سوییس

راهنمای دریافت اقامت سوییس

مهاجرت به سوییس راه های متفاوتی دارد. و شما با شناخت این راه ها بهتر می توانید؛ در روند مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید. اگر قصد مهاجرت به سوییس را دارید باید بدانید که کدام انتخاب برای شما بهترین نتایج را رقم خواهد زد. در ابتدای کار بهتر است؛ تا کمی با این کشور ارتباط برقرار کنیم. سوئیس کشور زیبا و امنی است که موقعیت فیزیکی در اروپای مرکزی می باشد. دیگر کشورهای هم مرز با این کشور عبارتند از : آلمان، اتریش، ایتالیا و فرانسه. به دلیل همین نزدیکی می توان گفت که، زبان رسمی این کشور شامل آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی و رومانش است. اما اکثر مردم ایتالیایی صحبت می کنند.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به سوییس

مهاجرت به سوییس

امن بودن سوییس زبانزد خاص و عام است. اهمیت دادن این کشور به روند زندگی شهروندانش را، نمی توان دست کم گرفت. جمعیت این کشور به نسبت مساحت کوچک آن بسیار جالب توجه و محدود است. وجود دانشگاه های معروف و معتبر سوییس باعث شده است؛ تا بسیاری از دانشجویان برای تحصیل به دنبال پذیرش در این کشور باشند. و اگر بخواهیم از لحاظ زیبایی ظاهری به آن دقت کنیم می توانیم بگوییم؛ که هیچ چیز کم ندارد. به همین دلیل های به ظاهر ساده، عمده افراد در تلاشند؛ تا از راه های ممکن مهاجرت به سوئیس را جدی دنبال کنند.

مهاجرت به سوییس به دلیل ثروت غنی آن را می توان، یکی دیگر از دلایل مناسب بودن این کشور برای ادامه زندگی دانست. دین عمده مردم سوییس مسیحیت بوده؛ و اسلام دومین دین در این کشور محسوب می شود. از شهرهای معروف آن می‌توان به برن، بازل، زوریخ، ژنو، لوزان و .. است. در صورت نیاز به مشاوره حتما با مشاوران گروه مهاجرتی اپلای من تماس بگیرید.


دریافت ویزای سوییس

مهاجرت به سوییس

دو نوع ویزا در این رابطه به متقاضیان ارائه می شود که به شرح زیر است:

 • ویزای سوییس نوع C: این ویزا به اجازه ورود به شینگن معروف است. این ویزا به کسانی ارائه می شود که در جهت دیدار دوستان و یا افراد نزدیک خود، بازدید کردن (توریستی) از یک رویداد خاص اقدام به سفر به سوئیس می کنند. لازم به ذکر است که امکان تمدید ویزای C وجود ندارد و اعتبار آن کمتر از 90 روز است.
 • ویزای سوییس نوع D: برعکس ویزای قبلی مدت اعتبار این ویزا بالاتر است. و بیش از 3 ماه متوالی اجازه خواهید داشت که در این کشور بمانید. برای دریافت این ویزا باید اجازه داشته باشید. برای دریافت ویزای نوع D بسته به دلیل سفر شما، ( که می تواند تحصیلی، کاری، ملحق شدن به خانواده و .. باشد) مدت مشخصی می طلبد.

راه های مهاجرت به سوییس

در ابتدا بهتر است بدانید که مهاجرت به سوئیس به دلیل پذیرش مناسب این کشور و استقبال از مهاجران همیشه به یکی از حتمی ترین موارد برای ادامه زندگی تبدیل شده است.

مهاجرت به سوییس از راه دریافت ویزای کار

مهاجرت به سوییس

برای مهاجرت به سوییس از راه دریافت ویزای کار باید از سوی کارفرمای معتبر در این کشور اجازه رسمی داشته باشید. اگر در مشاغلی مانند مهندسی فناوری اطلاعات، بیمه، بانکی، حسابداری و .. مهارت دارید؛ بهتر می توانید تا در این کشور مشغول به کار شوید. داشتن تجربه کاری مناسب و میزان علم دانشگاهی و میزان سهمیه برای استخدام افراد خارجی در این کشور در استخدام و در کنار آن دریافت ویزا شما موثر است.

برای جستجو کار در این کشور به مدت 3 ماه به شما اجازه داده می شود. برای انجام این کار باید بتوانید تا در ابتدای امر تمکن مالی خود را به اثبات برسانید. در صورت داشتن پیشنهاد کار، از سوی یک مرکز و موسسه معتبر می توانید ویزای کار سوئیس را دریافت کنید. البته برای پذیرفته شدن در این مورد باید قبل از انجام این کار، بررسی های لازم در رابطه با امکان کار شهروندان بومی این کشور، و دیگر افراد ساکن در دیگر کشور های عضو اتحادیه اروپا وجود نداشته باشد.

برای دریافت مجوز کار در کشور سوییس، باید مدارک لازم را آماده کنید. این مدارک عبارتند از عکس، گذرنامه، رزومه، فرم درخواست کار، کپی مدارک تحصیلی، کپی مدارک مهارت شغل شخص و مجوز ها که عبارتند از:

 • مجوزB: اعتبار این مجوز یکساله و قابل تمدید است. صدور آن سهمیه ای است، و اجازه اقامت کوتاهی را در مهاجرت به سوئیس به شما می دهد.
 • مجوز L: این مجوز نیز مدت کمی دارد و بسته به قرارداد شما عموما یکسال معتبر است.
 • مجوز c: این مجوز برای کسانی صادر می شود که حدودا ده سال در این کشور حضور داشته اند.
 • مجوز G: برای مسافران مرزی مشغول به کار در بخش دیگری از این کشور صادر می شود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه کار در سوییس اینجا کلیک کنید.


مهاجرت به سوییس از راه سرمایه گذاری

مهاجرت به سوییس

سرمایه گذاری راه بعدی مهاجرت به سوییس است. این راه دشواری های خاص خود را دارد و نیاز است؛ تا با استفاده از مشاوره های لازم در این رابطه سرمایه گذاری را انجام دهید. سرمایه گذاری در سوییس از راه ثبت شرکت امکان پذیر است. این شرکت باید بتواند دست کم حدود ده شهروند سوییسی را مشغول به کار نماید.

هزینه ثبت شرکت در این کشور برای مهاجرت به سوییس حدودا 20000 فرانک در نظر گرفته می شود. پس از سرمایه گذاری شما می توانید، تابعیت این کشور را پس از دریافت اقامت دائم دریافت کنید. پس باید بدانید که برای مهاجرت از این طریق مجوز B (ذکر شده در بخش قبل) به شما داده می شود. پس از فعالیت کاری بیشتر از 5 سال در این کشور، به شما اقامت دائم اعطا می شود.

عمدتا کارآفرین بودن در این کشور پس از دریافت اقامت دائم ممکن می شود. البته شما باید برای این کشور سود اقتصادی داشته باشید، تا بتوانید به عنوان یک کارآفرین ایجاد شغل نمایید، که این مورد نیاز به اثبات نمودن دارد.


مهاجرت به سوییس از راه تحصیل در این کشور

مهاجرت به سوییس

تحصیل یکی دیگر از راه های مناسب مهاجرت به سوییس می باشد. برای امکان تحصیل، در ابتدای امر نیاز به دریافت اجازه تحصیل است. شما در حین تحصیل در سوییس می توانید بطور پاره وقت مشغول به کار شوید؛ و از این راه هزینه های زندگی خود را بپردازید. از دانشگاه های معروف این کشور که از کیفیت آموزشی بالایی برخوردارند می توان به :

 • دانشگاه برن
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه زوریخ
 • دانشگاه سنت گالن

اشاره کرد. در عمده این دانشگاه ها تمامی رشته های روز دنیا ارائه می شود. اما رشته هایی که درخواست بیشتری نسبت به مابقی دارند؛ عبارتند از :

 • حقوق
 • علوم اقتصاد
 • مکانیک
 • کامپیوتر
 • برق

برای ادامه تحصیلات عالی و مهاجرت به سوییس از این راه، می توانید بسته به موقعیت تحصیلی خود، یکی از این سه مقطع را انتخاب نمایید.

مهاجرت به سوییس از راه تحصیل در مقطع کارشناسی

اگر مدرک دیپلم معتبری دارید، می توانید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوییس، با فرآیند و اعلامیه بولونیا اقدام کنید. عمده رشته های ارائه شده در این دوره، در تمامی دانشگاه های معتبر این کشور موجود است. مدت زمان تحصیل در این دوره، در این کشور عمدتا سه ساله است. لازم به ذکر است که دروس در این بخش، به زبان های آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی ارائه می شوند.

مهاجرت به سوییس از راه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مانند مقطع قبل شما برای اخذ پذیرش، نیاز به در اختیار داشتن مدرک معتبر کارشناسی هستید. در نتیجه می توانید در رشته تحصیلی‌تان، ادامه روند تحصیل را پیش ببرید. مدت تحصیل در این مقطع عمدتا 1 الی 2 ساله است. و دروس به زبان انگلیسی به داوطلبین ارائه می شوند.

مهاجرت به سوییس از راه تحصیل در مقطع دکترا

اگر مدرک دکترا معتبری دارید می توانید در رشته‌ی قبلی خود وارد مقطع دکترا شوید. مدت تحصیل شما در بخش دکترا 3 الی 4 سال به طول می انجامد. اگر بخواهید تا در رشته های مهندسی مانند کامپیوتر و یا برق به ادامه تحصیل در این دوره بپردازید بهتر است بدانید که دریافت پذیرش و دیگر امور مرتبط با این بخش، کمی بیشتر طول خواهند کشید.

برای مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در سوییس اینجا کلیک کنید.


هزینه تحصیل و زندگی در سوییس

موضوع هزینه تحصیل و هزینه زندگی برای مهاجرت به سوییس را نباید دست کم گرفت. طبق بررسی های انجام شده در این رابطه یک خانواده بطور ماهانه با میانگین 15 میلیون تومان می توانند زندگی مناسبی در کشور سوییس داشته باشند. این در حالی است که هزینه زندگی در سوییس در یک ماه حدودا 600 تا 2 هزار یورو برای یک فرد محاسبه می شود. و عمده هزینه در این رابطه به اجاره بها مرتبط است.

مهاجرت به سوییس

هزینه تحصیل در سوئیس بسته به نوع دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید متغیر است. البته نباید فراموش کنید که نوع رشته تحصیلی شما نیز در روند پرداخت هزینه ها موثر است. هزینه تحصیل در سوییس در مقاطع مختلف با یک جمع بندی ساده به شرح زیر است:

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی این کشور: 800 و حداکثر 1300 یورو سالیانه
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه این کشور: 1600 یورو بطور سالیانه
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی سوییس: 16 هزار یورو بطور سالیانه
 • هزینه بیمه دانشجویی در سوییس: 250 الی 300 یورو

لازم به ذکر است که اگر قصد تحصیل در مقطع دکترا و مهاجرت به سوییس از این راه را دارید، عمدتا بورسیه خواهید شد. همچنین در حین انجام امور تحقیقاتی در این دوره به شما حقوق داده خواهد شد. در صورت وجود سوالات متعدد در تمامی زمینه های مرتبط با این حوزه در جهت مهاجرت به سوییس می توانید با مشاوران گروه مهاجرتی اپلای من تماس حاصل نمایید.


پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز مطالعه فرمایید.

تحصیل در سوییس

کار در سوییس

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید