کار در اکراین

مهاجرت کاری به اکراین

در این مقاله میخواهیم روش های مهاجرت کاری اوکراین ، دریافت ویزای کاری اوکراین ، قوانین کار در اوکراین ، کاریابی و مشاغل مورد نیاز در اوکراین، را در سال 2019 بررسی کنیم. اگر قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارید پیشنهاد میکنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. این مقاله توسط گروه مهاجرتی اپلای من تهیه شده است.

اطلاعات بیشتر

شناخت اکراین

جمهوری اوکراین کشوری است واقع در اروپای شرقی که با روسیه ، بلاروس ، اسلواکی ، لهستان ، مجارستان ، رومانی و مولداوی هم مرز و همسایه است. پایتخت اوکراین شهر کیف (کی-یف) است و 603.268 کیلومتر مربع مساحت دارد. زبان رسمی این کشور اوکراینی است اما زبان روسی نیز در این کشور کاربردی است و با زبان اوکراینی شباهت دارد. جمعیت این کشور 42.418.235 نفر طبق آخرین سرشماری است. واحد پول مورد استفاده در این کشور گریونا (هریونا) میباشد. جهت اطلاع از شرایط کار در اکراین با ما همراه باشید.

کار در اکراین

اوکراین پس از روسیه بزرگترین کشور اروپا محسوب میشود و دارای ذخیره ارزشمندی از معادن فلزی است. نیمی از آهن و فولاد کل شوروی سابق از اوکراین تأمین میشده است. همچنین 40 درصد از کل سنگ منگنز دنیا در آن زمان از اوکراین صادر میشده است. همچنین اوکراین دارای منابع ذغال سنگ ، جیوه ، نیکل و تیتانیوم نیز هست. علاوه بر معادن حیرت انگیز اوکراین دارای خاک حاصلخیزی است که در دنیا به عنوان خاک سیاه شناخته میشود و حاصلخیز ترین خاک دنیا به حساب می آید. این خاک یکی از سرمایه های ملی اوکراین است و کشاورزی توسط آن بدون کود انجام میشود.

علاوه بر تمام این امتیازات اوکراین گلوگاه انرژی اروپا است و تمام خط لوله های گازی که از روسیه به سمت اروپا میرود به جز یکی از خاک اوکراین عبور میکنند. 16 درصد کل گاز مصرفی اروپا از اوکراین عبور میکند و تمام این مسائل این کشور را به یکی از مهم ترین کشور های اروپا بدل کرده است. در حال حاضر اقتصاد اوکراین با تمام ضعف ها در حال پیشرفت است و مهاجران ایرانی تمایل به سفر به این کشور دارند.


اجازه کار در اکراین

اجازه کار برای اشتغال در شغل مورد نظر و نزد کارفرمای مورد نظر معتبر میباشد و اجازه کار عمومی صادر نمیگردد. کارفرما برای اینکه بتواند برای نیروی کار درخواست اجازه کار بدهد باید قرارداد کتبی تنظیم کند و به امضاء برساند . در این قرارداد باید دستمزد فرد به طور دقیق مشخص شده باشد و با شرایط حداقل حقوق برای کارمندان خارجی سازگار باشد و مدت کار و نوع کار در آن ذکر شده باشد.

کار در اکراین

البته الزامات میزان حقوق برای برخی افراد در نظر گرفته نمیشود. متخصصان فناوری اطلاعات، به کارگیری سهامدار یا ذینفع یک شرکت، افرادی که مدرک داشنگاهی از 100 دانشگاه برتر دنیا دریافت کرده باشند، متخصصان خلاق و صاحب حق چاپ و همینطور متخصصان بسیار پردرآمد جزو دسته بندی افراد ذکر شده هستند.

پس از آماده شدن مدارک برای درخواست مجوز کار و تحویل آن توسط کارفرما یا نماینده آن به مراجع ذیصلاح حدودا 10 روز زمان میبرد تا مجوز کار صادر شود.هزینه درخواست اجازه کار با توجه به مدت زمان آن متفاوت است. پس از صدور مجوز کار هزینه آن در مدت 10 روز باید پرداخت شود.

هنگامی که کارفرما مجوز کار را دریافت کرد باید نسخه تأیید شده آنرا به کارمند خارجی تحویل دهد و حداکثر طی 90 روز از تاریخ صدور اجازه کار قرارداد توافق اشتغال امضا شود.


پروسه مهاجرت کاری به اوکراین

اتباع کشور های خارجی طبق قانون اوکراین میتوانند در شرکت های ثبت شده محلی ، دولتی و یا شخصی مشغول به کار شوند. اما در مورد برخی مشاغل دولتی که کارمندان آن از راز های دولتی اطلاع پیدا میکنند و یا مشاغل امنیتی امکان به کارگیری نیروی کار خارجی وجود ندارد. متقاضیان مهاجرت کاری به اوکراین نیازمند مجوز کار در این کشور میباشند که توسط کارفرما دریافت میشود . به این منظور در اولین مرحله باید کارفرمایی مناسب پیدا کنند. کارفرما برای استخدام کارمندان خارجی باید اثبات کند نیروی کار اوکراینی برای شغل مورد نظر وجود ندارد. پس از یافتن شغل مناسب ، کارفرما برای نیروی کار درخواست مجوز کار میکند. سپس بعد از دریافت اجازه کار متقاضی میتواند برای دریافت ویزای کار اوکراین درخواست بدهد.

اعتبار زمانی مجوز کار

مدت زمان اعتبار اجازه کار اتباع خارجی طبق توافق نامه اشتغال صادر میگردد. این توافق نامه بر اساس نوع شغل دسته بندی شده است.

 • به مدت سه سال برای گروه های ممتاز شامل:

متخصصان IT

سهامداران با ذینفعان شرکتی که در آن اشتغال پیدا میکنند

افراد فارغ التحصیل از 100 دانشگاه برتر تعیین شده توسط دولت اوکراین

افراد حرفه ای خلاق دارای حق چاپ و حقوق مربوط به آن

متخصصان بسیار پر درآمد خارجی

برای کارمندانی که از یک شرکت خارجی برای انجام محدوده تعیین شده کار به یک شرکت اوکراینی فرستاده شده اند

برای افرادی که از طرف سازمان تجارت جهانی فرستده شده اند

 • به مدت یک سال برای تمامی گروه هایی به غیر از موارد ذکر شده

کارفرمایان میتوانند برای مدت کوتاه تر از موارد ذکر شده درخواست مجوز کار بدهند. همچنین مجوز کار به دفعات نامحدودی قابل تمدید است.


ویزای کار در اکراین (اجازه اقامت موقت)

کلیه افرادی که به جهت اشتغال قصد سفر به اوکراین را دارند نیاز به ویزای کاری دارند. برای دریافت ویزای کار در اکراین باید در خاک اوکراین درخواست خود را ثبت کنید. به این منظور پس از دریافت مجوز کار فرد باید ویزای ویژه ای با نام (D) دریافت کند. این ویزا به متقاضی اجازه میدهد به اوکراین سفر کند و درخواست ویزای کاری خود را ثبت کند.برای دریافت ویزای D متقاضی باید به سفارت اوکراین در محل زندگی فعلی خود مراجعه کند.

کار در اکراین

پس از دریافت ویزای D و ورود به خاک اوکراین متقاضی باید به اداره مهاجرت ایالتی اوکراین برای ادامه کارهای خود مراجعه کند. پس از تحویل مدارک مورد نیاز و تأیید آنها متقاضی با ارائه پاسپورت خود ویزای کاری را دریافت میکند. علاوه بر ثبت ویزا در پاسپورت در آخرین صفحه خالی آن سابقه دریافت ویزای اوکراین توسط برچسبی ثبت میشود. اعتبار زمانی ویزای دریافتی هماهنگ با اجازه کار و حداکثر سه ساله است.

پس از دریافت ویزای کاری متقاضی باید محل اقامت خود در اوکراین را در سرویس مهاجرت ایالتی ثبت کند. به این منظور باید درخواست ثبت آدرس ، ویزای کاری خود و اسناد اثبات محل زندگی مانند قرارداد اجاره یا گواهی مالکیت را ارائه نماید.

در صورت نیاز به تمدید ویزا متقاضی باید 10 روز قبل از پایان اعتبار ویزا برای تمدید ویزا درخواست دهد. هزینه ها و مدارک مورد نیاز مانند بار اول است.


مدارک مورد نیاز اخذ ویزای نوع D

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس پاسپورتی سایز 3.5 در 4.5
 • بیمه درمانی سفر (با پوشش حداقل 30.000 یورو)
 • اثبات تمکن مالی برای مدت اقامت در اوکراین
 • رسید پرداخت هزینه کنسولی
 • نسخه تایید شده مجوز کار و کپی آن
 • اثبات رزرو محل اقامت ( در صورت نیاز)

هزینه های کنسولی مربوط به این ویزا به طور معمول 65 دلار است. هزینه ویزای فوری دو برابر هزینه عادی است. همچنین ممکن است بسته به محل اقامت فرد هزینه ها متفاوت باشد که توسط سفارت به اطلاع فرد میرسد. زمان پردازش درخواست این ویزا در حالت عادی 10 روز است که ممکن است تا 30 روز افزایش پیدا کند و در نوع فوری 5 روز است. اعتبار ویزای نوع D 90 روز میباشد.


مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار در اوکراین

 • تکمیل فرم درخواست ویزای کاری
 • درخواست کارفرمای متقاضی برای صدور ویزا
 • اصل پاسپورت با ویزای نوع D
 • ترجمه معتبر پاسپورت و اطلاعات شخصی
 • بیمه درمانی
 • مجوز کار
 • 4 قطعه عکس مات سایز 3.5 در 4.5
 • رسید پرداخت هزینه های دولتی
 • تعهد کتبی کارفرما برای اطلاع رسانی در مورد فسخ پیش از امضای توافق نامه شغلی
 • کپی گواهی مالیاتی در صورت وجود

اسناد باید ترجمه شده به زبان اوکراینی و مهر شده باشند. هزینه دولتی این ویزا 340UAH است و حداکثر زمان بررسی 10 روز میباشد.


اقامت دائم از طریق ویزای کار در اکراین

افرادی که اقدام به دریافت ویزای کاری اوکراین میکنند و به این کشور سفر میکنند میتوانند پس از 5 سال اقامت در این کشور در صورتی که در این مدت مرتکب جرمی نشده باشند و با زبان این کشور آشنایی داشته باشند اقامت دائم اوکراین را دریافت کنند. در مواقعی ممکن است برخی افراد بتوانند در طول 3 سال نیز اقامت دائم دریافت کنند. داشنمندان و فرهیختگان از این دسته افراد هستند.


 قوانین و فرهنگ کار در اوکراین

قرارداد های کار در اوکراین به دو صورت آزاد و یا قرارداد تحت قانون کار تنظیم میشوند. ساکنان اوکراین میتوانند از 16 سالگی مشغول به کار شوند.افراد خارجی دارای اجازه کار از حقوقی همانند اوکراینی ها برخوردار میشوند. قرارداد ها به صورت کتبی و شفاهی قابل قبول است اما برای اتباع خارجی قرارداد کار حتما باید به صورت کتبی تنظیم شود. قرارداد های کار به صورت قرارداد نامحدود ، فصلی و دارای زمان ثابت تنظیم میشوند.

کار در اکراین

در قرارداد های کار باید مدت قرارداد ، میزان دستمزد، حقوق و تعهدات طرفین ، شرایط فسخ و اخطار ذکر شود. حقوق و دستمزد باید در دو قسط ماهانه پرداخت شود و فاصله بین دو پرداخت نباید بیش از 16 روز باشد. پرداخت حقوق با ارز های خارجی مجاز نیست. هزینه های مختلفی از حقوق ماهیانه کارکنان کسر میگردد از جمله مالیات بر درآمد شخصی که 18درصد میباشد و مالیات نظامی که نرخ آن 1.5 درصد است. پرداخت هزینه مالیات تأمین اجتماعی به عهده کارفرما میباشد و میزان آن 22 درصد میباشد.

ساعات کار هفتگی استاندارد در اوکراین 40 ساعت میباشد که شامل 5 روز کاری و 8 ساعت کار در روز میباشد. با این حال ممکن است کارفرما تصمیم بگیرد از 6 روز کاری و ساعات کاری روزانه کمتر استفاده کند. برخی از کارکنان ممکن است از ساعات کاری کمتر و حقوق کمتر استفاده کنند.

نیروهای کار حق دارند حداقل 24 روز در سال از مرخصی با حقوق برخوردار شوند. البته این میزان توسط برخی کارفرمایان تا 30 روز نیز افزایش میابد و برای برخی شغل ها این افزایش اجباری است. همچنین کارمندان ممکن است دارای حق مرخصی اضافه شامل مرخصی بارداری ، مرخصی زایمان ، مرخصی آمادگی برای مسابقات ، مرخصی آموزشی و مرخصی بدون حقوق، باشند.سن بازنشستگی در اوکراین بین 58 تا 60 سال میباشد.


ویزای همراه اوکراین

متقاضی ویزای کاری اوکراین نمیتواند همزمان با خودش خانواده اش را به اوکراین منتقل کند. برای انتقال خانواده به اوکراین باید پس از سفر به اوکراین و دریافت ویزای کاری برای آنها دعوت نامه ویزای نوع D ارسال کند. خانواده میتوانند با ویزای نوع D به اوکراین سفر کنند و سپس در سرویس مهاجرت ایالتی اوکراین اطلاعات خود را ثبت کنند و ویزای اوکراین را دریافت کنند. برای دریافت ویزای همراه اعضای خانواده باید اسناد هویتی خود را برای بررسی تعلق به فرد اصلی ارائه کنند، همچنین ارائه اجازه نامه کاری فرد و اثبات توانایی مالی نیز نیاز است. ویزای همراه برای تمامی اعضای بالای 16 سال خانواده صادر میشود و افراد زیر 16 سال نیز در پاسپورت یکی از والدین ثبت میشوند.

نرخ بیکاری در اوکراین

میزان نرخ بیکاری برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشوری دارند جزو معیار های مهم است زیرا نشان دهنده این است که فرد میتواند به راحتی شغلی در آن کشور پیدا کند یا خیر. نرخ بیکاری اوکراین در حال حاضر 9.2 درصد است که نسبت به دیگر کشور های اروپایی نرخ بالایی محسوب میشود. تعداد افراد بیکار در این کشور طبق آخرین آمار 287.100 نفر بوده است. با توجه به پیشرفت روزافزون اقتصاد اوکراین پیش بینی میشود نرخ بیکاری این کشور در سال های آینده روند کاهشی داشته باشد.

حقوق و دستمزد مشاغل در اوکراین

برای اینکه بتوانید به درستی برای مهاجرت کاری تصمیم بگیرید باید بدانید میزان حقوق و دستمزد در کشور مقصد شما چگونه است. حداقل میزان حقوق ماهیانه به طور مداوم توسط دولت اوکراین مشخص میشود. حداقل حقوق در اوکراین برای کارکنان تمام وقت 3723UAH یعنی حدود 133 یورو میباشد. این میزان حقوق در مقابل بسیاری از کشور های اروپایی ناچیز به نظر میرسد اما باید در نظر داشت هزینه زندگی نیز به نسبت حقوق و دستمزد پایین است. طبق آخرین آمار که توسط دولت در ژوئیه 2018 اعلام شده است متوسط حقوق ماهیانه 9170UAH معادل 328 دلار میباشد.

مشاغل مورد نیاز در اوکراین

با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در اوکراین کارفرمایان بیشترین استخدام را از مردم اوکراین انجام میدهند مگر در شغل های تخصصی، اگر افراد دارای مدرک دانشگاهی معتبر و مهارت بالا در شغلی باشند امکان یافتن شغل مناسب برای آنها در اوکراین بیشتر است.برخی از شغل هایی که ممکن است بتوانید در آن ها استخدام شوید را در ادامه برای شما بیان میکنیم.

 • برنامه نویسی
 • مدرس زبان انگلیسی
 • مهندس پشتیبان فنی CSC
 • مدیر خدمات اداری
 • مهندس عملکرد
 • مدیر پروژه
 • مدیر فروش محصولات
 • مهندس کامپیوتر
 • تکنسین کنترل پروژه
 • مدیر بین المللی

مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به اکراین

تحصیل در اکراین

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید