ویزای کاری آلمان

Applyman

کشور آلمان همواره یکی از اصلی ترین انتخاب های متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور بوده و هست. مهاجرت تحصیلی به آلمان به جهت وجود دانشگاه های رایگان، اعتبار و رتبه دانشگاه های آلمان در سطح جهان، کیفیت بالای آموزشی و هزینه های مقرون به صرفه طرفداران زیادی در بین متقاضیان دارد. در این میان مهاجرت کاری به آلمان نیز متقاضیان خاص خود را دارد و از جمله علل این محبوبیت میتوان به شرایط مناسب اقتصادی، سطح بالای حقوق و مزایای شغلی و بازار کاری مناسب کشور آلمان اشاره کرد. پروسه مهاجرت به آلمان برای کار مراحل مختلفی دارد که از جمله آنها میتوان به شناخت این کشور و اخذ ویزای کاری آلمان اشاره کرد که در ادامه این مقاله درباره انواع روشهای مهاجرت کاری به آلمان و اخذ ویزای کاری آلمان اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

کشور آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان یکی از برترین کشور های عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن می باشد و پس از کشور ایالات متحده و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان به شمار می آید. کشور آلمان با وجود اینکه پر جمعیت ترین کشور اروپا است و جمعیتی 82 میلیون نفری دارد اما همواره به شدت درگیر کمبود نیروی کار است و با معضل پیری جمعیت رو در رو می باشد. به همین علت شرایط مهاجرت به آلمان برای کار و دریافت ویزای کاری آلمان بسیار مناسب بوده و کارفرمایان اقدام به جذب نیروی کار خارجی می کنند.

ویزای کاری آلمان
پیشنهاد ویژه

مشاوره رایگان و بهره مندی تخفیف


روشهای دریافت ویزای کاری آلمان

برای مهاجرت به آلمان از طریق پروسه های کاری و اخذ ویزای کاری آلمان روشها و راه های متعددی وجود دارد و هر یک از آنها شرایط و مدارک خاص خود را میطلبد. در ادامه به ذکر نام هر یک از این روش ها و بررسی کامل هرکدام خواهیم پرداخت.

انواع روش های مهاجرت کاری به آلمان:

 • ویزای 6 ماهه جست و جوی شغل
 • ویزای کار با دریافت پیشنهاد شغلی
 • ویزای blue card ویژه متخصصان

بسیاری از نیروهای کاری متخصص در سایر کشور ها به علت امنیت بالای شغلی، حقوق بالا و مزایای مناسب، کشور آلمان و دریافت ویزای کاری آلمان را برای مهاجرت به خارج از کشور انتخاب می کنند. میزان ساعت کاری هفتگی در بسیاری از صنایع کشور آلمان 35 ساعت می باشد و خدماتی که برای کار ارائه می دهد از بالاترین سطح کیفیت برخوادار می باشد. همچنین مزیت فوق العاده کار در آلمان مخصوصا برای متخصصان ایرانی این است که از آن طریق میتوانند آسان تر به اقامت دائم و در نهایت شهروندی آلمان دست پیدا کنند که البته شرایط خاصی دارد. اگر شما قصد مهاجرت کاری به آلمان هستید و یا به دنبال کشوری برای مهاجرت کاری می باشید پیشنهاد میدهیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من در امر مهاجرت کاری به آلمان همراه شما هستند.

شرایط دریافت ویزاهای کاری برای اتباع کشور های مختلف نیز تفاوت دارد که ما در ادامه این مقاله شرایط آنها برای ایرانیان را بررسی میکنیم.

ویزای کاری آلمان

ویزای 6 ماهه جست و جوی شغل

در میان انواع ویزای کاری آلمان ویزی جست و جوی کار با نام اصلی job seeker این امکان را به متقاضیان میدهد تا به مدت شش ماه که البته قابل تمدید است در کشور آلمان به دنبال شغل مورد نظر خود با توجه به مدارکی دارند بگردند و پ از یافتن شغل ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهند و ادامه پروسه اقامت خود در کشور آلمان را پی بگیرند. در ادامه درباره مدارک و شرایط اخذ ویزای جست و جوی کار آلمان بیشتر توضیح خواهیم داد.

شرایط کلی و عمومی برای اخذ ویزای جستو جوی کار آلمان:

 • داشتن مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از یکی از دانشگاه های آلمان یا مدرک معادل آن از دانشگاه های خارجی
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی ( اگر سابقه کار با بیمه همراه باشد، بهتر است )
 • ارائه مدارکی جهت اثبات داشتن توانایی مالی کافی برای اقامت در آلمان در بازه زمانی جستجوی کار(تمکن مالی)
 • ارائه مدارک پزشکی یا بیمه سفر برای تمام طول مدت اقامت در آلمان یا تا زمانی مجوز کار از یک کارفرمای آلمانی پیدا کنید.

در این میان نکته قابل توجه این است که برای شرایط فوق، داشتن مدرک زبان آلمانی الزامی وجود ندارد. ولی دریافت ویزای کاری آلمان و کار در آلمان بدون توانایی صحبت به زبان آلمانی یا داشتن مدرک زبان آلمانی بسیار دشوار است، لذا داشتن مدرک زبان آلمانی برای اخذ ویزای جستجوی کار ( job seeker ) آلمان امری طبیعی است و شانس شما برای اخذ ویزای کاری آلمان را در بین تمامی متقاضیان بالاتر می برد و منظقی است که داشتن دانش مناسب از زبان آلمانی برای پیدا کردن شغلی بهتر با کارفرمایی قوی تر و حقوقی بالاتر، به شما کمک بزرگی میکند.

مدارک اصلی مورد نیاز برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان :

 • گذرنامه معتبر
 • عکس گذرنامه بر اساس مشخصات بیومتریک
 • نامه ی کتبی که در آن شما هدف از سفر خود و اخذ ویزای جستجوی کار ( job seeker ) آلمان را توضیح می دهید.
 • مدرک دیپلم و مدارک دانشگاهی اعم از لیسانس و فوق لیسانس (و یا هر مدرک دیگری از شرایط تحصیلی دانشگاهی)
 • رزومه کاری و فعالیت های شغلی شما (CV) برای ویزای جستجوی کار ( job seeker ) آلمان
 • اسناد تمکن مالی شما مانند نامه حساب بانکی که ثابت می کند شما می توانید اقامت خود را در آلمان تأمین مالی کنید
 • مدارک هویتی وه مدارک ازدواج شما (ترجمه به زبان انگلیسی)
 • ارائه بیمه درمان

ویزای کار با دریافت پیشنهاد شغلی (JOB OFFER)

برای دریافت ویزای کاری آلمان از طریق پیشنهاد شغلی، پس از یافتن شغل مورد نظر در کشور خودتان پس از مکاتبات و بررسی رزومه به صورت اینترنتی با کارفرما مصاحبه ای ترتیب داده پس از جلب رضایت ایشان بر اساس شایستگی های شغلی، کارفرما به شما پیشنهاد کار یا Job Offer ارائه می دهد و یک موقعیت شغلی قطعی در آلمان منتظر شماست که با اخذ ویزای کار آلمان وارد خاک این کشور می شوید.

ویزای blue card ویژه متخصصان:

ویزای کاری آلمان و بلو کارت آلمان در اصل مجوز کاری اتباع غیر آلمانی است که تقاضای کار در کشور آلمان را دارند و در حوزه تحصیلی و کاری خود متخصص به شمار می آیند. برای اثبات این امر شرایط و مدارک خاصی مورد نیاز است که در ادامه این مقاله به بررسی آنها خواهیم پرداخت. در ضمن به جز کشور آلمان، کشور های دیگر اتحادیه اروپا نیز بلو کارت را به متقاضیان رائه میدهند که البته ایرلند و دانمارک از این قاعده مستثنی هستند. همانطور که به آن اشاره شد، بلو کارت آلمان مختص متقاضیانی است قصد فعالیت کاری در آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند و در زمیه رشته خود متخصص به شمار میروند. در صورت داشتن شرایط و مدارک مورد نیاز کارت آبی آلمان، در ادامه ویزای کاری آلمان برای متقاضی صادر میگردد.

همانطور که گفته شد یکی روش های اخذ ویزای کاری آلمان از ویزاهای کاری کشور آلمان بلو کارت آلمان است که صرفا افراد متخصص میتوانند آنرا دریافت کنند. با کارت آبی آلمان متقاضی میتواند به راحتی در کشور های اتحادیه اروپا کار و زندگی نماید. این ویزا قابلیت تمدید و تبدیل به اقامت دائم را دارا است. داشتن این کارت این امکان را به افراد میدهد که در حیطه شغلی از امتیازات مساوی با اتباع رسمی آلمانی تبار برخوردارد شوند و مانند یک شهروند آلمانی از امکانات شهروندی کشور آلمان برخوردار شوند.

مدارک لازم برای درخواست بلو کارت آلمان:

متقاضیان دریافت ویزای کاری آلمان و کارت آبی آلمان نیاز به مجموعه ای از مدارک نیز دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم داشت:

 • پاسپورت معتبر
 • ترجمه مدارک دانشگاهی (تمام مدارک باید به زبان آلمانی ترجمه و به تایید دادگستری برسند)
 • گواهی معتبر سازی تحصیلات دانشگاهی(تایید مدارک توسط سازمان مربوطه در آلمان)
 • ترجمه سوابق کاری در خارج از آلمان (در صورتی که موجود باشد)
 • قرارداد و یا پیشنهاد کاری که توسط کارفرمای آلمانی صادر شده باشد
 • فرم تکمیل شده درخواست تمدید اقامت
 • موافقت نامه سازمان کار آلمان (در صورت لزوم، در بخش قبلی توضیح داده شده)
 • در صورتی که ابتدا متقاضی باید یک دوره کارآموزی بگذراند، باید مدرک مربوطه ارایه شود

شرایط اخذ اقامت آلمان از طریق ویزای کاری آلمان

پس از آنکه به وسیله ی ویزای کاری آلمان ، وارد این کشور شده و موفق به یافتن شغل مورد نظر خود و انعقاد قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی شدید، پس از دریافت بلو کارت و حداقل 2 سال اشتغال به کار و پرداخت مالیات میتوانید برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان درخواست بدهید.

کارشناشان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی و ازجمله آلمان، آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در زمینه مهاجرت کاری به آلمان و دریافتویزای کاری آلمان هستند. در ادامه به بررسی روشهای مهاجرت کاری به آلمان و توضیح هر یک آر آنها خواهیم پرداخت.


برای آشنایی بیشتر در خصوص ویزای کاری آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

دریافت ویزای کار در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان رایگان

مهاجرت به آلمان

اپلای ارشد آلمان

بلوکارت آلمان

اقامت آلمان

اپلای آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید