاههایی که شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان را برای دانشجویان فراهم کرده اند، عبارتند از دانشگاه قطب شمال نروژ (UIT)، دانشگاه Stavanger، University of South-Eastern Norway و همچنین دانشکده معماری و طراحی اسلو. اگر موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاهها شوید، شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان برای شما فراهم خواهد بود و به راحتی و با هزینه های بسیار کمی می توانید یک مدرک معتبر از دانشگاههای نروژ دریافت کنید و در نهایت شهروند این کشور زیبا شوید.

شرایط تحصیل در نروژ: بهترین دانشگاههای نروژ

هزینه های زندگی

هزینه زندگی در نروژ می تواند بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی باشد ولی این را در نظر بگیرید که کیفیت و سطح استاندارد زندگی در این کشور بسیار بالاست و چیزی به نام استاندارد نروژی داریم و بسیاری از کشورهای اروپایی در تلاش برای رسیدن به این استاندارد هستند. به طور متوسط​​، هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین المللی بین 800 تا 1400 یورو در ماه است که این هزینه بسته به شهر محل اقامت شما متفاوت خواهد بود، معمولا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ، بیشتر است. برای مثال هزینه های ماهانه زندگی در شهر اسلو بین 1200 تا 2 هزار یورو، شهر برگن بین 1100 تا 1800 یورو و در Tromso and Trondheim بین 1000 تا 1600 یورو است، این هزینه ها در سایر شهرهای کوچکتر نروژ معمولاً بین 800 تا 1000 یورو می باشد.

هزینه مسکن

قبل از هر چیز لازم است بدانید، 36 درصد از کل هزینه های زندگی دانشجویان، مربوط به هزینه مسکن و اقامت است. محبوب ترین گزینه ها برای اقامت در بین دانشجویان بین المللی، خوابگاههای دانشجویی و اجاره و اشتراک آپارتمان است. به طور کلی، هزینه اسکان و اقامت شما در شهرهای مختلف نروژ بین 300 تا 700 در ماه متغیر خواهد بود. این مبلغ بسته به شهری که در آن زندگی می کنید، نزدیک یا دور بودن به مرکز شهر و اینکه آیا به تنهایی اجاره کرده اید یا با سایر دانشجویان زندگی می کنید، می تواند بسیار بالا و پایین شود.

هزینه های غذا و حمل و نقل

اگر خودتان در خانه آشپزی کنید، معمولاً بین 250 تا 400 یورو در ماه باید برای غذا و خورد و خوراک هزینه کنید. برای کاهش هزینه ها می توانید به سوپر مارکت هایی مانند Rema 1000، Rimi ، Kiwi ، Bunnpris، Ultra  و Ica مراجعه کنید و با قیمت هایی مقرون به صرفه خرید کنید. هزینه غذا خوردن در یک رستوران ارزان قیمت در نروژ، 20 یورو و در یک رستوران متوسط، 70 یورو برای وعده های غذایی دو نفره است و همانطور که مشاهده می کنید، خیلی به صرفه و اقتصادی نیست. سیستم حمل و نقل عمومی نروژ بسیار پیشرفته است و هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه با تخفیف کارتهای دانشجویی بین 55 تا 72 یورو می باشد و بیش از 30 درصد دانشجویان با حمل و نقل عمومی تردد می کنند.


شرایط زندگی در نروژ

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به زبانهای نروژی و انگلیسی فراهم است و برنامه های متعددی برای این دوره در دانشگاه های نروژ ارائه می شود. یکی از شرایط تحصیل در نروژ در این مقطع به زبان انگلیسی، داشتن آیلتس 6 و شرایط تحصیل در نروژ به زبان نروژی، داشتن مدرک زبان نروژی با سطح زبان 3 در زمان درخواست پذیرش دانشجویی است. افرادی که بدون مدرک زبان نروژی پذیرش می گیرند، پس از ورود به نروژ باید در دوره های زبان شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون زبان، وارد دانشگاه شوند. دوره کارشناسی در دانشگاه های نروژ، 3 ساله است و دانشجویان اجازه 10 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارند.

مقطع کارشناسی ارشد

شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای دولتی این کشور فراهم است و تعداد و تنوع برنامه های آموزشی ارائه شده توسط دانشگاههای نروژ برای مقطع ارشد بسیار زیاد است. در مقطع فوق لیسانس، برخی از رشته های تحصیلی به زبان نروژی ارائه می شوند ولی شرایط تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی در این مقطع به راحتی برای دانشجویان فراهم است، چرا که بیشتر برنامه ها به انگلیسی تدریس می شوند. برای این منظور باید مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل تافل آن را داشته باشید. مدت زمان تحصیل در دوره ارشد بسته به رشته انتخابی بین 1 تا 2 سال است.

مقطع دکتری

یکی از محبوب ترین مقاطع تحصیلی در نروژ، مقطع دکتری است، چون در این مقطع رشته های تحصیلی از تنوع بسیار زیادی برخوردارند، همچنین یکی از شرایط تحصیل در نروژ در مقطع دکتری، دانستن زبان انگلیسی است. ولی باید توجه داشته باشید، اخذ پذیرش دکتری از دانشگاههای نروژ مستلزم داشتن شرایط خاص و رعایت معیارها و الزامات خاص است. برای این منظور باید از قبل یک استاد راهنما در نروژ پیدا کنید و نظر او را برای همکاری با خود جلب نمایید، همچنین باید رزومه علمی و پژوهشی بسیار قوی و مقالات معتبر داشته باشید. یکی دیگر از شرایط تحصیل در نروژ در مقطع دکتری، داشتن مدرک آیلتس آکادمیک 7 است. مدت زمان دوره دکتری در نروژ بین 3 تا 5 سال است و شرایط تحصیل در نروژ به صورت رایگان در این مقطع نیز مانند مقاطع دیگر فراهم است و در صورت انجام پروژه های تحقیقاتی، دانشجو تا 500 هزار کرون نروژ به صورت ماهانه، به عنوان حقوق دریافت خواهد کرد.


مقالات و مطالب مرتبط:

تحصیل در نروژ

کار در نروژ

مهاجرت به نروژ


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید