نروژ

راهنمای دریافت اقامت نروژ

مهاجرت به نروژ به دلیل بالا بودن امکانات رفاهی و بهداشتی و اقتصادی فراوان مورد توجه بسیاری قرار دارد. وجود معادن مختلف آب شیرین و نفت باعث تقاضای جمعیت بیشتری از افراد برای زندگی و تحصیل در آن شده است. تعداد ایرانی هایی که در این کشور زندگی می کنند، در حدود 21 هزار نفر گزارش شده است.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به نروژ

norway

مهاجرت به نروژ به دلیل بالا بودن امکانات رفاهی و بهداشتی و .. مورد توجه قرار دارد. وجود معادن مختلف آب شیرین و نفت باعث تقاضای جمعیت بیشتری از افراد برای زندگی و تحصیل در آن شده است. تعداد ایرانی هایی که در این کشور زندگی می کنند، در حدود 21 هزار نفر گزارش شده است.

نروژ حکومتی دموکراتیک دارد. و زبان رسمی در این کشور زبان نروژی است؛ که در دو گویش مشخص بوکمال ( دانمارکی) و نینورسک ( جدید) است. اکثر مردم این کشور به دین مسیحیت اعتقاد دارند. و از شهر های معروف آن می توان به اسلو، تروندهایم، برگن و .. اشاره نمود. اگر قصد مهاجرت به نروژ را دارید؛ می توانید از ادامه این مطلب استفاده کرده، و در صورت وجود سوال یا مشاوره های بیشتر با ما تماس حاصل نمایید.


بررسی راه های مهاجرت به نروژ

اگر قصد مهاجرت به نروژ را دارید، ابتدا بهتر است تا شرایط مربوط به هریک از این روش ها را در نظر داشته باشید. بطور کلی مهاجرت به نروژ از طریق روش های زیر امکان پذیر است:

  • مهاجرت به نروژ از راه کار
  • مهاجرت به نروژ از راه تحصیل
  • مهاجرت به نروژ از راه سرمایه گذاری

مهاجرت به نروژ از راه کار در این کشور

norway

مهاجرت به نروژ از طریق کار نیز امکان پذیر است. و لازم به ذکر است که این کشور تحت حمایت بلوکارت اتحادیه اروپا نیست. اگر تحصیلات عالیه، رزومه مناسب و پیشنهاد کاری مناسبی دارید؛ و یا می توانید شغلی در این کشور به راه بیاندازید (کارآفرین) ، می توانید به راحتی از این طریق وارد کشور نروژ شده و به ادامه زندگی بپردازید. به این دسته از افراد، کارگرانی با کارایی درخشان گفته می شود. این کار با دریافت ویزای کارگران ماهر، برای این دسته انجام می شود.

دریافت ویزای کار برای انجام امور دریایی مانند عضویت در نیرو کشتیرانی نروژ، یا اشتغال به کار برای اتحادیه اروپا در سازمان های خارجی دو روش مناسب برای کار و مهاجرت به نروژ محسوب می شوند.

از طرفی دیگر اگر قصد دارید، تا کار در نروژ را در فصول خاصی انجام دهید؛ می توانید برای ویزای کار این کشور اقدام نمایید. شغل هایی که در این بخش بیشتر مورد توجه هستند؛ عبارتند از ماهیگیری، کشاورزی و حتی شغل های صنعتی و ..!

البته لازم به ذکر است، که کشور نروژ به شما ویزای جستجوی کار نیز اعطا می کند. که می توانید به دنبال کار کشته و شغل مورد نظرتان را در مدت مشخصی پیدا کنید. این مدت در حدود شش ماه تعیین می شود. موردی که در این میان حائز اهمیت است، پیگیری ها و استفاده از مشاوره های لازم برای اخذ دعوتنامه کاری از سوی شماست. این مسئله به دلیل عضویت یا عدم عضویت به عنوان اتباع اتحادیه اروپا EEA برای دریافت اجازه کار در نروژ است.

جالب است بدانید که در دریافت ویزای کاری و مهاجرت به نروژ امکان همراه بردن خانواده نیز وجود دارد. بر همین اساس شما می توانید؛ توانایی مالی خود را به اثبات رسانده که این مبلغ باید چیزی در حدود 306 کرون باشد. البته این مبلغ مقدار دقیقی نیست، و بسته به شرایط زندگی افراد متفاوت است.

برای مطالعه بیشتر در زمینه کار در نروژ اینجا کلیک کنید.


مهاجرت به نروژ از طریق ویزای سرمایه گذاری

norway

راه دوم مورد بحث برای  مهاجرت به نروژ سرمایه گذاری است. همانطور که ذکر شد نروژ یکی از پیشرفته ترین و بهترین اقتصاد های در حال رشد جهان را در اختیار دارد. اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید باید به خوبی بدانید که تغییرات اقتصادی در این کشور، برعکس ایران، بسیار پایین تر است.

این کشور یکی از بهترین گزینه هایی است؛ که بسیاری از افراد سرمایه گذاری در آن را بهترین انتخاب می دانند. سرمایه گذاری در نروژ پروسه دشوار و چندان سختی ندارد. با این حال پیگیری و انتخاب یک مشاور مناسب شما را از تصمیم گیری های نادرست و غلط ایزوله خواهد کرد. نداشتن سوء پیشینه و طرح توجیهی اقتصادی مناسب از مهم ترین مواردی است که باید به سفارت این کشور برای سرمایه گذاری، ارائه نمایید. سپس به شما اقامتی در حدود 1 سال داده می شود. که برای تمدید آن باید در ادامه اقدام کنید.


مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از راه تحصیل را یکی از بهترین روش های ممکن می دانند. که این مسئله به کیفیت زندگی و آموزشی این کشور کاملا مرتبط است. امکان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. در صورت دریافت ویزای تحصیلی در نروژ می توانید در دانشگاه های دولتی و غیر دولتی آن مشغول به تحصیل شوید. نکته ی جالب در این رابطه آن است که در صورت پذیرفته شدن برای تحصیل در نروژ در دانشگاه های دولتی آن، هیچگونه هزینه ای از شما دریافت نخواهد شد.

از جمله رشته های معروف و پرطرفدار برای تحصیل در نروژ می توان به رشته های هنری مثل بازیگری و طراحی سه بعدی، مهندسی شیمی و هوافضا، علوم کامپیوتر، کشاورزی و مدیریت بازرگانی اشاره نمود. برخی از دانشگاه های معروف و مناسب کشور نروژ عبارتند از : University of Oslo ، Norwegian University of Science and Technology، University of Bergen و .. شما با پذیرش در هر یک از دانشگاه های این کشور می توانید مطمئن باشید که مدرک تحصیلی شما اعتبار کافی برای ادامه تحصیل در کشور های دیگر، یا کار را خواهد داشت.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ

اگر قصد مهاجرت به نروژ و تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی را دارید باید از جزئیات آن به خوبی آگاه باشید. دروس در این مقطع به زبان اصلی این کشور ارائه می شود. اما اگر در دانشگاه های خصوصی آن مشغول به تحصیل شوید می توانید دروس مورد نظر را به زبان انگلیسی نیز بیاموزید. تسلط بر زبان انگلیسی در این کشور نمره آیلتس 6 مد نظر است.

البته اگر در دانشگاه های دولتی پذیرفته شدید، باید از قبل آموختن زبان اصلی این کشور را با نمره b2 در نظر داشته باشید. شما با تحصیل در این مقطع، می توانید اجازه کار هفتگی را نیز داشته باشید. مدت تحصیل در این مقطع اصولا 4 سال است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ نیازمند تسلط به زبان انگلیسی (آیلتس 6.5) و یا نروژی امکان پذیر است. امور درسی در این مقطع اصولا تحقیقاتی-پروژه ای است. البته توجه داشته باشید که، رشته ای که قصد تحصیل در بخش کارشناسی ارشد را دارید، یا باید همان رشته مرتبط در تحصیلات کارشناسی شما باشد؛ یا باید به رشته های مرتبط با مدیریت مربوط باشد.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ

مهاجرت به نروژ برای تحصیل دکترا در این کشور نیز از شایع ترین انتخاب های افراد بشمار می آید. داشتن استاد راهنما در این رابطه کاملا ضروری بشمار می آید. اگر معدل و فعالیت های تحقیقاتی مناسب در این زمینه را دارید می توانید استاد راهنمای مناسبی را، برای پذیرش گرفتن در این مقطع انتخاب کنید. مدت تحصیل در این مقطع نیز 3 تا 5 سال متغیر است. برای امکان تحصیل در نروژ باید مدرک زبان آیلتس شما نمره ی 7 داشته باشد. البته ارائه ریز نمرات شما حائز اهمیت می باشد.

در صورت وجود هرگونه سوال و راهنمایی بیشتر، برقراری تماس با مشاوران مجرب موسسه اپلای من را فراموش نکنید.

برای مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در نروژ اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی در نروژ

حال که با جزئیات مربوط به راه های مهاجرت به نروژ آشنا شدیم، بهتر است در مورد بورسیه تحصیلی این کشور نیز یک بررسی کلی انجام دهیم. اگر قصد مهاجرت شما تحصیلی است؛ باید بدانید که کشور نروژ با تمام حسن و زیبایی ها کشور گرانی برای تحصیل است. درست است که هزینه تحصیل در این کشور توسط دولت پرداخت می شود. اما هزینه های زندگی و .. در نروژ نیاز به دریافت بورس دارد. برای دریافت بورسیه این کشور باید مهارت زبان، روزمه، معدل بالای 75 درصد و سابقه عملی خود را ارائه دهید. برخی از بورسیه تحصیلی در تمامی مقاطع کشور نروژ، عبارتند از :

  • EEA Grants- Norway Grants : برای دانشجویان ناحیه اقتصادی اروپا. با مبلغی در حدود 1200 یورو
  • Nordplus Higher Education: به دانشجویان شمال اروپا یا بالتیک تعلق می گیرد.
  • The Norwegian State Educational Loan Fund : برای دانشجویان بین المللی ( کمک هزینه ای برای زندگی)
  • Erasmus+ scheme: برای داوطلبانی که در ناحیه اقتصادی اروپا هستند.

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

این بخش مهم ترین جزئی است که باید قبل از هرگونه اقدام مهاجرت به نروژ از آن مطلع شوید. رقمی که در مقایسه با زندگی در ایران و هزینه مرتبط با آن بیان شده است 192 درصد بیشتر است. این هزینه تقریبا مساوی با 8500 کرون یا 1000 یورو در ماه اعلام شده است. که شامل هزینه های مربوط به محل سکونت، خورد و خوراک، و حمل و نقل فرد می شود.

هزینه تحصیل در نروژ بنا به عدم پرداخت شهریه، در هر یک از مقطع های ذکر شده، وضع را تغییر می دهد. اما مبلغی برای ثبت نام در هر ترم در نظر گرفته می شود. اما هزینه مربوط به جابجایی دانشجو حدود 500 کرون محاسبه شده است ( به دلیل بالا بودن مبلغ سوخت در نروژ) .

از طرفی دیگر نیز باید هزینه مربوط به محل اقامت را در نظر داشته باشید. که اصولا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا با کار کردن بالای 20 ساعت در هفته می توانید، این هزینه را بپردازید. در صورت هرگونه سوال در مورد مهاجرت به نروژ تماس با موسسه اپلای من را فراموش نکنید.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در نروژ

کار در نروژ

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید