ثبت شرکت در چین

Applyman

در سال های اخیر بسیاری از بازرگانان و صاحبان شرکت های تجاری در ایران به فکر ثبت شرکت در چین افتاده اند. ثبت شرکت در چین برای انجام امور بازرگانی مانند یک کانال عمل می کند که داد و ستد را با طرف های چینی راحت تر و ساده تر می نماید. نوع شرکتی که قرار است ثبت کنید، باید مطابق با بازار هدف، نوع تجارت و طریقه معاملات شما باشد. بنابراین قبل از هر گونه اقدام، تحقیقات کاملی در زمینه جزئیات ثبت شرکت در چین انجام دهید.

این کشور به عنوان یکی از دو قطب بزرگ اقتصاد دنیا و بزرگترین شریک تجاری ایران می تواند مکان مناسبی برای سرمایه گذاران ایرانی باشد. ایران قرارداد های بسیاری را در زمینه های مختلف با چین امضا کرده و در سال های گذشته روند مراودات تجاری بین دو کشور افزایش چشمگیری داشته است. بنابراین تجار می توانند از این فرصت استثنایی استفاده کنند و با ثبت شرکت در چین بهترین بهره برداری را از این بازار تجاری و مالی انجام دهند. این اقدام علاوه بر اینکه موجب راحتی تراکنش های مالی و امور تجاری می گردد، می تواند یک امتیاز برای اخذ اقامت دائم چین باشد.

ثبت شرکت در چین

ثبت شرکت در چین _ اقتصاد چین

رشد اقتصادی چین از دهه هفتاد میلادی شروع شد و با سرعت بسیار زیاد ادامه پیدا کرد تا به امروز رسید. در حال حاضر، چین پس از آمریکا دومین قدرت اقتصادی جهان است و پیش بینی می شود ظرف سال های آینده، جایگاه اول را از آمریکا بگیرد. چین سابقه خوبی در زمینه جذب سرمایه های خارجی و تسهیل شرایط ثبت شرکت توسط افراد خارجی در این کشور دارد. در اوضاع نابسامان اقتصادی جهان، چین توانست موفقیت های چشمگیری در جذب سرمایه گذاری های خارجی بدست آورد و تولیدات خود را به بیشتر کشورهای دنیا صادر کند.

سیاست گذاری های دولت چین و حمایت آن از بازار آزاد، فضا را برای حضور شرکت های خارجی در این کشور هموار ساخته و در حال حاضر، تعداد زیادی از شرکت های معتبر دنیا، در این کشور شعبه یا دفتر نمایندگی تاسیس کرده اند. همچنین نیروی کار ارزان چین موجب شده تا برندهای مطرح دنیا، کارخانه های تولیدی خود را در این کشور راه اندازی کنند و با این کار قیمت تمام شده محصولاتشان را تا حد زیادی پایین بیاورند.

تحصیل در چین


فرایند ثبت شرکت در چین

مانند تمامی روشهای مهاجرتی، ثبت شرکت در چین نیز دارای سلسله فرایند خاصی است که باید به ترتیب در پروسه مهاجرتی انجام گردد. اگر قصد ثبت شرکت در چین را دارید باید طبق فرایند زیر عمل نمایید:

 • گام اول: شهری را که می خواهید، شرکتتان را در آن به ثبت برسانید انتخاب نمایید. به عنوان مثال شهرهایی مانند شن ژن، گوانگژو و شانگهای جزو مناطق آزاد تجاری هستند و می توانند انتخاب مناسبی برای بعضی از صنایع باشند.
 • گام دوم: ساختار یا فرم شرکت خود را مشخص نمایید، مثلا شرکت مالکیت محدود.
 • گام سوم: یک شخص یا یک شرکت خارجی را برای سرمایه گذاری برگزینید و پس از آن در پی پروسه اداری ثبت شرکت در چین باشید.
 • گام چهارم: برای شرکت خود یک اسم انتخاب کنید. این اسم می تواند به انگلیسی باشد. همچنین می توانید روی مهر شرکت از این اسم استفاده نمایید.
 • گام پنجم: برای دریافت تاییدیه ها و گواهینامه های تجاری و قبل از اینکه مدارک خود را به ادارات صنعتی و تجاری چین تحویل نمایید، لازم است که به صورت قانونی تشکیل پرونده دهید.
فرایند ثبت شرکت در چین

در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص مراحل فرایند ثبت شرکت در چین در خدمت شما عزیزان قرار خواهیم داد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همرای شما عزیزان در خصوص ثبت شرکت در چین هستند.


اقدامات لازم برای ثبت شرکت در چین

برای ثبت شرکت در چین باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از افرادی که در امر تجارت و سرمایه گذاری دارای تخصص کافی هستند استفاده نمایید
 • امور ثبتی مورد نیاز که از نظر حقوقی لازم است را انجام دهید.
 • اسناد مورد نیاز و هزینه های لازم برای ثبت شرکت در چین را بررسی نمایید.
 • کلیه فرم های مرتبط با ثبت شرکت را تهیه و تکمیل کنید.
 • مدارک خواسته شده برای ثبت شرکت در چین را تحویل ادارات تعیین شده دهید.
 • کلیه اسناد مورد نیاز را تهیه و تسلیم اداره ثبت شرکت های چین نمایید.
 • برای دریافت اقامت چین، برنامه ریزی کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

انواع شرکت در چین

پنج ساختار ثبت شرکت در چین وجود دارد که افراد با توجه به نیاز خود می توانند یک مدل را انتخاب نمایند. انواع شرکت در چین شامل موارد زیر است:

 • شرکت منطقه آزاد شانگهای یا هنگ کنگ
 • شرکت سرمایه گذاری مشترک
 • تاسیس دفتر نمایندگی
 • شرکت مالکیت محدود بر اساس میزان سرمایه گذاری خارجی
 • شرکت تجاری با مالکیت کامل خارجی
انواع شرکت در چین

ثبت شرکت در چین _ شرکت منطقه آزاد شانگهای یا هنگ کنگ

شرکت هایی که در مناطق آزاد قرار دارند، دارای ویژگی ها و شرایط خاص هستند. به خاطر همین موضوع درخواست سرمایه گذاران خارجی برای تاسیس این نوع شرکت رو به افزایش است. به این علت که شرکت های مناطق آزاد می توانند از معافیت های مالیاتی بهره مند شوند و تراز مالی آنها معمولا مثبت است. همچنین رشد اقتصادی در این مناطق بالا است و تولید ناخالص داخلی آن ها نشان دهنده این رشد چشمگیر است.


شرکت سرمایه گذاری مشترک

سرمایه گذاری در این نوع شرکت بین سرمایه گذاران چینی و خارجی به صورت برابر انجام می شود. به همین دلیل شرکت سرمایه گذاری مشترک جزو شرکت های چند ملیتی به حساب می آید. در این نوع شرکت، طرفین مسئولیتی برابر دارند و سود و زیان کسب و کار به طور مساوی بین آن ها تقسیم می شود.


تاسیس دفتر نمایندگی در چین

تاسیس دفتر نمایندگی در بسیاری از اوقات برای یافتن فرصت های سرمایه گذاری و انجام تحقیقات بازار توسط شرکت های خارجی انجام می شود تا قبل از هر گونه اقدام برای ثبت شرکت، از سرمایه گذاری خود مطمئن شوند. دفتر نمایندگی به عنوان یک شخص حقوقی مستقل شناخته نمی شود و راه اندازی آن قبل از ثبت شرکت در چین و سرمایه گذاری کاملا اختیاری است.

محدوده فعالیت دفتر نمایندگی شامل امکان سنجی فروش، تبادل تکنولوژی، یافتن تامین کننده، تحقیقات علمی بازار، جستجوی همکار، معرفی محصولات و ارتباط با مصرف کنندگان می باشد. برای تاسیس دفتر نمایندگی در چین نیاز به سرمایه اولیه نیست و روند رسیدگی به پرونده های مربوط به آن معمولا دو ماه طول می کشد. مدارک شرکت باید ترجمه رسمی شده و به همراه گردش حساب بانکی و مدارک مورد نیاز دیگر، به تایید سفارت یا کنسولگری چین در ایران برسد.


شرکت مالکیت محدود

برای ثبت شرکت مالکیت محدود دو گزینه سهام شناور و روش موسسان وجود دارد. راه اندازی این نوع شرکت از طریق یک یا چند سرمایه گذار یا به وسیله ابزارهای موسسان انجام می پذیرد. شرط تاسیس این شرکت، ماندن حداقل نصف سهام در چین است. همچنین یکی از موسسان شرکت مالکیت محدود باید شهروند چین بوده و لازم است که سرمایه گذاران خارجی حداقل ۲۵ درصد در آن شریک باشند. این نوع شرکت را می توان در خارج از چین نیز تاسیس نمود و حداقل سرمایه مورد نیاز برای آن ۳۰ میلیون یوان است.


شرکت تجاری با مالکیت کامل خارجی

برای تاسیس این شرکت نیازی به شریک چینی نیست و مالکیت آن می تواند صد در صد متعلق به اتباع خارجی باشد. شرکت با مالکیت کامل خارجی برای کسب و کارهای خاص و به عنوان شخص حقوقی تاسیس می شود و مالک آن مسئولیت سود و زیان شرکت را بر عهده می گیرد. در شرکت های مالکیت کامل خارجی توجه ویژه ای به تخصص، مهارت و فناوری می گردد و می تواند جایگزین مناسبی برای دفتر نمایندگی باشد.

شرکت های بزرگ دنیا در صورتی که قصد سرمایه گذاری در چین را داشته باشند، از این روش برای ثبت شرکت در چین استفاده می کنند. فعالیت شرکت تجاری با مالکیت کامل خارجی می تواند در زمینه خدمات مدیریتی و مشاوره ای، گسترش نرم افزار، تولید، تجارت و سایر فعالیت های سودآور باشد.

شرکت تجاری با مالکیت کامل خارجی

مراحل ثبت شرکت در چین

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، ثبت شرکت در چین مانند سایر پروسه های مهاجرتی دارای شرایط خاص خود است که باید به ترتیب انجام شوند. در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص مراحل ثبت شرکت در این کشور در خدمت شما عزیزان قرار خواهیم داد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همرای شما عزیزان در خصوص ثبت شرکت در چین هستند. مراحل ثبت شرکت در چین شامل موارد ذیل میشوند:

 • انتخاب نام مناسب برای شرکت
 • درخواست گواهی ثبت شرکت
 • درخواست ثبت مهری که برای شرکت طراحی شده است
 • درخواست گواهی صنعتی
 • افتتاح حساب در یکی از بانک های چین به نام شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت در چین

 • گواهی افتتاح حساب بانک به نام شرکت
 • ارائه مدرکی که نشان دهنده تاسیس دفتر کار یا احداث کارخانه در یکی از شهرهای چین باشد
 • مدرک استخدام نیروی کار متناسب با شغل
 • معرفی شرکای تجاری متناسب با نیاز کسب و کار
 • معرفی حسابدار رسمی برای انجام امور مالی شرکت
 • مدرکی که نشان دهنده مذاکره با افرادی است که قصد تامین سرمایه اولیه شرکت را دارند.

ثبت شرکت در چین برای خرید ملک

هر کشوری قوانین خاص خود را برای فروش املاک و مستغلات به اتباع خارجی دارد. برخی از کشورها مانند ترکیه، این کار را به عنوان راهی برای جذب سرمایه گذاران خارجی قلمداد می کند و از این طریق به آن ها اقامت و شهروندی اعطا می نماید، اما برخی دیگر قوانین سختگیرانه تری برای خرید ملک توسط اتباع خارجی وضع نموده اند. چین جزو کشورهایی است که قوانین آن برای خرید ملک در این کشور، زیاد سختگیرانه نیست اما به راحتی هم نمی شود اقدام به خرید املاک و مستغلات نمود.

افرادی که قصد ثبت شرکت در چین را دارند باید بدانند که پس از گذشت یکسال از ثبت شرکت و دریافت اقامت کاری، اجازه دارند تا تنها یک ملک  در چین خریداری نمایند و خرید بیشتر از یک ملک برای اتباع خارجی از سوی دولت این کشور ممنوع شده است. همچنین کاربری ملک خریداری شده باید مسکونی باشد، در غیر اینصورت از این کار جلوگیری می شود. از طرف دیگر سرمایه گذاران خارجی که در کشور چین صاحب خانه مسکونی هستند، مجاز به اجاره دادن آن نیستند.

ثبت شرکت در چین برای خرید ملک

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص مهاجرت به چین و ثبت شرکت در چین :

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

اقامت چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید