آزمون GRE

Applyman

آزمون GRE با نام کامل (Graduate Records Examination)، که هدف آن سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ التحصیلان می‌باشد. این آزمون معمولاً برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز است. این آزمون معمولا شاخص صلاحیت برای دانشگاه های آمریکا و کانادا برای مقاطع ارشد و دکتری محسوب میشود. مبلغ حدودی ثبت نام این آزمون 195 دلار آمریکا است.

حد نصاب نمره آزمون 200-990 بوده و دانشگاههای مختلف حدنصاب های خاص خود را برای تعیین صلاحیت در مقاطع مختلف دارند. متقاضیان باید قبل از اقدام از طریق مکاتبه با دانشگاه مورد نظر، از سطح نمره مورد نیاز دانشگاه مطلع شوند.

انواع آزمون GRE

آزمون GRE در دو سطح ( Genera ) و ( Subject ) برگزار می‌شود. این آزمون به دو صورت CBT و PBT  برگزار می‌شود اما در ایران فعلا صرفا به صورت PBT  برگزار می‌گردد.

نوع عمومی آزمون GRE در سه بخش زیر برگذار میشود :
  •   Quantitative (ریاضیات)
  •   Verbal (واژه)
  •   Analytical Writing (نوشتاری)

Quantitative :

آزمون GRE

در این بخش از آزمون GRE نیاز است که به دو سری سوال 30 عددی ریاضی پاسخ داده شود. متقاضیان معمولا در بخش سوال نموداری اشتباهات زیادی مرتکب میشوند و نیاز است که در این بخش دقت بیشتری نمایید. بخش ریاضیات این امتحان ساده و سختی آنها در حد کتب درسی است. نمره این بخش از 800 می‌باشد .

  Verbal :

آزمون GRE

تقریبا اصلی ترین و سخت ترین بخش آزمون GRE است که پیچیدگی های خاص خود را دارد. سوالات این بخش 5 گزینه‌ای بوده و نمره منفی ندارد. این بخش دارای دو سری سوال 38 عددی می باشد کسب نمره‌ی بالای 400 از 800 در این امتحان بسیار کمک کننده است و شما با کسب مجموع 1200 حتی برای 10 دانشگاه اول آمریکا نیز امکان پذیرش دارید. هر کدام از این 38 سوال در 4 فرم زیر می باشند:

  • بخش مترادفها و متضادها: در این بخش شما باید از 5 گزینه یک کلمه را که مخالف کلمه داده شده است را انتخاب کنید بزنید.
  • بخش جای خالی: یک جمله نسبتا پیچیده داده می شود و یک یا دو جای خالی را باید با گزینه ها پر کنید.
  • بخش تطابق لغات: دو لغت داده می شود. در 5 گزینه شما باید شبیه‌ترین گزینه را که ارتباط آنها مانند این جفت می باشد را پیدا نمایید.
  • خواندن: در این بخش دو یا سه متن نسبتا پیچیده داده می شود که باید با توجه به آنها به سوالات پاسخ دهید.

Analytical Writing :

آزمون GRE

این بخش با نوشتن دو انشا تکمیل میشود. انشای اول دارای 45 دقیقه و دومی دارای 30 دقیقه زمان است. موضوعات بخش اول با آزمون تافل مشترک هستند. شما باید یکی را به دلخواه انتخاب کرده و برای آن انشا بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. نمرات این بخش نیز از 6 محاسبه می شود که نمره 4 نمره خوبی محسوب میشود و البته گرفتن آن از معادل تافل آن سخت‌تر است. در بخش دوم، در حدود چند خط موضوعی توضیح داده می شود. این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد ولی در اصل این‌طور نیست و دارای اشکالاتی است که شما باید آنها را باز و در صورت نیاز اصلاح کنید.

جهت مطالعه بیشتر درباره آزمون های مختلف اینجا کلیک کنید.

برای قبولی در آزمون GRE چه کار کنیم؟

ابتدا نیار به برنامه ریزی منظم دارید تا نقاط قوت و ضعف شما روشن گردد که بتوانید هدفمند قدم بردارید.

دریافت مشاوره و کسب تجربه از اشخاصی که در این زمینه خبره هستند و تجربیات خوبی در آزمون دارند میتواند تا حد بسیار زیادی به موفقیت شما کمک کند.

نکته قابل توجه آن است که آزمون GRE، نمره قبولی یا ردی ندارد. هر کس به اندازه دانش خود می تواند نمره ای در آزمون کسب کند. دانشگاه های مختلف دنیا نیز بر اساس معیار های خود در پذیرش دانشجوی ارشد و دکترا، نمراتی تعیین می کنند که با هم، متفاوت است.

مثلا دانشگاهی OVERALL ۱۶۰ به بالا را از داوطلبان درخواست می کند در حالی که برخی از دانشگاه ها، کسب نمره حداقل VERBAL 155 را به عنوان شرط پذیرش مدارک دانشجو عنوان کرده اند. یا بعضی برای اعطای بورس تحصیلی (RESEARCH ASSISTANT) از دانشجویان می خواهند که نمره ANALYTICAL WRITING حداقل ۴ ارائه کنند.

به هر حال دانشگاه ها بر خلاف آیتس و تافل، حد نصابی معمولا در نمره GRE تعیین نمی کنند و رزومه دانشجویان را به صورت Holistic view بررسی می کنند. در این شرایط، هر اندازه نمره شما بالاتر باشد، شانس پذیرش شما بیش تر خواهد بود. اما درباره آیلتس و تافل، در صورتی که حداقل نمره لازم را کسب نکرده باشید، پرونده شما مردود خواهد شد.

عموما در بخش ریاضی و زبان (verbal) کسب حداقل ۵۰ درصد نمره می تواند شانس شما را برای دریافت پذیرش تحصیلی همراه بورس در مقاطع ارشد و دکترا در دانشگاه های امریکایی ارتقا دهد. در بخش نوشتاری (writing)، کسب حداقل نمره ۳.۵ از ۵ توصیه می‌شود.

توانایی در نوشتن مقالات انتقادی و تحلیلی، نیازمند آموزش است. تلاش کنید این مهارت را در دراز مدت و با آرامی یاد بگیرید تا در روز آزمون با توانایی مطلوبی از پس سوالات ارائه شده بر آیید. همانند آزمون تافل، باید قابلیت کار خوب با رایانه را داشته باشید. اینجا همه چیز کامپیوتری است و البته ماشین حساب نیز الکترونیکی در اختیار شما برای بخش ریاضیات می باشد.

بخش ریاضیات آزمون، بخش خیلی سختی نیست و در حد ریاضیات دبیرستان از شما انتظار دارد تا به ۴۰ سوال در دو وقت ۲۰ دقیقه ای پاسخ دهید. نمونه سوالات از سایت GRE قابل دانلود می باشد و البته منابع دیگری نیز موجود است که از طریق اینترنت قابل مشاهده است.

در بخش وربال، می بایست کتاب های مختلفی را مطالعه کنید تا برای آزمون آماده شوید. دانش واژگان قوی (خیلی بیشتر از کتاب 504 و 1100 واژه که این روز ها مرسوم شده است)، برای کسب نمره خوب در آزمون نیاز خواهد بود.

در پایان برگزاری امتحان GRE از متقاضی پرسیده می شود که در صورت تمایل می تواند نمره تست خود را کنسل در نظر گرفته و برای هیچ مراکر آموزشی ارسال نگردد.در صورت کنسل نمودن تست GRE خود متقاضی نیز از علمکرد و نمره تست خود اطلاع پیدا نخواهد کرد و در نمره تست GRE مزکور در پرونده امتحای متقاضی نیز ثبت نمی گردد. امکان کنسل نمودن نمره تست GRE در روزهای بعد امکان پذیر نبوده و قابل گزارش و ارسال می باشد.

برای مطالعه بیشتر:

آزمون MCAT

آزمون YOS

آزمون SAT


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید