کار در دانمارک

مهاجرت کاری به دانمارک

پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا که جزایر فارو و گرینلند نیز جزو آن محسوب میشوند.این کشور 5.500.000 نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن دانمارکی است. ربان های فاروئی ، گرینلندی و آلمانی نیز در این کشور به صورت محلی رواج دارد.این کشور عضو اتحادیه اروپا است ولی به منطقه یورو نپیوسته بنابراین از واحد پولی یورو استفاده نمیکند و واحد پول رسمی آن کرون دانمارک است.

اطلاعات بیشتر

شناخت دانمارک

پادشاهی دانمارک کشوری است در شمال اروپا که جزایر فارو و گرینلند نیز جزو آن محسوب میشوند.این کشور 5.500.000 نفر جمعیت دارد و زبان رسمی آن دانمارکی است. زبان های فاروئی ، گرینلندی و آلمانی نیز در این کشور به صورت محلی رواج دارد. این کشور عضو اتحادیه اروپا است ولی به منطقه یورو نپیوسته بنابراین از واحد پولی یورو استفاده نمیکند و واحد پول رسمی آن کرون دانمارک است. جهت اطلاع از شرایط کار در دانمارک با ادامه این مقاله همراه باشید.

کار در دانمارک

دانمارک از موسسان سازمان ملل متحد و ناتو است. پرچم این کشور که شامل یک صلیب سفید است قدیمی ترین پرچم در جهان است که همچنان استفاده میشود.

کشور دانمارک دارای دولت رفاه است.مردم دانمارک به طور مکرر به عنوان راضی ترین و شاد ترین مردم دنیا اعلام میشوند همچنین در سال 2016 شرکت یونیور سام کشور دانمارک را در رتبه اول شاد ترین و راضی ترین نیروی کار دنیا اعلام کرد.فساد اداری در دانمارک در دانمارک از هر نقطه دیگر دنیا کمتر است و همچنین مردم این کشور از نظر کم بودن اختلاف درآمد در رتبه اول دنیا قرار دارند.

دانمارک از نظر سرانه درآمد در رتبه هفتم در جهان قرار دارد. مهم ترین کالاهای صادراتی دانمارک فرآورده های لبنی و گوشت، کشتی و نفتکش، چرم سمور و روباه ، اسباب بازی ، دارو و تجهیزات پزشکی و توربین های بادی می باشند. همچنین پاسپورت دانمارک یکی از معتبر ترین پاسپورت های دنیا می باشد.


کار در دانمارک

کار در دانمارک

افرادی که قصد سفر به دانمارک دارند باید توجه داشته باشند که اقامت بیشتر از 3 ماه در دانمارک نیاز به اجازه اقامت دارد.اگر قصد کار در دانمارک باشد باید اجازه کار نیز در کنار اجازه اقامت داشته باشند.البته برای اتباع اتحادیه اروپا این شرایط وجود ندارد و همچنین برای کار در مشاغل داوطلبانه و بشردوستانه بدون حقوق نیز شرایط راحت تر است.

شرایط کاری در کشور دانمارک از 10 ژوئن سال 2016 دستخوش تغییراتی شده است اما به طور کلی برای دریافت اجازه کار در این کشور نیاز به پیشنهاد کاری هست و همینطور این که متقاضی شرایطی داشته باشد که بتوان دولت دانمارک را قانع کرد که چرا از نیروی کار داخلی استفاده نشده است مانند افراد با توانائی ها و استعداد های خاص، پزشکان و هنرمندان.

اجازه کار و اقامت صادر شده برای اتباع خارجه به صورت موقت بوده و پس از اتمام اعتبار در صورت فراهم بودن شرایط تمدید میشود.همچنین متقضایان میتوانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را با خود همراه کنند و در شرایطی خاصی برای فرزندان بالای 18 سال هم این امکان وجود خواهد داشت.


مهاجرت از طریق برنامه fast-track یا طرح سریع

در این طرح مهاجرتی هدف شروع به کار سریع و دارای انعطاف نیروهای کار خارجی با توانائی ، مهارت و استعداد است. این طرح به کارفرما های معتبر دانمارک این امکان را میدهد تا بتوانند سریع و راحت تر نیروهای کار حرفه ای و با استعداد را جذب نمایند. یکی دیگر از نکات خوبی که در این طرح برای متقاضیان وجود دارد امکان کار همزمان در داخل و خارج از دانمارک است.

تقسیم بندی های برنامه fast-track

 • متقاضیان با شرایط درآمدی برنامه fast-track

در این گزینه متقاضی باید درآمدی که برایش منظور شده است حداقل مبلغ 400.000 کرون دانمارکی در سال باشد. کمتر از این مبلغ قابل قبول نمی باشد و هر سال در اول ژانویه مورد بررسی و محاسبه قرار میگیرد. همچنین در برخی شرایط و برخی مشاغل متقاضی نیاز دارد تا اجازه های لازم از مقامات صالحه را دریافت نماید. یکی از این موارد مربوط به پزشکان است که باید تمامی مدارکشان توسط موسسه ایمنی بیماران تأیید شود.

که باید تمامی مدارکشان توسط موسسه ایمنی بیماران تأیید شود.

 • متقاضیان خارجی که به عنوان محقق مشغول میشوند

در ابتدا باید این نکته را مد نظر قرار دهید افرادی که برای مطالعه و تحقیق میخواهند وارد خاک آلمان شوند شامل این بند نمیشوند و حتما باید به عنوان محقق توسط یک کارفرما استخدام شوند.برای محققان استخدامی نیز شرط حداقل درآمد رعایت میگردد و باید قرارداد کتبی و یا پیشنهاد کاری داشته باشند.همچنین اگر شخصی با عنوان شغلی محقق وارد دانمارک شود و پس از مدتی شرایط شغلی او تغییر کند یا ارتقاء بگیرد نیازی به دریافت دوباره مجوز کار و اقامت نیست.

 • متقاضیان خارجی با هدف اشتغال به عنوان کارآموز

اگر متقاضی کار نیروی کاری باشد که دارای استعداد و مهارت خاص در یک زمینه شغلی است و به دنبال دریافت دوره کارآموزی پیشرفته از یک کارفرمای معتبر باشد و یا به دنبال یادگیری در سطح پیشرفته باشد مشمول برنامه fast-track خواهد شدبنابراین افرادی که تنها به عنوان کارآموز شناخته میشوند و تحت تعلیم قرار میگیرند مشمول این برنامه نخواهند بود.

اجازه کار برنامه fast-track در مدتی که فرد خارج از دانمارک است

در سایر برنامه های اقامتی اگر افراد از اجازه اقامت و کار صرف نظر کنند و یا به مدت 6 ماه خارج از خاک دانمارک سر کنند به طور خودکار اقامت آن ها لغو خواهد شد و در صورتی که این افراد بخواهند دوباره به دانمارک باز گردند باید تمام مراحل را از ابتدا انجام دهند.اما در برنامه fast-track این شرایط متفاوت است و هر زمان که فرد در دانمارک حضور نداشته باشد برای آن مدت حقوقی دریافت نخواهد کرد و پس از آن میتواند به دانمارک بازگردد.کارفرما در این مدت باید به نحوی ثابت کند که این فرد در دانمارک حضور نداشته است.

مدت اعتبار در fast-track

در صورتی که از طریق برنامه fat-track وارد خاک دانمارک شوید اجازه اقامت 4 ساله دریافت خواهید کرد.در صورتی که پس از گذشت 4 سال همچنان در شغل خود حضور داشته باشید میتوانید نسبت به تمدید اقامت خود اقدام نمایید.چنانچه اعتبار اجازه اقامت شما پایان یافته باشد و همچنان در همان شغل و سمت در حال کار باشید میتوانید دوباره درخواست دهید و تا زمان پایان رسیدگی به شغلتان ادامه دهید و در صورتی که متقاضی شغل دیگری یافت باید برای اجازه کار و اقامت دوباره درخواست دهد.

از دست دادن شغل در برنامه fast-track

اگر تحت این برنامه مهاجرتی وارد دانمارک شدید و شغل خود را از دست دادید و این امر خارج از اختیارات شخصی باشد دولت دانمارک به شما 6 ماه دیگر اجازه اقامت خواهد داد.در این مدت 6 ماهه شما باید به جست و جوی شغل بپردازید و در صورتی که شغلی پیدا کنید دوباره اجازه اقامت و کار را دریافت خواهید کرد.این امکان برای افرادی که اجازه اقامت موقت داشته باشند وجود ندارد.

بردن همراه در برنامه fast-track

کسانی که از طریق این برنامه وارد دانمارک میشوند اجازه دارند همسر و فرزندان خود را با خود همراه کنند.


برنامه های مهاجرت کاری دانمارک

طرح محدوده حقوق معین یا pay limit scheme

برای اخذ ویزای کاری از طریق این طرح متقاضی باید پیشنهاد شغلی با حداقل دستمزد 417.000 کرون دانمارک ،حدود 42.000 یورو در سال داشته باشد.همچنین در فرم در فرم درخواست کارفرما باید اعلام کند که حقوق به یک حساب بانکی معتبر در دانمارک پرداخته میشود.

حقوق دریافتی که در این طرح محاسبه میشود شامل حقوق پایه ، تعطیلات با حقوق و پرداخت برای طرح های مستمری بازار کار می باشد.الزامی است که حقوق و شرایط استخدام هماهنگ با قوانین و استاندارد های دانمارک باشد.برای شروع متقاضی باید یک کپی از قرارداد استخدام یا پیشنهاد کار را پیوست پرونده اش کند که تمام شرایط استخدام در آن ذکر شده باشد.

کار در دانمارک

طرح فهرست مثبت یا positive list

مشاغلی که دارای کمبود در بازار کار دانمارک هستند در لیست مثبت قرار میگیرند.اگر متقاضی پیشنهادی از یکی از مشاغلی که در این لیست وجود دارد دریافت کند میتواند طبق قوانین این طرح اجازه کار و اقامت دریافت کند.

برای اقدام برای این طرح لازم است که فرد در زمینه آن شغل مدارک آموزشی داشته باشد و حقوق و دستمزد شغل پایین تر از حداقل تصویب شده قانونی دانمارک نباشد.

لازم است بدانید که دیگر درخواستی برای گرین کارت دانمارک ثبت نمیشود و متقاضیان تنها از طریق طرح های ذکر شده قادر به مهاجرت کاری میباشند.


بررسی PBS یا سیستم امتیاز بندی اخذ ویزای کار در دانمارک

اگر به دنبال مهاجرت کاری به دانمارک هستید برای اخذ ویزا به یک سری شرایط نیاز دارید که به هر کدام امتیازی تعلق میگیرد.این شرایط شامل موارد زیر است.

 1. مدرک تحصیلی: افرادی که مدرک فوق لیسانس و بالاتر دارند از امتیاز این بخش بهره مند میگردند.
 2. سابقه کاری: برای دریافت امتیاز این بخش نیاز به حداقل 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی می باشد ولی مدرک بیمه نیاز نیست.
 3. دانش زبانی: متقاضیان ویزای کاری دانمارک برای دریافت ویزای دانمارک باید مدرک زبانی معادل آیلتس با حداقل نمره 5/6 داشته باشند. البته دقت داشته باشید این نمره حداقل هست و نمرات بالاتر امتیاز بالاتری به همراه دارد.
 4. سن: بسیار مهم است که متقاضیان این را بدانند که متقاضیان تنها تا سن 40 سالگی میتوانند برای اخذ ویزا اقدام نمایند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در دانمارک

 1. پاسپورت متقاضی با اعتبار کافی
 2. تکمیل فرم درخواست ویزای کاری به صورت الکترونیکی
 3. 2 قطعه عکس پاسپورتی
 4. شناسنامه و یا مدارک شناسایی معتبر
 5. پرینت حساب بانکی
 6. کلیه مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها به همراه ریز نمرات
 7. مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 5/6 و برای زبان های آلمانی یا دانمارکی مدرک B2 و بالاتر
 8. رزومه معتبر
 9. سند ازدواج یا طلاق در صورت وجود

پس از اخذ ویزا

بعد از دریافت ویزای کاری دانمارک افراد فرصتی حدودا 5 ماهه دارند تا وارد خاک دانمارک شوند.پس از ورود به دانمارک باید خود را به پلیس معرفی کنند ، آدرس محل سکونت خود را اعلام کنند و برای بیمه اقدام نمایند.مراحلی دیگری نیز وجود دارد تا فرد به طور رسمی به دولت دانمارک معرفی شود.پس از این مراحل میتواند برای مهاجرت همسر و فرزندان خود اقدام نماید.


اجازه اقامت برای پزشکان

کار در دانمارک

پزشکان و دندانپزشکانی که خارج از اتحادیه اروپا و کشور دانمارک تحصیل کرده باشند میتوانند اجازه اقامت و کار خاصی را دریافت نمایند.برای دریافت اجازه اقامت پزشکان مدارکشان باید توسط دولت دانمارک ارزیابی و بررسی شود.همچنین پزشکان قبل از دریافت مجوز اقامت یک مجوز اقامت موقت دریافت میکنند.


شرایط خاتمه اجازه اقامت

زمانی که اعتبار اجازه اقامت شما پایان یابد مهلت قانونی برای شما در نظر گرفته میشود تا خاک کشور دانمارک را ترک کنید و در صورتیکه در این مدت از دانمارک خارج نشوید اقامت شما غیر قانونی خواهد بود.در صورتی که از کشور دانمارک اخراج شوید از ورود به دانمارک و کلیه کشور های اتحادیه اروپا و حوزه شینگن به مدت دو سال منع خواهید شد.اجازه اقامت شما ممکن است به دلایل زیر خاتمه یابد.

تغییر شرایط افراد میتواند باعث خاتمه اجازه اقامت آن ها شود این تغییرات شامل از دست دادن شغل ، ترک شغل توسط شخص و هر تغییری که در شرایط دریافت اجازه اقامت شما بوده است را شامل میشود مانند اینکه دیگر قادر به حمایت و ساپورت مالی خود نباشید.

در صورتی که فرد اقدام به تقلب یا کلاهبرداری کند و یا اطلاعات نادرستی در اختیار کارفرما یا دولت دانمارک قرار دهد اجازه اقامتش خاتمه می یابد.دولت دانمارک این امکان را برای کارفرمایان فراهم کرده است تا در اینگونه موارد مستقیما اقدام کنند.

زمانی که اعتبار اجازه اقامت شخص تمام شود برای تمدید اقامت در دانمارک نیاز است یک کپی از پاسپورت به پرونده ضمیمه شود.در صورتی که مدارک هویتی فرد گم شده و یا منقضی شده باشد دولت دانمارک به درخواست فرد رسیدگی نخواهد کرد و فرصتی یک ماهه برای در اختیار گذاشتن مدارک به فرد داده میشود.

اداره استخدام بین المللی دانمارک این امکان را دارد که در صورتی که فرد به عنوان عنصر نامطلوب در حوزه شینگن شناخته شود از تمدید اقامتش خودداری کند.

دولت دانمارک در برخی شرایط دیگر حق دارد که اجازه اقامت شما را لغو و یا تمدید نکند برخی از این شرایط عبارتند از :

در صورتی که تهدیدی امنیت ملی، عمومی و یا سلامت دانمارک باشید، در صورتی که مرتکب جنایات جنگی و یا جرائم غیر سیاسی مهم شده باشد و در هر صورت اگر خارج از خاک دانمارک مرتکب جرمی شده باشید امکان رد درخواست اقامت شما وجود دارد.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در دانمارک

مهاجرت به دانمارک

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید