کار در نروژ

مهاجرت کاری به نروژ

پادشاهی نروژ کشوری مستقل که شامل بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال می باشد.
زبان های رسمی این کشور نروژی و سامی می باشد و واحد پول این کشور نیز کرون نروژ است.

اطلاعات بیشتر

معرفی کشور نروژ

پادشاهی نروژ کشوری مستقل که شامل بخش غربی شبه جزیره اسکاندیناوی، یان ماین و مجمع الجزایر سوالبارد در قطب شمال می باشد. این کشور 385.207 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن 5.110.000 نفر میباشد.پادشاهی نروژ یکی از قدیمی ترین پادشاهی ها و حاکمیت های جهان است که همچنان پا برجاست. زبان های رسمی این کشور نروژی و سامی می باشد و واحد پول این کشور نیز کرون نروژ است.اگر علاقه مند به کار در نروژ هستید با ما همراه باشید.

بر اساس نتایج پژوهش های دانشگاه کلمبیا در نیویورک، نروژ جزو کشورهایی است که راضی ترین مردم را دارد.طبق آمار، حدود 21.000 نفر ایرانی در نروژ سکونت دارد که بیشتر در شرق این کشور متمرکز هستند.این کشور دارای ذخایر بزرگ نفت و گاز ،معادن و آب شیرین می باشد.بر اساس فهرست بانک جهانی نروژ رتبه چهارم را در سرانه درآمد در دنیا دارد.از ویژگی های خاص این کشور میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کار در نروژ
 • حدود 97 درصد مردم با اینترنت کار میکنند.
 • صندوق ذخیره دولت در نروژ بالاترین سطح در جهان را با مبلغ 884 میلیارد دلار دارد.
 • شهروندان این کشور رتبه 4 ام شادترین مردمان دنیا را دارند.
 • هر 9 دانش آموز در نروژ یک معلم دارند.
 • با 5 میلیون نفر جمعیت تولید ناخالص داخلی حدود 345 میلیارد دلار دارد.
 • در 23 سال گذشته نرخ تورم این کشور حدود 2 درصد بوده است.
 • در 35 سال گذسته نرخ بیکاری این کشور حدود 4 درصد بوده است.
 • کشور بر اساس قانونی اساسی که در سال 1814 تصویب شده اداره میشود.
 • رتبه 6 ام در راحتی کسب وکار بین 189 کشور را دارد.
 • 68 درصد مردم مشغول به کار هستند.
 • 30 درصد نیروی کار در مشاغل دولتی هستند.
 • در شاخص های توسعه انسانی طی 15 سال قبل رتبه اول یا دوم بوده است.
 • بالاترین نرخ عدالت اجتماعی را دارد و با ثبات ترین و کارآمد ترین کشور جهان است.

با توجه به شرایط ذکر شده و جمعیت بالای ایرانیان ساکن این کشور بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت کاری دارند، نروژ را به عنوان مقصد انتخاب میکنند.


ویزای جستجوی کار در نروژ

نروژ نیز مانند بسیاری از کشور های اروپایی برای ارائه ویزای کاری نیاز به پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای معتبر را دارد.برای ایرانیان دریافت ویزای جست وجوی کار در شرایط خاصی امکان پذیر است و هر شخصی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارد نمیتواند آن را دریافت کند.شهرواندان ایرانی که اخیرا در این کشور تحصیل کرده اند و هنوز اقامت تحصیلی آن ها به پایان نرسیده است و همچنین افرادی که به عنوان محقق در این کشور فعالیت میکنند میتوانند این نوع ویزا را دریافت کنند.همچنین افرادی که میخواهند این نوع ویزا را دریافت کنند باید تمکن مالی خود را از طریق واریز وجهی به یکی از بانک های نروژ اثبات کنند که در حال حاضر معادل 242.966 کرون در هر سال میباشد.

با دریافت این ویزا متقاضی اجازه دارد به مدت 1 سال در نروژ به صورت تمام وقت یا پاره وقت در هر شغلی مشغول به کار شود و همزمان به جست و جوی شغل مناسب بپردازد. در صورتی که کاری متناسب با رشته متقاضی پیدا شود و به عنوان نیروی کار ماهر انتخاب شود میتواند این ویزا را تمدید کند.


ویزای نیروی کار ماهر (Skilled worker )

این ویزا به متقاضیانی تعلق میگیرد که تحصیلات دانشگاهی دارند.برای اخذ این ویزا باید حداقل در یک دوره 3 ساله دانشگاهی شرکت کرده باشید و مدرک شما معتبر باشد. همچنین نیاز به یک پیشنهاد کار از کارفرمای معتبر خواهید داشت یا اینکه میتوانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید.شغلی که پیشنهاد آن را دریافت میکنید باید جزو مشاغلی باشد که نیروی کار ماهر نیاز دارند و تمام وقت هستند.

به طور معمول این ویزا با اعتبار 3 ساله صادر میشود و شخص پس از 3 سال کار و اقامت در نروژ میتواند درخواست اقامت دائم بدهد.همچنین متقاضی میتواند خانواده خود را همراه خود ببرد و اگر خانوده شخص همزمان با او درخواست دهند میتوانند با هم وارد نروژ شوند.

کسانی که این ویزا را دریافت کرده اند اگر قصد تغییر شغل داشته باشند باید ویزای جدیدی درخواست کنند و اگر شغل خود را از دست دادند باید ظرف مدت 7 روز به پلیس محلی اطلاع دهند. به این افراد 6 ماه فرصت داده میشود تا شغل دیگری پیدا کنند.

مدارک مورد نیاز جهت درخواست ویزا

 1. تکمیل فرم درخواست
 2. پاسپورت با اعتبار کافی
 3. 2 قطعه عکس پاسپورتی
 4. بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30.000 یورو
 5. اثبات تمکن مالی
 6. مدارک و سوابق تحصیلی
 7. مدارک سوابق کاری
 8. قراداد استخدام

توجه داشته باشید که تمامی مدارک باید ترجمه شده باشد و توسط وزارت امور خارجه و دادگستری مهر شوند.


نحوه کاریابی و کار در نروژ

کار در نروژ

کارفرمایان در نروژ به معرفی نامه های شخصی و شبکه سازی داخلی اعتماد دارند و در صورتی که فرد رابطی را در نروژ نشناسد کمی با مشکل مواجه خواهد شد. برای اینکه بتوانید شغل مناسبی در نروژ پیدا کنید بهتر است از روش های مختلفی استفاده کنید و پس از ارسال روزمه با کارفرمایان برای پیگیری تماس بگیرید.

تمامی موقعیت های شغلی نروژ به سازمان خدمات اشتغال گزارش میشوند. بانک اطلاعاتی کسب و کار نروژ ( Kompass norge ) میتواند منبع خوبی برای یافتن اطلاعات کارفرمایان و موقعیت های شغلی است.

بسیاری از کارفرمایان در نروژ از اینترنت برای استخدام استفاده میکنند اما همچنان در روزنامه ها نیز آگهی های استخدام فراوانی چاپ میشود. تعدادی از موقعیت های شغلی تنها در وبسایت کشور (NAV.NO) تبلیغ میشوند و کارفرمایان آنها تنها به متقاضیانی جواب میدهند که در سیستم درخواست آنها ثبت نام کرده باشند.

بسیاری از کارفرمایان آگهی های استخدامی خود را در سایت های کاریابی قرار میدهند به خصوص برای شغل های مربوط به IT  و صنایع بهداشتی که نیروی کاری واجد شرایط برای آنها کم است.


نرخ بیکاری در نروژ

افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشوری را دارند باید معیار های متفاوتی را بسنجند. یکی از مهمترین معیار ها برای مهاجرت کاری به هر کشوری میزان نرخ بیکاری در آن کشور است که نشان دهنده این است که فرد میتواند در یافتن شغل مناسب موفق باشد یا نه. هر چه نرخ بیکاری در کشوری بیشتر باشد به معنای فراوان بودن نیروی کاری در آن کشور و سخت بودن شرایط برای نیروی کار خارجی است. نرخ بیکاری در ماه آپریل 2019 در نروژ برابر یا 3.3 درصد بوده است که نرخ بسیار پایینی است.

تعداد افراد بیکار در نروژ حدود 77.000 نفر است که نسبت به جمعیت این کشور کم است و نرخ بیکاری بلند مدت افراد در این کشور 0.90 درصد است که نرخ بسیار مناسبی است.


نرخ مالیات در نروژ

یکی دیگر از معیار های مهم برای کار در یک کشور میزان مالیات ها در آن کشور است به دلیل اینکه بخشی از حقوق ماهانه هر فرد به عنوان مالیات کسر میشود.در نروژ هم مالیات بر درآمد و هم مالیات بر سرمایه و دارایی اخذ میگردد.نرخ مالیات بر درآمد هر فرد بسته به شرایطی مانند وضعیت مالی، وضعیت تأهل ، میزان درآمد و … متغیر است اما به طور متوسط در حال حاضر 25 درصد می باشد.اما نرخ مالیات بر دارایی و سرمایه در نروژ بسیار پایین است.


دستمزد و شرایط کار در نروژ

وضعیت اشتغال در نروژ نسبت به دیگر کشور های اروپایی بسیار مناسب میباشد و دستمزد نیز بالاتر از دیگر کشور های اروپایی میباشد. طبق آخرین آمار حدود 75.700 موقعیت شغلی خالی در نروژ وجود داشته است. نرخ رشد دستمزد در این کشور 3.35 درصد است و در حال حاضر میانگین کلی حقوق ماهیانه نیروهای کاری در این کشور 47.220 کرون میباشد.

قانون کار در نروژ بسیار بشر دوستانه است. ساعات کاری میتواند در یک شبانه روز حداکثر 9 ساعت و در هفته حداکثر 40 ساعت باشد. ساعت کاری برای کارهای خاص مانند مشاغل شیفتی باید کمتر باشد.ساعات کاری میتواند طبق توافق کارمند و کارفرما مقداری افزایش یابد ولی این میزان نباید مشکلی برای نیروی کار ایجاد کند.

تمامی کارمندان میتوانند ساعات کاری خود را از سن 62 سالگی کاهش دهند و سن بازنشستگی نهایتا 72 سال است.بازنشستگان حقوق بسیار مناسبی دریافت میکنند.

اضافه کاری فقط در شرایط استثنائی قابل قبول می باشد و نباید بیشتر از 10 ساعت در هفته ، 25 ساعت در ماه و 200 ساعت در سال باشد.کارمندان میتوانند در هر سال 25 روز مرخصی با حقوق داشته باشند که برای کارمندان بالای 60 سال 6 روز اضافه تر است. شنبه نیز جزو روز های کاری محسوب میشود. بسیاری از توافق نامه های جمعی تعداد روزهای بیشتری برای مرخصی اختصاص میدهند.به طور معمول 30 روز مرخصی در سال عادی محسوب میشود و به این روزها 10 روز تعطیلی رسمی نیز اضافه میشود.

محیط کاری باید استاندارد های ایمنی را رعایت کرده باشد، رضایت بخش بوده و با تحولات جامعه به روز شود.زنانی که به تازگی فرزند خود را به دنیا آورده اند میتوانند از 10 ماه مرخصی با حقوق کامل یا 12 ماه مرخصی با 80 درصد حقوق خود استفاده کنند.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به نروژ

تحصیل در نروژ

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

آیا امکان اقامت کاری به مقاصد مذکور فراهم میشود با چه شرایطی و حدودا چقدر دستمزد نسبت به شغلم در ماه میدهند

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مشاوران محترم اپلای من
بنده جوشکار حرفه ای و دارای مدرک فنی جوش co2.و جوش برق هستم که ۱۲ سال سابقه دارم که ۶ سال آن در شرکتهای معتبر تریلی سازی بوده در ضمن مونتاژ کار حرفه ای تریلر مخازن حمل گاز lpgهستم که توانایی راه اندازی خط تولید LPGرا به صورت حرفه ای دارم مدرک تحصیلی من زیر دیپلم هست علاقمند به مهاجرت کاری به سوئد و عالمان و نروژ میباشم لطفا راهنماییتون کنین

سلام به شما دوست عزیز
در صورتی که مدرک فنی حرفه ای معتبر دارید و سوابق کاری قابل اثبات ، امکان اقدام برای کشورهای عمان ، نروژ و آلمان براتون وجود داره. اما در نظر داشته باشید که باید حتما ذبان آلمانی یا انگلیسی رو در ایران تا سطح ب یک بخونید

دیدگاهتان را بنویسید